Pirmdiena, 13. jūlijs Margarita, Margrieta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Toms Meiers: Arodbiedrība nevar piekopt ķēdes suņa politiku

Toms Meiers: Arodbiedrība nevar piekopt ķēdes suņa politiku
Foto: liepajniekiem.lv
28.03.2017 15:50

liepajniekiem.lv

Liepājas pusē biežākie klupšanas akmeņi darba attiecību jautājumos, pirmkārt, ir vecum vecā lieta: cilvēks ir bezizejā, darba viņam nav, bet, kad rodas iespēja strādāt, viņš, būdams par to sajūsmā, uzmanīgi neizlasa līgumu, ko darba devējs iedod parakstīt.

Cilvēki bieži neiepazīstas ar darba līgumā aprakstītajiem nosacījumiem, kā cilvēkam būs jāstrādā, neiepazīstas ar amata aprakstu, darba pienākumu aprakstu.

Tās ir ļoti būtiskas lietas, kuras palaižot garām, var rasties problēmas. Kļūdas pēc tam jālabo strīdus ceļā, vai pat smagākos gadījumos – tiesas ceļā. Un iemesls gaužām vienkāršs – likumu un savu tiesību nezināšana, paviršība, iepazīstoties ar dokumentiem. Vai bailes pajautāt.

Ja cilvēks neizlasa darba aprakstu, var rasties pat darba traumas vai citas nepatikšanas. Viens no iemesliem, kā jau minēju, ir eiforija par to, ka dabūts darbs. Otrs – cilvēks darba devējam nevēlas izrādīties pārlieku gudrs, jo nav noslēpums, ka lielai daļai darba devēju nevēlas pārlieku gudrus un izglītotus padotos. Vajag tādus, kas padara darbu un lieki nerunā.

Manuprāt, darba devējam ikviens jaunais darbinieks jāiepazīstina ar darba vidi. Jāizskaidro, ar ko cilvēkam būs jādarbojas – ar zāģi, cirvi, lāpstu, vai jāstāv pie kādas no iekārtām. Jāizskaidro, kā šī iekārta strādā – kur ir bīstamība un tamlīdzīgi.

Tāpat cilvēkam, lasot darba devēja piedāvāto darba līgumu, nevajadzētu kautrēties uzdot pat vienkāršus jautājumus, tā atzīstot savu neziņu. Noteikti jānoskaidro, kā tiks izmaksāta alga, kādos datumos. Un pats galvenais – noskaidrot, vai vispār maksās. Jo bieži vien tas tiek piemirsts. Vai arī cilvēks nav līdz galam izlasījis, ka viņam tiek piedāvāts terminētais darba līgums…

Liepājā savas arodbiedrības ir pusotra desmita jomās un uzņēmumos – izglītības darbiniekiem, ”Liepājas papīrā”, ”Lauma Fabrics”, celtniecībā, medicīnas darbiniekiem u.c.

Arodbiedrības uzņēmumos, kur tās vēl nav, noteikti vajadzētu dibināt. Taču arodbiedrībai nav jābūt kā sētas sunim, kas pie ķēdes satracināts tik tālu, ka tad, kad palaidīs vaļā, šķīdīs uz visām pusēm.

Arodbiedrībai jābūt tai, kura spēj nokontrolēt situāciju, iesaistīties konflikta risināšanā un darīt to ar kompromisa paņēmieniem. Arodbiedrībai jābūt normālam sabiedrotajam. Bļaušana ir pēdējais, tikai tad, kad nevar savādāk.

Jo būs vairāk arodbiedrību, jo vieglāk būs ne tikai darba ņēmējiem, bet arī darba devējiem.

Bet ir viens “bet” – bieži cilvēks pārprot. Ja ieliekam Pēteri par arodbiedrības priekšsēdētāju, šis cilvēks tiks uztverts kā peramais, kurš skries pa priekšu, jo viņam visi jāaizstāv. Būs starp diviem dzirnakmeņiem, jo viņam prasīs aizstāvēt darbinieku intereses arī tad, ja darbinieki nebūs uzdevumu augstumos.

Tāpēc par arodbiedrības līderi nevar būt ikviens. Šim cilvēkam jābūt vidutājam starp darba devēju un darba ņēmēju. Līdz ar to šim cilvēkam nepietiks ar pamatskolas izglītību. Arodbiedrības vadītājam jābūt gan pēc iespējas izglītotākam, gan arī gana diplomātiskam un ar stingru mugurkaulu.

Toms Meiers, LBAS Liepājas arodbiedrību centra priekšsēdētājs

9 komentāri

2017-03-28 19:41

rakaris:): ko tu te čalīt gvelz, latvijā nav arodbiedrības , ir tikai piedē'kļi lielākaiiem kantoriem , no kuriem šie bezģeļņiki gūst sev kaut minimālu , bet materiālu labumu , bet strādnieki ir pie dirsas , reāls piemērs bija 'zahāra ķēdes suns grava , latvijas bļauris krīgers , bet par baldzēnu vienkārši smiekli nāk , būtu labāk klusējis un parazitējis tālāk , kā lielākā daļa latvijas kantoru žurkas !!!

2017-03-28 20:40

to>rakaris:): ... var piekrist, bet , Tavuprāt, kamdēļ tad LV nav patiesu arodbiedrību???...

2017-03-28 23:06

Donkihot: Tāpēc nav ka neviens negrib nomirt ar infarktu,kā Jānis Neimanis(Božis).

2017-03-29 07:30

roklaiža grava: Ar Augstākās tiesas Civillietu departamenta 2017.gada 25.janvāra spēkā esošu spriedumu tika pierādīts, ka metalurgiem izmaksājamais atlaišanas pabalsts nevar tikt noteikts pamatojoties uz samazinātu darba samaksu, t.i., aprēķinot vidējo izpeļņu, no tās izslēdzams laika periods, kad uzņēmumā bija dīkstāve (dežūrrežīms). Atlaišanas pabalsts ir aprēķināms, vadoties pēc darba samaksas par pēdējiem sešiem mēnešiem pirms dīkstāves iestāšanās 2013.gada maijā. Ir pierādīts metalurgu apzagšanas fakts.

2017-03-29 07:34

roklaiža grava: Spriedums stājas spēkā civillietā Nr.C20127214.

2017-03-29 10:59

Un: Ko tu te gvelz. Nolaidi uz grunti tu visu to arodbiedrību,kad Neimanis aizgāja viņsaulē. Atradies te viedotājs ar augstāko izglītību. Jāsmejas!!

2017-03-31 16:47

sumbts: Nav labākas "arodbiedrības"par kulaku,kalašņikovu un dažām granātāmŠīs lietas nelieti darba devēju ātri maina darba devēju ciniskos attieksmi attieksmi pret darbiniekiem.

2017-04-01 20:23

Biedrs: Kaut kāds muldētājs.

2017-04-22 22:19

lidarodbiedriba: Raksta autors zina, ko runā un tam var piekrist. Arodbiedrībai nepieciešams sadarboties ar darba devēju, lai risinātu darba ņēmēja jautājumus, lai nodrošinātu tā tiesisku aizsardzību. Bet ja tomēr nav iespējams panākt vienošanās, tad arodbiedrībai jābūt kā sargsunim, kas ar pilnu sparu iesaistās problēmu risināšanā. Taču svarīgi, lai arodbiedrībā būtu pēc iespējas vairāk nodarbināto, citādi arodbiedrības efekts samazinās un nav iespējams panākt, piemēram, labākus darba apstākļus, lielāku atalgojumu, godīgas prēmijas izmaksāšanu un tml.
Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA) pamatā ir dienestā esošas Valsts policijas, VUGD, Valsts robežsardzes, Ieslodzīto vietu pārvaldes amatpersonas. Lielākā daļa tiesas darbi saistīti ar darbinieku disciplinārsodiem, kad Iestāde par savu mērķi izvirza darbinieku sodīšanu, bet neveic pasākumus, lai noskaidrotu pārkāpumu cēloņus un veiktu pasākumus to novēršanā.
Tāpat nākas pārstāvēt biedrus tiesā par morāla kaitējuma piedziņu no personām, kuru vainas dēļ tika nodarīts kaitējums darbiniekam.
Diemžēl valsts ļoti maz uzmanības veltī arodbiedrības kustībai, lai piesaistītu pēc iespējas vairāk cilvēku arodbiedrībā, kas savukārt negatīvi iespaido gan pašus darbiniekus, gan arī darba devējus, jo darba devēji var nerēķināties ar darbinieku interesēm, un privātuzņēmumos, piemēram, visu peļņu piesavina, nedomājot par uzņēmuma attīstību, par uzkrājumiem, par to, lai nenovestu uzņēmumu līdz bankrotam. Rezultātā esam jau piedzīvojuši 2008-2010.gada krīzi, kad zaudētajos izrādījās valsts, jo bankrotējot lielām uzņēmumu skaitam, valsts budžets zaudēja naudu bezdarbnieku pabalstu izmaksāšanai, daudzi cilvēki bija spiesti pamest Latviju.Taču kā redzam, valdība un Saeima mācība nav apguvusi.
LIDA aicina IeM sistēmas un IeVP darbiniekus iestaties arodbiedrībā, lai grūtajos brīžos netiktu pamestam likteņa varā.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz