Otrdiena, 18. februāris Kintija, Kora

Ja tikai būtu 20 000 eiro!

Ja tikai būtu 20 000 eiro!
Foto: Zīmējums no Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzeja krājuma
05.02.2018 12:35

Ieva Vilmane, "3K"

2015. gadā Saldus Rotari klubs nolēma rīkoties, lai Saldū beidzot tiktu iemūžināta viena no slavenākajiem novadniekiem, dzejnieka un publicista Māra Čaklā piemiņa.

Saldus rotariešus 2015. gada sākumā iedvesmoja laikraksta “Saldus Zeme” komentārs par to, ka pilsētā izciliem novadniekiem nav pat piemiņas plāksnes. Pēc kluba ierosinājuma, 2015. gada 16. jūnijā, M. Čaklā dzimšanas dienā, Saldus novada pašvaldība oficiāli paziņoja, ka turpmāk pilsētas viens no apmeklētākajiem skvēriem Lielā ielā nesīs dzejnieka vārdu. Ar rotariešu un pašvaldības finansējumu izgatavoja māksliniecisku skvēra nosaukuma zīmi.

Saldus Rotari kluba biedri turpināja lolot ieceri par dzejniekam veltītu vides objektu. Tā skici lūdza izstrādāt dizaineram saldeniekam Egilam Mednim, jo ar viņu bija izveidojusies lieliska sadarbība, veidojot piemiņas plāksni rokgrupas “Līvi” dibinātājam, arī saldeniekam Ērikam Ķiģelim.

Šobrīd M. Čaklā piemiņas objekta izgatavošana iestrēgusi, jo nav naudas. Saldus Rotari kluba biedrs un idejas virzītājs Aidis Herings atzīst: rotarieši paļāvās, ka saldenieki saziedos nepieciešamos 20 000 eiro. Ziedojumus vāca Saldus novada svētkos un izstādē “Ražots Saldus novadā”, taču līdz šim atsaucīgāki bijuši svešinieki (Rotari klubi no Rīgas, Ventspils, Gulbenes, Cēsīm, Jelgavas, Liepājas, Ogres un Mažeiķiem Lietuvā).

Finansējums lūgts Saldus novada pašvaldības nevalstisko organizāciju projektu fondam, taču tajā var saņemt ne vairāk par 300 eiro gadā. Saldenieki interesējās arī Valsts kultūrkapitāla fondā, taču tā konkursiem bijušas citas prioritātes. “Projektu divas reizes iesniedzām LEADER konkursā, diemžēl palikām zem svītras,” atzīst A. Herings. Ja Saldus Rorati klubam būtu sabiedriskā labuma organizācijas statuss, iespējams, daudz lielāku atbalstu varētu gūt no vietējiem uzņēmumiem, kas kopumā ir atsaucīgi ziedotāji. Cerības vieš kultūras ministres Daces Melbārdes paziņojums, ka Latvijas simtgadē kultūras objekti ir prioritāri valsts līdzfinansētu vai pilnībā apmaksātu projektu konkursos.

Saldus Rotari kluba biedrs Rolands Marģelis atklāj, ka šobrīd ziedojumu kontā ir nedaudz vairāk par 1400 eiro, taču ziedots ir nedaudz vairāk, jo nauda iztērēta gan maketa izgatavošanai, gan tā transportēšanai uz Saldus novada pasākumiem un Liepāju. Saldenieki tic, ka vides objekts būs, jo rotarieši par savu ideju ir pārliecināti, viņiem ir arī domubiedri, turklāt nav mājienu, ka sabiedrība noraidītu rotariešu priekšlikumu.

Rotarietim Rolandam Marģelim, kurš objekta maketu rādījis sabiedriskos pasākumos un vācis ziedojumus, šķiet, ka saldenieki drīzāk raksturojami kā novērotāji – lai izdodas, taču paskatīsies, kā darītājiem veicas. “Līdzīgi bija ar strūklaku “Medus piliens”. Kad tās skici prezentēja, nebija ne lielas sajūsmas, ne iebildumu. Strūklaka uzstādīta, un redzam, ka cilvēkiem tā ļoti patīk. Manuprāt, ar Māra Čaklā piemiņas objektu būs līdzīgi. Sabiedrība novērtēs, kad viss būs izdarīts,” saka R. Marģelis.

“Varbūt jālūdz, lai izmaksas sedz Saldus novada pašvaldība? Objekts nav dārgs, un pašvaldība to var atļauties,” uzskata skices autors. Var kopējās izmaksas samazināt, atsakoties no audio un citiem oriģināliem elementiem, taču tad mākslas darbs vairs nepārsteigs. Tādā gadījumā – kam tas interesēs?

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli