Otrdiena, 2. jūnijs Lība, Emma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Cik dziļi rakt? Saldū atrod senas būves pamatus

Cik dziļi rakt? Saldū atrod senas būves pamatus
Foto: Andrejs Sergejevs
02.11.2019 07:03

Ieva Vilmane, "3K"

Septembrī Saldū, izbūvējot auto stāvlaukumu vecās pienotavas teritorijā, zem zemes atrada senas būves pamatus. Dažas dienas Saldus dzīvoja šķitumā, ka pilsētā nu būs par vienu kultūrvēsturisku vietu vairāk.

Diemžēl būs tikai parasts stāvlaukums, jo būvnieku atraktie ēkas pamati tapuši 20. gadsimta 30. gados. Mums būtu paticis, ja drupas izrādītos sešus vai septiņus gadsimtus senas un vēstītu par Frauenburgas pili. Atradumam nebija valsts mēroga kultūrvēsturiskas nozīmes.

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) speciālisti Saldus novada pašvaldībai, stāvlaukuma pasūtītājai, ieteica pamatus uzmērīt un no tiem, cik vien iespējams, saglabāt. Pašvaldība izlēma pamatus nograut, jo tie traucēja. Vēl nezinām, vai uztverts pārvaldes ieteikums vecās pienotavas pamatus vizualizēt stāvlaukumā, izmantojot citas krāsas segumu.

Gabaliņš no pasaules

Pamatus vizualizēt ieteica NKMP Arheoloģijas un vēstures daļas vadītāja Sandra Zirne: “Saldus pilsētu pamatīgi postījuši abi pasaules kari. Dokumentos redzam, ka bojā gājušas daudzas vēsturiskas liecības, tāpēc saldeniekiem it īpaši jāizvērtē katrs atradums. Pašvaldībai un vietējiem arhitektiem jātiek skaidrībā, cik nopietni attiekties pret visu, ko atrod savas pilsētas kultūrslānī. Eiropas Arheoloģiskā mantojuma saglabāšanas konvencija precīzi definē, ka arheoloģiskais mantojums ir zinātnisku pētījumu līdzeklis no Eiropas kolektīvās atmiņas. Tātad arī lokālas nozīmes liecības ir gabaliņš no visas pasaules vēsturiskā mantojuma. Latvijas sabiedrībai šādas apziņas nav.

Uzskatām, ka mēs par jaunajiem laikiem zinām visu, tāpēc varam nepievērst uzmanību šī perioda pavedieniem. Šāda attieksme nav pieļaujama, jo nezinām, ko pētīs nākamās paaudzes.

Tikai tās precīzi noskaidros, cik zinoši bijām. Šodienas skatījumā pagājušā gadsimta 30. gadu būve nav interesanta, taču nākotnē pētniekiem par šo laiku būs neatbildēti jautājumi. Viņi meklēs atbildes.”

Speciāliste vīlusies par nograutajiem pamatiem, lai gan Saldus novada pašvaldība rīkojās likumīgi. Saldus pilsētas vēsturiskais centrs atzīts par aizsargājamu, taču kultūrslānis ne. Identiska situācija Tukumā, taču tur zemē atrasto tik un tā uzskata par pilsētai vajadzīgu un saudzējamu.

Kaulus redz vienmēr

Latvijas Arheologu biedrības vadītājs, NKMP Rīgas Reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Asaris apstiprina, ka arheologu organizētas ekspedīcijas notiek reti. Pēdējos gados tieši būvniecības dēļ gaismā nākusi lielākā daļa atradumu.

Pārvalde ļoti izjūt, ka Latvijā realizē lielus investīciju projektus – zemē ierok optiskos kabeļus, izbūvē meža ceļus, pārplāno pilsētas utt. S. Zirnei prātā padsmit nesenāko gadījumu, kad būvnieki apturējuši darbus un gaidījuši, kamēr arheologi izzinās, kas uznācis virszemē.

“Par laimi, mums pietika speciālistu – Latvijā ir ap 50 profesionālu arheologu, un visi diezgan noslogoti. Mēs izprotam satraukumu par apturētiem būvdarbiem, cenšamies strādāt ātri. Lielie objekti saistīti ar investīcijām, tās jāapgūst noteiktos termiņos, taču neticu, ka termiņu nevar pagarināt, ja nepieciešama pamatīgāka izpēte.

Nezinu, cik daudz reižu mums noklusē par atradumiem. Šķiet, ka bieži, jo baumas iet tālu,” zina S. Zirne.

Abi NKMP speciālisti atzīst, ka katras virszemē izceltas pagātnes pētīšana sākas ar būvnieku godaprātu, – vai viņi ievērojuši likumu un par atradumu piecu dienu laikā paziņojuši NKMP.

“Mums ir ļoti laba sadarbība ar “Latvijas Valsts mežiem”, tie bieži aptur darbus, ja kaut kam uzdūrušies. Esam ievērojuši, ka nav vienaldzības pret cilvēku kauliem, – par tiem ziņo. Mums ir vēl daudz nezināmu apbedījumu no Otrā pasaules kara. Nesen būvniecības laikā atklāti divi koncentrācijas nometņu ieslodzīto masu kapi. Medijos uzzinām, ka Saldus pusē atrod desmitiem karavīru kaulus. Manuprāt, ir vērts apturēt būvniecību arī maza atraduma dēļ, lai uzmanīgi apskatītos, kas tas ir,” turpina S. Zirne.

Būs jauni pieminekļi

Kurzemē konstatēts 1171 valsts un vietējas nozīmes piemineklis, taču Jānis Asaris pārliecināts, ka saraksts nekad nebūs pabeigts. Piemēram, ne viss sameklēts Saldus pilskalnā,

arī Liepājas senākais kultūrslānis vēl nav izpētīts.

Arheologi spriež, ka ir jāatgriežas vikingu apmetnē Kuldīgā, jāpārmeklē Ventas krasti. Daudz glabā Kurzemes meži.

“Jebkura iejaukšanās, arī profesionāla un rūpīga, neatgriezeniski maina kultūrslāni. No tā paliek tikai tas, ko dokumentējis arheologs, tāpēc pat labi, ka ne visu, virsū būvējot ceļus vai ēkas, esam atraduši. Nākamajām paaudzēm būs, kur meklēt,” priecājas arheologu organizācijas vadītājs.

Abi arheologi ilustrēšanai izvēlējās negatīvus piemērus, taču tāpēc nebūtu jāsecina, ka kolektīvā atbildība, attieksme un zināšanas ir dramatiski sliktas. Jūtami labas izmaiņas ir arheologu skaidrojošām lekcijām, semināriem, kursiem. Lieliska atdeve ir darbam ar skolēniem.

“Vēl pirms pāris gadiem šķita, ka nevienu grobiņnieku neinteresē, ka viņu teritorijā bijusi vikingu apmetne. Tagad ir sajūta, ka katrs grobiņnieks zina visu par vikingiem.

Arheoloģiskais atradums palīdzēja Grobiņai atrisināt savas identitātes jautājumu,” piebilst eksperte.

Tradicionālā izpratnē arheoloģiju interesē pagātnes periodi, kad rakstītu liecību nav vai arī tās ir fragmentāras. Jaunākās tendences pasaulē: arheologiem interesanti arī jaunāki vēstures slāņi.

Vissvarīgākais – pagātnes attēlu atjaunot pēc iespējas detalizētāku, tāpēc tajā iederas arī lietas, kurām nav pat simts gadu. Vispirms tās sakārto lokālo bildi, pēc tam – Kurzemes, Latvijas, Eiropas un pasaules.

2 komentāri

2019-11-02 10:25

vietējais ezis: Tad nu gan eksperte :), ja saka, ka Grobiņā bijusi vikingu apmetne. Grobiņā par vikingu laiku nav vispār nekādas liecības. Ja nu vienīgi kāda māla lauska vai oglīte no Skābaržkalna.

2019-11-02 10:51

vietējais ezis: Tik zems joprojām ir šis sapratnes līmenis par mūsu vēsturi. Izlasījuši romānu ''Kuršu Vikingi'' un domā, ka tur aprakstīta Grobiņas vēsture. Jau kopš 2011. gada arheologiem ir skaidrs, ka Grobiņai ar Zēborgu(Seeburg) nav nekāda sakara, jo urbumos neuzrādījās degšanas pēdas 9. gs. vidū. Kā zināms no hronikas, tad Zēborga ir nodedzināta. Būtu labāk informējuši par nupat uzietām bronzas laikmeta liecībām pie Vārtājas pilskalna. Tur atrasti 5 jauni bedrīšakmeņi. Tā lūk ir vēsture, kura vēl jāizpēta

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz