Sestdiena, 6. jūnijs Ingrīda, Ardis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vladimirs Dreimanis: Mākslīga mācību iestāžu apvienošana nav saprātīga

Vladimirs Dreimanis: Mākslīga mācību iestāžu apvienošana nav saprātīga
Foto: liepajniekiem.lv
11.01.2017 14:40

liepajniekiem.lv

Vai tas būtu loģiski, ka Jūrniecības koledža, kas ir specifiska mācību iestāde, tiktu pievienota Rīgas tehniskajai universitātei? Par galveno argumentu, ka tādējādi tiks stiprināta jūrniecības zinātne, nevar nepasmaidīt.

Gribas pasvītrot to, ka Rīgas tehniskā universitāte ir ļoti tālu no jūrniecības zinātnes. Jūrniecības tēma RTU būs jauna. Tiesa, varbūt aizmirsta, jo, kā zināms, Latvijas Jūras akadēmija ir tā iestāde, kura iznāca no RTU pirms 25 gadiem un izveidojās kā atsevišķa organizācija.

Līdz ar to, pirmkārt, pa šiem gadiem objektīvu skatījumu par jūrniecības lietām RTU ir zaudējusi. Otrkārt, nesen, kuplā skaitā pulcējušās ar jūrniecību saistītas izglītības iestādes, izskatījām, izstrādājām un parakstījām Jūrniecības izglītības konceptu. Tas ir mūsu vairāku organizāciju savstarpēja vienošanās par to, kādā veidā mēs redzam starptautiskas prasības, attīstību un iespēju celt kvalitāti arī attiecībā uz izglītību.

Un šajā ziņā mēs esam pietiekoši vienoti, cits citu atbalstoši – kodols, kas izveidojies ar Jūrnieku reģistru, kam ir uzticētas būtiskas funkcijas.

Šobrīd mēs esam gan pietiekami dzīvotspējīgi, gan esam augsti attīstīti tieši jūrniecības izglītības jomā. Ja sarindotu visas valstis, kuras ir ieviesušas jūrnieku prasību ievērošanu, esam augšējās rindās. Līdz ar to mūsu sagatavotais personāls ir viens no konkurētspējīgākajiem pasaules tirgū.

Saprotam, ka RTU paziņojums par nepieciešamību RTU pievienot Jūrniecības koledžu varētu būt RTU izmisuma solis.

Jo lai cik arī izglītības iestādes nepozicionētu, ka katra ir labākā un pievilcīgākā, vispārējais studentu skaita samazinājums ir ievērojams.

Izņemot, un šeit mēs varam pat ar divām svītrām pasvītrot – jūrniecības nozari. Mums ne tikai nav vērojams kritums, bet, gluži pretēji, ir vērojams pat neliels pieplūdums.

Jā, iespējams, ka tas ir apskaužamais fakts. Mēs tiešām sevi popularizējam. Mēs tiešām 100, ja ne 120-procentīgi, varam teikt, ka visi mūsu absolventi atrod darbu. Tā ir realitāte.

Turklāt jūrnieka darbs mūsdienās ir ļoti ienesīgs. Vismaz pusotru, ja ne divas reizes lielāks, nekā inženierim, beidzot to pašu RTU.

Mūsu speciālisti patiesi ir pieprasīti. Mācību iestādi beidz augstas kvalitātes sertificēti cilvēki. Pilnīgi iespējams, ka izmisums var būt pareizais vārds, tikko izskanējušās informācijas pamatā. Izmeta āķi lūpā, lai paskatītos, kā tad sabiedrība reaģēs un vai no tā varētu kādu komosu dabūt sev. Iespējams, ka arī pēdējais ir ceļš, ko izvēlējusies RTU.

Runājot par mācību iestāžu apvienošanu, teikšu godīgi, ka jūrniecības nozare šobrīd stāv uz abām kājām. Turklāt ļoti, ļoti stabili – uz labi ietrenētām kājām.

Tāpēc, par apvienošanu runājot, pat perspektīvā, tā nav paredzama. Ja nu vienīgi ar mūsu spēcīgām kājām un rokām tiktu atbalstītas savādākas sistēmas.

Taču mēs esam par sadarbību plašā mērogā un dažādās tās izpausmēs. Jau ne reizi vien esam izteikušies par to, ka mēs labprāt ar citām augstskolām veidojam gan integrētas programmas, gan nozaru krustpunktus.

Visvienkāršākais piemērs, kaut ne visaugstākajā līmenī, ir kuģu pavāri. Šim cilvēkam nepieciešama gan pavāra izglītība, gan arī pamata līmenī jūrniecības izglītība, lai varētu iet un dienēt vai strādāt uz kuģiem.

Uz to labprāt iesim arī turpmāk. Sadarbības ziņā mēs esam plaši atvērti, esam gatavi diskutēt, uzklausīt viedokļus un piedāvājumus, lai atrastu pareizāko ceļu un to stiprinātu.

Savukārt, runājot par mācību iestāžu apvienošanu un reorganizāciju Latvijā lielākos vilcienos, atceros aptuveni pirms gada Šadurska kunga teikto. Viņš ļoti precīzi pauda veidoli par to, ka nebūs nekādu automātisku procesu, vienkārši paņemot un administratīvi sakļaujot vairākas skolas un uzskatot, ka tā būs pareizi.

Katrs gadījums ir jāskatās individuāli, izvērtējot, cik tas nepieciešams un kādu pienesumu dos valstij. No visiem viedokļiem. Ņemot vērā gan izvietojuma īpatnības, gan vēsturiskos aspektus un tradīcijas, kas izveidojušās gan reģionos, gan pašās augstskolās.

Saliekot to visu kopā, var skatīties uz iespējamo apvienošanu. Bet tas ir absolūti individuāli, atsevišķi izskatot katru gadījumu! Un nevis automātiska vai administratīva lēmumu pieņemšana, pieņemot, ka jābūt, piemēram, tikai četrām skolām. Tas nebūtu pareizi.

Jo jāvērtē arī iesaistīto cilvēku ieguvumi un ieguldījumi, uz ko nereti balstās katras atsevišķas skolas panākumi. Nebūtu saprātīgi to vieglu roku pārsvītrot.

Tā teica ministrs. Un es šajā ziņā pilnībā esmu ministra paustā viedokļa pusē.

Vladimirs Dreimanis, Liepājas Jūrniecības koledžas direktors

11 komentāri

2017-01-11 15:12

c: a (slikta skola, ar zemu kvalitāti) plus a (slikta skola ar zemu kvalitāti) slikts apvienojums, pavisam slikti.

2017-01-11 16:33

UTR: Kā jau iepriekš teicu, RTU tas ir izdzīvošanas jautājums. Kampj, neskatoties, ko Kad tik noturētos. Vai patiesi inteliģence un valsts gaišie prāti drīkst tik ciniski rīkoties?!

2017-01-11 16:42

Dekabrists: kur tu redzi RTU inteliģenci?

2017-01-11 18:55

Xxv: RTU un Liepājas jūrskola nav divas savienojamas lietas.

2017-01-11 19:15

c: Ilgstoši apsprieda lietderību apvienot ar LJA.

2017-01-12 07:59

HXD: Kamēr rtu vadība būs tāda, kāda tā ir tagad kas domā tikai par personīgo maku, tikmēr liepājas rtu būs tik zemā apakšā kā ir tagad un var pievienot vai atvienot kas tik prātā ienāk! Jūras koledžai - veiksmi un palikt neatkarīgiem!

2017-01-12 10:16

mamma3: Jūrniecības koledža nav savienojama ne ar vienu citu izglītības iestādi!!!!!!!!!

2017-01-12 10:50

Anonīmais: Nu Jūrenei ir labi tas, ka ir Tehnikums vēl, tā ir vidusskola. Viņi vienkārši saprata, kad parādījās LVT un viņiem atņēma vidusskolu, samērā liela nauda aizgāja, jo tur valsts un pašvadība ļoti daudz naudu pludina iekšā par katru vidusksolnieku.

2017-01-13 07:43

Šekumnieks: Labāk lai apvieno ar kādu pavāru vai šuvēju skoliņu. Gan meitenēm gan puikiem būs jautrāk.

2017-01-14 15:36

jankado: Mākslīga matu krāsa arī

2017-01-14 17:29

arprac: Paskatījos bildes , točno.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz