Otrdiena, 7. jūlijs Maruta, Alda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Toms Meiers: Strādāšana bez atvaļinājuma augļus nenesīs

Toms Meiers: Strādāšana bez atvaļinājuma augļus nenesīs
Foto: Egons Zīverts
09.06.2018 07:00

liepajniekiem.lv

Katram darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo atvaļinājumu. Un atvaļinājums nedrīkst būt īsāks par četrām kalendārajām nedēļām. Gribētu iezīmēt vārdu ”ikgadējais”, kas nozīmē, ka katru gadu jādodas atvaļinājumā, nevis tad, kad cilvēkam sanāk. Atvaļinājumā jādodas katru gadu. Nav tāds: negribu. Prasīt kompensāciju un strādāt bez atvaļinājuma – tas augļus nenesīs. Veidosies rutīna, sāksies veselības problēmas, ko cilvēks sajutīs pēc tam.

Tā var gadīties cilvēkam, strādājot vienā darba vietā gadus 20 līdz 30 un atvaļinājumā bijušam labi ja pāris mēnešus šo gadu laikā. Vēlāk tas atsaucas. Speciālisti to pierādījuši atliku likām.

Dalītais atvaļinājums ir sava veida alternatīva gadījumos: šobrīd es nevaru. Ir atļauts darbiniekam ar darba devēju vienoties ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu darbiniekam izņemt pa daļām. Darba devējs var piešķirt darbiniekam divas nedēļas, pēc tam vēlāk vēl divas nedēļas. Šāds kompromiss ir iespējams.

It kā noteikts, ka uz īsāku laiku kā uz divām nedēļām atvaļinājumā darbinieks nevar doties. Bet ja situācija neatļauj nekādi citādāk… Jo specifikas ir visdažādākās. Tad, darbiniekam un darba devējam vienojoties, var doties atvaļinājumā arī uz īsāku laiku.

Tāpat, ja gada laikā neliela daļa atvaļinājuma paliek neizmantota, abām pusēm vienojoties, neizņemto atvaļinājumu var pārcelt uz nākamo gadu. Bet jāatceras, ka pārcelt var tikai uz vienu gadu! Ne ilgāk.

Ja izveidojas situācija, kad darba devējs atsakās darbinieku laist atvaļinājumā, aizbildinoties, ka viņam nav, kas strādā, un draud ar atlaišanu, veidojas darba strīds. Tas nav pieļaujams, un, ja situācija nonāk līdz kam tādam, tad ir jāziņo Darba inspekcijai. No tāda darba devēja vajadzētu iet prom.

Šādi gadījumi gan nav bieži, bet pa retam gadās. Tiesa, pēdējā laikā šādi gadījumi samazinās.

Viena no grupām, kas gadiem iztiek bez atvaļinājuma un tādēļ izdeg, ir individuālie komersanti un pašnodarbinātie. Taču viņiem ir cita specifika. Jāskatās no konkrētās situācijas, taču ir mazie uzņēmumi, kuros strādā pa diviem trim cilvēkiem un kur, kā es pieļauju, notiek liela grēkošana.

Tā ir niša, kur vajadzētu nevis uzreiz ķerties pie sodu piemērošanas, bet doties pie šiem uzņēmējiem un ar viņiem runāt, runāt un runāt. Veikt preventīvo darbu.

Protams, ka lielais vairums darba ņēmēju vēlas atvaļinājumā doties vasarā. Un izņemt visas četras nedēļas. Bet nav kategorijas, kam būtu priekšroka izņemt atvaļinājumu tieši vasarā, tā vairāk ir darba organizācija.

Ja ir darba vieta, kur tradicionāli atvaļinājums pilnā apmērā vasarā tiek piešķirts konkrētai darbinieku daļai, piemēram, vientuļajām mātēm vai vecākiem, kuriem ir mazi bērni, bet pārējiem darbiniekiem jāsamierinās ar atvaļinājumu ziemā, tas nav pareizi. Ja šāds jautājums aizietu līdz tiesai, šāda situācija var tikt atzīta par diskrimināciju.

Tiesa, kamēr neviens no šādas darba vietas nerunā par problēmu, kamēr ir rozā brilles uz acīm, nekas nemainās.

Ir daudzi lielie uzņēmumi, piemēram, Liepājā – dāņu uzņēmumi, kuri šo jautājumu risina, nevienu neapdalot. Vasarā uz mēnesi uzņēmums tiek likts uz apkopēm, līdz ar ko visiem darbiniekiem ir atvaļinājums. Neviens darbinieks nav apdalīts. Un savs labums arī uzņēmumam, jo ražošana nenotiek un ir ērti veikt apkopi un taisīt inventarizāciju. Un tā notiek ne tikai Liepājā, lielie uzņēmumi bieži tā dara.

Gadījumos, kad darba devējs sastāda atvaļinājumu grafiku strādājošajiem, nebūtu pamats runāt: likumiski vai nelikumiski. Tā ir darba organizācija un, manuprāt, tas nav nekas slikts. Vienīgais veidojas: kurš pirmais brauc, tas pirmais maļ. Un tas veido neveiklu situāciju – kāds vienmēr jutīsies apdalīts. Bet risinājums ir darbiniekiem savā starpā vienoties par maiņu. Par šādu variantu esmu dzirdējis.

Bet tas, ka atvaļinājumā ir jādodas, vismaz divas nedēļas pēc kārtas, ir viennozīmīgi. Neejot atvaļinājumā, rodas rutīna, tās dēļ veidojas dažādas problēmas. Sākot ar neuzmanības kļūdām, kas dārgi maksā darba devējam naudas izteiksmē, un pašām galvenajām lietām – noguris darbinieks gūst traumas, spēki un veselība izsīkst, veidojas izdegšana u.c.

Toms Meiers, LBAS Liepājas arodbiedrību centra priekšsēdētājs

13 komentāri

2018-06-09 09:27

Jaņis neimans: Bezatvaļinājuma augļi ir insults,sirds slimības,nervozitāte ,kuņga čula,dažādi akmeņi un cukura diabēts.Tāpēc padomājiet,vai ir vērts cūkas ar zīlēm barot.

2018-06-09 09:42

Sallija: Kāds zina,vai ejot atvaļinājumā ir jāraksta iesniegums vai tas nav obligāti ? Un vai atvaļinājuma naudai jābūt tikpat lielai cik algai ?

2018-06-09 10:32

Lkhgffsa: Ir tāda kategorija cilvēku, kuri vienkārši tēlo varoņus un neiet atvaļinājumos. Ja arī iet, tāpat nāk uz darbu.

2018-06-09 12:25

Aha: To vajag teikt darba devējiem.

2018-06-09 16:01

z: Jā, ir tādi varoņi un ar to lepojas, tik vēlāk sabrūk vai ikdienā ir ļoti nervozi.

2018-06-09 19:14

Ulisonis: man pēc atvaļinājuma vienmēr nieres streiko.

2018-06-09 20:44

Kashelis: Sallijai. Atvaļinājuma naudu izrēķina no tā, kā pelnīji pirms tā atvaļinājuma, izvelkot vidējo aritmētisko. Nevajadzētu būt mazākai, kā pelnītu strādājot. Ar virsstundām pat sanāk vairāk. Iesniegums arī jāraksta. Tā vismaz man ir.

2018-06-10 00:30

kas par jocīgu jautājumu: iesniegums ir obligāts. Uz kā pamata lai Tev aprēķina atvaļinājuma samaksu, ja ne uz iesnieguma?

2018-06-10 01:12

divi pensi: Ar no vispar shis kantoris nodarbojas ? Arodbiedriba? Pupu mizas!

2018-06-10 10:56

Andris: Apsardžu firmās,kā GPS krīze ar darbiniekiem un atvaļinājumu grafikiem.Izglābj skolnieki brīvdienās,kuri,taisnība bez pieredzes un dokumentiem piepelna,tajos pašos veikalos ka dežuranti,vai novērotāji.Laiku pārstrādes šai firmā nemaksā apsargu darbiniekiem, par šiem ļaudīm atvaļinājumos virsnormas stundas bez to piekrišanas piespied strādāt .Ja nepiekritīsi,nonāksi melnā priekšnieka sarakstā.

2018-06-10 11:25

to Ulisonis: Dzērājiem aknas streiko ,bet zilajiem nieres.

2019-02-09 17:28

Zevs: Ričards Brensons vsiem saviem darbiniekiem dod atvaļinājumu ik pēc 3 mēnešiem un mēnesis ir brīvs. Uzņēmuma apgrozāmie līdzekļī, dēļ šādas pieejas dubūltojās, jo atpūties cilvēks ir 2 reizes produktīvāks ne kā pārstrādājies, kā lops.

2019-02-27 18:27

Jurāte: Kur es strādāju,varu paņemt atvaļinājumu pa dienai vai pat pusdienai. Daļa atvaļinājuma tā arī tiek izmantota - lai nokārtotu dažādas darīšanas un iešanas.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz