Trešdiena, 30. septembris Menarda, Elma, Elna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aigars Štokenbergs: “Liepājniekiem ir svarīgākas lietas, nekā taisīt naudu”

Aigars Štokenbergs: “Liepājniekiem ir svarīgākas lietas, nekā taisīt naudu”
13.07.2006 08:28

0

Nesen Liepājā viesojās Latvijas ekonomikas ministrs Aigars Štokenbergs. Šādas amatpersonas mūsu pilsētā ierodas ne jau katru nedēļu un ne katru mēnesi, tāpēc arī lasītājiem droši vien būs interesanti uzzināt ministra redzējumu par norisēm gan Liepājas, gan visas Latvijas ekonomikā.

Ar ko jums līdz šim asociējies vārds Liepāja?
– Ar iedvesmu, ar kaut ko savu, tikai Liepājai raksturīgu. Te viss ir savādāk, te, šķiet, ir lielāka ģimeniskuma izjūta. Iedzīvotāji it kā visi ir savējie. Viņi drīzāk ir ideālisti nekā materiālisti, salīdzinot, piemēram, ar Rīgu, Jūrmalu, Ventspili. Izskatās, ka liepājniekiem ir svarīgākas lietas, nekā taisīt naudu.
Strādādams par Ministru prezidenta padomnieku, tagad par ekonomikas ministru, jūs esat iepazinis arī, teiksim tā – lietišķo Liepāju. Kā jūs raksturotu šādas Liepājas lomu Latvijā?
– Es vairāk rēķinu ekonomikas atdevi no katra projekta, jo nauda diemžēl ir ierobežota. Man jārēķina, kurā vietā, ieguldot kādu latu vai eiro, būs labāka atdeve.
Tādā gadījumā cits jautājums: uz ko, jūsuprāt, Liepājai vajadzētu balstīt savu attīstību?
– Neko jaunu nepateikšu. Jābalstās uz to, kur Liepāja bijusi stipra līdz šim. Pirmkārt – rūpniecība. Otrkārt – osta un visi ar to saistītie pakalpojumi. Šīs divas lietas dos darbavietas uz mūžīgiem laikiem.
Jūs apmeklējāt Liepājas ostu. Vai redzētais atbilda iepriekšējam priekšstatam?
– Mani patīkami pārsteidza iecerētais dzelzceļa apvedceļa projekts. Tas noteikti ļoti uzlabos liepājnieku pašu komfortu pilsētā. Tas viens. Otrs – tas uzlabos arī visu to uzņēmumu darbību, kas ostā strādā. Jo tur paveras jauna maģistrāle, kas palīdzēs attīstīt jaunas teritorijas. Es piekrītu arī tiem pārmetumiem, ka valsts līdz šim ir pārāk maz atbalstījusi Liepājas ostu. Visu laika priekšroka bijusi Rīgai un Ventspilij.
Kādu jūs konkrēti redzat šo valsts iespēju atbalstīt?
– Valsts rīcībā ir krietni lielāki līdzekļi atbalstīt projektus. Piemēram, kanāla padziļināšanu. Projekta kopējā summa ir 15,4 miljoni eiro. Ja pirms gadiem pieciem tas likās milzīgs skaitlis, tad tagad tā vairs nav būtiska summa. Bet tā var būtiski uzlabot kravu apgrozījumu Liepājas ostā.
Arī saistībā ar tā saukto zīda ceļu – kravām no Kazahstānas uz Rietumeiropu?
– Zīda ceļš gan vairāk attiecas uz Rīgas ostu, jo Liepājas osta pagaidām ir par seklu, lai tajā ienāktu lielie kuģi, Tāpēc arī jāiegulda līdzekļi, lai Liepājas osta būtu šī koridora sastāvdaļa.
Lai ekonomika attīstītos straujāk, lai piesaistītu ārzemju investētājus, kādreiz izveidoja brīvās ekonomiskās zonas, arī Liepājas Speciālo ekonomisko zonu. Vai tā nav zaudējusi savu lomu tagad, kad ekonomika attīstās un investētāju interese jau ir?
– Manuprāt, brīvo ekonomisko zonu loma mazinās tāpēc vien, ka vispārējais uzņēmējdarbības klimats Latvijā ir kļuvis daudz labāks. Toreiz šīs zonas bija kaut kādi pionieri, kurās mēģināja radīt labvēlīgākus apstākļus. Tagad mēs tādus apstākļus mēģinām radīt visā Latvijā.
Kā jūs vērtējat inflācijas ierobežošanu? Vai vajadzīgi kādi valdības īpaši pasākumi, vai visam jāiet savu gaitu?
– Es ar ekonomiku sāku nodarboties ar uzņēmējdarbības starpniecību, tāpēc esmu pieradis ieklausīties cilvēkos, kuri ekonomikā guvuši akadēmisku izglītību. Šī iemesla dēļ es negribētu teoretizēt, bet atgādināt, ka visas manas autoritātes ekonomikā saka, ka ir iespējams kaut ko darīt, bet vai tas ir tā vērts, lai tādējādi ierobežotu Latvijas ekonomikas izaugsmi. Var ierobežot naudas daudzumu, kas ir cilvēku rīcībā, līdz ar to tiek samazināts pieprasījums, un cenām būtu jāiet uz leju vai vismaz jāapstājas. Bet vai mēs gribam samazināt algas? Tādā gadījumā Īrijā būs nevis 50 tūkstoši cilvēku no Latvijas, bet visi atlikušie skolotāji, policisti, medicīnas darbinieki. Tas var pārvērsties par krahu visai sociālās aprūpes, izglītības sistēmai. Otra iespēja, kā samazināt inflāciju, ir aizliegt Latvijas preču eksportu. Konkrēts piemērs. Latvijas siera eksportam uz Vāciju pagājušajā gadā dubultojoties, siera cena Latvijā palielinājusies par 25 procentiem. Tā jau ir tā inflācija. Bet vai tāpēc mēs aizliegsim siera eksportu? Var runāt gudras lietas, teoretizēt, bet, kad nolaižamies līdz konkrētai mājsaimniecei vai konkrētam uzņēmējam un paskatāmies, ko viņam dotu šie pasākumi, tad es baidos, ka nekas labs tas nebūtu.
Vai jūs Liepājā vai Liepājas apkārtnē redzat vietu kādiem lieliem enerģētikas objektiem?
– Būtiskākais objekts, ko es Liepājā saredzu, ir Ziemeļeiropas gāzes vads no Sanktpēterburgas uz Vācijas ziemeļiem. Mēs ceram dabūt šī gāzes vada atzaru cauri Liepājai, lai Dobelē veidotu gāzes krātuvi Eiropas Savienības vajadzībām. Tur ir iespēja glabāt līdz 70 miljardiem kubikmetru, kas novērstu jebkuras bažas par to, ka iespējami gāzes piegādes traucējumi no Krievijas uz Vāciju.
Vai jūs domājat, ka Krievija tomēr piekritīs šādam atzaram?
– Tehniski tas ir iespējams. Politiski mēs šobrīd runājam ar tiem, kuriem ir vislielākais labums no tā. Ar Lietuvu mēs esam sarunājuši, ar Igauniju esam sarunājuši. Es personīgi esmu runājis ar Vācijas ekonomikas ministru. Arī Somijai ir svarīgas šādas gāzes rezerves Latvijas teritorijā. Ja mums ir pietiekami daudz šādu ieinteresētu partneru, tad Krieviju ir vieglāk pārliecināt. Jo arī Krievijai no biznesa viedokļa svarīgi, ka viņi netiek vainoti, ka nav nodrošinājuši pietiekamā apjomā gāzes piegādes. Tikai jāsaprot, ka tas nav gada jautājums, tas ir tuvāko desmit gadu jautājums.
Kādas perspektīvas jūs redzat naftas ieguvei mūsu reģionā?
– Ir izsniegta pirmā licence Gudeniekos 115 hektāru platībā. Tā droši vien būs tāda hobija rakstura nodarbošanās. Es negribētu stāstīt kaut kādus pārāk optimistiskus stāstus. Taču esmu rūpīgi iepazinies ar visu ģeoloģisko izpēti, arī mūsu strīda teritorijā Lietuvā, zinātnieku izpratnē ir vēl pāris perspektīvas vietas. Atkārtoju: negribu radīt pārlieku lielu optimismu, un tomēr, ņemot vērā arvien lielākās naftas cenas, izmantot šīs naftas atradnes kļūst arvien interesantāk.
Vai jūs Liepājā viesojaties bieži?
– Pēdējā pusgada laikā šī ir trešā reize. Bet kāpēc jūs tā jautājat?
Interesanti, vai jūs redzat kādas pārmaiņas Liepājā.
– Divas pārmaiņas redzu. Ir jauni viesu nami, tiek rekonstruētas ielas. Manuprāt, tās ir lielākās pārmaiņas trīs mēnešu laikā.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz