Otrdiena, 21. janvāris Agne, Agnese, Agnija

Izbeigts kriminālprocess pret Valsts kases un FM amatpersonām par valsts galvojumu “Liepājas metalurgam”

Izbeigts kriminālprocess pret Valsts kases un FM amatpersonām par valsts galvojumu “Liepājas metalurgam”
Foto: Egons Zīverts
12.12.2019 19:14

LETA

Ģenerālprokuratūra izbeigusi kriminālprocesu pret četrām Valsts kases un vienu Finanšu ministrijas (FM) amatpersonu saistībā ar savulaik izsniegto valsts galvojumu bijušajai AS “Liepājas metalurgs” (LM), noskaidroja aģentūra LETA.

Prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe aģentūrai LETA apliecināja, ka 10.decembrī kriminālprocesā pieņemts lēmums par tā izbeigšanu “noziedzīga nodarījuma sastāva trūkuma dēļ”.

Pirmstiesas kriminālprocesa laikā ticis konstatēts, ka FM un Valsts kases amatpersonas, 2009.gadā izvērtējot galvojuma sniegšanas iespējamību LM, neesot pieļāvušas nolaidību.

2018.gada jūnijā Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde šo kriminālprocesu nosūtīja prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai pret piecām personām, četras no tām bija Valsts kases amatpersonas. Izvērtējot iesniegtos pierādījumus, minētajām personām tika celtas apsūdzības par iespējamu pieļautu nolaidību, kuras rezultātā iestājušās smagas sekas.

Tomēr izvērtējot papildus pierādījumus, tostarp pašu apsūdzēto liecības un viņu iesniegtos papildus pierādījumus, kā arī procesa virzītāja pieaicināto ekspertu sniegto atzinumu, prokuratūra konstatējusi, ka kopumā LM finansiālās spējas 2009.gada nogalē tai ļāva uzņemties kredītsaistības modernizācijas īstenošanai. Līdz ar to neesot pamata apsūdzētajām personām krimināltiesiski pārmest nolaidīgu rīcību, kuras rezultātā būtu iestājušies materiāli zaudējumi Latvijas valstij, informēja prokuratūrā.

“Tā kā šajā kriminālprocesā ir pieņemts lēmums par tā izbeigšanu, nekādas turpmākas darbības šīs lietas izmeklēšanas priekšmeta sakarā netiks veiktas,” norādīja prokuratūrā.

Lai arī lieta tagad izbeigta, prokuratūrā aģentūrai LETA amatpersonu vārdus un ieņemamos amatus neatklāja. Laikraksts “Latvijas Avīze” pērn rakstīja, ka šajā lietā, iespējams, statuss bijis noteikts arī toreizējam Ministru prezidentam un finanšu ministram Einaram Repšem, kurš minēto galvojumu parakstījis.

Jau ziņots, ka nonākot finanšu grūtībās, LM jau 2013.gada pavasarī pārtrauca ražošanu. Vēlāk uzņēmums tika pasludināts par maksātnespējīgu un 2014.gadā tika pārdots Ukrainas investoriem, kas uzņēmumu pārdēvēja par “KVV Liepājas metalurgs” un atsāka darbību 2015.gadā.

2016.gada 16.septembrī Liepājas tiesa atzina “KVV Liepājas metalurgu” par maksātnespējīgu.

Valsts kase no valsts budžeta līdzekļiem 2013.gadā samaksāja valsts galvoto kredītu LM. Aprīlī Valsts kase samaksāja kārtējo kredīta pamatsummas daļas maksājumu – 6,128 miljonus eiro, bet jūlijā Valsts kase Itālijas bankai “UniCredit” samaksāja atlikušo kredīta pamatsummu – 67,465 miljonus eiro.

Amatpersonu atbildību par LM kredītam piešķirto galvojumu un tā uzraudzību likumsargiem lūdza izvērtēt Valsts kontrole.

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)