Trešdiena, 26. februāris Mētra, Evelīna, Aurēlija

Valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas; Liepājas ostas pārvaldībā pagaidām izmaiņu nebūs

Valsts pārņems Rīgas un Ventspils ostas;  Liepājas ostas pārvaldībā pagaidām izmaiņu nebūs
Foto: Paula Čurkste/LETA
10.12.2019 15:53

LETA

Pēc ASV Finanšu ministrijas lēmuma vērst sankcijas pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu (“Latvijai un Ventspilij”) un četrām juridiskām personām, tostarp Ventspils Brīvostas pārvaldi, valdība otrdien lēma rīt, 11.decembrī, sasaukt ārkārtas sēdi, kurā izskatīs grozījumus likumā “Par ostām”, paredzot valsts pārvaldībā pārņemt divas ostas – Ventspils un Rīgas. 

Lai abas ostas nonāktu valsts pārvaldībā, Satiksmes ministrija patlaban gatavo attiecīgus likuma grozījumus, kas tiks skatīti valdības ārkārtas sēdē rīt, 11.decembrī.

Likuma izmaiņas nepieciešamas, lai pēc ASV Finanšu ministrijas lēmuma no Ventspils ostas darbības tiktu nodalīta persona, pret kuru vērstas sankcijas, otrdien žurnālistiem pavēstīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

“Valstij pārņemot ostu, tiek pilnībā nogriezta jebkāda saistība ar sankcionēto personu,” uzsvēra Kariņš, norādot, ka šādi valdība rīkojas, lai mazinātu ASV lēmuma negatīvo ietekmi uz Latvijas ekonomiku un iedzīvotājiem. 

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) piebilda, ka detalizēts likumprojekta teksts tiks sagatavots uz rītdienas valdības sēdi. Viņš gan atzina, ka ar likuma grozījumiem Ventspils un Rīgas ostas nonāks valsts pārvaldē un tajās turpmāk vairs nedarbosies pašvaldību pārstāvji. 

Ministrs skaidroja, ka patlaban tranzīta nozarē valda nemierīgi laiki, tāpēc ir jādara viss, lai ASV noteiktās sankcijas pēc iespējas mazāk ietekmētu Ventspils ostu, tajā strādājošos 38 uzņēmumus un arī ventspilniekus.

“Venstpils osta ir otra lielākā Latvijas osta, tai ir aizņēmumi, tiek veikti lieli investīciju projekti. Šī osta ir nozīmīgs Latvijas tranzīta elements, tāpēc ceru, ka mūsu veiktās darbības mazinās ASV lēmuma negatīvo ietekmi,” teica Linkaits.

Skaidrojot nepieciešamību pārņemt valsts pārvaldībā arī Rīgas ostu, satiksmes ministrs sacīja, ka Rīgas un Ventspils ostas ir divas lielākās ostas Latvijā, turklāt arī “Rīgā ir zināma ietekme fiziskām un juridiskām personām”, pret kurām sankcijas vērsušas ASV.

“Lai novērstu iespējas, ka uz Rīgas ostu varētu attiekties sankcijas vai ierobežojumi, mūsu proaktīvs solis ir risināt abu ostu pārvaldības jautājumu,” piebilda Linkaits.

Kariņš norādīja uz pārvaldes problēmām Rīgas ostā, tāpēc, sakārtojot Ventspils ostas pārvaldību, tiks sakārtota arī Rīgas ostas pārvaldība.

Vaicāts, vai pēc likuma grozījumiem valsts varētu lūgt ASV izņemt no sankciju saraksta Ventspils brīvostu, Linkaits norādīja, ka vispirms ir jānodrošina, lai neviena ASV sankciju sarakstā esošā fiziskā un juridiskā persona neietekmētu Ventspils brīvostu, bet pēc tam tiks kārtots, lai osta varētu brīvi funkcionēt.

Satiksmes ministrijā aģentūrai LETA skaidroja, ka patlaban saskaņā ar likumu “Par ostām” ostas teritorijas ostas zeme var būt valsts, pašvaldības vai citas juridiskās vai fiziskās personas īpašums. Savukārt ostas iekšējo ūdeņu daļa ir valsts īpašums. Valsts zemi un akvatoriju satiksmes ministrs nodod valdījumā attiecīgās ostas pārvaldei. Pašvaldības zemi valdījumā nodod ar attiecīgās pilsētas vai novada domes lēmumu. 

Vienlaikus Satiksmes ministrija uzsver, ka pārvaldības nodošana tikai valsts “rokās” nenozīmē pašvaldību īpašuma tiesību atņemšanu uz to īpašumiem.

Tāpat likums patlaban paredz, ka ostu pārvaldes finanšu līdzekļus var izmantot tikai ostas un tās infrastruktūras apsaimniekošanai un attīstīšanai, ostas pārvaldes funkciju nodrošināšanai, kā arī ostas pārvaldes finanšu līdzekļus drīkst dāvināt (ziedot) valstij, ieskaitot tos valsts budžetā.

Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis valdības lēmumu vērtēja kā “Liepājai cerīgu”, taču vēlas ar satiksmes ministru tuvākajā laikā pārrunāt, kas Liepājas ostu sagaida nākotnē. “Vēlamies saprast, kā mums dzīvot tālāk. Vai ostai ļaus palikt tādā statusā un situācijā, kādā tā ir šobrīd, vai tomēr mums jāgatavojas līdzīgam stāstam kā Rīgai un Ventspilij.”

Liepājas mērs pauda cerību, ka valdība Liepājas SEZ ļaus turpināt līdzšinējo darbu, taču, ja pastāv kādi izmaiņu riski, Liepāja vēlas par to diskutēt un aizstāvēt savu pozīciju.

58 komentāri

2019-12-10 17:23

propper: Mazam nu ir di...sā! ko nu?

2019-12-10 17:40

ups: Kurš nākamais?

2019-12-10 17:44

notikumi: risinās pa minūtēm.....kā pēc iepriekš uzrakstīta scenārija,tā izskatās

2019-12-10 17:45

Yop: A ko Liepāju aizmirsa?

2019-12-10 18:59

Bubis: Liepāja Vilnitis ir klausigs puika tāpēc neaiztiek

2019-12-10 18:59

......: Visam savs LAIKS ......

2019-12-10 19:22

tiem: Kas to nesaprot, tās ir iepriekš izplānotas reformas sekas, tas tik sākums.

2019-12-10 19:26

Griķis: Driķei vajadzētu nointervēt Lembergu,vai Lembergs sabiedriskā kārtā negribētu sniegt intervijas

2019-12-10 19:38

Laiks arī: Seskam ielekt aliņģī!

2019-12-10 19:48

Ss: Šķēlem un šlosderim nauda pa maz.

2019-12-10 19:51

Sweet: Urā. Beidzot!!! Liepājā arī vajag to SEZ autonomo republiku izrevidēt. Lūk, ko nozīmē, ka ZZS nav pie varas, sistēma beidzot tiek attīrīta.

2019-12-10 19:53

cēls mērķis: Visas stratēģiskās Latvijas ostas- Rīga, Ventspils, Liepāja atdot Latvijas tautai!

2019-12-10 19:59

Aldis no Medzes: Izmaiņas būs ne tikai Liepājas pilsētā, bet arī novados un tiesu sistēmā.

2019-12-10 20:09

Jānis parastais: Par ko priecājaties kungi?
Leiši jau dala ventspils kravas, investori aizies, jauni tādā vietā nelīdīs. Silei naudu vajadzēs jebkurā gadījumā,.. kur ņemt?
Pakustiniet savas smadzenītes un paturpiniet domu.
Atā

2019-12-10 20:19

hmmmm: Kad seskam ķersies klāt?
Būtu par ko:
SIA Moduls Interjers, nodokļu shēmas, Eiropas naudas izmantošana Piena muižā, meitas Baibas shēma ar luksoforiem, otkati utt utt.....

2019-12-10 20:55

Jōcīts: Priekšsēdētāja palīga vietnieks izpilddirektora vietnieka palīga (va vells, laikam sajuka...) galā...

2019-12-10 20:59

Adīne: Mūsu valdība un parlaments turpina paklausīgi pildīt ASV rīkojumus. Vai tas attaisno lielos izdevumus valsts varas aparāta uzturēšanai, kad tajā pašā laikā daudzām vitāli svarīgām nozarēm valstī trūkst naudas?

2019-12-10 21:32

Laiks pienācis: Grobiņas Aivars jau arī čemodānus droši vien ir sakravājis un gatavs laisties lapās. Odžu midzenis ir sakustināts. Vajadzētu gan šos mēģināt aizturēt un sodīt pēc pilna mēra par sazagto un pastrādātajām nelietībām 30 gadu garumā.

2019-12-10 22:40

osta: Dodu scenariju, tagad atsavinās no pilsētām visādas rūpnīcas un organizācijas, pēc tam tās tiks privatizētas par nelielu naudas summu, bet to neviens officiāli nezinās, un līdzīgi metalurgam viss tiks nozagts un novests līdz gružkastei

2019-12-10 23:33

.......: Латышь -Латыша сьест -Держись АЙВАР !!!

2019-12-10 23:40

investors: Un kas no tā būs labāks, ka valsts pārņems? Palika kādam žēl, ka Aivaram ir un jums nav? Aivars ņem sev un dod arī savai pilsētai, atšķirībā no Ulda, kas ņem tikai sev!

2019-12-10 23:56

Leons: Skatos, ka dažiem jau Stokholmas sindroms sācies. Nē dārgais lumpeni, nevienam neko nav žēl, taču atstājot ostu Aivaram tur vairs nedrīkstētu piestāt neviens kuģis dēļ sankcijām.
Un savai pilsētai neko daudz viņš nav iedevis.

2019-12-11 00:13

e-rektors: Aivars ņem sev un dod arī savai pilsētai...
Šitas sen nebija dzirdēts, pilnīgi nosila.

2019-12-11 00:34

Q10: Bija vajadzīgi 30 gadi, lai šo mafijas krustēvu paņemtu aiz riekstiem! Tikai kauns, ka citiem mūs jāiebāž ar ģīmi mēslos, lai beidzot kaut ko sāktu darīt! Paši netiekam galā ar saviem smagos noziegumos apsūdzētajiem blēžiem! Cerams, ka šoreiz šis sprukstiņš vairs nekur nespruks!

2019-12-11 01:28

Toliks: Man tik intresē kāpēc Ventspils ar tadu korumpantu pie stūres ir priekšā daudzās jomās citām Latvijas pilsētām. Varbūt ja visur būtu tadi savas pilsetas patrioti korumpanti Latvijas pilsētas izskatītos daudz labāk nekā tagad kad tās vada itkā godīgie mēri.

2019-12-11 01:30

Lapsiņa: Ne tikai Lembergu, bet, pirmkārt, Godmani vajadzētu ņemt pie rīkles! Pēc tam Šķēli, Šleseru, Ameriku, Sesku, Laventu, Karginu, Krasovicki un mazo pakalpiņu Ušakovu. Viņi visi ir Latvijā mazgājuši savus dubļainos zābakus un zaguši, ko vien var! Finka pareģojums sāk piepildīties :)

2019-12-11 04:13

Otto vnk Otto: DDD plēšas par vietu pie siles--jebkuri līdzekļi labi ,lai atņemtu otram..Domājams ,ka ar to nekas nebeidzas --sāksies pasūtījuma slepkavības..arī labs līdzeklis..valsts mērķtiecīgi tiek pārvērsta par izgāztuvi..un par tādiem mērgļiem 'jus esat balsojušiDDDtak jūs paši esat draņķi..

2019-12-11 07:11

Latvijas ausšvic: Aivariņš drīzs sāks runāt. Kur ir zagļu midzenis un kas ar ko to visu sahēmojis. Laiks lēni bet taisnīgi pats tiesās shēmotājus. Latvija atmodas gados uztaisīta par ausvici teritorija kā liela nometne. Es nesaku ka vācieši bija slikti viņi atrada cilvēkus kas zināja kā spīdzināt un experimentēt. Un kam patika cilvēkus spīdzinā tie bija pirmajās rindās latvieši.

2019-12-11 09:34

Sweet: Stulbeņi, kam tik ļoti nepatīk ASV, tinieties uz Krieviju, Kirgizstānu u.tml. superattīstītām valstīm. Skic prom no Eiropas, nav ko te sēdēt un maitāt gaisu! Šobrīd vienīgais labums no ostas ir smakas un slēgtas dzelzceļa pārbrauktuves. Pārmaiņas vajag, sliktāk noteikti nebūs. Krievija tāpat savas kravas aizvien vairāk pārvirza uz savām ostām.

2019-12-11 10:51

Tam swetam: Nejau tev sulaini būs tiesības kādam norādīt uzkurieni doties. Šajā zemē ar nosaukumu Latvija dzīvo netikai dažādas nacionalitātes, bet arī cilvēki ar pretējiem viedokļiem.
Nevisiem ir pieņemama šī sulainiskā valdības atieksme pret procesiem, kas grauj Latvijas ekanomiku un vienotību.

2019-12-11 14:53

yoko: Leons
Skatos, ka dažiem jau Stokholmas sindroms sācies. Nē dārgais lumpeni, nevienam neko nav žēl, taču atstājot ostu Aivaram tur vairs nedrīkstētu piestāt neviens kuģis dēļ sankcijām. Bļeģ,nopietni? :) Kaut kādi amerikāņi noteiks ar savam sankcijām ,kādiem kuģiem piestāt NEATKARĪGĀ VALSTĪ? Mēs esam kaut kāds 51 štats? Sāks mūs bombardēt ,kā viņi to dara ar nepaklausīgajiem? Bet ja par tēmu ,tad jūtu līdz Vemtspilniekiem! Tagad saliks pie "stūres" gudrīšus ,kas ir nolaiduši visā Latvijā ,ko vien varēja nolaist(izpārdot) un... No īsak sakot Ventspils jau tā uzleca parāk augstu ,attiecībā pret pārējām pilsētām! Savu naudu uztaisījuši...kas tālāk? atvienosies vēl ....Welcome reālijā! :)

2019-12-11 14:55

tie: Nacionālais parks un placdarms bumbošanai, kāda te vēl baigā attīstība, vedīs šeit cauri aļaskiešu ledu.

2019-12-11 15:44

Suns: Jo tālāk zemnieki un viņu draugi no varas, jo labāk. LV politika attīrās, bija jau pēdējais laiks.

2019-12-11 15:57

caps: Ja jau Ventspilī viss tik slikti,tad kāpēc liepājnieki savus bērnus ved pie zobārsta uz turieni,bet Liepājā stāv piketā pie domes ? Kurš valsts apsaimniekots uzņēmums ir bez ēdelīgiem partiju ielikteņiem , sauktām par padomēm? Tas ,ka pie varas esošās partijas pildīs tagad savus makus ne tikai no valsts budžeta,bet arī no ostām Latvijas valstij labumu nenesīs,bet pēc kāda laika lasīsim,ka radies klāt kāds jauns miljonārs.

2019-12-11 17:45

Nekurzeme: Par vēlu uzsāktas šīs darbības. Lembijs and Co jau tā sagrābies, ka gadiem būs jāpaiet, lai atgūtu zaudēto.

2019-12-11 18:30

Te nu mēs esam: Tas ir rezultāts tam, kad tauta mazohistiski ļauj vienam kremļa sulainim no KPSS CK bandas 30 gadus izlaupīt mūsu valsti! Desmitiem gadus viņš vazā Latvijas tiesu sistēmu aiz deguna un ņirgājas par visu tautu! Mazohisti jau spiedz no sajūsmas, ka par viņu pašu naudu bruģītis ir izlikts ielās! Paldies Dievam, ka ir kas šo bezpriģeļšiku beidzot nolika pie vietas, bet cik dēļ viena maniakāla zagļa cilvēkiem nav jācieš un šādi lemperveidīgie Latvijā mudž! Vai nav pēdējais brīdis ieviest Latvijā kārtību, jo vēlāk var būt par vēlu!

2019-12-12 00:26

kāpēc ?: Liepājas osta netiek pārņemta?Vai tādas ir oligarhu cīņas pie mums uz mūsu rēķina?Kas ir Liepājas ostā tik ietekmīgs?

2019-12-13 01:45

Tieši pretēji: "cēls mērķis Visas stratēģiskās Latvijas ostas- Rīga, Ventspils, Liepāja atdot Latvijas tautai!"
Tieši pretēji. Viss šis troksnis noņemot emocijas saucas "Bordāns amerikāņiem nodod Latvijas ostas."
Tas ir starpsolis lai atņemtu mums pašiem un nodotu amerikāņiem. Bordāna partijas karogs ir nodot amerikāņiem to mantu, kas mums te vēl palikusi. par kādu naudu ta viņš partiju taisīja. tā ir jāatgriež sponsoriem. ventspilij nauda vairs nebūs.
sveicieni no Rīgas.

2019-12-14 14:16

to Tieši pretēj: 100% Jums ir taisnība!!! Paldies Dievam, ka Latvijā ir vel palikuši racionāli domājuši cilvēki, kas prot izanalīzēt un izvērtēt situāciju ar visām "pārkārtošanām" Valstī! Žēl..... Latviju ir patiešām žēl..................

2019-12-15 00:59

to caps: pareizi saki , ko visiem tas Lembergs ir izedis vai tad citiem nav tie miljoniņi kalab tos netiesa un neskandina

2019-12-15 12:50

Speciāli: Leona un viņam līdzīgajiem - pasaules kuģniecībā dots stingrs norādījums no 08.01. neizmantot Ventspils ostas pakalpojumus. Un vienalga, kas būs tie jaunie pārvaldītāji..

2019-12-15 19:42

Leons: Protams, civilizētajā pasaulē ar tādiem kā Lembergs neviens nesadarbojas. Tādēļ arī aizliegums ienākt kuģiem. Citi jau nav tādi vientieši kā venspilnieki, kuri bija pārliecināti, ka "zog, bet dalās" ir normāls pārvaldības princips. Tagad viņi tur pie sasistas siles ir visi.

2019-12-15 20:36

leonam: Ventspils pilseeta nogrims, jo osta nestraadaas, tuukstoshiem cilveeku zaudees darbu, bet leons gardi smiesies

2019-12-15 21:00

Leons: Leons jau gadiem aicina ar noziedzniekiem nesadarboties. Ventspilnieki un tādi kā tu uzskata, ka tas ir tāds joks, jo "zog, bet dalās" un ir tak labi. Tagad skaidri redzams, ka tas tā nav un tikai garīgi atpalikušais var iedomāties, ka par šādu situāciju vispār var smieties.

2019-12-16 10:59

to Tieši pretēj: to Leons Smieties??? Latvijas ekonomiku kropljo kāda cita valsts un Jūs - "garīgi attīstīta" persona priecājaties????? Ne, nu kur rodas tāda ciniska būtne!!!!! Grūti iedomāties, kādas sekas visam tam gaidāmas! Jādomā bišķiņ plašākas sabiedrības interesēs, bet kam es visu šo stāstu.......... Galvenais, bagāts un veiksmīgs Lembergs palika nabags - ir vērts priecāties un līksmot!!!! Vai ne???

2019-12-16 11:37

Leons: Ja par kropļošanu sauc to, ka skaidri parāda, ka desmitgadēm ilgstoša tranzīta un saistīto nozaru izzagšana nav pieņemama un nespēja vainīgos saukt pie atbildības ir divaina parādība, tad man nav vārdu par tavām morālajām vērtībām un spēju analizēt notiekošo. Un atminies, ka Latvija ir pasaules centrs tikai Aldara reklāmās. Kamēr esam maza valsts ar niecīgu ekonomiku un nerisinātām korupvijas problēmām tikām jebkāda pieredzējušu valstu palīdzība ir laipnibgaidīta un pat nepieciešama. Bagāts, sazadzies Lembergs un nabaga tauta noteikti tas ko vajag. Mums vajag pārtikušu tautu un noziedznieku cietumā.

2019-12-16 12:18

to Tieši pretēj: Es pareizi Jūs sapratu, ka massveiidīga bēgšana no Valsts, darba meklējumos, ir izraisījis mazās pilsētiņas Ventspils mērs Lembergs? To, ka sakarā ar kravas plūsmas samazināšanu caur Baltijas valstu ostām tuvākajā laikā, mūsu "sponsori" ir nolēmuši, ka visi komerciāli darījumi pārnesas uz Klaipēdas ostu, bet Latvijas ostam ir nolemtas citas funkcijas. Tāpēc visus šos 30 gadus tika lēni gatavoti tam "projektam" pamati: rūpnīcu un citu iestāžu likvidācija. Rezultātā- bezdarbs, cilvēku izbraukšana no valsts. Tagad ostas!!! Bet galvenais- vainīgi ir,ka parasti, Putins (hi-hi), bet tagad arī Lembergs, ka mums grib iekalt galvās tādi, kā Jūs, (ha-ha)!!!!!

2019-12-16 14:19

sanda: Neatkarīgi no blakusfaktoriem vienmēr esmu uzskatījusi - Lemberga un ZZS darbība kopumā ir kaitīga Latvijai. Diemžēl viiss astoņkājis (piedodiet, īstie astoņkāji, kas jūrā dzīvo) vēl nav pilnībā pievarēts.

2019-12-16 17:42

Leons: Nē, tu esi absolūti aplami to sapratusi. Ne par kādu bēgšanu pat neesmu ieminējies.

2019-12-16 18:46

Leonam: Liepāja arī ir ostas pilsēta - tukša un pagrimusi, Ventspils osta strādā ļoti labi, pilsēta bagāta, bet.. izrādās, kā vajag arī to nolaist līdz klinķim un tad visi būs apmierināti, sevišķi jau Leoni un co

2019-12-16 21:01

Leonam: Jā, es tieši par to pašu iedomājos stāvot rindā pie kases
lai domātu kā minimums vajag smadzenes.tev tādas nav

2019-12-17 09:31

Leons: Ja tas mani attur no kļūšanas par sazvērestības teoriju un propagandas uputi, tad tas pat ir labi :D

2019-12-17 19:40

Jā: Pareģa Finka pareģojumi sāk īstenoties....Paldies Dievam!

2019-12-18 11:58

Hello!!!: Sankcijas pret 1 cilvēku galarezultātā noved pie reālām sankcijām pret tūkstošiem Latvijas ģimeņu, kuru absolūti legāls smaga darba atalgojums nāk no Ventspils un Rīgas ostām. Ko tie cilvēki šai valstij sliktu nodarījuši?

2019-12-19 17:42

fds45: Beidzot šis riebeklis ir dabūts prom. Mūsu vārguļi neko nevarēja - Aivars par viņiem publiski un atklati smējās. Nācās izsaukt artilērijas uguni...

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli