Ceturtdiena, 29. oktobris Laimis, Laimonis, Elva, Elvijs, Elvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Restaurēs vēsturisko Rīges namu

Restaurēs vēsturisko Rīges namu
04.07.2007 17:29

0

Kaut arī kādreiz skaistajam namam K.Valdemāra ielā 14 ir valsts nozīmes pieminekļa statuss, tas ilgus gadus nav pienācīgi apsaimniekots. Ēka stāvēja tukša un pašlaik ir pagalam nožēlojamā stāvoklī – logi izdauzīti, apmetums nokritis, kolonnas un citi fasādes rotājumi izdrupuši, arī mājas iekšienē situācija ir katastrofāla. Bet nesen nams ieguvis jaunus saimniekus – to nopirkusi akciju sabiedrība “Mēs Liepājai”, kas sola ēku atjaunot visā tās kādreizējā godībā.

Spožais sākums

Pēc valsts pieminekļu aizsardzības inspektora Gunāra Silakaktiņa domām, nams K.Valdemāra ielā 14 uzskatāms par vienu no trim spožākajām vēsturiskās arhitektūras pērlēm Liepājā.

Namu 1886.gadā pēc slavenā Maksa Paula Berči projekta cēlis viņa tikpat slavenais ģimenes draugs un biznesa partneris – būvuzņēmējs Vilhelms Rīge. Rīgem nams arī sākotnēji piederējis – tur atradies viņa kantoris (jeb, kā tagad moderni teikt, – birojs) un tirgotava, kurā pārdoti persiešu tepiķi, fajansa un porcelāna trauki. Ēkas interjerā izmantots Urālu granīts. Otrajā stāvā, kabineta telpā, kādreiz atradies brīnišķīgs kamīns, kas tagad nojaukts. Sienas un griesti bija rotāti gleznojumiem. Pēc G.Silakaktiņa teiktā, nama augšējā stāvā atradusies arī Brīvmūrnieku ložas konventa telpa, un joprojām ēkas apdarē manāmi interesanti motīvi, kas raksturīgi brīvmūrnieku simboliem.

G.Silakaktiņa rīcībā ir ziņas, ka 1939.gadā namu no Rīges atpirkusi cita ģimene. Pirmās republikas laikā namā kādu laiku bijusi kafejnīca, kādu brīdi tur atradusies arī neoficiāla ASV pārstāvniecība.

Bet Rīges ģimene atdusas Līvas kapos, kur joprojām izmanto Rīges celto kapliču.

Posta gadi

Pēckara gados ēkas liktenis bija bēdīgs: vislielāko postu tai nodarīja pagājušā gadsimta 70. un 80. gados, kad kādu laiku tajā atradās padomju Jūras kara flotes V.Višņevska teātra kopmītne un viesu izmitināšanas telpas ar visām no tā izrietošajām sekām. “Tad to izpostīja, tik ļoti žēl kaut vai par unikālo kamīnu, no kura nekas vairs nav palicis pāri. Bet bija tradīcija ar šampanieša pudeli nodauzīt no kamīna malas kādu gabaliņu piemiņai,” par dzirdētajiem varoņdarbiem padomju laiku garā atceras G.Silakaktiņš.

1997.gadā K.Valdemāra ielas 14.nams tika nodots privatizācijai, taču labu laiku nevarēja atrast pretendentus, acīmredzot valsts pieminekļa statuss atbaidīja privatizētājus, jo pieprasīja īpašu attieksmi pret vērtīgo ēku. Tad namu īpašumā ieguva pilsētā pazīstami cilvēki, tomēr vajadzīgās rūpes un saimnieka attieksmi māja tā arī nesagaidīja. Kopš tiem laikiem māja gājusi caur vairākām rokām, diemžēl nevienas nav bijušas saudzīgas pret vērtīgo namīpašumu.

Jauni saimnieki

Tagad ēku K.Valdemāra ielā 14 iegādājusies akciju sabiedrība “Mēs Liepājai”. Jācer, kā mājas mūžā sāksies jauns posms, jo akcionāri pauduši gatavību atjaunot vēsturisko namu tā sākotnējā, autentiskajā veidolā. Atjaunotajā namā plānots izvietot akciju sabiedrības biroju.

Viens no akciju sabiedrības īpašniekiem Ivars Kesenfelds uzskata: “Ēka K.Valdemāra ielā 14 – šis vēsturiskais arhitektūras piemineklis – ir viena no unikālākajām mājām pilsētā. Un tāpēc gribam to autentiski atjaunot.”

Īpašnieki sola, ka nams tiks atjaunots maksimāli tuvu vēsturiskajam veidolam. “Jo interjeri jau simbolizē īpašnieka varēšanu. Un izpratni par vērtībām, par lietām,” saka I.Kesenfelds. “Tagad, ejot garām, redzam, ka māja noplukusi, apmetums nokritis, tā ir pelēka, bet akciju sabiedrība “Mēs Liepājai” saprot, kāda pērle nonākusi tās rokās. Īpašnieki apzinās atbildību, lai maksimāli atgūtu ēkas vēsturisko izskatu – gan fasādē, gan interjerā.”

Pieminekļu aizsardzības inspektors G.Silakaktiņš ir gandarīts, ka iezīmējas autentiskās atjaunošanas tendence. Viņš arī norāda, ka procesu atvieglo tas, ka muzejā saglabājušies interjera un arī arhitektoniskie projekti un pēc tiem ēku būs iespējams restaurēt maksimāli tuvu iepriekšējam veidolam, sākot no fasādes un beidzot ar virsgaismām kāpņu telpā, koka paneļu zīmējumiem un mēbelēm telpās.

Ēkas pagalmā jaunie īpašnieki paredzējuši būvēt vēl jaunus apjomus, bet arī pirmsākumos te bijusi apbūve.

Pagaidām gan neesot iespējams konkretizēt termiņus mājas restaurācijas procesam, jo, kā izteicās I.Kesenfelds: “Vēl nezinām, cik ilgi varētu noritēt būvdarbi, tāpat – kad akciju sabiedrības birojs varētu pārcelties uz jaunajām telpām, iespējams, pēc gadiem trim. Saistībā ar tik vērtīgas ēkas atjaunošanu ir daudz nezināmo, nevar rēķināt tā kalendāri. Vispirms kārtīgi jāizpēta vēsturiskie materiāli, kāda ēka bija tās pirmsākumos, lai īstenotu ieceri to atjaunot autentiski. Galvenais – tā ir liela atbildība par šo ēku, to zinām un nedrīkstam neko sasteigt.”

Sarmīte Pelcmane,
“Kurzemes Vārds”

Nams K.Valdemāra ielā 14 pašlaik ir pagalam noplucis, bet jaunie īpašnieki sola tā atdzimšanu iepriekšējā krāšņajā veidolā.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz