Pirmdiena, 21. septembris Matīss, Modris, Mariss
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jāņa Lūsēna pēdējais mūzikls?

Jāņa Lūsēna pēdējais mūzikls?
22.08.2007 12:01

0

Atslēgvārdi

Oktobra sākumā Liepājas teātrī notiks pirmizrāde Jāņa Lūsēna un Pētera Brūvera operai melodrāmai “Agrā rūsa”. Elīnas Zālītes romāns operai kalpojis tikai par sižetisko atspēriena punktu, un arī 80.gados tapusī filma nav salīdzināma ar patlaban topošo izrādi, saka komponists. Rezervēts pret jautājumiem par atkalatgriešanos Liepājā, viņš toties ir pārliecināts par ko citu – “Agrā rūsa” būšot (vismaz uz kādu laiku) beidzamais mūzikls viņa radošajā biogrāfijā. Ko Jānis Lūsēns darīs tālāk? Domāšot.

Latviešu mūzikla profesionālis

Lūsēns nemokās ar mazvērtības kompleksiem un savu vietu žanra attīstībā Latvijā apzinās skaidri. “Nezinu, vai Latvijā kāds šo žanru kopj labāk par mani – formas, vadmotīvu sakārtošanas ziņā. Jo tās ir lietas, ko nevar iemācīties. To var apgūt un izkopt strādājot. Es vienlaikus esmu trijās pusēs – autors, izpildītājs un klausītājs. Tā ir tāda sava veida šizofrēnija! Man gribējās pielikt punktu jau pēc “Hotel Kristina”. Var jau ņemt citas, interesantākas tēmas, izstrādāt tās ar citiem līdzekļiem. Bet struktūra jau paliek tā pati! Tāpat tev ir jāstrādā ar tekstu, jādomā par tēliem – būtībā jārežisē. Es režisēju tekstu caur mūziku: salieku akcentus, ieturu pauzes. To nedara režisors un nedara aktieri. Viņi ir izpildītāji. Režija ir dota mūzikā, un to atliek tikai precīzi izpildīt. Esmu ilgi darbojies šajā virzienā, tagad jāpieliek punkts un kādu brīdi jāapstājas. Bet to jau arī vajag izdarīt tā smuki. “Agrā rūsa” būs tāds punkts.”

Laimīgas beigas un jūtu ķīmija

Kopā ar dzejnieku Pēteru Brūveri tapusī opera beigsies gandrīz laimīgi. Elza gan tiks cietumā, Ķikuli nositusi, taču viņu gaidīs un gan jau arī sagaidīs Jānis – viņas pirmā un īstā mīlestība. “Laimīgas beigas – tas ir žanra likums. Un Jāni arī vajadzēja izvilkt cauri visai operai. Šoreiz es pats vairāk strādāju ar dramaturģijas sakārtošanu, jo Pēteram nav tās pieredzes, kas ir man. Nevar vienu varoni sākumā parādīt un tad pamest.

Vispār neviens varonis mums nav vienkāršs. Ja Jānis būtu Elzu pa īstam mīlējis, tad būtu devies uzreiz līdzi uz Rīgu un palīdzējis visam tikt cauri. Ja Ķikulis būtu īsti gudrs, varbūt saprastu, ka meitenei varēja palīdzēt arī citādi, nevajadzēja uzreiz precēt.

Italo operā ir mazāka nozīme nekā grāmatā. Viņš nav caurviju tēls, bet drīzāk tāda autoavārija, kas neatkārtojas. Ja tas būtu stāsts par Italo un Elzu, tad jau viss būtu pavisam citādi. Bet te Elza pieviļas Italo, jo nevar balstīties tikai uz to, ko sauc par jūtu ķīmiju. Iedomājies, tu iekāp trolejbusā, sajūti no kaimiņa plūstam kaut kādus ķīmiskus procesus, pazaudē galvu un skrien pakaļ, nedomājot, vai tev būs ar viņu par ko runāt, kad tie procesi būs beigušies! Elza iekrīt uz katru vīrieti, kurš parādās viņas dzīvē, jo cer, ka tas nu beidzot viņai sniegs to, kā vēl nav. Italo gadījumā deficīts ir tā jūtu ķīmija.

Cimbare vispār būs tāds nesaprotams tēls. Viņa būtībā sagraus Ķikuļa biznesu aiz greizsirdības. Tajā tēlā ir visādi seksuāli un freidiski motīvi – varbūt viņa ir biseksuāla, un Elza viņu valdzina kā iespējama partnere, bet Ķikulis viņai deguna priekšā noceļ to svaigo gaļu, un tāpēc viņa nolemj atriebties. Varbūt naktslokāla ainā viņa būs apkampusies ar Zentu… Bet vispār – tad jau redzēs, kā mēs to visu uztaisīsim!”

Brūveris ar absolūto dzirdi

“Librets savā galīgajā variantā ir pilnīgs mūsu kopdarbs. Nevar salīdzināt to, kas bija sākumā, ar rezultātu. No Pētera pirmā libreta varētu iznākt piecas operas un desmit izrādes! Ir jāprot dozēt – lai notikumu nav par daudz, lai ir izcelti galvenie punkti, uz kuriem viss turas. Pētera tekstam ir sarežģīts un mainīgs pantmērs, tālāk nāk mans profesionālisms un to apaugļo. Jo mūziku jau var uzrakstīt visam kam – telefona sarakstam. Mūsu runāšanai jau arī ir savs iekšējais ritms, pauzes, uzsvari.

Strādāt kopā ar Māru Zālīti savā ziņā bija vienkāršāk, jo viņas pantmēri ir zināmi, apaļi, formas regulāras. Bija cita problēma: kas uzrakstīts, tas akmenī iecirsts. Bet ne jau katrs teksts iedvesmo. Reizēm tu atsaucies uz kādu atslēgas vārdu, un viss rodas. Kaut kas nostrādā, un zemapziņa sāk strādāt. Tu aizmiedz ar vajadzīgo uzdevumu, no rīta mosties un tev ir skaidrs, ko un kā darīt. Reizēm nākas ilgi mocīties, ja teksts tevī nerada nekādas emocijas.

Pēters šajā ziņā ir ļoti atraktīvs. Viņam nav grūti šķirties no uzrakstītā, prātā ir jau desmit citu variantu. Turklāt viņam ir absolūtā valodas dzirde. Tekstam jau jābūt uzrakstītam viegli, nolasāmi, lai klausoties liekas, ka cilvēki patiešām tā arī runā. Pēters to prot panākt, turklāt viņš strādā momentāni. Ja man ir skaidrs, kas īsti ir vajadzīgs, tad viņam pēc minūtēm divdesmit jau ir gatavs teksts”

Nerēķinoties ar dziedošo aktieri

“Es nerakstīju, domājot par konkrētiem izpildītājiem. Paradoksālā kārtā es šoreiz redzēju iztēlē pašu tēlu, un rakstīju mūziku atbilstoši tam. Rakstīt, domājot par konkrētiem aktieriem, nav īstais ceļš. Bet tas ir jādara, strādājot ar tā sauktajiem dziedošajiem aktieriem. Būtībā tev jāuzraksta kaut kas nodziedams aktierim, kas patiesībā nedzied. Šoreiz es apzināti rakstīju, rēķinoties tikai ar profesionāliem dziedātājiem. Nedomāju, ka viņi nespēs nospēlēt lomu tāpēc, ka nav profesionāli aktieri. Pamatuzstādījums tēlam jau ir mūzikā. Mūzika nav fons! Es neparakstīšos vairs uz dziedošajiem aktieriem! Forget! Aizmirstiet!

Tādā gadījumā organizējam speciālu kursu, apmācām viņus un tad strādājam. Jo aktiermeistarību var apgūt viens no trijiem, bet ar balsi tā nav – balss ir vienam no simta. Un to nevar iemācīt. Var iemācīt ikvienu noturēt meldiņu, bet uz to jau nevar biļetes pārdot!”

Liepājai ar drāmu vien nepietiek

“Visur pasaulē ir muzikālie teātri, tikai Latvijā tāda nav! Cilvēkiem tas interesē.

Lai Latvijā būtu profesionāls muzikālais teātris, ir vajadzīgs bāzes teātris un apmācības sistēma. Jo šobrīd no aktieriem var dziedāt Dita Lūriņa, Sigita Jevgļevska, Karina Tatarinova – viss! Toties Latvijā ir pilns ar jauniešiem un arī jau profesionāliem dziedātājiem, kas būtu ar mieru mācīties speciālā muzikālā teātra kursā. Kad izsludinājām konkursu uz Elzas lomu, pieteicās 40 meitenes! Labi – viņas tobrīd nespēja pacelt to lomu, bet potenciāls bija lielisks. Es zinu, kā tas būtu jādara. Šeit ir jābūt jauniem pasniedzējiem, kas pasniedz vokālu, kustību, aktiermeistarību, un tad ir jābrauc šurp ar meistarklasēm izciliem profesionāļiem, kas strādā kādu laiku gan ar studentiem, gan pasniedzējiem, kas pēc tam viņu darbu turpina. Izcilus profesionāļus noalgot, lai viņi te strādātu visu apmācības laiku, ir utopija, un tas arī nebūtu vajadzīgs.

Es jau sen teicu, ka Liepājā būtībā ir vajadzīgs muzikāli dramatiskais teātris. Ar dramatisko vien te nevar pavilkt, tas ir nepārprotami skaidrs. Lai būtu balanss, jātaisa trīs muzikāli iestudējumi, kas pilda kasi, un tad par to naudu var taisīt izrādes kritiķiem, feinšmekeriem, darīt, ko tik gribas! Un tad būs sabalansēta repertuāra politika un pilns teātris.”

Edīte Tišheizere,

“Agrās rūsas” radošā komanda pašlaik aktīvi strādā pie jaunās muzikālās izrādes, kas, iespējams, būs viens no pēdējiem mūzikliem komponista Jāņa Lūsēna radošajā dzīvē.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz