Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Piedāvā lētāk izvest būvgružus

Piedāvā lētāk izvest būvgružus
13.08.2007 18:58

0

Atslēgvārdi

Atkritumu apsaimniekotāji cenšas ieviest jaunus pakalpojumu veidus, kas klientiem būtu ērtāk pieejami un arī lētāki. Taču iedzīvotāji par tiem bieži vien nav informēti. Ko tad jaunu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “EKO Kurzeme” piedāvā saviem klientiem? Pa to pastāstīja firmas direktors Andris Karlsons.

Noskata piemēru no citiem

Pašlaik darbojas sistēma, ka privātpersonai, kura vēlas pasūtīt būvgružu konteineru, ir jāveic priekšapmaksa. Tā aprēķināta pēc vidējā būvgružu svara. Taču var gadīties tā, ka gadījumā, ja remontdarbi nav tik lieli, piemēram, jānojauc tikai viena siena, šī summa privātpersonai var šķist liela. Sadzīves atkritumu konteineros būvgružus mest nedrīkst. Tāpēc tas veicina nelegālo atkritumu savācēju biznesu, kādēļ tiek piegružoti apkārtnes meži.

Lai labotu šo situāciju, SIA “EKO Kurzeme” ir lūkojusi, kā šos pakalpojumus piedāvā citās Eiropas valstīs, kā arī sākusi sniegt kāda atkritumu apsaimniekošanas kompānija Vidzemē. “Pie mums tagad iespējams pasūtīt tā saucamos BIG maisus, ko mēdz izmantot arī ostās. Tie ir darināti, lai būtu īpaši izturīgi, un, ja maisā tiks iekrauta tonna atkritumu, maiss to izturēs,” skaidro SIA “EKO Kurzeme” direktors Andris Karlsons. Tāpēc tagad klients var pasūtīt BIG maisu, var arī vairākus, un, kad izvedamie gruži tajā ievietoti, klientam tikai jāpaziņo laiks, kad “EKO Kurzemes” transports to var savākt. “Šāds risinājums klientam izmaksās aptuveni trīs reizes lētāk, nekā lielā konteinera pasūtīšana,” apgalvo A.Karlsons.

Šādi iespējams noorganizēt, lai savāktu arī tādus bīstamos atkritumus kā šīferis. Pašlaik, kad norit aktīvi ēku rekonstrukcijas darbi, visi cenšas tikt vaļā no šīfera jumtiem, jo šis materiāls atzīts par veselībai bīstamu. Arī šīferi iespējams ērti iepakot BIG maisos, ko vēlāk “EKO Kurzeme” nogādās utilizācijai.

Pieņem veco elektroniku

Vēl A.Karlsons novērojis, ka daudzi iedzīvotāji nav informēti par dažāda veida elektronisko iekārtu savākšanas kārtību. “Pie mums tos var nodot bez maksas. Tie ir vecie ledusskapji, veļas mašīnas, datori u.tml. Galvenais nosacījums – tiem ir jābūt neizjauktiem. Savulaik mēs ar radio starpniecību vairākus mēnešus iedzīvotājus informējām par šādu iespēju, tādēļ brīnos, ka reakcija uz šo aicinājumu bija niecīga,” sacīja A.Karlsons. Veco elektroniku iedzīvotāji paši var nogādāt SIA “EKO Kurzeme”.

Mazliet citādāk ir ar tās savākšanu no mājām. A.Karlsons norāda, ka uzņēmums katram vecam ledusskapim pakaļ nebrauc, jo tas ekonomiski nav izdevīgi. Taču iedzīvotāji var zvanīt un informēt par šādu vajadzību. Tad uzņēmuma darbinieki izstrādā maršrutu pa adresēm, kur atrodas nolietotā tehnika, un savāc to visu reizē. “Vienu vai vairākas reizes mēnesī mēs to darām. Ne jau peļņas dēļ, jo ieguvums no šīs darbības nav nekāds lielais. Mēs pildām savu pienākumu, veicinot zaļo domāšanu,” norādīja A.Karlsons.

Zems tarifs uz kaimiņu rēķina

Kas attiecas uz atkritumu izvešanas tarifiem, kas pirms gada izraisīja iedzīvotāju emociju eksploziju, A.Karlsons secina, ka emocijas nu jau noplakušas. “Neapmierinātību izraisīja nevis pats tarifs, bet gan samaksas sistēmas maiņa. Kādreiz visi iedzīvotāji maksāja vienādu summu mēnesī katrs, bet jaunā sistēma paredzēja maksāt par izvesto gružu daudzumu.

Tagad šī sistēma daudzmaz sakārtojusies, taču ir vietas, kur problēmu grūti atrisināt,” skaidro A.Karslons. Piemēram, Dienvidrietumu mikrorajonā Klaipēdas ielas māju iedzīvotāji drīkst izmantot visas šajā ielā ierīkotās atkritumu konteineru novietnes. Taču, ja kāda dzīvokļu kopapsaimniekošanas sabiedrība izlemj ierīkot konteineru tikai savas mājas iedzīvotājiem, juridiski to nedrīkst liegt. Tarifs šīs sabiedrības apsaimniekotās mājas iedzīvotājiem ir daudz zemāks, lai gan A.Karlsons norāda, ka, ņemot vērā pieredzi, maz ticams, ka vairāku sekciju daudzdzīvokļu ēkas iedzīvotāji saražo tik maz atkritumu, ko var satilpināt vienā 1,1 kubikmetra tilpuma konteinerā. Visticamāk, šīs mājas iedzīvotāji no atkritumiem mēdz atbrīvoties arī kaimiņmājām paredzētajos konteineros. Bet iznākumā, kad kaimiņi satiekas un dzird, ka, lūk, tajā mājā ir tik zems tarifs, iedzīvotāji sāk pukoties, kāpēc viņiem jāmaksā krietni dārgāk, lai gan patiesībā kaimiņiem šis zemais tarifs rodas daļēji uz viņu pašu rēķina. “Diemžēl jāatzīst, ka šādos gadījumos man arī nav gatavas receptes, kā situāciju atrisināt,” atzīst A.Karlsons.

Bet jauna tarifu paaugstināšana SIA “EKO Kurzeme” nav paredzēta. “Mēs regulatoram bijām iesnieguši jaunu tarifu projektu, taču tas bija saistīts ar to, ka tarifu ar 1.septembri vēlējās paaugstināt atkritumu poligona apsaimniekotājs. Šo tarifu regulators neapstiprināja, tāpēc mēs atsaucām arī savu iesniegumu,” piebilda A. Karlsons.

Viktors Ulberts,
“Kurzemes Vārds”

Tādi izskatās BIG maisi, ko nelielu būvgružu daudzuma savākšanai piedāvā SIA “EKO Kurzeme”.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz