Otrdiena, 27. oktobris Lilita, Irita, Ita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Grāmatu grāmata un mīlestības apliecinājums mātei

Grāmatu grāmata un mīlestības apliecinājums mātei
18.07.2007 12:20

0

Par spīti nevaļai un aizņemtībai daudzi cilvēki neaizmirst literatūras spēju sniegt balzamu dvēselei un atrod laiku grāmatām, jo tā var rast neaizmirstamas iztēles gleznas un gūt vērtīgas atziņas. “Kultūras Pulss” jau atkal dod iespēju ieskatīties liepājnieku grāmatplauktos un iepazīt viņu iecienītāko lasāmvielu.

Vienlaikus lasa vairākas grāmatas

Mūziķis un zvanu kora “Gloria deo” vadītājs Miervaldis Ziemelis uzskata, ka vienlaikus jālasa vairākas grāmatas un no katras jāpaņem kaut kas par kādu noteiktu tēmu. “Bībele ir grāmatu grāmata. Dažiem varbūt šķiet, ka tās idejas ir novecojušas, bet daudzi teicieni, arī latviešu tautas sakāmvārdi, ir ņemti no Bībeles. Tie tikai ir literāri mazliet pārveidoti. Bībele ir vienīgā grāmata, kas darbojas ļoti praktiski un par garīgām vērtībām runā kompetenti. Arī komentārus var palasīt, piemēram, tagad lasu par Ījabu. Līdz 40 gadu vecumam ļoti daudz lasīju grāmatas par mūziku, tad nodomāju, ka tas nepalīdz, sāku vairāk pats spēlēt un mācīties mūziku no galvas. Daļēji tā man ir arī ar Bībeli, tā ir tikpat kā mūzika, katrā dzīves posmā galvā iesēžas kāds cita frāze, teikums, doma,” viņš saka.

“Grāmatās smeļos idejas. Ar lielu prieku izlasīju Olafa Gūtmaņa “No klaidoņa par svētceļnieku”. Tajā ir tik ļoti aizkustinošas lietas par mūspusi, Sibīriju. Mani radinieki arī ir bijuši Sibīrijā un stāstījuši, kā viņiem tur gājis, bet O.Gūtmaņa skatījums ir pilnīgi citādāks, tajā ir daudz pozitīva. Es viņu personiski pazīstu, tādēļ liels ir pārdzīvojums lasīt, kā aprakstītas puķes, kā sarunājas akmens, par meža ezeriem. O.Gūtmanim piemīt muzikāls tvēriens, loģika, kas mūs tuvina.

Man ļoti patīk kodolīgi teicieni, domas, aforismi, tos meklēju grāmatās, jo tie palīdz dzīvot. Pirms trim gadiem sāku tos izrakstīt. Pierakstīti vairāki bloki, kuros ir dažādi temati: par mīlestību, cilvēka gudrību, melanholiju. Izrakstu arī laicīgas dabas teicienus, jo man vispār patīk aforismi.

Pašlaik lasu piecas vai sešas grāmatas, turklāt dažādās valodās – latviski, angliski, vāciski un krieviski. Katrā valodā domu nianses, tulkojumi ir citādāki. Trīs reizes latviski izlasīju vācu jauniešu mācītāja un sludinātāja Vilhelma Buša “Jēzus mūsu liktenis”. It kā ļoti cēls virsraksts, bet cik ļoti vienkārši un saistoši tajā viss aprakstīts! To var lasīt gandrīz kā bestselleru. Pēc tam man to no Vācijas atsūtīja arī oriģinālvalodā. Vēl lasīju viena no lielākajiem fiziķiem un domātājiem Blēza Paskāla rakstīto. Man patika arī grāmata “Darvina maldi”, kurā zinātnieki pierādījuši, ka Darvina mācība ir blefs.

Lielākoties lasāmvielu iegādājos grāmatnīcā “Baltā grāmata”, arī citi iesaka ko interesantu no pašu izlasītā. Bērnībā lasīju maz, jo bija jāiet ganos, tur lasīt nevarēja, bija jāceļas puspiecos un vakarā divpadsmitos jāiet gulēt. Bet nu lasu katru dienu un daudz.

Savā laikā piespiedu sevi izlasīt arī “Da Vinči kodu” – tādas muļķības, ka galva reibst! Ikkatrs, kurš ir kaut atvēris Bībeli, zinās, ka šis Dena Brauna darbs ir murgs! Neiespējami, ka Bībelē varēja kaut ko samelot.

Grāmatu lasīšanas lielākā priekšrocība ir tā, ka cilvēks attīsta iztēli un domāšanu – atšķirībā no filmu skatīšanās lasot varu domāt pats, kā gribu. Liels daiļliteratūras draugs neesmu, mani vairāk interesē cilvēku dzīve, dažādi notikumi, kas saistīti ar vēsturi,” atklāj mūziķis.

Garīgā barība no lielveikala

Lietišķās mākslas un kultūras vēstures pedagoģe Veronika Skvorcova savukārt atceras, ka sākusi lasīt agri, jo viņas mamma bija bibliotekāre.

“Es neesmu ļoti kaislīga lasītāja, bet izjūtu to kā nepieciešamību – man ļoti svarīgs ir pats kontakts ar grāmatu. Kopš 5.klases pēc skolas visu dienas otro daļu pavadīju bibliotēkā. No bērnības atmiņā ļoti spilgti palikusi grāmata “Brāļi Lauvassirdis”.

Albēra Kamī “Pirmais cilvēks” pie manis nonāca lielveikalā “RIMI”. Ne tik daudz autors vai nosaukums, bet tieši grāmatas noformējums mani uzrunāja. Tas bija posms, kad varēju atlicināt laiku sev un kaut ko nopietnu palasīt, un šī grāmata nav tāda, ko var lasīt, zupu vārot. Arī televizors un radio fonā nevar skanēt vai bērni skraidīt un klaigāt. Diezgan grūti bija lasīt – lēni un pa drusciņai, jo grāmatā nav dialogu, bet vairāk stāstoša un aprakstoša teksta. Tā ir arī mana pirmā iepazīšanās ar autoru, franču domātāju A.Kamī. “Pirmais cilvēks” ir viņa pēdējā grāmata, to viņš pat nav pabeidzis. A.Kamī gāja bojā autokatastrofā, manuskriptus atrada viņa portfelī. Tos bijis grūti atšifrēt, jo viņam bijis nesalasāms rokraksts. Grāmatas beigās ir piezīmes, rakstītas uz mazām lapiņām. Tās neesmu izlasījusi, tas droši vien saistošāk būtu cilvēkiem, kuri nopietnāk interesējas par literatūru un kurus dziļāk interesē nianses. Ir vajadzīga koncentrēšanās un iedziļināšanās, lai secīgi romānam piesaistītu piebildes.

Nesen atradu šo grāmatu, un brīvākā brīdī atkal pāršķirstīju. Daiļdarbs atklājās pavisam citādāk nekā tad, kad es to lasīju. Sapratu, ka man tas vēl reizi jāizlasa, lai sajustu līdz kaulam. Grāmatā izvirzās jautājums par cilvēku: kāpēc viņš ir tieši tāds un ne citādāks. Sapratu, ka autors šeit attēlo sevi, savu bērnību, cilvēkus, ar kuriem viņš ir kopā, ģimeni. Prātoju, kāpēc nosaukums ir “Pirmais cilvēks”. Brīdī, kad pirku šo grāmatu, domāju, ka tas būs par senatni. Bet grāmata ir par pasaules kara laiku un pirmo cilvēku, ko mēs katrs savā dzīvē sastopam, – par māti. Romānā stāstīts, cik nozīmīga cilvēka pasaules uzskatu veidošanā ir mātes un skolotāja loma.

Varu vilkt paralēles pati ar sevi. Tas, ko cilvēks piedzīvo bērnībā, tieši vai netieši iet cauri visai dzīvei. Un bērnības atmiņas man pašai ir kā filma, jo esmu dzimusi un augusi laukos, man ir tik daudz spilgtu un patīkamu bērnības atmiņu, saistītu tieši ar dabu. A.Kamī ļoti izsmalcināti un tēlaini ieved savā bērnības pasaulē. Viss tik spilgti attēlots, ka lasot ir sajūta – pats atrodies Alžīrā. Ir grāmatas, kas aizrauj tiktāl, ka pārējais paliek otrajā plānā, bet šis darbs liek apstāties, padomāt par garīgajām vērtībām un saviem mīļajiem, tuvajiem cilvēkiem, ar kuriem mēs esam kopā un kuriem ikdienas rutīnā nepievēršam tik daudz uzmanības, cik viņi būtu pelnījuši.”

Anete Zīraka,

Miervaldis Ziemelis agrāk lasījis daudz grāmatu par mūziku, bet nu vairāk laika velta pašai muzicēšanai.

Veronika Skvorcova Albēra Kamī grāmatu “Pirmais cilvēks” izvēlējās arī uzmanību piesaistošā vāka noformējuma dēļ.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz