Piektdiena, 5. jūnijs Margots, Igors, Ingvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uldis Budriķis: Pirms atļaut vēlēt no 16 gadu vecuma vēl jāizdara mājasdarbs

Uldis Budriķis: Pirms atļaut vēlēt no 16 gadu vecuma vēl jāizdara mājasdarbs
Foto: Edijs Pālens/LETA
06.11.2019 11:57

"Kurzemes Vārds"

Saeimā šonedēļ notika darba seminārs “Balsstiesības no 16”, kurā dalībnieki diskutēja par iespēju vietējo pašvaldību vēlēšanās balsstiesības piešķirt jauniešiem no 16 gadu vecuma.

Par to varētu sākt domāt un diskutēt, taču noteikti nevar piešķirt balsstiesības jauniešiem no 16 gadu vecuma jau nākamajās pašvaldību vēlēšanās. Līdz tam mums vēl liels mājasdarbs izdarāms.

Nepieciešami uzlabojumi pilsoniskās izglītības jomā, arī nevalstiskajām organizācijām vairāk jāiesaistās jaunatnes politikas sfērā. No valsts budžeta programmai “NVO fonds” paredzēts iedalīt lielākus līdzekļus, līdz ar to viens no mazajiem mājasdarbiem jau ir izdarīts.

Iespējams, neizglītojot jauniešus par politiskajiem procesiem, taču ļaujot viņiem piedalīties vēlēšanās, izdosies panākt, ka balsošanā piedalās vairāk iedzīvotāju. Taču vai tas ir pareizais mērķis?

Igaunija jau pirms dažiem gadiem nolēma pašvaldību vēlēšanās piešķirt balsstiesības 16 gadus veciem jauniešiem, taču nebija tā, ka ļoti daudz jauniešu tūliņ steidzās balsot.

Tikai ar šo instrumentu vien mēs, visticamāk, nepanāksim, ka pēkšņi pieaugs jauniešu pilsoniskā aktivitāte un vēlme iesaistīties politiskos procesos.

Ir jādara kas vairāk, nekā vienkārši jādod viņiem tiesības balsot. Izpratni par politiku jāsāk veidot jau no mazotnes,

skaidrojot, ar ko atšķiras Saeima no Ministru kabineta un citu. Tajā pašā laikā nevar apgalvot, ka 16 gadus veci jaunieši vēl nav pietiekami nobrieduši vēlēšanām. Cilvēki ir dažādi, un reizēm izsvērta lēmuma pieņemšanai kāds nav gatavs arī 60 gadu vecumā.

Viens no riskiem, samazinot vecuma slieksni, no kura var vēlēt, ir tāds, ka, piemēram Rīgā, kur ir liels administratīvais resurss, pilsētas vadība naski piedalītos jauniešu pasākumos un tur būtu kā roka zvaigznes.

Lielākas izredzes iegūt mandātu būtu arī tiem, kuri ar skaļiem izteicieniem izpaustos feisbukā. Taču šī metode iedarbojas ne tikai uz jauniešiem, bet arī uz dažāda vecuma vēlētājiem. Gluži vienkārši jaunieši ir ietekmējamāki.

Uldis Budriķis, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājas biedrs

15 komentāri

2019-11-05 19:34

Interesanti!: Kuram interesē viņa viedoklis?

2019-11-05 20:43

Mirdziņš: Pareizi! Jo jaunieši ir mūsdienās pietiekoši gudri un par šādiem bezjēdzīgiem budriķveidīgajiem nebalsos!

2019-11-06 07:12

Ses...: Balsos par seskveidīgiem...?

2019-11-06 08:46

Labāk šaut nekā vēlēt !!: Ha ,ha ,ha........ !!!! Pareizi! šaujamo no 16 gadu vecuma drīkst lietot, bet jaunos vēlēšanās pielaist nedrīkst! Diez kurš faktors ir bīstamāks un atbildīgāks sabiedrībai,Gudriķa kungs! Rodas iespaids,ka jūs vāji pārzinat savu sarba jomu un neesat pārliecināts kādu lēmumu pieņemt!!! Mīļā miera dēļ,lab āk jau neatļaut !!

2019-11-06 12:03

dfbnfb: Mūsu valdošai kliķei sāk trūkt muļķi-pensionāri. Vajag muļķus- skolniekus.... Lai iebalso atpakaļ kliķi

2019-11-06 12:23

Q10: > dfbnfb
tu apgalvo, ka tavi vecāki ir muļķi! Ja tev ir bērni tad tie arī ir muļķi! Ar ko tu guli kopā palātā? Ar putinu?

2019-11-06 12:40

Nu jā, kā tad: Tieši otrādi, visādi AP un Progresīvie zina, ka viņu elektorāts ir Grētas Turnbergas stilā, tāpēc viņiem vajag, lai šiem iedod balsstiesības - jaunā bezdzimumu hipiju paaudze.
Paldies, bet labāk tad pensionāri,ja gudrais vidusslānis ap 30-50 nevēlas balsot.

2019-11-06 12:54

Es: Nezinu vai tas būtu atbilstoši, atbalstot šo ierosinājumu. Ja atļaus, tad valdībā redzēsim vairāk ākstu, diletantu.

2019-11-06 16:05

Golds: Saeimā vajadzētu łaut ievēlēt vismaz no 30 gadu vecuma, lai šādi “tūtińi” kā Budrikis nav Saeimā. Pilnīgs “0”

2019-11-06 19:49

hm: Ir gadījies dzirdēt 18 gadīgu jauniešu spriedelēšanu pirms saeimas vēlēšanām par ko balsot. Sapratu, ka viņiem nav ne mazākās saprašanas pat ko būtu jābalso, sava viedokļa nebija nemaz. Tāpat nebija saprašanas kas kurā partijā ir.....

2019-11-07 08:49

mulkisi: musu valsti vispar vajadzetu atlaut balsot tikai tiem, kam augstaka izglitiba, citadak savel visadus kpv, saskanas un nacikus...

2019-11-07 16:23

Labāk: Drīzāk vajag arī aizliegt vēlēt vecākiem par 70, citādi tie vecie marasmatiķi par ZZS un S vien balso.

2019-11-07 21:41

Sūdrabs: Golds vairāk līdzīgs "0" vismaz vizuāli.

2019-11-07 23:03

pensionare: 16 gadi ir par maz lai butu savs viedoklis par valsti notiekossajiem politiskajiem merkiem,tad gandriz jaievies politinformacija ka krievu laikos,lai rodas apjega.par 70 gadiem gandriz piekritu,jo tur sez tadi muzigi deputati,taisni var brinities kas par viniem balso.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz