Sestdiena, 25. maijs Junora, Anšlavs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Liepājas kafijai” nemainīga garša jau piecdesmit gadus

Nav daudz tādu rūpnīcu, kas Latvijā bez pārtraukuma strādātu veselu pusgadsimtu. Šāda unikāla ražotne ir Liepājas kafijas fabrika, kam šogad aprit 50 gadu.

“Liepājas kafijai” nemainīga garša jau piecdesmit gadus
Liepājas kafijas fabrikas ēkas vēsture sākusies 1933. gadā ar Cukurfabrikas būvniecību. 1972. gadā veica pārbūvi un palaida šķīstošās kafijas ražošanas iekārtu. (Foto: Egons Zīverts)
Liepājas kafijas fabrikas ēkas vēsture sākusies 1933. gadā ar Cukurfabrikas būvniecību. 1972. gadā veica pārbūvi un palaida šķīstošās kafijas ražošanas iekārtu. (Foto: Egons Zīverts)
16.06.2022 00:00

liepajniekiem.lv

Bijušās Cukurfabrikas teritorijā pie Karostas kanāla, lielākajai daļai pilsētnieku nemanāmi, joprojām strādā vienīgā fabrika Baltijas jūras reģionā, kur gatavo šķīstošo kafiju pēc nemainīgas receptes un kur produkcija pilnībā top uz vietas – no grauzdēšanas līdz fasēšanai.

No zaļām pupiņām

“Nekas nav mainījies, ražojam pēc vecās receptūras, kas glabājas seifā,” lepojas uzņēmuma tirdzniecības vadītājs Mihails Burešs.

Viņš uzskata, ka Latvijai ir ļoti paveicies, ka šeit saglabāta un tik ilgi nepārtraukti darbojas unikāla rūpnīca ar 24 metrus augstu šķīstošās kafijas torni. “Ražojam arī grauzdētu malto kafiju un pupiņas, mums ir eksporta produkti, bet visiem noteikti pazīstama Liepājas šķīstošā kafija, kuras garša ir nemainīga,” uzsver M. Burešs.

Liepājas kafijas fabrikā viņš strādā septiņus gadus, bet kafijas industrijā darbojas no 1997. gada.

Ražotnē pašlaik strādā 25 vietējie cilvēki, kas pašreizējā sarežģītajā ekonomiskajā situācijā nav maz. “Optimizējām dažus procesus, jo pieaug elektrības un gāzes cenas, arī izejvielu cenas. Ja palielinās ražošana, tad arī palielinām darbinieku skaitu,” stāsta tirdzniecības vadītājs,

“speciālisti pie mums strādā gadu desmitiem. Kadru mainības praktiski nav.” Kafijas ražošana ir tik specifiska un sarežģīta, ka tajā nepieciešami labi apmācīti profesionāļi.

Pērkot ārvalstīs ražotu kafiju, pircēji vairo citu valstu ekonomiku, atgādina M. Burešs. Viņš gribētu, lai iedzīvotāji saprot, ka, pērkot vietējo produktu, aug pašu valsts ekonomika. Arī uzņēmums ražošanas vajadzībām kartona kastes, uzlīmes un citas lietas iegādājoties uz vietas, jo jādomā par Latvijas attīstību.

Liepājnieki rūpīgi izvērtējot izejvielas – zaļās kafijas pupiņas. Tās aug ekvatoriālajā zonā, lielākā ražotājvalsts ir Brazīlija. “Pupiņu izcelsme ir daļa no komercnoslēpuma, bet ļoti aktīvi strādājam ar Latīņamerikas valstīm, iepērkam arī no Indijas. Regulāri lietotās šķirnes pārzinām. Saņemtos paraugus grauzdējam un laboratorijā testējam, veicam degustācijas un tikai tad iepērkam pupiņas vairumā,” atklāj M. Burešs.

Pašlaik pupiņu maisus ieved Rīgas ostas konteineru terminālī, taču tiek apsvērta iespēja piegādāt izejvielas Liepājas ostā.

Smalks malums Ukrainai

Liepājas fabrika aktīvi strādā pie grauzdētas un maltas kafijas pārdošanas, arī pupiņām kilograma iepakojumā, kas tagad esot ļoti populārs segments, jo pandēmijas laikā daudzi iegādājušies kafijas aparātus.

“Latvijā mēģinām tikt visos tirdzniecības tīklos, ik pa brīdim izdodas. Konkurence ir liela,” saka M. Burešs.

“Eksporta projekti attīstās, produkciju pārdodam Lielbritānijā, Polijā, Lietuvā, Igaunijā. Eksporta zīmols mums ir “Königstern”, tagad šo kafiju pārdod arī Latvijā. Kopā Liepājas fabrikā top seši, septiņi zīmoli. Viens no lieliem tirgiem mums joprojām paliek Ukraina ar 40 miljoniem iedzīvotāju. Protams, karš traucē piegādes, arī pirktspēja mazinās.”

Kafija Ukrainas tirgum ir atšķirīga gan pēc garšas, gan pēc maluma un arī pēc nosaukuma – to pārdod ar “Ļvivas” kafijas zīmolu. Ukrainā ļoti populārs kafijas pagatavošanas veids ir turku kanniņā. Šī kafija ir tieši tam domāta, ļoti smalki malta, lai izvilktu blīvumu, aromātu un stiprumu.

“Jebkurš kafijas ražotājs pateiks, ka tik smalks malums ir tehniski ļoti sarežģīts. Mēs to varam,” lepojas M. Burešs.

Mihails Burešs (no kreisās) un Zigmunds Kudums fasētavā, kur tobrīd iepako eksporta preci Ukrainai – “Ļvivas” kafiju. Foto: Egons Zīverts

Fabrikas īpašnieks ir Ukrainas un Anglijas kopuzņēmums “Ned Investment”. “Viņiem ir rūpnīcas Ukrainā, viņi ir zaļas kafijas tirgotāji, līderi industrijā. Galvenais, ka notiek ražošana šeit uz vietas, ir darbs cilvēkiem,” uzsver M. Burešs.

Latvijā esot ļoti daudz šķīstošās kafijas mīļotāju. Cilvēki to dzer, lai uzmundrinātu sevi, un šķīstošā kafija saturot vairāk kofeīna. Iespaids par to, ka šķīstošā ir zemākas kvalitātes, iespējams, radies tāpēc, ka tikusi ievesta zemas kvalitātes kafija.

Šķīstošo kafiju ražo no grauzdētām, samaltām pupiņām. “Mēs gatavojam to pašu espreso, kādu jums uztaisa kafejnīcā, tikai mums sanāk 70–80 tasīšu stiprums.

Ražošanas tehnoloģiju var pielīdzināt ļoti lielam espreso aparātam, kas var saražot kafijas pulveri. Kvalitāte ir tikpat laba,” norāda M. Burešs.

Viņš kliedē arī mītu, ka kafija jāaplej ar vārošu ūdeni simt grādu temperatūrā. “Nekādā gadījumā! Vajag 86–89 grādus, arī šķīstošajai kafijai. Tāpat jāseko līdzi ūdens kvalitātei,” viņš piekodina.

Lidojums vakuumā

Ekskursijā pa fabriku aizved ražošanas direktors Zigurds Kudums. Jaunākā dzeltenā ēka blakus vēsturiskajai no sarkanajiem ķieģeļiem ir zaļo pupiņu noliktava. Attīrītas pupiņas ar gaisa transportieri tiek padotas uz augšu, uz ražošanas cehu.

“Sākumā ir grauzdēšana, malšana un espreso ekstrakta sagatavošana. Ražošanas cikls ir noslēgts – produkciju mēs redzam tad, kad tā birst uz šķīvja. Viss notiek noslēgtos cauruļvados,” iekārtas rāda Z. Kudums.

Apgrauzdētas kafijas pupiņas ir jāatdzesē, lai neveidotos kondensāts. Īsto garšu tās iegūst pāris dienas pēc procesa. Modernizējot ražotni, 2015. gadā nopirkta grauzdēšanas un malšanas iekārta. Foto: Egons Zīverts

Ražošanas procesā notiekot apmēram tas pats, kas mūsu mājās, kad gatavojam sev kafiju – samaļ grauzdētas pupiņas, aplej ar uzvārītu ūdeni. “Protams, šeit ir 170–200 grādu temperatūra. Spiediens – līdz 12 atmosfērām. Izvelkam ekstraktu, kurš ir apmēram 20 procenti no kafijas, pārējais ir ūdens. Lai dabūtu vienu kilogramu šķīstošās kafijas, vajag aptuveni 2,5 kg pupiņu. Iegūtais ekstrakts tālāk iet uz žāvēšanas torni, kur ar karsta gaisa palīdzību 260–270 grādos ūdeni iztvaicē.

Kafija tur lidinās kā kosmosā – krīt vakuumā no augstuma. Tāpēc ražotnei ir vajadzīgs tornis. Ja nebūs vakuuma, nevarēs regulēt produkta blīvumu.

Nevaram procesu apstādināt un aiziet mājās gulēt, tāpēc ražošana notiek 7/24,” skaidro ražošanas direktors.

Padomju laikos šis cehs izgatavojis apmēram 85 tonnas šķīstošās kafijas mēnesī. “Tagad – gadā apmēram 50 tonnas, jo tik daudz mūsu vietējais tirgus spēj paņemt pretī,” saka Z. Kudums.

Savukārt maltās kafijas ražošanai apgrauzdētās pupiņas padod uz citiem bunkuriem. Katru šķirni maļ atsevišķi, jo vajadzīga atšķirīga grauzdēšanas temperatūra. Tālāk notiek sajaukšana un fasēšana.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz