Svētdiena, 23. februāris Haralds, Almants

Liepājas pašvaldība jau saka “nē” katalizatoru pārstrādes paplašināšanai

Liepājas pašvaldība jau saka “nē” katalizatoru pārstrādes paplašināšanai
Foto: Egons Zīverts
31.10.2019 07:15

"Kurzemes Vārds"

Vides pārraudzības valsts biroja (VPVB) 10.oktobrī izdotais atzinums par ietekmes uz vidi ziņojuma novērtējumu SIA “eVAN Group” plānotajai atkritumu un bīstamo atkritumu, izlietoto katalizatoru, apstrādei vai pārstrādei un ferosakausējumu ražošanai Liepājā atkal satraucis daļu sabiedrības. “SIA “eVAN Group” nekas nav atļauts, jo VPVB nedod atļaujas,” norāda Ietekmes uz vidi novērtējuma daļas vadītāja Iveta Jēgere.

Gribam darīt tepat

Uzņēmumam tagad esot visi dokumenti, lai varētu vērsties Liepājas pašvaldībā, kuras ekskluzīvā kompetence ir atļaut vai neatļaut atvērt ražotni.

“Birojs vērtē, vai ziņojums ir izstrādāts atbilstoši izvirzītajām prasībām, vai atbilstoši novērtētajam ir iespējams ievērot ierobežojumus dažādiem emisiju limitiem, vai tehnoloģijas ir izraudzītas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Par to esam izdevuši atzinumu – pie kādiem nosacījumiem iecerētā darbība nebūtu pieļaujama un pie kādiem varētu būt.

Pašvaldībai jāņem vērā gan ietekmes uz vidi novērtējums, gan sabiedrības viedoklis, gan savs redzējums par teritorijas attīstību,” saka VPVB pārstāve.

“VPVB ir iedevis noteiktus nosacījumus, lai procesu turpinātu,” saka SIA “eVAN Group” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Berķis-Bergs. “Vēl ir tāls ceļš ejams un jāizpilda daudz dažādu soļu, lai vērstos Liepājas domē.”

Uzņēmuma vadītājs atgādina, ka “eVAN Group” jau pašlaik Liepājā ražo ferovanādiju, taču iegādātās izejvielas – izlietotie naftas rūpniecības katalizatori – jāsūta apstrādei uz citām valstīm un jāved atpakaļ.

“Mēs šo procesu gribam darīt tepat – Liepājā vai Grobiņā. Pēc klasifikatora, tie ir bīstamie atkritumi. Taču – kas vienam atkritumi, mums atkal ir izejviela. Tā nav, ka mēs gribam ievest atkritumus un šeit norakt zemē, ražošanas procesā no tiem nekas pāri nepaliek,” stāsta uzņēmuma vadītājs.

Paudīs negatīvu viedokli

Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis atzīmē, ka SIA “eVAN Group”, kas pašlaik Liepājā strādā ar B kategorijas piesārņojošās darbības atļauju, vēlas saņemt A  kategoriju un palielināt pārstrādes apjomus.

VPVB atzinums kalpošot par pamatu izvērtēšanai, lai pieņemtu lēmumu, kad uzņēmums būs vērsies pašvaldībā.

“VPVB nav pateicis ne skaidru jā, ne skaidru nē, ir norādīti riski, nav pietiekama skaidrojuma par trokšņu līmeņiem. Uzņēmums saka, ka iegūstot vēl vienu izejvielu, kuru var izmantot asfaltbetona rūpniecībā. VPVB neesot guvuši pārliecību, ka to tiešām var izmantot par izejvielu, viņi nepiekrīt šim redzējumam. Var redzēt, ka ir daudz iebilžu, bet nav arī skaidra noraidījuma. Viss uzlikts vērtēšanai Liepājas pašvaldībai.”

J. Vilnītim parunājot ar kolēģiem, vietniekiem un izpilddirekciju, pašvaldības kopējais viedoklis esot tāds, ka tā neredzot iespēju atbalstīt uzņēmēja iesniegumu, ja tādu saņemšot.

“Vienpadsmit deputāti no Liepājas partijas un LRA paudīs negatīvu viedokli. Vienīgais jautājums vēl palicis neizdiskutēts, vai vaicāt vēlreiz sabiedrības viedokli, vai arī tās iepriekšējā reakcija ir pietiekams pamats,” saka J. Vilnītis.

M. Berķis-Bergs ir valdes priekšsēdētājs arī SIA “Catals”, kas plāno pārstrādāt izlietotos katalizatorus un ražot ferovanādiju Grobiņas novadā, atkritumu poligona “Ķīvītes” teritorijā. Sākotnējās sabiedriskās apspriešanas sanāksme notika 5.jūlijā.

“No mūsu puses SIA “Catals” pagaidām 10.oktobrī ir izdoti nosacījumi ietekmes uz vidi vērtēšanai, kas nozīmē, ka novērtējuma procedūra ir pašā sākuma stadijā,” atzīmē I. Jēgere.

“Jāsagatavo projekts, kā rūpnīca varētu izskatīties, bet arī šeit ir tāls ceļš priekšā, lai saprastu, ar kādiem nosacījumiem mēs to varam izpildīt un cik tas mums maksās,” norāda M. Berķis-Bergs.

Sūdzības finiša taisnē

VPVB līdz 11.novembrim izskatīs administratīvo lietu par Liepājas Reģionālās vides pārvaldes izsniegtās B kategorijas piesārņojošās atļaujas uzņēmumam SIA “Karosta LP” apstrīdēšanu.

Divas augustā saņemtās privātpersonu sūdzības esot vērtēšanā un “pašlaik jau iziet finiša taisnē”, stāsta VPVB Piesārņojuma novērtēšanas daļas vadītāja Indra Kramzaka.

Liepājas Reģionālā vides pārvalde 12.augustā izsniedza B kategorijas piesārņojošās darbības atļauju SIA “Karosta LP”, kas Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas teritorijā Turaidas ielā 26/28 plāno pārkraut akmeņogles, koksnes šķeldu un alternatīvo kurināmo.

Atļauja tūlīt pat apstrīdēta: vienu sūdzību iesniegušas četras personas, otru – divas.

“Iesniedzēju ieskatā nav pietiekami izvērtēts gaisa piesārņojums un trokšņi iecerētajam uzņēmumam tuvējā apbūvē. Viena sūdzība ir neapmierinātība ar kravu pārkraušanas kompleksa ieceres sabiedrisko apspriešanu. Lai sūdzības izskatītu pēc būtības, jāsagaida no Reģionālās vides pārvaldes administratīvās lietas materiāli. Tos esam saņēmuši 20.septembrī. Tā kā atļaujas apstrīdējušas trešās personas, administratīvajā procesā ir jāprasa SIA “Karosta LP” viedoklis par abiem apstrīdēšanas iesniegumiem. 1.oktobrī uzņēmums ir sniedzis savu viedokli. Ejam cauri emisiju limitiem, lai saprastu, vai ir vērtēts iespējamais piesārņojums ārpus uzņēmuma,” skaidro I. Kramzaka.

SIA “Karosta LP” mātesuzņēmuma SIA “Ekers Stividors” valdes loceklis Gatis Svētiņš nekomentēšot šo jautājumu. Viņš saka: “Kad viss būs beidzies, tad arī runāsim.”

37 komentāri

2019-10-31 08:45

Jonas: Nē, nē un vēlreiz nē, nu smirdinaties citur.

2019-10-31 08:46

Šepetinskis: Liepājā neko neražot! Sēdēt uz pensijām/pabalstiem un kunkstēt ka "zāles dārgas"!

2019-10-31 08:57

indra: Tad arī zāles nebūs vajadzīgas.

2019-10-31 09:26

Ezīši miglā: Iepazīstiniet mūs pašreizējēs ražotnes (bijušās kombikorma rūpnīcas katlumājai) bakus dzīvojošos cilvēkus ko tur ražo,nokā ražoun kāds ir ikdienas kvēpu izmešu sastāvs un kaitīgums,jo dienās ,kad dūmi kūp stipri,un kad vējš pūš uz slimnīcas pusi,slimnīcas ielā atrodošās mājas un slimnīcas korpus viss ir dūmu miglā!! Ja tur tiek pārstrādāti ievesti radioaktīvi katalizatori pārstrādei,tad spriežat paši ... Kāda te var būt diskusija un kas šeit Latvijā ir ieinteresēts lai vispār kaut ko tādu te darītu! Ražotājs negrib neērtības,bet mums tās jāpiecieš ???

2019-10-31 09:48

......: Vēl nekas nav beidzies..............

2019-10-31 10:04

Ezītim miglā: Kapsēdes ielā slepus pārstrādā radioaktīvās kādreiz pazaudētās, bet pēc tam atrastās atom un ōdeņražu bumbas. Viss ir ļoti slepeni.

2019-10-31 10:12

Kots: Kāds sakars Liepājas domei ar Grobiņas pagasta " Ķīvītēm ", jeb Vilnītis jau konstruē Liepājas globusu.

2019-10-31 10:18

Žanis Vieplis: Manējais domā ka ideāla vieta būtu kaut kur pie Rīgas. Jūrmalā vai Saulkrastos pie jūras, jo tā taču ir tik nekaitīga ražotne. Papildināsim svaigo priežu mežu gaisu ar vēl svaigāku aromātu.

2019-10-31 10:43

Šerberts: Jā jā, vajag būvēt Rīgā!
Lai tur bezdarbu mazina. A Liepājai lai liek mieru, te ir barristu pilsēta!

2019-10-31 10:45

jo tālāk,jo trakāk...: Jau šobrīd Liepājā gaiss ir pārāk jūtami piesārņots! Vēdinot telpās nevis svaigs gaiss, bet ar dūmu piedevu, logi netīri katru nedēļu ar visādiem izmešiem! Tad kādu vēl "indes rūpnīcu" te?
Nekādā gadījumā! Vajag nodarboties ar tādu uzņēmumu veidošanu , lai cilvēkiem nav jābrauc prom no savas dzimtenes, nevis indēt savus potenciālos darbiniekus un vēl palikušos iedzīvotājus...

2019-10-31 11:12

Gunārs Vilnītis: Viss slikti. Nevajag neko ražot, tas neka, ka nav nemazākās sajēgas par ko runājat. Iedomājaties kad mainat savām mašīnām motoreļļu, arī tā ir bīstamie atkritumi. Tik bīstami ka mirstam nost? Kad jums mājās izdeg lampiņa arī tā kļūst par bīstamo atkritumu.
Gan jau džeki pārcels savu rūpnīcu uz citu pašvaldību, kautkur tuvumā, bet šit varēsiet pukstēt par savām smakām un priecāties par putošām ielām, naudas ta nav lai segumu uzliktu. Kūrorts ibio.. Pilsētai vajag cilvēkus un naudu.

2019-10-31 11:34

skudra "Z": Jau tagad, esošie divi skursteņi, piecūko gaisu “Biznesa centra” apkārtnē. Kāpēc apkārtējās vides dienests neklapē šo kantori ciet?

2019-10-31 11:42

Helēna: Kādas specialitātes jaunajai rūpnīcai vajadzēs? Krāvējus un pārkrāvējus? Vai tomēr pieskatīt sērskābes ezeriņus teritorijā? Bīstamie atkritumi ir bīstami arī tos attīrot no cēlmetāliem. Neizdosies Liepājā, izdosies Grobiņā, abi laukumi taču teju līdzās un pārvaldnieks viens. Vajag konkrēti runāt.

2019-10-31 11:57

nē nu jā: Pilnīgi piekrītu Gunāram Vilnītim. Ar tādiem pašiem "bīstamajiem atkritumiem" pilnas visas jūsu mājas, somas un transportlīdzekļi. Un pēc izmantošanas tie paliek pāri. Nepārstrādāsim, metīsim mežā, lai paši pārstrādājas, tad vide un tupie ļautiņi neindēsies.

2019-10-31 12:01

super: Paldies pašvaldībai par trekno- NĒ-!

2019-10-31 12:19

liepajniece: Latvijai beidzot jāpārtrauc vest iekšā visus pasaules atkritumus, tai skaitā bīstamos, jo par tiem visiem Latvijas iedzīvotājiem būs jānomaksā ES soda naudās, gan jānomaksā ar palielinātām atkritumu apsaimniekošanas maksām. Galvenais atcerēties, ka par visu nāksies vēl nomaksāt ar savu veselību, piesārņoto jūru, ūdeni, gaisu. Zivis būs pazudušas kā suga, vai tik indīgas, ka labāk tās uzturā vispār nelietot....!

2019-10-31 12:23

nē nu jā: Halo, liepajniece, jūra, ūdens, gaiss un viss pārējais būs piesārnots, ja bīstamie atkritumi netiks savākti un pārstrādāti! Ļautiņu kognitīvās spējas nereti tiešām pārsteidz...

2019-10-31 12:50

jo tālāk,jo trakāk...: Daži te iedomājušies , ka viena "indes rūpnīca" Liepājā atrisinās pasaules mēroga problēmu un nodrošinās darbu Liepājai! He, kas tur ies ? Strādājošie pensionāri kas te palikuši? Jaunā paaudze netiks piesaistīta un nebojās savu veselību par grašiem, ko tur varēs nopelnīt! Nedomājiet , ka tur būs adekvātas algas...Kā arī tā rūpnīca neiznīdēs visas pasaules atkritumus , tie būs tik pat kā līdz šim ar vai bez tās, jo cilvēce ir un paliks pasaules piemēslotāji...

2019-10-31 13:38

nē nu jā: jo tālāk, jo trakāk... - nekad pasaulē nebūs viena rūpnīca, kura atrisinās visas problēmas. Problēmas risināsies tad, ja iesaistīsies pēc iespējas vairāk valstu, pilsētu un cilvēku.

2019-10-31 13:57

Edža niknais: te kads izspalava kapec attiecigie nesaka par piesarnojumu ko tagad izdala esosa rupnica? tapec ka tagad ir paedusi visi kas butu jabaro. un tiesam STULBI cilveki te komeente. ja tev nav sakars ar to firmu, tad aizver muti un neparadi cik stulbs esi. algus tur ir un bus 4 ciparu lieluma. un tur jau ir rinda ar darbiniekiem pirms vispar vel pamati ir ielieti. stradat tur grib jo var nopelnit vairak ka 1000 uz kjepas. un te tie veselibas eksperti nu ir ar sapuvushu domasanu.

2019-10-31 14:42

nē nu jā: Edža niknais - veselības eksperti rūpnīcu būvēt atļauj, jo apdraudējumu videi nesaskata. Neļauj Liepājas dome, gļēvi pakļaujoties skaļi kliedzošu ļautiņu spiedienam.

2019-10-31 15:30

Mazāk ir vairāk: Malači Liepājas dome! Cerams,ka Grobiņas dome tāpat noraidīs.Pietiekami Liepāja ir piesārņota.Strādnieki pēc tam ar saviem tūkstošiem varēs kursēt pie ārstiem.

2019-10-31 15:45

liepājniece: Ikviens, ar prātu domājošs liepājnieks teiks NĒ onkoloģisko slimību rūpnīcas būvēšanai!

2019-10-31 16:26

Sate: Liepājas Biznesa centrā strādā uzņēmums, kurš ražo uzgunsdzēšanas iekārtas. Apkārtējie uzņēmumu vadītāji tika informēti par to, ka ražošanas procesā tiks izmantota ļoti toksiska un bīstama viela- nātrija azīds. Jebkurš interesents var iepazīties interneta vietnē ar šis vielas aprakstu. Viss notiek, ja investoram daudz naudas. Vai Liepājniekiem būs vajadzīga sava Eirina Brokoviča?

2019-10-31 17:10

Vijole: Tādu sūdu ražošanu toč nevajag, nav mums tāds bezdarbs lai uz mazapmaksātu darba vietu rēķina indētu parējos liepājniekus. un tas ogļu terminālis vel lielāks drauds pilsētai nekā šī rūpnīca kur proces notiek slēgtā telpā.

2019-10-31 19:01

Kāpēc vides dienests: nepārbauda Dzelzceļnieka ielas 3 esošo šūšanas kantori?Katru rītu no 06;00 līdz 07;30 tiek dedzināti pārpalikušie lupatu atkritumi.Pāri ielai dzīvojošie nevar pirms darba atvērt logus.Smird tā ka elpu rauj ciet.

2019-10-31 19:45

par to pašu: Atkritumus IR jāpārstrādā! Bet kāpēc to jādara pilsētas teritorijā??? Jebkurā visdrošākajā ražotnē vienmēr paliek spēkā cilvēciskais faktors, - kāds kaut ko pavirši izdara, kāds nospiež ne to podziņu, kaut kas izplūst gaisā, kaut kas ietek jūriņā. Latvija ir pietiekami tukša,lai nebūtu neiespējami atrast vietu tālāk no cilvēkiem. Un ja jau tik labi tur varēs pelnīt, tad uzņēmumam atradīsies līdzekļi, lai savus darbiniekus aizvestu uz darbu arī tā tālāk no pilsētas! Lai pelnītu, ir arī jāiegulda!!!

2019-11-01 01:16

hm: Liepajniekiem.lv katru dienu mainas vardi, ta zaļā gaisma, ta sarkanā drīz laikam būs dzentenā hm.

2019-11-01 11:11

nē nu jā: par to pašu - kā tad! Iegrūdīs mežā. Mežs jau nav tik svarīgs kā cilvēki. Un vispār, cilvēki var pamanīt, ka kaut kas nav labi, rakstīt sūdzības, pieprasīt, kontrolēt. Mežs stāvēs klusu un ies bojā. Pilsētas tāpēc jau savulaik ir radītas, lai koncentrētu rūpniecību, lai tā nenoklātu visu lauku un mežu teritoriju. Pie tam - šādām ražotnēm jābūt pie ostām un dzelzceļiem. Katra lieka pārvietošana rada papildu bīstamību - noplūdes, autoavārijas utt. Tie nav vides aizstāvji, kuri brēc par nogrūšanu tālāk no acīm. Tie ir sava personiskā ego aizstāvji, nerēķinoties ar to, ka visi mēsli, ko cilvēce ir sastrādājusi, tagad ir un būs jāvāc un jāpārstrādā.

2019-11-01 20:01

par ko cepiens?: jautājums "nē" teicējiem, kāpēc tad vēl nav nomainīti azbesta jumti visa pilsēta, kā ar metalurga teritoriju, visa mendeļējeva tabula augsnē? ta nu nobaidījās no kaut kadiem izpūtēju ārdītājiem

2019-11-04 07:58

vietejais: Kādeļ nevaretu to rupnīcu būvet Bārtas bijusā kara daļā tur tik daudz vietas stāv tukšas un tiesam tur varētu sabūvet normālu biznesa centru un apkārtejiem būtu darbs lai pilsētnieki sēž savos meslos un gaida tūristus

2019-11-04 11:07

to par ko cepiens?: Tieši tāpēc ,ka visa kā jau gana daudz.Kāpēc nevar Jūrmalas pilsētas apkaimē?Jaunais Vilnis vairs nenotiek ,lūk pilsētai ienākumi.

2019-11-11 08:28

Es: Kam mums ražotnes, ja varam dziedāt, dejot un teātri spēlēt. Gan jau no izlīdzināšanas fonda iedos. Gaudot un sērot mēs protam.

2019-11-11 11:18

Krepezdons: Vajag vel aizklapēt esošās ražotnes un izmirt no bada.
Prasīt Eiropai lai sūta šurpām savus pārtikas atkritumus.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli