Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ugunsgrēkā hostelī Rīgas centrā gājuši bojā astoņi cilvēki

Šorīt ugunsgrēkā Rīgas centrā gājuši bojā astoņi cilvēki, aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Izsaukums uz Merķeļa ielu saņemts neilgi pirms pulksten 5. Tur dega sešstāvu ēkas augšējā stāva dzīvoklis un jumts.

Ugunsgrēkā hostelī Rīgas centrā gājuši bojā astoņi cilvēki
Merķeļa ielā 8 izcēlies ugunsgrēks, kur deg sešstāvu ēkas augšējā stāva dzīvoklis un jumts, gājuši bojā cilvēki. (Foto: LETA)
28.04.2021 08:11

LETA

Atslēgvārdi

Nekavējoties tika sākta cilvēku glābšana, tomēr ēkas degošajā stāvā tika atrasti astoņi bojāgājuši cilvēki.

Vēl vismaz deviņi cilvēki cietuši un tika nodoti mediķu aprūpē, bet evakuēti 20 cilvēki. Par patvērumu viņiem gādā Rīgas domes struktūras.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP) sociālajos tīklos vēsta, ka pēc viņa rīcībā esošās informācijas ugunsgrēks izcēlies hosteļa telpās un vairums iesaistīto ir ārzemnieki .Šī ēka ir sadalīta vairākos privātīpašumos, kuros izvietotas dažādas iestādes.

Traģēdija notikusi ēkā Merķeļa ielā 8. Pēc publiski pieejamās informācijas, tajā atrodas hostelis “Japanese Style Centrum”. Kopumā namā atrodas virknes dažādu uzņēmumu telpas.

Vairāk nekā pussimts ugunsdzēsēju dzēsa ugunsgrēku. Notikuma vietā vietā bija ap desmit VUGD mašīnas, tostarp divas autokāpnes.

Ugunsgrēka dēļ Merķeļa ielas posmā no A.Čaka ielas līdz Kr.Barona ielai tika slēgta satiksme.

Hostelis Merķeļa ielā, kurā notikušajā ugunsgrēkā gāja bojā astoņi cilvēki, bija nelikumīgs, šodien mikroblogošanas vietnē “Twitter” paziņojis Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP).

Atsaucoties uz pašvaldības policiju, Staķis informēja, ka bijusi informācija par narkotiku lietošanu un Covid-19 noteikumu neievērošanu šajā adresē. Šī informācija nodota Valsts policijai.

Arī Rīgas dome pārbaudīšot visu dokumentāciju, lai pārliecinātos, ka iestādes atbilstoši reaģējušas. Rīgas mērs ir pārliecināts, ka nelikumīgā hosteļa apsekošana veikta laikus, tam uzlikti sodi un liegumi.

Arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) informējis, ka degušais objekts jau iepriekš bijis policijas redzeslokā saistībā ar apreibinošu vielu lietošanu, turklāt vēl šogad februārī telpās nav ielaisti ugunsdzēsēji pārbaudes veikšanai.

Ministra rīcībā esošā informācija liecina, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) amatpersonas vēl šogad februārī ieradās objektā, lai veiktu ugunsdrošības normu pārbaudi, taču amatpersonas netika ielaistas. Toreiz par notikušo tika sākts administratīvais process.

Tāpat šo objektu diezgan regulāri apmeklējusi policija, jo tajā uzturējušās personas, kuras lietojušas alkoholu un narkotikas.

Tikmēr VUGD aģentūrai LETA teica, ka pulksten 8.03 ugunsgrēks ir lokalizēts un kopējā degšanas platība bija 250 kvadrātmetri.

Kriminālprocesā saistībā ar traģisko ugunsgrēku nelegālajā hostelī Rīgā, Merķeļa ielā 8, kur gāja bojā astoņi cilvēki, aizturēto vēl nav, taču “izmeklētājam nāksies uzdot jautājumus telpu īpašniekam un nelegālajam komersantam”, šodien žurnālistus informēja Valsts policijas priekšnieka vietnieks Andrejs Grišins.

Policija patlaban ir sākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību, taču kvalifikācija varot strauji mainīties.

Minētajā nodaļā ir norma, kas paredz atbildību par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kura ir atbildīga par šo noteikumu ievērošanu, un ja tā izraisījusi divu vai vairāku cilvēku nāvi. Par šādu noziegumu var piemērot brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem.

Grišins atzina, ka patlaban kriminālprocesā aizturēto nav, taču policija ar Ģenerālprokuratūru ir izrunājusi jautājums par izmeklēšanas mērķiem un versijām. Konkrētas versijas Grišins nekomentēja.

Policijas pārstāvis nekomentēja, kāda ir policijas rīcībā esošā informācija par bojāgājušo identitāti un valstspiederību. Starp mirušajiem varot būt gan Latvijas, gan ārvalstu iedzīvotāji. Viņu identifikācijai, iespējams, nāksies izmantot ekspertu pakalpojumus, tostarp, DNS ekspertīzes. Šādā identifikācija varētu prasīt ilgāku laiku.

Internetā atrodamā informācija liecina, ka hostelis atradies ēkas 21.dzīvoklī. Zemesgrāmatas dati liecina, ka konkrētais īpašums kopš 2019.gada pieder 1996.gadā dzimušajam juristam Andrejam Gailim. Viņam pieder arī turpat netālu Marijas ielā 1 reģistrētais “Hotels & Apartments”, kuram šajā adresē ir hostelis. 2018.gadā uzņēmums apgrozīja 83 900 eiro un strādāja ar 31 788 eiro peļņu. Dati par 2019. un 2020.gadu nav pieejami.

Sociālajos tīklos redzami sludinājumi ar telpu īres piedāvājumu abos šajos hosteļos no vienām no tām pašām personām. Zvanot uz telefona numuriem, kas bija norādīti pie šiem sludinājumiem, šodien neviens neatbildēja.

Rīgas pašvaldības policijas (RPP) priekšnieks Juris Lūkass žurnālistus informēja, ka minētā adrese jau no šī gada marta ir vairākkārt bijusi policijas redzeslokā.

Kopumā no marta policija uz šo adresi saņēmusi 16 izsaukumus par trokšņošanu un alkohola lietošanu. Līdz šim piemēroti 17 sodi par smēķēšanu koplietošanas telpās, alkohola lietošanu sabiedriskā vietā, dzīvošanu bez deklarētas dzīves vietas un masku nenēsāšanu. Tāpat sākti pieci administratīvie procesi par masku nelietošanu.

Kopumā konkrētā adrese apsekota 19 reizes.

Par nodarbināšanu bez līgumiem RPP informējusi arī Valsts ieņēmumu dienestu. Tāpat 30.martā un vēl 27.aprīlī rakstītas vēstules dzīvokļa īpašniekam, taču īpašnieks nav reaģējis un sniedzis informāciju par dzīvokļa tiesisko statusu.

Šodien amatpersonas, kuras piedalījās preses konferencē par traģisko ugunsgrēku Rīgā, Merķeļa ielā, nespēja atbildēt, kurai institūcijai bija jāslēdz nelikumīgais hostelis.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP) informēja, ka Rīgas pilsētas Būvvaldes uzdevums esot konstatēt nelikumīgu būvniecību un uzdod šo būvniecību novērst un sodīt, ja tas nav izdarīts. Tikai tad, ja nelikumīga būvniecība rada tūlītējus draudus sabiedrības drošībai, būvvalde var slēgt objektu.

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) norādīja, ka minētajā situācijā ir runa par nelegālu komercdarbību par ko tika nodota informācija Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Viņaprāt liela loma šāda nelikumīga hosteļa slēgšanā būtu VID, bet pārējām tiesībsargājošajām iestādēm būtu jāsniedz atbalsta funkcijas.

VID pārstāvji aģentūrai LETA pastāstīja, ka īpašumā Merķeļa ielā 8 ir reģistrēta saimnieciskā darbība. Persona, kas ir reģistrējusi saimniecisko darbību, atrodas VID riska personu sarakstā saistībā ar jautājumiem, kas skar godprātīgu nodokļu nomaksu. 

“Savukārt prasību izpildi, kas saistīti ar drošības aspektiem un dažādiem citiem ar viesu izmitināšanu saistītiem aspektiem, kontrolē citas atbildīgās iestādes,” skaidroja VID pārstāvji.

Savukārt uz jautājumu, kādēļ nelikumīgais hostelis netika faktiski slēgts pēc tam, kad tajā neielaida Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersonas, kuras vēlējās veikt ugunsdrošības pārbaudi, VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis informēja, ka VUGD darbinieki drīkst iekļūt īpašumā, ja ir izcēlies ugunsgrēks.

Šādā gadījumā VUGD ir dotas tiesības iekļūt bez saskaņošanas jebkurā īpašumā. Savukārt ugunsdrošības pārbaudi VUGD privātīpašumā var veikt tikai ar likumīgā pārstāvja klātbūtni. Šādās situācijās VUGD darbiniekiem neesot tiesību iekļūt privātīpašumā bez saskaņošanas.

Arī Rīgas pašvaldības policijas (RPP) priekšnieks Juris Lūkass norādīja, ka pašvaldības policijai nav tiesības pieņemt lēmumu par uzņēmējdarbības izbeigšanu.

Tāpat viņš piebilda, ka RPP ik pa laikam saņem dažādus izsaukumus par dzīvokļiem un citiem objektiem, kuros izvietotas pagaidu izmitināšanas vietas. “Uzskaiti neveicam, taču ar šāda veida problemātiku šad tad saskaramies,” norādīja RPP priekšnieks.

Kā preses konferences noslēgumā atzina iekšlietu ministrs, viņaprāt, lai šādas situācijas nebūtu vēlreiz jāpiedzīvo, ir jāveic izmaiņas likumos, dodot lielākas pilnvaras dienestiem un pastiprinot īpašnieka atbildību.

Tāpat ministrs rosināja Latvijā izveidot pagaidu izmitināšanas vietu datu bāzi, lai neatkārtotos šāda veida gadījumi.

No Baltmaņa preses konferencē sniegtās informācijas izriet, ka šogad 5.janvārī VUGD saņemts iesniegums no Merķeļa ielas 8 iedzīvotājiem, par to, ka atvērts hostelis, un lūgums pārbaudīt, vai netiek pārkāptas ugunsdrošības prasības.

15.janvārī veikta neplānotā ugunsdrošības pārbaude, taču VUGD amatpersona netika ielaista objektā.

20.janvārī VUGD nosūtīja vēstuli objekta īpašniekam ar prasību līdz 27.janvārim iesniegt dienestā ar ugunsdrošību saistīto informāciju un dokumentus par objektu, kā arī 29.janvārī nodrošināt iespēju veikt valsts ugunsdrošības uzraudzību objekta pilnvarotas personas klātbūtnē.

Līdz 29.janvārim netika sniegta nekāda atbilde, tāpēc tika izsūtīta atkārtota vēstule.

1.februārī izsūtīta atkārtota vēstule ar prasību līdz 10.februārim iesniegt dienestā ar ugunsdrošību saistīto informāciju un dokumentus un 12.februārī nodrošināt veikt valsts ugunsdrošības uzraudzību. 12.februārī pārbaudi nebija iespējas veikt, jo VUGD amatpersona netika ielaista objektā.

VUGD jau iepriekš janvārī bija informējis Rīgas pilsētas būvvaldi par iespējamu patvaļīgu būvniecību, bet 17.februārī izsūtīta atkārtota vēstule objekta īpašniekam ar prasību līdz 4.martam iesniegt ar ugunsdrošību saistīto informāciju un dokumentus, kā arī 9.martā nodrošināt iespēju veikt valsts ugunsdrošības uzraudzību. 9.martā pārbaudi atkal nebija iespējas veikt, jo VUGD amatpersona netika ielaista objektā.

Savukārt martā VUGD par minēto ugunsdrošības prasību nepildīšanu minētā objekta īpašniekam piemēroja 500 eiro administratīvo sodu, kas līdz šim nav nomaksāts.

24.februārī VUGD saņemts paziņojums no būvvaldes par to, ka pieņemts lēmums uzdot objekta īpašniekam nekavējoties pārtraukt dzīvokļa telpu ekspluatāciju neatbilstoši tā projektētajam lietošanas veidam.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz