Piektdiena, 26. februāris Mētra, Evelīna, Aurēlija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Vita Hartmane: “Olafs Gūtmanis – Cilvēks, kura klātbūtne mums visvairāk pietrūkst…”

Vita Hartmane: “Olafs Gūtmanis – Cilvēks, kura klātbūtne mums visvairāk pietrūkst…”
Foto: No personīgā arhīva
12.01.2017 13:09

Vita Hartmane, SIA "Liepājas Latviešu biedrības nams" valdes locekle

Šonedēļ dižākajam Kurzemes dzejniekam Olafam Gūtmanim ir dzimšanas diena, viņu pieminām uz atzīmējam 90.gadskārtu. Tieši 10.janvārī, viņa dzimšanas dienā, kaut kā neviļus un ļoti dabiski atmiņā izgaismojās spilgtie dzīves saskarsmes punkti ar šo dziļi cilvēcisko, vienkāršo, visu mīlēto liepājnieku Olafu Gūtmani. Latviešu biedrības namā Olafs bija biežs viesis. Gan grāmatu svētkos, gan akadēmiskās mūzikas koncertos. Atceros, ka viņš bija klāt gandrīz visos Liepājas Simfoniskā orķestra koncertos, mūzika viņu garīgi bagātināja. Pēdējos dzīves gados viņam tas nācās grūti, jo gadi ”darīja savu”, bet vienalga… viņš vienmēr atnāca.

Ar Olafu laikam bijām pazīstami no dienas, kad mani tiko piedzimušu, vecāki atveda mājās no dzemdību nama. Mans tēvs ar Olafu toreiz strādāja Liepājas teātra muzikālajā trupā un, tā sagadījās, ka nācu šajā pasaulē 9.maijā. Olafs ierosinājis, ka bērniņam jādod vārds Viktorija. Tēva un mātes savstarpējās komunikācijas rezultātā mans vārds saīsinājās, līdz  pieņēma esošo ”redakciju”.

Spilgti atceros 90-to gadu sākumu. Toreiz Liepājā pirmo reizi norisnājās Pasaules brīvo latviešu saiets. Vakarā, visus saieta dalībniekus Olafs bija uzaicinājis pie sevis uz mājām Jūrmalciemā. Vakars bija burvīgs, ļoti silts ar rāmu vēju, skaistu saulrietu pie jūras. To zvejnieki sauc par blieķi. Visi pie ugunskura bijām aicināti cept un nogaršot viņa paša nozvejotās plekstes. Un jūrmalas kāpās Olafa pagalmā sākās īsta tautai tuvo atmodas dziesmu izdziedāšanās. Jura Pavītola ģitārspēles vadīti, dziedājām gandrīz visu nakti. Laikam ejot, neaizmirstas Olafa sirsnība un strādīgās rokas, kā viņš no restes ņēma nost pašu ķertās karstās butes un mūs visus cienāja.

Olafam bija izteikti liels talants saliedēt cilvēkus. Apzināti vai neapzināti, bet visi vienmēr vēlējās būt Olafa tuvumā. Tas laikam viņa iekšējā miera dēļ. Viņa pamatīguma dēļ. Viņa latviskās pašapziņas dēļ.

Latvijas atmodas laiks beidzies, jau 25 gadus dzīvojam brīvības un miera apskauti. Domāju, ka manas paaudzes liepājniekiem ir izcili laimējies dzīvot vienā laikā ar dzejnieku Olafu Gūtmani. Viņš mūsos ar savu klātbūtni un caur dzeju iedvesis milzīgu stabilitātes sajūtu, ticību savai zemei, savām saknēm, ticību latviešu nācijas mūžīgai pastāvēšanai, valsts neatkarībai un patiesumam. Tieši Olafs Gūtmanis ir devis spēku un pārliecību eksistenciāli un stipri piederēt šim krastam. Man rodas pamatots jautājums, kas aizpildīs viņa vietu Liepājā? Tā šobrīd ir palikusi sāpīgi tukša…, bet taisni šobrīd  mājup sauciens,  savas zemes piederība sajūta mūsu tautai  noderētu visvairāk.

”Pa purvu purviem dzērves kliedz: cik mēs?
Vai dzimtā puse vienu kāsi pacelt spēs?
(…)
Cik mēs? Es līdz ar dzērvēm gribu zināt
Un iztrūkstošos putnus piepulcināt.
Kas izklaidus kliedz savos sūnu purvos,
Kad ziemeļvējā vaļā debesdurvis.
Cik mēs to dzērvju vēl? Cik mēs?
Vai dzimtā puse kāsi pacelt spēs?”

/O.Gūtmanis/

31 komentāri

2017-01-12 16:34

rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr: Man ļoti pietrūkst Olafa Gūtmaņa ikdienas vērojumi /dienasgrāmata, ko varēja lasīt Kurzemes Vārdā...

2017-01-12 18:03

kalnietis: Hartmane vēl nav devusies pensijā ?!

2017-01-12 18:14

kaut ko pastāstiet par sevi: Kā saka pats O. Gūtmanis, tad čekai tuvu stāvošais dzejnieks Māris Čaklais ir bijis viņa lielais draugs un ''esot atvēris acis uz daudzām lietām''. Interesanti būtu uzzināt, kas savervēja Hartmanes kundzi?

2017-01-12 19:08

Vakarējā kaija: Hartmanei ir tikai 55 gadi ( atbilde komentāram ),pensija vēl aiz kalniem, jā ,bet kalnietim taisnība-izskatās diezgan sačākstējusi - vismaz desmit gadus vecāka...

2017-01-12 20:49

Omm: Biedrības namam vajadzētu jaunāku , inovatīvāku vadītāju. Slikti, ka nelaiž jaunus un spējīgus cilvēkus strādāt, ka tiem ir jādodas projām no Liepājas.

2017-01-12 22:27

to omm: Biedrības nama direktore piestāv tai mājai un ir īsta dīva. Kur tad Bože tika ar savu īso jaunības pieredzi? OUT.

2017-01-13 01:12

krizfole: Ha.ha.....Hartmane un Dzintarā!? Pietiek jau, ka viena tur vēl atrodas, no kuras nekādas jēgas nav. Kā cilvēks var strādāt darbu, ja nav tādas dotības. Paškritikas vispār nav. Vecā Hartmane jau despots. BN darbinieki jau ir iztrennēti nez ierunas pakļauties. Šaubos vai jaunās meitenes dzintarā to pacietīs.

2017-01-13 09:12

Krizdole: Hartmanei pienācis laiks kā Vairai meklēt kapa vietu :D Ir cerības mums visiem beidzot atbrīvoties no vecajiem padomju laika ražojumiem.

2017-01-13 09:39

H2O: JUms vajadzētu piebremzēt, jo Jūsu IP adreses ir pieejamas un redzamas.

2017-01-13 09:51

H21: Vai kā es sabijos :D Labāk iemācies O. Gūtmaņa dzejoli ''Sarkanā Liepāja'', lai jubilejas pasākumā vari bez kļūdām nodeklamēt. Āksti!

2017-01-13 17:13

samba: Kapēc vajag IP adreses jo Latviešu Biedrības nama nav nekas jauns,Jo šo iestadi apmeklēju bieži,Laikam Seska kungs nezin kur paliek nauda,Kad tik nav divas grāmatvedibas,Jo pati kundze var braukt ar dargu auto.Laikam visiem šiem darbiniekiem kundze maksā labas algas Iesaku Seska kungam apsekot šo iestadi. Kundzei iesaku apmeklet kadus pamacosus seminarus atbilstosi mūsu laikam.

2017-01-13 19:01

laima sabile: Komentētāji ,- rimstieties,kauns lasīt,vai tiešām jums neviens nav iemācījis elementāras uzvedības normas....Kādā sabiedrībā dzīvojam...pārņem šausmas..pretīgi...

2017-01-14 06:58

sabiedrība kurā dzīvojam...: Literatūrzinātniece Eva Eglāja-Kristone ir pētījusi jautājumu par kolaboracionismu mūsu rakstnieku saimē un secinājusi, ka ap 90% dzejnieku un rakstnieku ir bijuši čekas ziņotāji. Zinot O. Gūtmaņa ieņemamo amatu - Rakstnieku savienības Liepājas nodaļas vadītājs, varam droši teikt, ka arī viņš ir kalpojis čekai (VDK). Tāpēc jau tik organizēti tika veidota Tautas Fronte - visi bijušie čekisti. Tāpēc esam tur kur esam...

2017-01-14 07:35

ddddddd: Ta jau ir kad ieiet Biedribas maja var just sastavejossu naftalina smaku,nu neka jauna un inovativa pasakuma rikotaju scenarija neredzam,ko var gribet no Komunistu partijas augstskolas beigussas direktores.ta jau ari vinu iznesiis no turienes baltajaas cciibinnnaas

2017-01-14 08:27

sabiedrība kurā dzīvojam...: Interesanti man bija lasīt šo mūsu ''varoņu'' reakciju uz aicinājumu labprātīgi izstāstīt par sadarbību ar VDK. Vienmēr tik balamutīgais J. Peters atteicies runāt par šo tēmu. Arī M. Čaklais nav runājis. Toties I. Ziedonis uzvedies lecīgi un bravūrīgi. J. Anerauds daudz stāstījis, bet ar noteikumu, ka informāciju nedrīkst izpaust un izmantot. Nu tādi īsumā ir tie mūsu dižgari pēc savas būtības.

2017-01-14 11:23

etiķis: sabiedrība kurā dzīvojam....
ja jau pats esi tāds varonis bez pēdiņām, tad pastāsti mums, sliktajai sabiedrībai, ko pats darīji padomju laikā, kā varonīgi cīnījies pret okupācijas varu, kādi ir paša sasniegumi šai cīņā.
Minēto grāmatu esmu lasījis un viss tajā aprakstītais nu gan nav nekāds jaunas pasaules atklājums; ja pats būtu vai nu dzīvojis padomju laikā vai pietiekami inteliģents, tad pārzinātu situāciju.
Tā vietā, lai ķengātos par dižgariem, labāk būtu iemācījies pareizi komatus salikt!

2017-01-14 12:04

Sētnieks.: Mana darba devēja ir brīnišķīgs cilvēks.Un beidziet viņu noķengāt.Lai viņai veicas un laba veselība Jaunajā gadā.

2017-01-14 14:17

Nu Ja: Komentos ir daudz varoņu. Lielu varoņu!...
Bet M.Čaklais patiesi sevi par disidentu nekad nav uzskatījis, taču O.Gūtmanim pieder dzejas rindas:
Jau pilna māja svešu viesu,
Bet mēs kā laukakmeņi snaužam...
Un pīšļus noņemam no kājām
Tiem, kas jau danco mūsu mājās!

2017-01-14 18:37

bez desām :>): Tad jau iznāk, ka Tu ''etiķi'' attaisno tos padomju laika sūdabrāļus, kas sadarbojās ar čeku? Un mēs vēl gribam no šādiem cilvēkiem izveidot normālu valsti.

2017-01-14 19:02

etiķim: Katrs godīgs un pietiekami gudrs cilvēks padomju laikā saprata, ka pret tādu neliešu pārspēku tieši cīnīties ir bezjēdzīgi un, cik nu katra spēkos bija iespējams, lēni grāva valsts ekonomiku. Sauklis tad bija : ''Ne kapeiku valstij!'' :>

2017-01-15 10:33

etiķis: Nē, neattaisnoju sadarbību, bet bez pamatojuma nevienu arī neapsūdzu. Derdzas neizdevušos ņergu grēkāžu meklēšanas nieze par savām neveiksmēm, nespēju! Ziedonis, Peters u.c. ir tik daudz paveikuši tautas labā, ka nav ar ko to salīdzināt. Bet, "gudrais padomju ekonomikas grāvēj", Tu melo, jo, ja būtu bijis ilgāk par mēnesi bez darba, tad atnāktu milicis un paņemtu Tevi "pie pakaļas", bet, ja nestrādāji un sēdēji cietumā, tad ne jau par "cīņu pret okupantiem".

2017-01-16 08:57

tosMare: Vai tiešām Liepājas portāls nevarētu aizliegt anonīmos komentāros noķengāt visus un it visu??? Normālos izdevumos atļauti tikai reģistrēti lietotāji. Par ko Liepāja pārvērtusies???

2017-01-16 10:31

etiķim: Redz, Tu esi bijis komunists (PSKP biedrs), ja tā runā un ar to pilnīgi būtu pietiekami, lai Tevi liktu pie sienas. Atceries kā katru trešo cilvēku nošāva 1972./73. gadā par to vien, ka viņi bija no Liepājas 21. bataljona. Ziedonis un Peters un pārējie ir aktīvi kalpojuši okupācijas režīmam un ir atzīstami par noziedzniekiem. Strādājām mēs visi padomju režīmā, bet jautājums ir kā. Tika ņemta ''kopīgā manta'', tika veiktas neuzkrītošas sabotāžas ražošanas procesā, tika dzerts darbā u.t.t.

2017-01-16 11:26

briesmīgi: Kāda putra ir komentētāju galvās !

2017-01-16 14:15

etiķis: Oho, sīkais sabotāžist! Ko tad,- iespiedi pirkstu skrūvspīlēs un sauci "ātro palīdzību", lai bezmaksas medicīna dakterē? Ir gan varoņdarbs! Un briesmīga režīma graušana! Droši var pieņemt, ka ne Peters, ne Ziedonis, ne O.Gūtmanis, ne Hartmanes kundze šādu "varonību" izrādījuši nav. Toties PSKP biedrs M.Vulfsons drosmīgi un atklāti publiski pateica, ka Latvija tika okupēta un ar to tad aizsākās ceļš uz valsts neatkarības atjaunošanu.
Masveida apšaušanu septiņdesmitajos neatceros, nebiju klāt.

2017-01-16 14:24

etiķis: Taču savu "pašportretu" gan esi parādījis visā pilnībā. Sīks zaglēns un vēl dzērājs darba laikā. Ko tad spēji nozagt jeb paņemt? Sauju naglas "Sarkanajā Metalurgā"? Ne jau nu direktora "Volgu". Un masveida apšaušanas ainas arī droši vien rādījās pēc pamatīgas iemešanas. Varbūt ticētu, ja būtu runa par Staļina laiku.
Un tagad turpini savu "režīma graušanas politiku"- neviena centa valstij, jo, lūk, pie varas "nepareizie"?
Nu,- un gribam normālu valsti...

2017-01-16 14:49

abc: Komentētāji - Liepājas troļļi sarosījušies.

2017-01-17 09:27

etiķim: Man pašlaik ļoti šī čekistu izveidotā valstiņa atgādina Krimuldas cūku kūti. Viņas arī bija daudz un jutās lielā drošībā - kā nekā paraugkūts. Bet iesaku noklausīties uzņemto video, kur dzirdama šo pašpārliecināto cūku kviekšana kaušanas brīdī. Tāpat iesaku iepazīties ar savas pilsētas vēsturi, jo citādi 8 patriotu nogalināšanu nedēvētu par masveida apšaušanu. Man vienmēr smieklīgi šķituši komunisti, jo tikai bara noziegumos tiem liela dūša. Vienatnē tie mīksti cilvēciņi vienmēr ir bijuši.

2017-01-17 09:47

etiķimm: Un kāpēc tieku es apvainots par sīko zaglēnu? Es ņēmu vienā reizē vismaz 10 savas algas un priekšniecība mani uzslavēja, kad pratu vienīgais sataisīt un palaist tālāk ražošanas līniju, jo biju gudri izdomājis kā to apstādināt. Kas attiecas uz čekas pastrādātajiem noziegumiem, tad informācija par tiem nekur nepazūd. Ir liecinieki, kuri zina pastāstīt ļoti daudz, bet pagaidām spiesti klusēt. Revolucionārā situācija briest. Apakšas vairs negrib dzīvot pa vecam, bet augšas vairs nevar valdīt pa vecam

2017-01-17 11:45

etiķis: Jā, pēdējā rindkopa no PSKP vēstures un "Kompartijas manifesta"; arī par citādi domājošo likvidēšanu no vēstures zināms. Kad revolucionāri likvidēsi "šo čekistu izveidoto valstiņu" un tā tiks pievienota Krievijai, vai ceri kļūt par gubernatoru? Jo patriots noteikti neesi!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz