Sūdzas par pirotehniķu izdarībām

0
Kāda liepājniece pauda sašutumu par troksni pilsētā, ko rada pirotehniķi – gan profesionāļi, gan pašdarbnieki. Pamats bažām ir, jo tieši patvaļīgo salutētāju darbošanās dēļ pagājušajos Jāņos aizdegās dievnama jumts. Diemžēl policistu katram pārgalvim klāt pielikt nevar. Sieviete pauda sašutumu par naktsmiera traucētājiem: “Mazie krodziņi nedrīkst pēc pulksten 23 taisīt troksni, bet lielā dzeršana pludmalē dzirdama līdz rītam. Naktsmiers vispār nav paredzēts. Plus vēl tie salūti. Kā sestdiena, tā šauj.”
Pirotehnikas lietošanu un ierobežojumus nosaka MK noteikumi. 4.klases pirotehniskos izstrādājumus atļauts izmantot tikai licencētām firmām. Fiziskās personas drīkst lietot tikai 1. līdz 3.klases pirotehniku. Taču arī tad jāievēro vairāki noteikumi. Proti, pirotehniku aizliegts izmantot ugunsbīstamos un sprādzienbīstamos objektos un to tuvumā – pie degvielas cisternām, gāzes uzpildes stacijām un baloniem, bīstamu un kaitīgu vielu un to ražotņu tuvumā, vietās, kur pirotehnika var apdraudēt cilvēkus un dzīvniekus u.c. Turklāt noteikumi paredz, ka personai, kura rīko uguņošanu, pirms tam jānodrošina, lai bīstamajā zonā neatrastos cilvēki, dzīvnieki, transports u.c.
MK noteikumi ļauj arī pašvaldībām pieņemt papildu lēmumus attiecībā uz pirotehnikas lietošanu. Kā pastāstīja Liepājas pilsētas Pašvaldības policijas preses sekretāre Ineta Mikute, Liepājas pilsētas administratīvās atbildības noteikumos ir sadaļa par pirotehnisko izstrādājumu izmantošanu publiskajās vietās, izklaides vietās, zaļajā zonā, kā arī par ierobežojumiem izmantot pirotehniku. Izņēmums ir gadījumi, kad tas ir saskaņots ar Liepājas domi. Pretējā gadījumā noteikumu neievērotājam uzliek naudas sodu līdz 50 latiem. Turklāt, ja pirotehnika tiek izmantota pēc pulksten 23 privātīpašumā, tad iespējams sastādīt protokolu par naktsmiera traucēšanu. Bet, ja pirotehnikas izmantošana notiek līdz pulksten 23, nekādas soda sankcijas Pašvaldības policijas darbinieki nav tiesīgi piemērot, jo savā privātīpašumā cilvēks var izmantot pirotehniku.
Tā kā 1. līdz 3.klases pirotehniskos izstrādājumus var iegādāties veikalos (tajos, kas saņēmuši licences šīs produkcijas tirgošanai), nevienam nevar aizliegt to iegādāties un lietot. Pirotehniskos izstrādājumus izmanto saskaņā ar lietošanas instrukciju, kas ir uz katra izstrādājuma. Taču, vai tā tiks ievērota, atkarīgs no lietotāja. Pašvaldības policijas darbinieki par pirotehnisko izstrādājumu lietošanas noteikumu pārkāpšanu 2005.gadā sastādījuši piecus, bet šogad sešus protokolus. Taču visbiežāk noteikumu neievērotāji tiek cauri sveikā, jo viņus neizdodas pieķert. I.Mikute atzīst: “Pirotehnikas lietotājs, tautas valodā runājot, jāpieķer pie rokas – brīdī, kad notiek izšaušana.”