Otrdiena, 27. oktobris Lilita, Irita, Ita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Būt brīvai un reizē piederēt

Būt brīvai un reizē piederēt
22.10.2008 07:04

Ikdiena bieži mūs noliek tik ļoti uz zemes, ka lidojumam, šķiet, vairs neatliek ne laika, ne iespēju. Bet Astra Rancāne ar savu dzeju pierādījusi, ka lidot tomēr ir iespējams, pārliecināta krājuma “Ja tas Vispār ir iespējams” redaktore Iveta Vanaga. “Tas nav tā, ka Astrai ceļ pieminekli tikai tad, kad viņas pašas vairs nav,” saka Laila Urbāne, dzejnieces laikabiedre un bijusī kolēģe, amatierteātra režisore.

“Tieši tāpat mēs viņu uztvērām, lasījām un klausījāmies arī tad, kad viņa pati vēl bija.” Dunikas amatierteātris turpināšot uzvest viņas lugas un nest tās pasaulē. Vairāki dzejoļi ir pārtapuši dziesmās – tos pārradījis no Dunikas nākušais mūziķis Renārs Juzups.

Bet Astras literārais mantojums tagad ir viņas trīs meitu – Lauras, Elīnas un Dinas pārraudzībā.

“Man ir tāda sajūta, ka Astra nekur nav aizgājusi,” saka Rucavas bibliotēkas vadītāja GuntaTimbra. Un tā noteikti ir taisnība. Jo dzejnieks nevar aiziet nepamanīts.

Gadu sekot ceļa zīmēm

Liepājas novadā labi zināmā skolotāja un literāte Astra Rancāne pērn aizgāja Mūžībā. Aiz sevis viņa atstāja dzeju un domu par tās apkopošanu grāmatā. Pati, slimības pievārēta, vairs nespēdama ar to tikt galā, viņa meklēja draugus un domubiedrus – Sandru Vensko, Ivetu Vanagu, Daigu Kadeģi…

“Pagājušajā gadā no Astras saņēmu vēstuli: “Ja es vairs nepaspēšu, lūdzu, parūpējieties par manas dzejas likteni”,” stāsta I.Vanaga. “Jā, tas man bija izaicinājums, un man bija ļoti savādi apzināties, ka man kāds ir uzticējis tik ļoti, ļoti daudz. Tā ir milzīga atbildība. Man bija bail. Bet es atbildēju: “Tas ir mazākais, ko tavā labā varam darīt.”.”

Un tā veselu gadu I.Vanaga gājusi pa pa Astras Rancānes izliktajām ceļa zīmēm. Šoruden klajā nāca grāmata “Ja tas Vispār ir iespējams” – dzeja, viens tēlojums un pasaka “Ar zvaigzni pierē”, no kuras arī grāmatas nosaukums. To ilustrējis mākslinieks Imants Ozols.

Kāds ieminas – Astras Rancānes darbi rada sajūtu, ka Ārijas Elksnes vieta latviešu dzejā nav palikusi tukša. Tomēr viņa ir caurcaurēm viņa un tikai viņa pati. Dziļa, tieša, dzīvesgudra, ļoti mīloša. “Biedējoši skaista un neticama kā Brāmsa “Ungāru deja” banālās lauku kāzās” – tās ir rindas no pasakas “Ar zvaigzni pierē”. Nav jābūt Astras Rancānes biogrāfijas zinātājam, pietiek lasīt viņas dzeju vien, lai saprastu, ka šī pasaka – tas ir sāpīgs un gaišs, un ļoti skaists stāsts par viņu pašu. Par to, kā būt brīvam un piederīgam reizē. Ja tas vispār ir iespējams.

Vienmēr apzinājusies saknes

Grāmatas nosaukums ir A.Rancānes pašas izvēlēts, viņa arī bija izveidojusi uzmetumus piecām nodaļām, izvēlējusies to nosaukumus. Tas bija smagi – sijāt dzejoļus, izvēlēties, atzīst I.Vanaga. “Un es vēl tagad nezinu, vai viss ir izdarīts tā, kā vajag, tā kā Astra būtu vēlējusies, jo nebija jau vairs kam pajautāt.”

Tā vienu brīdi viņai licies, ka krājumā stilistiski neiederas, piemēram, Rucavas vidusskolas himna, Rucavas un Dunikas pagastu himnas. Izņēmusi tās uz laiku no manuskripta ārā, bet sapratusi, ka tad zūd dzejnieces piederība tieši šai vietai. Bet viņai tas ir bijis ļoti, ļoti svarīgi – apzināties un nekad nenoliegt savas saknes.

I.Vanagai un pārējiem, kas iesaistījās grāmatas tapšanā, ir patiess prieks, ka visu finansējumu, kas bija nepieciešams grāmatas izdošanai, bijis iespējams savākt ziedojumos. Ne vien izdošanas, bet arī ar atvēršanas svētkiem saistītos izdevumus izdevies apmaksāt par ziedotajiem, kā arī Dunikas un Rucavas pašvaldību un Liepājas Rajona padomes bez šaubīšanās piešķirtajiem līdzekļiem. Par spīti tam, ka citi mēģinājuši pārliecināt – dzejas grāmatai mūsu laikos neko nesavāksit, tā nemēdz notikt. “Atbalsts bija tik liels, ka mūs pat pārsteidza, un tas nozīmē, ka grāmata bija vajadzīga,” saka I.Vanaga.

Laiks, skatīts Ievas acīm

Astras Rancānes pirmā grāmata iznāca 1999.gadā. Apgādā “Likteņstāsti” izdotais “Cūkpieņu laiks” ir romantiskas mīlestības stāsts dienasgrāmatas formā, laika un vietas uzzīmējums 70.gadu skolnieces Ievas Deksnes – tā autore sevi sauc grāmatā – acīm. Tā reizē ir laika liecība un romāns. “Mums, rucavniekiem, protams, tas ir dubultinteresanti – gan kā stāsts, gan kā iespēja meklēt un atpazīt varoņu prototipus,” stāsta Gunta Timbra. Grāmata tēlo laiku, kad Astra Rancāne, dzimusi rucavniece, gājusi mazajā Ģeistautu skoliņā, pēc tam Rucavas vidusskolā, kā sākusi rakstīt savas pirmās dzejas un saņēmusi pirmos vērtējumus no lielajiem dzejniekiem.

Protams, grāmata nav faktoloģiski neapšaubāms uzziņu krājums, jo tā nav dokumentālā literatūra. Taču pārāk būtisku faktu sagrozījumu tur arī neesot, apgalvo vietējie ļaudis.

Iecerēs esot bijis arī grāmatas turpinājums.

Arī dramaturģija pelna grāmatu

“Nedomāju, ka Astrai kādreiz būtu bijis svarīgi kļūt pazīstamai un populārai,” saka Laila Urbāne. “Viņa rakstīja tādēļ, ka tas bija vajadzīgs viņas dvēselei, ka viņas sirds kliedza!”

Pirms kļūt par Grobiņas vidusskolas direktori, L.Urbāne kopā ar A.Rancāni strādāja Sikšņu pamatskolā un vēl aizvien vada Dunikas amatierteātri. Tajā iestudēti vairāki Astras Rancānes dramaturģiskie darbi, piemēram, “Pasaka”, “Kā vēja dzīti mākonīši”, “Kā vecais Zemītis pašu nelabo redzēja”, pēc brāļu Grimmu darbiem tapušais uzvedums “Vistas cepetis”. Viņa mēdza par pamatu ņemt kādu pasaku, literāru darbu vai tikai tā motīvu un pārvērst to lugā, piemērojot amatierteātra skatuvei un iespējām. “Turklāt viņa pazina mūs, viņa rakstīja un tēlu veidoja tieši katram no mums,” piebilst amatierteātra vadītāja.

Protams, vietējiem ļaudīm tādēļ šos darbus uztvert ir vieglāk, taču, pārliecināta L.Urbāne, tikpat labi tie būtu iestudējami jebkurā citā vietā. Jo autore sapratusi amatierteātra iespējas un prasības pēc būtības. Tikai jābūt gataviem autores tiešumam, humoram, spējai iztikt bez aplinkiem. Tāpēc varbūt arī Astras dramaturģijas darbi būtu pelnījuši, lai tos apkopo grāmatā.  Ne mazums interesantu skeču tapis arī darba vajadzībām – tie rakstīti skolēniem, lai izspēlējot palīdzētu apgūt mācību vielu.

Pēdējais šā žanra darbs, turklāt, atšķirībā no citiem, pilnīgi oriģināls, saucas “Riktīgs seriāls jeb Dzimtas dārgumi”. Raitā valodā uzrakstīts stāsts par cilvēku attiecībām – dažādām paaudzēm, dažādām valodām, kurās ļaudis sarunājas, par vērtībām.  

Par kādu mīlestību

…Manā sakņu dārzā aiz pilsētas
Kāds bija iesējis magones.
Varbūt vējš,
Un, ka manā, tā bija nejaušība,
Bet viņas bija.

Sākumā es tās neizravēju.
Likas neparasti un – lai jau aug.
Vēlāk kauns par noēnotajiem gurķiem
Pārauga garos, pūkainos kātos,
Magoņpumpuru – dzeguzēnu
Trakā, valdītā ziedētājgribā.

Visi gaidīja
Flokšu un kliņģerīšu
Kopto, atļauto ziedēšanu,
Bet man tikmēr vērās
Simtiem nekaunīgas un skaistas
Sarkanlindrakainas čigānietes –
Magones.

Kad tās sakļāvās lietū un vējā,
Es atcerējos par kartupeļiem un gurķiem
Un – ko es darīšu rudenī.
Bet es neravēju.
Lūdzu saulei
Savu magoņu kvēlo ziedēšanu.
Atkal sarkanos auļos
Aizmirsts viss.
– Smejies, čigāniet!
Svārki lai saulē liesmo!…

Nē, es nenožēloju.
Tikai – man nekā nav.
Bet jūs neesat vainīgi.
Es vienalga nebūtu ticējusi,
Ka manas magones
Noziedēs.

Uzziņai
Astra Rancāne (1954 – 2007)
– Dzimusi Rucavā, Pirkuļu ciemā.
– Absolvējusi Rucavas vidusskolu. Studējusi žurnālistiku LVU.
– Strādājusi Sikšņu pamatskolā par latviešu valodas skolotāju.
– Grāmatas: “Cūkpieņu laiks”, “Ja tas Vispār ir iespējams”. Dzejas publikācijas kopkrājumos un presē.

Dina Belta,

Daiga Kadeģe lasa Astras Rancānes dzeju, grāmatu “Ja tas Vispār ir iespējams” atver Rucavas bibliotēkā. Klātbūtnes sajūta nepamet arī tādēļ, ka klāt ir dzejnieces meitas Elīna (no labās), Laura un Dina.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz