Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uldis Novickis: Internets ir daudzsološa vide noziedzīgām darbībām

Uldis Novickis: Internets ir daudzsološa vide noziedzīgām darbībām
21.09.2007 20:14

0

Ar septembri Bērnu un ģimenes lietu ministrija uzsākusi īstenot otro informatīvās kampaņas ”Tu nekad nezini, kurš ir otrā pusē” kārtu, kuras mērķis ir pievērst bērnu un pusaudžu uzmanību, ka arī interneta vide – tajā pastāvošā šķietamā anonimitāte un sajūta par neaizsniedzamību – nepasargā tā lietotāju no potenciālajiem uzbrukumiem. Tādā veidā bērni tiek informēti un iepazīstināti ar lietām, kas varbūt agrāk viņiem nav ienākušas prātā.

Attīstoties zinātnei un tehnikai, iegūstam daudz labu lietu, taču arī ļaunums nesnauž, un jāsaka, ka internets ir daudzsološa vide noziedzīgām darbībām – tiek tirgotas narkotiskas vielas, atklāti piedāvāti intīmpakalpojumi utt. Bērniem būtu jāuzmanās no jauniem vēstuļu draugiem jebkurā interneta portālā, kuri piedāvā satikties, kaut kur aiziet, sniegt izsmeļošāku informāciju par sevi. Protams, ne vienmēr piedāvājuma tekstā būs tiešs aicinājums satikties. Šie sliktie cilvēki ir ļoti labi informēti – viņi zina, kas nolūkotajam upurim patīk un kas spētu viņu ieinteresēt. Piemēram, situācijā, kad bērns interneta mājas lapā ir ievietojis sludinājumu, ka vēlas par pāris latiem pārdot savu veco mobilo telefonu, jārīkojas ļoti pārdomāti un uzmanīgi. Pienākot pozitīvai atbildei pārdošanas lietā, tikšanās vietu noteikt vajadzētu pašam bērnam, nevis svešiniekam. Vietai jābūt pārredzamai un ļaužu pilnai – lai ir cilvēki, kas nepieciešamības gadījumā varētu sniegt palīdzību. Liepājā tāda varētu būt, piemēram, tirdzniecības nama ”Kurzeme” pirmā stāva informācijas stends, kur vienmēr tuvumā ir apsardzes darbinieki. Tāpat uzreiz nevajadzētu atklāt, kā būšu tērpies. Jā, varam teikt, ka būs galvā, piemēram, sarkana cepurīte, bet, pirms satikties, cepurīti kādu brīdi var paturēt kabatā un pavērot, kādi cilvēki noteiktajā vietā apgrozās – vai tiešām ir kāds, kurš ir solījies būt, piemēram, zilos zābaciņos. To noteikti nevajag uztvert kā spiegu spēli vai jautru pasākumu, jo apdraudēta var būt paša drošība un dzīvība. Ejot uz tikšanos, vislabāk ņemt līdzi draugus vai vecākus, jo var izrādīties, ka iedomātā persona neatbilst virtuālajā vidē aprakstītajai.

Uzmanīgi ar portālos ievietotajām fotogrāfijām! Nevajag svešiem cilvēkiem dot informāciju par savas mājas iekārtojumu, materiālajām vērtībām vai pat mājas adresi. Jāprot saprast, kas ir elementāra piesardzība un kas – nevajadzīga, bīstama pārgalvība.

Strādāju ar skolēniem Liepājas skolās, vadu drošības tematikas fakultatīvu MJC ”Vaduguns”. Arī Liepājas Pedagoģijas akadēmijā par drošības jautājumiem informēju studentus un skaidroju, kā veidot savu pašaizsardzības sistēmu, lai viņi tālāk to varētu stāstīt saviem audzēkņiem.

Izskaidroju audzēkņiem, ka jēdziens ”pašaizsardzība” sevī neietver tikai fizisko sagatavotību. Galvenais ir informācija, tās pareiza izmantošana psiholoģiskā sagatavotība. Lieliski, ja tas tiek papildināts ar labu veselību un fizisko rūdījumu.

Neatsaku skolām, kuras mani uzaicina informēt skolēnu vecākus par dažādiem drošības pasākumiem. Bieži vien viņiem par to trūkst informācijas, tāpēc priecājos, ka varu dalīties ar savu vairāku gadu laikā uzkrāto pieredzi.

Gadās, ka audzēkņi jau pirms nodarbībām pienākt klāt un saka, par kādām tēmām viņi vēlētos runāt, jo tajā brīdī tas ir aktuāli un svarīgi. Piemēram, tiek lūgts pastāstīt, kā vislabāk un drošāk organizēt iecerēto pasākumu. Citi stāsta par dažādiem gadījumiem iz dzīves, kuri nodarbības laikā tiek izanalizēti. Ja skolēns pienāk un saka, ka iegūtā informācija ir noderējusi – jūtos gandarīts.

Varu teikt, ka bērni ir ieinteresēti uzzināt, kā vislabāk pasargāt sevi. Protams, vienmēr būs kāds, kurš uzspēlēti teiks: ”Ar mani jau tā nekad nenotiks!”, bet lielākā daļa skolēnu klausās uzmanīgi un piedalās motivētā diskusijā par savu drošību.

Nodarbību laikā cenšos nelietot ierastās standarta frāzes: ”Nedzer, jo tas ir slikti! Nesmēķē, jo tas ir kaitīgi!”. Uz skolēniem tas neiedarbojas. Esmu pārliecinājies, ka, sarunājoties ar bērniem viņiem pieņemamā stilā, ilustrējot nodarbību ar reāliem piemēriem, drošības jomā var panākt daudz vairāk.

Uldis Novickis,
Liepājas Pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz