Sestdiena, 28. novembris Rita, Olita, Vita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Restaurēs vēsturisko Rīges namu

Restaurēs vēsturisko Rīges namu
04.07.2007 17:29

0

Kaut arī kādreiz skaistajam namam K.Valdemāra ielā 14 ir valsts nozīmes pieminekļa statuss, tas ilgus gadus nav pienācīgi apsaimniekots. Ēka stāvēja tukša un pašlaik ir pagalam nožēlojamā stāvoklī – logi izdauzīti, apmetums nokritis, kolonnas un citi fasādes rotājumi izdrupuši, arī mājas iekšienē situācija ir katastrofāla. Bet nesen nams ieguvis jaunus saimniekus – to nopirkusi akciju sabiedrība “Mēs Liepājai”, kas sola ēku atjaunot visā tās kādreizējā godībā.

Spožais sākums

Pēc valsts pieminekļu aizsardzības inspektora Gunāra Silakaktiņa domām, nams K.Valdemāra ielā 14 uzskatāms par vienu no trim spožākajām vēsturiskās arhitektūras pērlēm Liepājā.

Namu 1886.gadā pēc slavenā Maksa Paula Berči projekta cēlis viņa tikpat slavenais ģimenes draugs un biznesa partneris – būvuzņēmējs Vilhelms Rīge. Rīgem nams arī sākotnēji piederējis – tur atradies viņa kantoris (jeb, kā tagad moderni teikt, – birojs) un tirgotava, kurā pārdoti persiešu tepiķi, fajansa un porcelāna trauki. Ēkas interjerā izmantots Urālu granīts. Otrajā stāvā, kabineta telpā, kādreiz atradies brīnišķīgs kamīns, kas tagad nojaukts. Sienas un griesti bija rotāti gleznojumiem. Pēc G.Silakaktiņa teiktā, nama augšējā stāvā atradusies arī Brīvmūrnieku ložas konventa telpa, un joprojām ēkas apdarē manāmi interesanti motīvi, kas raksturīgi brīvmūrnieku simboliem.

G.Silakaktiņa rīcībā ir ziņas, ka 1939.gadā namu no Rīges atpirkusi cita ģimene. Pirmās republikas laikā namā kādu laiku bijusi kafejnīca, kādu brīdi tur atradusies arī neoficiāla ASV pārstāvniecība.

Bet Rīges ģimene atdusas Līvas kapos, kur joprojām izmanto Rīges celto kapliču.

Posta gadi

Pēckara gados ēkas liktenis bija bēdīgs: vislielāko postu tai nodarīja pagājušā gadsimta 70. un 80. gados, kad kādu laiku tajā atradās padomju Jūras kara flotes V.Višņevska teātra kopmītne un viesu izmitināšanas telpas ar visām no tā izrietošajām sekām. “Tad to izpostīja, tik ļoti žēl kaut vai par unikālo kamīnu, no kura nekas vairs nav palicis pāri. Bet bija tradīcija ar šampanieša pudeli nodauzīt no kamīna malas kādu gabaliņu piemiņai,” par dzirdētajiem varoņdarbiem padomju laiku garā atceras G.Silakaktiņš.

1997.gadā K.Valdemāra ielas 14.nams tika nodots privatizācijai, taču labu laiku nevarēja atrast pretendentus, acīmredzot valsts pieminekļa statuss atbaidīja privatizētājus, jo pieprasīja īpašu attieksmi pret vērtīgo ēku. Tad namu īpašumā ieguva pilsētā pazīstami cilvēki, tomēr vajadzīgās rūpes un saimnieka attieksmi māja tā arī nesagaidīja. Kopš tiem laikiem māja gājusi caur vairākām rokām, diemžēl nevienas nav bijušas saudzīgas pret vērtīgo namīpašumu.

Jauni saimnieki

Tagad ēku K.Valdemāra ielā 14 iegādājusies akciju sabiedrība “Mēs Liepājai”. Jācer, kā mājas mūžā sāksies jauns posms, jo akcionāri pauduši gatavību atjaunot vēsturisko namu tā sākotnējā, autentiskajā veidolā. Atjaunotajā namā plānots izvietot akciju sabiedrības biroju.

Viens no akciju sabiedrības īpašniekiem Ivars Kesenfelds uzskata: “Ēka K.Valdemāra ielā 14 – šis vēsturiskais arhitektūras piemineklis – ir viena no unikālākajām mājām pilsētā. Un tāpēc gribam to autentiski atjaunot.”

Īpašnieki sola, ka nams tiks atjaunots maksimāli tuvu vēsturiskajam veidolam. “Jo interjeri jau simbolizē īpašnieka varēšanu. Un izpratni par vērtībām, par lietām,” saka I.Kesenfelds. “Tagad, ejot garām, redzam, ka māja noplukusi, apmetums nokritis, tā ir pelēka, bet akciju sabiedrība “Mēs Liepājai” saprot, kāda pērle nonākusi tās rokās. Īpašnieki apzinās atbildību, lai maksimāli atgūtu ēkas vēsturisko izskatu – gan fasādē, gan interjerā.”

Pieminekļu aizsardzības inspektors G.Silakaktiņš ir gandarīts, ka iezīmējas autentiskās atjaunošanas tendence. Viņš arī norāda, ka procesu atvieglo tas, ka muzejā saglabājušies interjera un arī arhitektoniskie projekti un pēc tiem ēku būs iespējams restaurēt maksimāli tuvu iepriekšējam veidolam, sākot no fasādes un beidzot ar virsgaismām kāpņu telpā, koka paneļu zīmējumiem un mēbelēm telpās.

Ēkas pagalmā jaunie īpašnieki paredzējuši būvēt vēl jaunus apjomus, bet arī pirmsākumos te bijusi apbūve.

Pagaidām gan neesot iespējams konkretizēt termiņus mājas restaurācijas procesam, jo, kā izteicās I.Kesenfelds: “Vēl nezinām, cik ilgi varētu noritēt būvdarbi, tāpat – kad akciju sabiedrības birojs varētu pārcelties uz jaunajām telpām, iespējams, pēc gadiem trim. Saistībā ar tik vērtīgas ēkas atjaunošanu ir daudz nezināmo, nevar rēķināt tā kalendāri. Vispirms kārtīgi jāizpēta vēsturiskie materiāli, kāda ēka bija tās pirmsākumos, lai īstenotu ieceri to atjaunot autentiski. Galvenais – tā ir liela atbildība par šo ēku, to zinām un nedrīkstam neko sasteigt.”

Sarmīte Pelcmane,
“Kurzemes Vārds”

Nams K.Valdemāra ielā 14 pašlaik ir pagalam noplucis, bet jaunie īpašnieki sola tā atdzimšanu iepriekšējā krāšņajā veidolā.

39 komentāri

2007-07-05 08:28

Prokurors: Tas, ka namu speciāli turēja un nevienam nepārdeva, lai beigu beigās visiem zināmais pensionāru gludinātājs to dabūtu sev, bija prognozējams. Varēja nemaz par to nerakstīt.

2007-07-05 08:56

= Prokuroram: Kas tev neļauj darīt visu to pašu ko Ivars???? Kaut arī iespējams daļa ko par viņu runā ir taisnība un viņa īpašumā ir puspilsēta, taču KĀDA pilsēta, jebšu Tev patīk lai viss būtu tikpat noplucis, kā agrāk!!!!
Malacis Ivars, vismaz man patī dzīvot sakārtotā pilsētā, nevis gružkastē!!!!

2007-07-05 08:57

Bukaza: manuprāt, galvenais ir tas, ka būs par vienu sakoptu vietu vairāk..

2007-07-05 09:36

armo: tieshi taa, prieks, ka kaads kko sakopj, nu un kas, ja uz to nopelna naudu? skauzh? kas liedza pashiem uzsaakt biznesu taalajos 90tajos?

2007-07-05 09:53

Aija B.: Jums visiem skauž! Kas jums liedz nopirkt trīsstāvu namu pilsētas centrā? Ja nevarat atļauties, labāk vācieties uz Siguldas leprozoriju, nevis traucējiet Seska un Kesenfelda kungiem rūpēties par liepājnieku labklājību!

2007-07-05 09:56

ha: Nesaprotu pirmos 2 komentārus. Jau gadiem brīnos kad saimnieki sakārtos vai nopirks kāds kas ir spējisgs sakārtot skaisto ēku. Diemžēl tie kuri privatizēja un pāec tam n reizes pārpirka bija spējīgi tikai uzvārīties.

2007-07-05 10:02

s: ja pa lielam paskatas apkart, tad tiesi Ivara pasakumi visvairak ari izcelas uz pilsetas fona, ka sakartota vide ...

2007-07-05 10:03

Made: Tā tak ir mafija, tās sastāvā ir Sesks, Kesis un pārējie. Parastiem mirstīgiem zemes un objektus centrā nepārdod! Bet, lai kļūtu bagāts kā šie divi - sākumā ir labi daudz jāsazog.

2007-07-05 11:06

mx: Made - atstaaj savu e-mail, es tev aizsuutiishu n-tos piedaavaajumus par maajaam un zemeem pilseetas centraa. Nopirkt slabo? Varam tikai paniideet komentaaros?

2007-07-05 11:13

......: Vismaz ir kāds kurš sakopj pilsētu!!! :)

2007-07-05 12:17

s.: bet es no šīs ziņas kārtējo reizi pasmelos interesantus vēstures un arhitektūras faktus un kārtējo reizi tie nāk no Gunāra Silakaktiņa. Par ko viņam liels liels Paldies! Priecē arī tas, ka mājas tiek sakārtotas un kurš to dara man ir pilnīgi vienalga. Svarīgs ir rezultāts.

2007-07-05 12:17

Edmunds: Es gan nepiekrītu uzskatam, ka galvenais, ka kaut ko tikai sakopj, bet pārējais pie kājas. Tāpēc, ka pilsētā ir daudz nejēdzību, nevar paļauties uz to, ka labāk tā, nekā nekā. Tai pašā Tirgus ielā uzlika jaunu asfaltu, bet nepagāja ne divas nedēļas, kā to uzlauza. Tagad tur maina siltumtrasi.Kā vecos padomju laikos. Varbūt paies gadi 10 un visi mēs kodīsim pirkstos, ka Kesenfeldam, kurš nebūt nav nevainīgs altruists kopā ar Pīlēnu piederēs praktiski visa Liepāja.Un tad pat par elpošanu maksāsim.

2007-07-05 12:33

Ella: jau tagad maksājam- Kesis "aizsita" ciet centrā bezmaksas autostāvietu par to, ka nesaņēma no pilsētas to,ko vēlējās! Un stulbā pilsēta neko nevar padarīt, jo visu zemi jau izpārdevusi un izīrējusi.

2007-07-05 13:06

PRO: Ja jau Mēs Liepājai tik daudz dara Liepājas labā, vai tad viņi arī nevarētu uzbūvēt to Akvaparku? slabo?

2007-07-05 13:16

Made: Nosacīti tas viss tiek darīts Liepājas labā. Savas kabatas labā, ne pilsētas.

mx -kad būšu sazagusies, lai to varētu iegādāties, tad arī darīšu.

2007-07-05 13:21

mele: tad tik sāc iet zagļu skolā....D D D!

2007-07-05 13:32

b52: mx-- ja atbildi par savu tekstu- jā, man interesē šādi objekti. atsūtīsi uz @ adreses, cenas un noteikumus? es to nopietni!

2007-07-05 13:35

mx: ko tev tieshi vajag un kaadaas cenaas?

2007-07-05 13:47

Ivars Kesenfelds: Mīļie liepājnieki ,turiet īkšķi lai varu vēl kaut ko nozagt-tad pilsēta vēl daiļāka kļūs

2007-07-05 13:49

b52: patrol@inbox.lv
uz sitienu pateikt nevaru, jāredz, kas ir apritē. kā teica filmā- oglosiķe vesj spisok, požaluista.. :)

2007-07-05 13:50

pīlēns: kāpēc jūs mani piemirsāt

2007-07-05 13:52

mx: info taapat vien netiek dots aaraa, izdomaa, ko tieshi vajag un tad taads tiks piemekleets.

2007-07-05 14:30

Raxtamkljuuda...: Neviss "Mēs Liepājai", bet "Liepājai Mums"...

2007-07-05 14:31

b52: pag, pag.. kas, informācija ir slepena?! kāpēc nevaru uzzināt visu par tirgojamajiem objektiem? te dažs labs nonāk pretrunās! pasaki vēl, ka informācija maksā naudu! kam jāmaksā?

2007-07-05 14:36

Janka: Ta ***ējs tas mx nekā viņs nezina, es ar jau kopš tas laiks kaut ko sakarīgu meklēju, kas būtu brīvi nopērkams... Pats kādreiz tur blakus dzīvoju un par to māju esmu interesējies. Tipa bija aizliegts pārdot jo esot kultūras piemineklis. Tā, redz

2007-07-05 14:52

007: KAM TUR VAJADZĒJA PAR TIEM OBJEKTIEM, REKU TULIŅ BŪS IZSOLE UZ ĪPAŠUMU LIEPU IELĀ(BIJUŠĀ BĒRNU SLIMNĪCA) UN JA KAS RAKSTĀ IR SKAIDRI UZRAKSTĪTS KA 1997 GADĀ NAMS TIKA NODOTS PRIVATIZĀCIJAI. BET KĀ REDZAMS PIRCĒJI ŠO GADU LAIKĀ NEKĀ TUR NAV IZDARĪJUŠI TIK VIEN KĀ PĀRDEVUŠI TĀLĀK. TAPĒC TIKAI PRIECĀŠOS JA KESIS SAVEDĪS KĀRTĪBĀ TO NAMELI.

2007-07-05 14:52

mx: kaada man jeega tev piedaavaat piemeeram maaju par 3mio Ls, ja tev ir tikai 1mio, ar ko opereet? taapeec es saku, pasaki konkreeti, kaadu maaju (biroju eeku, dziivoklju eeku utt), kaadu platiibu tev vajag, kuraa rajonaa, un kaada ir max summa, ko esi gatavs maksaat.

2007-07-05 14:54

Edmunds: Kā zināms, tieši ar Liepājas domes svētību likvidēja brīnišķu bērnu slimnīcu Liepu ielā, lai tiktu pie ārkārtīgi vērtīga nama parka tuvumā, bet kolosālu bērnu dakteri Jaunzemu kā suni pēc tam izdzina, liekot viņam pārdot savu doktorātu. Uz šo brīdi Liepājā joprojām nav otra tik laba bērnu daktera. Paldies par to Seska kungam!

2007-07-05 14:58

Edmunds: mx, izbeidz demagoģēt! Tu runā kā gangsteris, kas gozējas mafiozo tuvumā. Kāpēc mums būtu jāraksta komentāros savas intereses par līdzvērtīgām tiesībām kļūt par namīpašniekiem, ja saskaņā ar likumu jebkādai pašvaldības nekustamo īpašumu pārdošanai jābūt atklātai? Labāk padomā, ka netiec aiz restēm, Rožu ielas reketieri! Gan pienāks laiks, kad tādi kā tu un citi Rožu ielas slaisti lūkosies uz restotu sauli!

2007-07-05 15:19

Ex: Piekrītu Edmundam.

2007-07-05 17:24

mx: :) vechi, nesmiidiniet mani :)

2007-07-05 19:40

fuflo,: Tu esi sasmīdinājis mūs:))

2007-07-05 20:04

pedenfelds: zilo mafija sakopj ko speej

2007-07-05 20:12

Liepājnieks: Gan jau atradīsies arī kāds daudz, daudz ietekmīgāks, kam gan Sesks, gan Kesenfelds būs pa zobam un tad šie provinciālie baroni dabūs trūkties. Tad nelīdzēs ne melnais (zemākās klases) ferrari, ne par SEZ naudu pirktās rallija mašīnas...

2007-07-06 09:34

runga: Normāli, sākuma komentāri, izņemot pirmo, nemaz ij nebietē lietas būtību. Te jau nav stāsts par sakoptu namu, bet par PIEVĀKTU namu, kas ticis marinēts un marinēts....

2007-07-06 16:16

Estere: Darbosimies visi,gan lielās gan mazās lietās,tā lai mūsu Liepāja ir lepnums pašiem un apbrīna iebraucējiem.

2007-07-06 19:47

oho!: kas tā par seska komjaunieti?

2007-07-09 14:43

arts: es esmu gatavs sekot esterei! lai taa izved muus gaismaa!

2007-07-10 10:40

Leonora: Ja runa iet par K. Valdemāra 14, tad savu plaukstiņu tur pielika Pīlēns, lai neļautu privatizēt. Tad nāca Saldovers, kas laikam "sarunāja", lai architekta rociņa pamāj ar īākšķi uz augšu. Tad nāca Matvejeva, kas sāka ar grandioziem plāniem un minimālu darbību. Tad atbrauca Amerikas onkuļi, kas māju nopirka, vismaz jumtu uzlika. Un tad tikai parādījās "Mēs Liepājai". Tā kā māja ir mocīta garus gadus.Cerams, ka īstais glābējs ir uzradies un no pašu liepājnieku vidus.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz