Otrdiena, 7. jūlijs Maruta, Alda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Atvērt sirdis un maciņus

Atvērt sirdis un maciņus
Foto: Aberts Dinters
24.12.2019 17:16

Jolanta Hercenberga, "3K"

Kopš 2003. gada, kad dibināta organizācija “Ziedot.lv”, tās kontā saziedoti teju 45 miljoni eiro. Vidēji ik mēnesi – 80 tūkstoši eiro. Laikā ap Ziemassvētkiem labdarība īpaši uzplaukst, un nemainīgi visdāsnāko atbalstu šajā laikā saņem bērni, sirmgalvji un dzīvnieki. Bet pieredze rāda, ka labdarības koncerti joprojām ir labs veids, kā pievērst uzmanību un aicināt ziedot līdzcilvēkiem.

Atbalsts slimajiem

“Ziedot.lv” pārstāve Ilze Ošāne stāsta: “Gandrīz puse summas tiek ziedota ārstniecības pakalpojumu apmaksai, medikamentiem un rehabilitācijas pakalpojumiem. Trešā daļa – sociālās palīdzības apmaksai. Vairāk nekā astoņi miljoni eiro ieguldīti, atbalstot citas labdarības organizācijas, kas novados īsteno dažādas programmas, piemēram, atver zupas virtuves, dzīvnieku patversmes, dienas centrus, rīko vasaras nometnes, piešķir stipendijas, atbalsta talantīgus jauniešus.

Ziedojumi ir saņemti no 30 pasaules valstīm. Lielākais ir 600 000 eiro, bet mazākais – 1 cents.”

Vidējais ziedojuma apmērs vienā reizē esot 10 eiro. Vairums ziedotāju esot vecumposmā no 25 līdz 45 gadiem, proporcionāli vienādi ziedo kā sievietes, tā vīrieši. 45% ziedotāju izvēloties palikt anonīmi.

90% no organizācijā ienākošajiem ziedojumiem esot no privātpersonām, bet 10% no uzņēmumiem.

“Labdarībā jūtams valsts iedzīvotāju labklājības līmenis,” saka I. Ošāne. “Pirms krīzes labprāt atbalstīja kultūras, mākslas un izglītības programmas, bet krīzes laikā mums, labdarības organizācijai, bija jāatbalsta zupas virtuves un jāveido pārtikas banka “Paēdušai Latvijai”. Šobrīd visvairāk nepieciešams atbalsts ārstniecībai, rehabilitācijai un zāļu iegādei. Pēdējos divos gados lūgumi pēc palīdzības palielinājušies par trešdaļu. Šajā gadā ir progress onkoloģisko medikamentu iekļaušanā valsts apmaksāto zāļu sarakstā, tomēr vairākas pacientu grupas tajā neiekļaujas, piemēram, ādas melanomas pacienti. Ja pacientam ir acs melanoma, zāles netiek apmaksātas. Medikamentu cenas Latvijā ir augstākas nekā, piemēram, Igaunijā. Pacienti, lai taupītu ziedotāju naudu, dodas ik pēc trim nedēļām uz Igauniju pēc medikamentiem.”

Tic, ka izdosies

Jānis Jansons palīdzību organizācijā “Ziedot.lv” meklēja pirms pāris mēnešiem, lai varētu iegādāties nepieciešamās dārgās zāles asins vēža ārstēšanai.

26 gadus vecais puisis stāsta, ka pirms saslimšanas strādājis Rīgā riepu servisā. “Ikdienišķa dzīve,” saka Jānis. “Man patika paceļot, pēc darba ar draugiem satikties. Kad pirms diviem gadiem atklāja slimību, vienā mirklī viss apgriezās uz riņķi.”

Uzsākta ārstēšana par valsts līdzekļiem, tā ritējusi labi. Lietuvā veikta šūnu transplantācija, sākusies atveseļošanās, bet pēc laika konstatēts, ka notiek šūnu mutācija, tās pierod pie zālēm un vairs nepilda savu funkciju. Bija vajadzīgas citas zāles, kurām nepieciešams Jāņa līdzfinansējums – 69 099 eiro. “Uzzinot summu, biju šokēts, bet uzreiz arī domāju, kādas ir iespējas šādu naudu dabūt,” stāsta Jānis. “Es cenšos domāt pozitīvi. Nav jēgas būt bēdīgam un nolaist rokas. Risinājumu atrast var vienmēr. Sākām vākt ziedojumus ar fonda “Ziedot.lv” palīdzību.”

Jāņa māsa Linda stāsta, ka sākumā ziedojumu konts pildījies straujāk, jo pievienots mājaslapā nesen un bijis augšpusē. Kad no nepieciešamās summas jau bija saziedots vairāk par pusi, pieauguma temps kļuvis krietni vien lēnāks. Jānī tas radījis bažas, vai izdosies savākt līdzekļus visam nepieciešamajam ārstēšanās kursam. Pirmais dārgo zāļu iepakojums jau izlietots. Lai arī sākumā bijušas komplikācijas, mediķi konstatējuši, ka ir parādījušās pozitīvās izmaiņas.

Savējie sarosās

Jānis ir absolvējis Ēdoles pamatskolu, viņa ģimene dzīvo Ēdolē. Vecāki aktīvi iesaistās pagasta sabiedriskajā dzīvē. Viņu draugi, redzot ģimenes bēdas, sarosījās un rīkoja labdarības koncertu “Palīdzēsim dzīvot”.

Kultūras namā vairāk nekā 100 skatītājiem koncertēja 114 pašdarbnieki, un pasākumā Jānim medikamentu iegādei tika saziedoti 2157 eiro. Koncerts beidzās ar kopīgi dziedātu dziesmu “Pie Dieviņa gari galdi” un labas veselības un stipras gribas, un ticības vēlējumiem vietējam puisim.

Jānis saka, ka koncertā izjutis lielu prieku un arī satraukumu: “Uzmanības pēdējā laikā man ir daudz. Kopš vācam ziedojumus, cilvēki bieži raksta sociālajos tīklos. Daļa vēl labu, bet daļa apšauba, kādiem mērķiem ziedojumi tiek vākti. Netic, ka tiks tērēti zālēm. Ir gandrīz vai jātaisnojas. Kā jau dzīvē. Ir labi un ir grūti brīži. Zālē jutu cilvēku atbalstu. Ticību, ka izdosies.”

Jānim ārstēšanās ciklam nepieciešami 12 zāļu iepakojumi. Šobrīd tiek lietots otrais. No nepieciešamajiem 69 099 eiro fondā “Ziedot.lv” līdz 16. decembrim saziedoti gandrīz 47 tūkstoši eiro. Vēl nepieciešami vairāk nekā 22 tūkstoši. Tā kā mēnesī tiek izlietots viens zāļu komplekts, tad laiks atlikušās summas saziedošanai vēl ir, un Jānis tic, ka tas izdosies.

VIEDOKĻI

Ikviens var nonākt gan lūdzēja, gan devēja lomā

Labdarības koncerta apmeklētāji atzīst, ka katrā reizē viņus kā ziedotājus uzrunājot citi mērķi, bet šajā gadījumā svarīgākais bijis tas, ka Jānis ir vietējais, tātad – savējais.

Folkloras kopas “Suitu dūdenieki” vadītājs Juris Lipsnis stāsta, ka lūgumi ziedot sociālajos tīklos līdz viņam nonākot bieži. To, uz kuru atsaukties, norādot sirdsbalss. “Uz daudziem nereaģēju, bet tad pēkšņi kāds uzrunā. Es nevaru pateikt, kādēļ. Iekšējā balss pasaka priekšā, pamudina. Vienmēr paturu prātā, ka tāda nepieciešamība var būt katram,” saka J. Lipsnis. “Labdarības koncertos, uz kuriem mūs aicina, piedalāmies vienmēr. Tā atmosfēra ir īpaša, kad visi domā par vienu cilvēku. Otrs labdarības veids ir, kad mēs ar folkloras kopu braucam uz kādu iestādi un bez maksas uzstājamies. Tas ir kā dāvinājums, lai cilvēkiem radītu cilvēkiem. Piemēram, nesen spēlējām pansionātā Gudeniekos. Mēs savus priekšnesumus parādījām, tad viņi savus. Dziedājām kopā. Mēs iepriecinājām viņus un paši saņēmām baudu no viņu aplausiem, asarām acīs.” 

Agnese Grundmane ir uzņēmēja, viņas ģimene saimnieko ēdināšanas uzņēmumā Ēdoles pilī. “Ziedojam vietējam puisim, jo gribam, lai viņam izdodas,” saka Agnese. “Manā paziņu lokā esošie cilvēki ziedo bieži. Nezinu gandrīz nevienu, kurš neiesaistītos. Nevaru pateikt, kādiem mērķiem visbiežāk. Ieraugām uzaicinājumu, un rodas tā intuitīvā sajūta, ka vajag. Šajā gadījumā mani uzrunāja arī tas, ka manu radinieku ir skārusi līdzīga slimība. Ģimenē izjūtam to. Tas iespaidoja, uzrunāja palīdzēt.

Es domāju, ka cilvēki Latvijā ir ļoti līdzjūtīgi. Tā kā Dziesmu svētki mūs vieno, tā arī līdzi jušana un labsirdība mums ir raksturīgas krīzes un bēdu periodos. Cilvēki mobilizējas labiem mērķiem.”

Ēdolniece Agnese Moldovāne uzskata, ka ziedošanā ieguvējas ir abas puses. “Mūsu ģimene ziedo šad tad. Visbiežāk sirsniņu aizķer bērni. Cik mūsu ģimene var, tik palīdzam. Gūst ne tikai tas, kuram ziedo, bet arī devējs. Dot un palīdzēt ir svētīgi,” uzskata Agnese. “Mans tētis nomira no slimības, kuru nebija iespējams izārstēt. Nebija nepieciešamības vākt ziedojumus, jo nebija zāļu, ar kurām varētu glābt. Jānim ir iespēja, tāpēc visiem jānāk kopā un jāatbalsta. Zinu, ko pārdzīvo Jāņa ģimene un citi viņam tuvākie cilvēki. Es ļoti labi zinu, cik svarīgs ir līdzcilvēku atbalsts. Sajust, ka citiem nav vienalga.”

Gundega Ukstiņa, agrāk strādājot labdarības organizācijā, biedrībā “Latvijas Bērnu bāreņu fonds”, novērojusi, ka, tuvojoties Ziemassvētkiem un gadumijai, cilvēki ļoti aktīvi ziedojuši.

“Izteikta tendence, ka ap Ziemassvētkiem visiem sirds ir vaļā!” saka Gundega. “Privātpersonas un organizācijas pašas piedāvā palīdzību. Pārējā laikā, lai saņemtu palīdzību, ir ļoti daudz jālūdz. Ziedotājus uzrunā tas, ja pastāsta konkrēta cilvēka likteņstāstu. Tad ir gatavi iesaistīties un atbalstīt. Rīgā izteikti bija novērojams, ka krievu tautības cilvēki ir atvērtāki sarunām un aktīvāk ziedo. Viņi bija sirsnīgāki un līdzjūtīgāki. Latviešu tautības cilvēki biežāk apšaubīja nepieciešamību.”

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz