Atklās jaunu rapšu pārstrādes kompleksu
0
Trešdien, 6.decembrī, plkst.14 Liepājā bijušās AS “Liepājas labība” teritorijā atklās AS “Baltic Holding Company” (BHC) jauno rapšu pirmapstrādes un pārstrādes kompleksu, aģentūru LETA informēja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Māris Binders. Projektā investēti 5,5 miljoni eiro (3,86 milj.latu). Gaidāms, ka sakārtotā infrastruktūra rapšu pirmapstrādei, uzglabāšanai un pārstrādei būs stimuls arī rapšu sējumu platību pieaugumam Latvijā, sacīja Binders.
Kompleksa atklāšanas pasākumā piedalīsies Saeimas priekšsēdētājs, habilitētais doktors bioloģijā Indulis Emsis (ZZS), vides ministrs Raimonds Vējonis (ZZS), habilitētais doktors ekonomikā Arnis Kalniņš, Liepājas domes un Liepājas pilsētas domes Attīstības pārvaldes vadītāji.
Projekta realizācijai piešķirts ES līdzfinansējums vairāk nekā viena miljona latu apmērā. Kredītu rapšu pirmapstrādes un pārstrādes kompleksa izveides projektam piešķīrusi “DnB Nord banka”.
Ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu pagājušā gada nogalē tika piesaistīti partneri – Vācijas kompānija “GLC Glücksburg Management Consulting GmbH” un stratēģiskais investors – Vācijas biodīzeļdegvielas ražotājs “EOP Biodiesel AG” (EOP).
Kompleksa izbūvējot, ir rekonstruēts dzelzsbetona elevators ar kopējo ietilpību 22 000 tonnu rapšu vai graudu, rekonstruēti divi auto svari kravu svēršanai, uzstādītas iekārtas rapšu un graudu pieņemšanai, attīrīšanai, kaltēšanai, īslaicīgai un ilglaicīgai uzglabāšanai un iekraušanai autotransportā.
Kompleksā izbūvētas divas pieņemšanas tvertnes ar jaudu 120 tonnas stundā katra, sabalansētas ir graudu un rapšu priekšattīrīšanas bloka jaudas: divreiz pa 120 tonnām stundā. Kaltes ražība ir 60 tonnas stundā.
Graudu un rapšu pirmapstrādes kompleksa ģenerāluzņēmējs ir SIA “Preiss” no Lielvārdes, celtniecības – rekonstrukcijas darbus veica SIA “Preiss būve”.
Vienā no rekonstruētā dzelzsbetona elevatora korpusiem ir izbūvēts rapšu eļļas presēšanas cehs. Rapšu pārstrāde eļļā notiek ar divpakāpju aukstās presēšanas metodi. Rapšu eļļas ražošanai ir uzstādīta tehnoloģiskā līnija ar jaudu 4500 tonnas eļļas gadā. Tehnoloģiskās līnijas piegādātājs ir čehu uzņēmums AS “Farmet”.
Saražotā rapšu eļļa tiks realizēta tās tālākai pārstrādei biodīzeļdegvielā, bet blakusprodukts – rapšu rauši – tiks pārdoti gan piena un gaļas ražotājiem, gan lopbarības ražošanas uzņēmumiem.
Ņemot vērā pasaulē arvien pieaugošo pieprasījumu gan pēc rapšu eļļas, gan biodīzeļdegvielas, EOP turpmāk plāno palielināt tam piederošo daļu Latvijas uzņēmumā no 25,21% līdz 75,1%, un četrkāršot BHC ražošanas jaudas.
“Mēs plānojam četrkāršot kompleksa ražošanas jaudas, lai atbilstoši diversificētu mūsu izejvielu piegāžu avotus. Latvija ir mums stratēģiski nozīmīga no vairākiem aspektiem. Līdzās tam, ka no Liepājas tiek piegādātas izejvielas mūsu ražotnei Vācijas pilsētā Pricvalkā, Brandenburgā, kompleksa atrašanās vieta ir ārkārtīgi nozīmīga kā preču pārkraušanas centrs. No šejienes mēs plānojam izvērst biodīzeļdegvielas pārdošanu visās Baltijas valstīs,” paziņojumā presei norādījis BHC padomes priekšsēdētājs Karls Vilhelms Girsbergs.
Tuvāko gadu laikā BHC plāno ne vien rapšu eļļas ražošanas apjomu pieaugumu, bet arī graudu un rapšu uzglabāšanas jaudu būtisku palielināšanu, kā arī esošā dzelzceļa pieslēguma rekonstrukciju.
“Sakārtotā infrastruktūra rapšu pirmapstrādei, uzglabāšanai un pārstrādei, kā arī Latvijas zemniekiem 2007.gadā solītie 45 eiro par hektāru enerģijas augu sējumu, būs stimuls rapšu sējumu platību pieaugamam Latvijā un veicinās arī pārstrādes jaudu pieaugumu,” uzsver Binders.
LETA