Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Trešdiena, 12. decembris

+1°C
Vējš: ZA 6.2 m/s
Laika ziņas Liepājā

Vārdadiena: Iveta, Otīlija

Papildināts – Liepājas cietumu būvēt pieteikušies uzņēmumi "Re&Re" un "UPB"  (21)

Atslēgvārdi liepājas cietums | cietums | būvniecība

Jaunā Liepājas cietuma būvniecības starptautiskajā iepirkumā pieteikumus iesniegušas divas Latvijas kompānijas - "Re&Re" un "UPB", aģentūru LETA informēja Tieslietu ministrijā (TM).

Kopumā konkursa dokumentāciju izņēma astoņas kompānijas. Kā atgādināja ministrijā, Liepājas cietums saskaņā ar likumu ir klasificēts kā valsts noslēpumu saturošs būvprojekts, tādēļ papildus pieredzei un finanšu rādītājiem kā viena no prasībām pretendentiem tika piemērots industriālās drošības sertifikāts, kas apliecina kompānijas uzņēmējdarbības prakses caurspīdīgumu un konfidenciālas informācijas glabāšanas drošumu.

"Interese par Liepājas ieslodzījuma vietas iepirkumu bija ļoti liela. Bija interese arī no ārvalstīm, piemēram, no Īrijas un Lietuvas. Zinām, ka par konkursu interesējās arī starptautisku kompāniju meitas uzņēmumi Latvijā. Pretendentiem, ņemot vērā projekta sarežģītības pakāpi, bija vairāki precizējoši jautājumi, lai varētu sagatavot iespējami kvalitatīvāku piedāvājumu. Esam gandarīti, ka iepirkuma pirmā daļa ir sekmīgi noslēgusies un esam saņēmuši divus nopietnus piedāvājumus. Tas norāda, ka iepirkuma konkursa nolikuma sagatavošana bijusi atbilstošā profesionālā līmenī," informēja iepirkuma komisijas priekšsēdētājs Agris Balodis.

Iesniegtajos pieteikumos norādītā informācija liecina, ka "UPB" darbus piedāvā veikt par kopumā 114 120 357 eiro plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN), savukārt "Re&Re "- par 123 416 618 eiro. Būvniecības projekta cena ir tikai viens no rādītājiem, kas izšķirs gala pretendenta izvēli - tiks ņemti vērā arī citi faktori, kas ir būtiski projekta sekmīgai īstenošanai, proti, piedāvājuma saimnieciskais izdevīgums, projekta īstenošanas termiņš, papildināja TM.

Tāpat paredzēts, ka konkursa uzvarētājs tiks paziņots šīs vasaras beigās. Līdz tam tiks izvērtēta abu pretendentu atbilstība nolikuma prasībām un iesniegto risinājumu un izmaksu pamatojums.

TM valsts sekretārs Raivis Kronbergs aģentūrai LETA uzsvēra, ka Liepājas cietums ir ilgtermiņa projekts, jo būvniecība vien aizņems trīs gadus, pēc kuras vēl sekos cietuma nodrošināšana ar nepieciešamo aprīkojumu darbiniekiem un ieslodzīto pārvešana. "Tātad vēl aptuveni četrus gadus ministrijai būs jāinvestē četru nolietotu, mūsdienu prasībām neatbilstošu cietumu drošībā un uzturēšanā, tāpēc šī projekta īstenošana ir aktīvi jāvirza uz priekšu. Tā būs ilgtermiņa investīcija cietuma infrastruktūrā turpmākajiem 50 gadiem," norādīja TM valsts sekretārs.

Kronbergs piebilda, ka apsvērums, ka iepirkuma cena būs augstāka nekā līdz šim valdības piešķirtais finansējums, bija jau iepriekš prognozēts - izmaksas tika balstītas uz Igaunijas konsultantu noteikto orientējošo aprēķinu vēl pirms projektēšanas darbu uzsākšanas pirms pieciem gadiem.

"Desmit gados, kamēr dažādu iemeslu dēļ Latvijā tika atlikta jaunu cietumu būvniecība, Igaunija jau būs paspējusi uzbūvēt pat trīs cietumus, jo ir pārliecinājusies par ieguvumiem gan lielākai sabiedrības drošībai no jaunu cietumu būvēšanas, gan ieguvusi uzturēšanas izmaksu ekonomiju. Arī Valsts kontrole mums ir norādījusi, ka veco cietumu uzturēšanas izmaksām ir jāatrod efektīvāki risinājumi. Tāpēc patlaban paralēli strādāsim pie divām lietām - Iepirkuma komisija izvērtēs iesniegtos būvniecības piedāvājumus, bet kopā ar Tiesu namu aģentūru (TNA) meklēsim efektīvākos nepieciešamā papildu finansējuma piesaistes risinājumus," rezumēja Kronbergs.

Kā ziņots, Liepājas cietuma būvniecības iepirkuma nolikumu izstrādājusi TNA sadarbībā ar TM, Ieslodzījuma vietu pārvaldi, Latvijas Būvinženieru savienību un zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" Latvijas biroju. Liepājas cietuma būvprojekta izstrādi uzraudzīja Igaunijas Valsts nekustamo īpašumu aģentūra, kas īstenojusi jau vairāku cietumu projektus Igaunijā pēc valsts neatkarības atgūšanas. Savukārt būvprojektu izstrādāja SIA "Rem Pro".

Cietuma projekts paredz vairākas inovācijas, kas līdz šim nav bijušas ne Latvijas, ne Igaunijas cietumu sistēmā. Piemēram, Liepājas cietumā, izplānojot telpu izvietojumu, tiks maksimāli izslēgti kontakti ieslodzīto starpā viņu pārvietošanas laikā. Pārdomāti izveidojot sargposteņu izvietojumu, tiks samazināts apsardzes darbinieku skaits, visas dzīvojamo korpusu dzelzsbetona sienas tiks būvētas ar papildu anti radioviļņu metāla sietu, kas bloķē mobilos sakarus līdz 95% un nodrošina ieslodzīto izolāciju, tiks izvietotas infrasarkanās videokameras, tiks ieviesta kameru durvju slēdzeņu tālvadība, kas dod iespēju samazināt apsardzes darbinieku skaitu.

Liepājas cietumā paredzētas vietas 1200 ieslodzītajiem. Visā kompleksā ietilpst astoņas dažādas ēkas, un kopējā teritorijas platība ir 305 116 kvadrātmetri, bet kopējais apbūves laukums - 64 053 kvadrātmetri, savukārt kopējā telpu platība ir 51 407 kvadrātmetri. Komplekss atradīsies 5,6 kilometru attālumā no Liepājas centra. Cietuma kompleksā ietilps ieslodzīto dzīvojamie korpusi, plašs nodarbinātības centrs ar darba iespējām ieslodzītajiem, izglītības centrs ar telpām garīgām un sporta nodarbībām, daudzfunkcionāla ēka ieslodzīto pieņemšanai, medicīnas daļa, pastiprināta režīma aizturēšanas telpas, sanāksmju un personāla ēdnīca un citas palīgtelpas.

Līdz ar Liepājas cietuma darbības uzsākšanu tiks slēgtas trīs esošās ieslodzījuma vietas, kur ir mūsdienu prasībām neatbilstoši darba un uzturēšanās apstākļi un kuru uzturēšanai un drošības nodrošināšanai ik gadu tiek tērēti milzīgi līdzekļi.

Liepājas cietums būs pirmā ieslodzījuma vieta, kuru Latvija būvēs pēc valsts neatkarības atgūšanas. Cietuma komplekss atradīsies Liepājā, Alsungas ielā 29. Projekts paredz 1200 ieslodzīto izvietošanu, īstenojot jauna līmeņa resocializācijas programmu ieslodzīto izglītošanai un integrēšanai sabiedrībā. Paredzēts, ka jaunā cietuma kompleksā strādās vairāk nekā 400 darbinieku.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka vienīgās Latvijas būvfirmas, kas atbilst jaunā Liepājas cietuma būvniecības iepirkuma nolikumā iekļautajām prasībām, ir AS "UPB" un SIA "Re&Re", jo šiem uzņēmumiem ir gan prasībām atbilstošs apgrozījums, gan spēkā esošs industriālās drošības sertifikāts.

Tiesu namu aģentūras (TNA) izsludinātā iepirkuma nolikumā viena no prasībām bija, lai pretendenta vidējais gada (neto) finanšu apgrozījums būvniecībā iepriekšējos trīs finanšu gados (tas ir, 2013., 2014. un 2015. vai 2014., 2015. un 2016.gadā), ir ne mazāks kā 40 miljoni eiro.

Saskaņā ar "Firmas.lv" informāciju, šāds vidējais gada apgrozījums 2013., 2014. un 2015.gadā ir vismaz astoņām Latvijas būvfirmām. Lielākā daļa šo uzņēmumu 2016.gada pārskatus vēl nav iesnieguši.

"UPB" apgrozījums 2015., 2014. un 2013.gadā bija attiecīgi 84,3 miljoni, 89,96 miljoni un 81 miljons eiro. SIA "Skonto būve" apgrozīja attiecīgi 122,5 miljonus, 91,3 miljonus un 85,2 miljonus eiro. SIA "Merks" apgrozījums pēdējos trīs gados bija attiecīgi 65,4 miljoni, 68 miljoni un 44,2 miljoni eiro.

Arī AS "BMGS" apgrozījums pēdējos trīs gados atbilst nolikuma prasībām - 56,7 miljoni, 100,6 miljoni un 87 miljoni eiro. Tāpat nolikuma prasībām atbilst SIA "Ostas celtnieks" (46,5 miljoni, 41,6 miljoni un 37,1 miljons eiro), AS "LNK Industries" (45,4 miljoni, 37,8 miljoni un 51,3 miljoni eiro), SIA "Re&Re" (37,2 miljoni eiro, 58,1 miljons eiro un 97,7 miljoni eiro) un SIA "Arčers" (33,4 miljoni, 44 miljoni un 50,5 miljoni eiro).

Tomēr iepirkuma nolikumā bija iekļauta arī prasība, ka "pretendentam ir spēkā esošs 3. (konfidenciāli) vai augstākas kategorijas atbilstošās nacionālās drošības iestādes izsniegts industriālās drošības sertifikāts, kas piešķir konkrētajam komersantam tiesības apstrādāt valsts noslēpuma objektu pasūtītāja un komersanta telpās, vai nu neizmantojot, vai izmantojot akreditētas informācijas sistēmas".

Kā aģentūra LETA pārliecinājās Satversmes aizsardzības biroja (SAB) mājaslapā publicētajā industriālās drošības sertifikātu sarakstā, vienīgās no lielajām būvfirmām ar spēkā esošu sertifikātu ir "UPB" un "Re&Re".

  • Komentāri (21)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Bizness

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!