Piektdiena, 14. augusts Zelma, Zemgus, Virma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vai Latvijā jāsaīsina darba nedēļa?

Vai Latvijā jāsaīsina darba nedēļa?
Foto: ilustratīvs
08.01.2020 07:00

"Kurzemes Vārds"

Šonedēļ vairāki Eiropas mediji uzķērās uz viltus ziņu, ka Somijā saīsinās darba nedēļu, pārejot uz četrām darba dienām, lai ļautu strādājošajiem pavadīt vairāk laika ar savām ģimenēm. Taču par līdzīgu ieceri, proti, saīsināt darba dienu līdz 6,40 stundām, jau iepriekš diskutēts un vākti paraksti arī Latvijā.

Juris Burņevskis, SIA “LVCT” valdes loceklis

Pats savulaik esmu dzīvojis un strādājis Vācijā, kur piektdienās strādājošie darbu beidz jau pulksten vienos vai divos dienā. Šķiet, jebkura cilvēka vēlme ir mazāk strādāt un vairāk nopelnīt. Ja mūsu valsts ekonomiskā situācija ļautu strādāt mazāk darba stundu un saņemt tikpat lielu atalgojumu kā strādājot 40 stundas nedēļā, tas būtu tikai brīnišķīgi. Ja Latvijā ekonomisko izaugsmi prognozētu arī turpmākajiem pieciem, desmit gadiem, tad par to varētu runāt, taču šobrīd visi gatavojas ekonomikas lejupslīdei, līdz ar to neredzu iespēju, ka mēs varētu atļauties pāriet uz saīsinātu darba nedēļu. Šis tiešām nav īstais brīdis.

Mani darbinieki gan ir privileģēti un iespēju robežās ar darba laiku tiek atalgoti. Piemēram, ja gabaldarbu plānots izdarīt 40 darba stundās nedēļā, bet darbinieks to paveic 35 stundās, tad atlikušās piecas stundas viņam ir brīvas. Tas motivē strādājošos strādāt raitāk un pabeigt darbu ātrāk.

Toms Meiers, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības konsultants

Varbūt nevajag rīkoties pēc principa “skaldi un valdi”, nosakot uzreiz visiem saīsinātu darba nedēļu, taču noteikti kaut kas jādara, lai mazinātu nesamērīgi garās darba stundas, piemēram, medicīnas darbiniekiem. Šie cilvēki pienācīgi neatpūšas un sevi izsmeļ. Nav noslēpums, ka ne tikai mediķi, bet arī daudzi citi, kuru darbs ir maiņās, piepelnās papilddarbos. Viņu ikdiena paiet, steidzot no viena darba uz nākamo. Taču mūsu darba devējiem vēl jāaug līdz sapratnei, lai nedaudz garāka atpūta necirstu robu strādājošo maciņā.

Manuprāt, beidzot vajadzētu izlemt arī par lielveikalu darba laika saīsināšanu, lai pārdevējiem nav svētki jāpavada, sēžot pie kases. Tas palielinātu iespēju izdzīvot un savilkt galus kopā arī mazajiem tirgotājiem.

Jautājums par darba laiku būtu risināms soli pa solim, vispirms pievēršoties tām jomām, kurās strādājošajiem ir vislielākā slodze, nevis, kā pie mums ierasts, pieņemt kaut kādus lēmumus, balstoties uz nesaprotamiem pētījumiem.

9 komentāri

2020-01-08 08:48

ne viss: saīsināt darba nedēļu,bet sestdienās un svētdienās saīsināt darba laiku lielveikaliem līdz plkst.18:00.Jo pircēji ir tik nekaunīgi,ka nāk uz veikalu 21:55.Vai nevar pirkumus izdarīt līdz 21:00.Pārdevēji arī ir cilvēki kuriem mājās ir ģimene un darbiņi,kas vēl jāpaspēj padarīt.

2020-01-08 09:38

1.: sestdienās un svētdienās vispār veikalus jāslēdz ciet jo cilvēkiem jāatpūšas nevis jāstrādā. Un nevajag aizbildināties Lielveikala īpašniekiem ar peļņas zudumiem, jo tādu nebūs.

2020-01-08 09:46

tiem: Darbu maiņās un līdz 24:00! Vajag vispirms sasniegt tādu dzīves līmeni, kaut līdzīgu vecajām eiropas valstīm, tad var ko pasākt, bet tagad tikai pasapņojiet! Kamēr varas kliķe apzags paši savu tautu, un darba devēji domās tikai par savu labklājību, te nekas nemainīsies!

2020-01-09 17:47

Asaka: Sestdien vel ok, bet svētdien toč varētu visus veikalus ciet un miers! Pierastu ka viss jāiepērk sestdien un nekāda vaina!

2020-01-10 08:19

bez sita iztikt: nu pargudrisi tie kas strada un darbu beidz 7 sak ari 7 tad partytiku vispar nevares nopirkt tagad jau jasez brizam bez maizes ka nav vakaros vairs ne visi var darba laika apmeklet tos veikalus un skaistuma salonus ir arkadam jastrada

2020-01-10 18:38

to bez sita iztikt: tu taču nestrādā 7 dienas nedēļā no 07:00-19:00.Ir taču arī brīvās dienas,nu tad izdomā ēdienkarti visai nedēļai un sapērc vajadzīgo pārtiku.Tā es daru un ir ļoti OK.Nav katru dienu jādomā ko ēdīsi rīt vai parīt.Vajag domā uz priekšu nevis dzīvot vienai dienai.

2020-01-12 22:01

To kode..: Nu varbūt ir kas nestrādā 7 dienas nedēļā, bet ko tad jūs iesakat darīt tādiem kā es kurš strādā 7 dienas nedēļā, neēst un neiepirkties? jo veikali līdz 18.00 strādās..

2020-01-13 09:28

Asaka: Ja tu strādā 7 dienas nedēļā no rīta līdz vakaram tad neesi normāls! Un tā pat drīz nestrādāsi jo no pārslodzes dabūsi kādu nelāgu kaiti! Bet lai tev veselība turās!

2020-01-13 10:36

Jēriks: Tūlīt saradīsies čīkstētāji #vissirslikti, alga par mazu, bet stāvvietās pie veikaliem nav kur savus mersedesus nolikt, iepērkas pilnus ratus par tūkstošiem! Ja ir vēlme strādāt, tad ir gan sava māja, gan vasarnīca, konts bankā, ceļojumi un viss ko var vēlēties. Liepājā divdesmitgadniekiem ir viss iepriekš nosauktais, tikai protams, jāgrib strādāt. Čīkstētāj, pamēģini arī tu!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz