Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Radīta arēna droniem un to pilotēšanas faniem

Radīta arēna droniem un to pilotēšanas faniem
Foto: Egons Zīverts
15.09.2016 07:20

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

“Ir ne tikai jāražo un jāpārdod, bet arī jārunā par to, kā dronus jeb bezpilota lidaparātus lietot pareizi, lai nevienam nerastos vēlme lidot kaimiņu dārzā ar domu redzēt, ko viņš tur dara.” Tā saka uzņēmuma “Dragonfli” pārstāvis Roberts Grundmanis, kurš kopā ar komandu Liepājā izveidojis dronu arēnu. Tā ir arī vieta, kur apgūt pilotēšanas prasmi un pilnveidot jau esošās iemaņas, bet nākotnē rīkot dronu sacensības. Kā norāda uzņēmums, Liepājā dronu arēna, kas pieejama ikvienam interesentam un ko atklās šovakar, ir pirmā Baltijā un Eiropā. 

Dronu arēna izvietota “Blue Shock Race” kartingu halles 2.stāvā, Vecajā ostmalā 22. R.Grundmanis pastāsta, ka sadarbība ar Arti Dauginu, “Blue Shock Race” īpašnieku, uzsākta veiksmīgi. “Esam personīgi pazīstami kopš pagājušā gada. Tuvāk iepazināmies pēc Kurzemes Biznesa inkubatora rīkota pasākuma, kurā prezentējām savu ideju, mērķus, plānus. Arī to, ka ziemas sezonā vēlamies piedāvāt vietu, kur ikviens varētu nākt un mācīties pilotēšanas prasmi, kur varētu notikt sacensības. Arti tas ieinteresēja, uzsākām sarunas, tā kā viņš 2.stāvā vēlējās veidot dažādas interesantas aktivitātes. Mēs likāmies saistoši,” atklāj R.Grundmanis, priecājoties par pozitīvo iznākumu.

Viņu nebaida tas, ka būs jāatstāj pamatdarbs Liepājas Jauniešu mājā, kur Roberts strādā par projektu vadītāju, lai veltītu visu uzmanību jaunizveidotajai vietai. “Nav jau no kā baidīties,” apņēmīgais puisis smaidot saka. “Ja nesanāks, atradīsim kādu algotu ikdienas darbu un pastrādāsim līdz atspersimies no jauna.

Bet esmu pārliecināts, ka cilvēkiem būs interesanti. Galvenais ir spert pirmo soli, iet visam procesam cauri, mācīties.”

Dronu arēnā ir atsevišķi nodalīta zona iesācējiem pirmo iemaņu apgūšanai, un izveidota arī sacīkšu trase ar dažādiem elementiem. “Dragonfli” apsaimniekotā platība ir 400 kvadrātmetri. Līdz griestiem ir četri metri. “Sacīkšu droniem tas nav pārāk daudz, taču telpu izmēra lidaparātiem – 14 centimetri pa diagonāli no propellera līdz propelleram, ko šobrīd piedāvāsim, ir vairāk kā pietiekami. Vienlaikus varēs darboties trīs piloti. Vairāk ne, lai lidaparāti cits ar citu nekonfliktētu, jo tie principā darbojas uz vieniem un tiem pašiem radioviļņiem,” pastāsta R.Grundmanis.

Ir vairāki iemesli tam, kāpēc bezpilotu lidaparāti avarē, lielākoties visi ir operatora vainas dēļ, norāda liepājnieks. Tāpēc, pirms veikt lidojumus, ir svarīgi iemācīties vadīt lidaparātu un iegūt izpratni par to, kā šī ierīce strādā. Šo tehnoloģiju izmanto ne tikai sportā vai izklaidē, bet arī dzelzceļa sliežu, aizsprostu un spēkstaciju uzraudzībai, novērtējot dabas katastrofas, labības miglošanai, militārām vajadzībām gan kaujās, gan informācijas vākšanai, arī, lai filmētu masu pasākumus vai pilsētu no augšas utt. Dronu izmantošanas iespējas ir ļoti plašas, uzsver “Dragonfli” pārstāvis. Un arvien tiek radīti jauni pielietojumi.

Roberts dronus pilotē kopš pagājušā gada rudens, un kopš tā laika dara to teju katru dienu. “Nav konkrēta iemesla, kāpēc ar to aizrāvos,” teic puisis, “to grūti izskaidrot. Redzēju dronu sacensību video, turpināju vēl lasīt par šo tehnoloģiju, tās piedāvātajam iespējām un tā pamazām visā iegāju arvien dziļāk. Iegādājos pats savu lidaparātu, un tas iedvesmoja uzsākt savu biznesu. Man šī lieta vienkārši patīk.”

Atgādinām, ka uzņēmums “Dragonfli” tika izveidots šī gada februārī, un tūrisma vasaras sezonā dažādu pasākumu apmeklētājiem piedāvāja apskatīt pasauli no augšas, t.i., uzliekot specializētu masku ar ekrānu un redzot to, ko reālajā laikā filmē lidaparāta kamera.

“Latvijā teju visi zina, kas ir drons, bet ar to nav bijusi personiska pieredze – kā notiek pilotēšana, kam tos izmanto, kā tas izskatās.

Mēģinājām to visu skaidrot,” atminas R.Grundmanis, kurš darbojas komandā ar uzņēmuma līdzdibinātāju Laini Neimani. Arēnas izveide ir nākamais solis attīstībā. “Ne tikai paskatīties, bet arī pašam pamēģināt,” – to viņi piedāvā turpinājumā.

Roberts paredz, ka dronu kustība aktivizēsies arvien vairāk. Par to liecina kaut vai viņa novērotais: “Pasaulē dronu sacensības pirmo reizi notika pagājušā gada jūlijā, kad sanāca kopā neliela grupiņa interesentu. Pēc tam tika nodibinātas jau četras, piecas sacīkšu līgas. Šis sporta veids strauji kļūst arvien populārāks.” Par to, ka dronu kustību Liepājā varētu veicinās arī jaunizveidotā arēna, R.Grundmanis nešaubās. “Latvijā un arī Liepājā ir pietiekami daudz cilvēku, kam šādas lietas interesē,” uzskata uzņēmējs. “Taču, manuprāt, ir ne tikai jāražo un jāpārdod, bet arī jārunā par to, kā dronus pareizi lietot. Lai ir saprašana, kādam mērķim tiem paredzēti, nepārkāpjot, piemēram, personu privātumu un neradītu draudus sabiedrības drošībai.”

Tiem, kurus bezpilota lidaparāti būs aizrāvuši, “Dragonfli” nākamajā vasaras sezonā centīsies atrast vietu, kur lidināties ārā un, iespējams, savā starpā sacensties.

“Mēģinām piepildīt vienu no cilvēka mūžsenajiem sapņiem par lidošanu,”

Roberts teic, skaidrojot savu un Laines aktīvo rosīšanos. Kā izpaužas dronu sacensības? “Uz lidaparātiem tiek izvietotas ļoti mazas kameras, eiromonētas izmērā vai pat mazākas, un tiek pievienota antena, kas savukārt sūta signālu uz masku vai brillēm, ko uzlicis pilots, un viņš redz trasi no drona skatu punkta. Signāls tiek raidīts bez jebkādas aizkaves un attēls reālajā laikā ir skaidrs,” paskaidro R.Grundmanis.

Augusta sākumā pirmo dronu arēnu pasaulē atvēra lielākais dronu ražotājs pasaulē “DJI”, un tas notika Dienvidkorejā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz