Otrdiena, 1. decembris Emanuels, Arnolds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jaunas vēsmas un augsti mērķi

Jaunas vēsmas un augsti mērķi
24.06.2007 12:49

0

Atslēgvārdi

Šajā nedēļā Pāvilostā notika Liepājas Mākslas vidusskolas 33 audzēkņu kvalifikācijas darbu eksāmens dizaina profesijā no skolas 8 nodaļām. Šogad centralizēto profesionālās kvalifikācijas eksāmeni jeb diplomdarbu un pirms tam arī to projektu aizstāvēšana notika citādāk nekā līdz šim. Skolas direktore Smaida Rubeze kopā ar radošajiem direktoriem un pedagogiem ir izvirzījusi augstu mērķi – ieviest modernas izglītības programmas, kas sagatavo mūsdienu darba tirgū akūti pieprasītas profesijas, un kļūt par Mākslas koledžu.

Skolas direktore audzēkņu veikumu vērtēt aicināja neatkarīgu komisiju, augstas raudzes profesionāļus: Latvijas Mākslas akadēmijas prodekāni, dizaineri Barbaru Ābeli un mākslinieku konstruktoru Arvīdu Endziņu, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas izglītības programmas vadītāju, dekoratīvās mākslas mākslinieci Inesi Pētersoni, reklāmas aģentūras “Parnass” direktoru, mākslinieku Jāni Bankoviču, SIA “Velve+” radošo direktori, modes dizaineri Sonitu Pāvuliņu, modes dizaineri Elitu Patmalnieci un Liepājas galveno arhitekti Ivetu Jansoni.

“Diplomdarbu aizstāvēšanā jauno izglītības koncepciju mēs realizējām tādējādi, ka visi abiturienti savus kvalifikācijas darbus gatavoja, tos konkrēti saistot ar vienu pasūtītāju un vienam objektam – viesu namam “Vēju paradīze” Pāvilostā. Un šie profesionāļi, kas bija eksāmenu komisijā ir tie, kuri reāli redz un var pateikt, cik gatavi ir mūsu audzēkņi darba tirgum. Tas ir arī mūsu skolas svarīgākais uzdevums un mērķis,” skaidro Smaida Rubeze.

Diplomdarbu radīšanas process tika izspēlēts ciešā saistībā ar uzņēmējdarbību. Proti, audzēkņiem bija piedāvāts šis viens kopējais objekts, kuru audzēkņi, uzklausot un konsultējoties ar īpašnieku, apdzīvoja un iekārtoja. Diplomdarbu tēmas stāsta pašas par sevi: dekoratīvi funkcionālā nojume “Bura”, objekti interjerā “Caur smiltīm uz jūru”, gaismas ķermeņi “Brīdis atpūtai”, trauku komplekts, dārza mēbeles, sauļošanās krēsls, galda klājums “Saules ritenis”, tērpu kolekcija ” Sagūstītais gaiss”, pludmales somas – paklājs, atpūtas zona “Akmens stāsts” un tamlīdzīgi.

“Citu gadu audzēkņiem piedāvāsim aizvien sarežģītākus objektus,” turpina Smaida Rubeze, “iespējams, ka tā varētu būt slimnīcas bērnu vai dzemdību nodaļa, bērnudārzs, “Liepājas metalurga” administrācijas ēka, ceļa posms Liepāja – Rīga, kur dizaina darbi, piemēram, taptu gan autobusā, gan pieturās, vienā stilā tiktu darinātas ceļasomas, ceļojuma tērpi, ceļa norādes utt. Jo sarežģītāks uzdevums jaunajiem dizaineriem, veidojot attiecīgo vidi, kas jāapaudzē ar apģērbu, koka un metāla, keramikas, ādas, tekstila un rokdarbu izstrādājumiem, jo lielāks darbs jāiegulda, lai atrastu savus piedāvājumus un to pielietojumus šim vienam objektam. Jaunais diplomdarbu izstrādē bija tas, ka visiem audzēkņiem bija viena starta līnija. Pirms sākt darbu, viņi laikus tika aizvesti uz šo viesu namu, iepazīstināti ar objektu un īpašnieku – pasūtītāju. Notika intervijas ar klientu, viņa vēlmju izzināšana, ideju piedāvājums, tāmes sastādīšana utt., tas viss, lai audzēkņus maksimāli pietuvinātu reālai situācijai dzīvē un uzņēmējdarbībai. Lai, aizverot skolas durvis, jaunais mākslinieks neapjuktu un skaidri zinātu, kā šīs lietas notiek, un spētu integrēties darba tirgū. Līdz šim kaut kas tāds Liepājas Mākslas vidusskolā nebija īstenots. Audzēkņiem strādājot viesu namā, tā īpašnieks atzina, ka šajā laikā tikpat kā otrreiz ir pabeidzis mākslas skolu,” smej direktore.

Smaida Rubeze neslēpj, ka līdz ar jauno pieeju gan darbu izstrādē, gan arī projektu aizstāvēšanā nemaz negāja tik gludi, jo saprast jaunās prasības un tās izpildīt nebija tik vienkārši ne audzēkņiem, ne arī visiem pedagogiem. Radošie direktori, metodiķi un izglītības programmu vadītāji gluži kā partizāni nemitīgi sekoja, kā darbs veicas, vai viss top stingri pēc prasībām un atbilstoši tēmai. “Mēs kontrolējām situāciju, pārbaudījām skices, jo negribējām piedzīvot kaunu, ka nespējam ieviest jauno koncepciju,” direktore ir atklāta. “Un grūtības bija, tā paša iemesla dēļ, ka ne visi spēja saprast, ka nav kaut kas jātaisa tikai taisīšanas pēc, bet jāstrādā citādi, jārada noteiktai vajadzībai un noteiktam mērķim. Bija situācija, kad vienai nodaļai komisija projektu darbus noraidīja kā tēmai neatbilstošus. Tas bija ļoti smags brīdinājums, kas lika saprast, ka joku nav un nebūs. Bērni saņēmās un nedēļas laikā kļūdas izlaboja.”

Pērn Liepājas Mākslas vidusskolu beidza 12, bet šogad jau 33 audzēkņi. Tiek plānots, ka turpmāk vidēji gadā jābūt apmēram 80 abiturientiem. “Mēs konsekventi ejam uz mērķi – kļūt par Mākslas koledžu, tas ir, pirmās pakāpes mākslas augstskolu. Ne velti blakus galvenajai ēkai celsim jaunu piebūvi, kam tehniskais projekts jau izstrādāts,” pārliecinoši saka Smaida Rubeze.  “Koledža – tas ir pilnīgi reāli, jo ir gan nepieciešamais audzēkņu skaits, gan sekmīgi ieviešam jaunas izglītības programmas, gan arī mācību spēkus spējam piesaistīt kā no vietējiem pilsētas speciālistu resursiem, tā arī no galvaspilsētas augstākajām mācību iestādēm.”

Smaida Rubeze gada laikā, kopš stājusies direktora amatā, ir jau ieviesusi vienu jaunu izglītības programmu “Audiovizuālā māksla un mediju māksla”, kuru vada Aina Kupča un kurā daudz strādā Uldis Rubezis. Cik lielā mērā tas bijis laikā un sekmīgi, liecina pirmais nozīmīgais panākums Latvijas mērogā. Proti, valsts Vides ministrijas un Lielbritānijas vēstniecības Rīgā sadarbībā ar valsts SIA “Vides projekti” un mākslas izglītības centru “Trīs krāsas” organizētajā atklātajā plakātu konkursā  “Klimata pārmaiņas – visas pasaules vides problēma” savā vecumā grupā (15 – 25 gadi) ar darbu “Pasaule raud” uzvarēja Liepājas Mākslas vidusskolas šīs izglītības programmas 1.kursa audzēkne Karīna Stefanišina. Viņa pārspēja visas Rīgas spicās mākslas skolas un Mākslas akadēmijas studentus un no Lielbritānijas vēstnieka Iana Bonda, vides ministra Raimonda Vējoņa un mākslas zinātnieces Ramonas Umblijas rokām saņēma balvu.

Nākošajā, 2007./2008.mācību gadā jau tiek uzņemti audzēkņi vēl divām jaunām izglītības programmām – “Arhitektūras tehniķis” un “Vizuālā tēla stilists”. Darbs notiek arī pie trešās programmas “Mākslas menedžments un kurators”, kas praktiski būs 1.pakāpes mākslas zinātnieks. To paredzēts ieviest 2008./2009.mācību gadā. Visām jaunajām izglītības programmām ir izstrādāts pirmais augstākā līmeņa valsts standarts, tas ir, atbilstoši koledžas prasībām.

“Protams, ka otrajam, trešajam un tālākiem kursiem šajās programmās mums pašiem uz vietas mācību spēku trūkst,” skaidro Smaida Rubeze, “tādēļ izmantosim sen zināmu praksi, ka aicināsim vieslektorus no Rīgas – rozentāļiem, Mākslas akadēmijas, profesionāļus-praktiķus no uzņēmumiem u.c. Stundas sakārtosim tā, lai noteiktu mācību programmas bloku apgūtu, teiksim, vienā nedēļā. Darbs padarīts, lektors aizbrauc un var ķerties pie nākošā.”

Ko jauniešiem sniegs izglītības programma “Arhitektūras tehniķis”? “Esam savas pilsētas patrioti un tagad rosāmies, lai jaunos speciālistus izaudzinātu un saglabātu paši. Ne par kapeiku neredzam, ka mēs nevarētu dot labu pirmā līmeņa izglītību šeit uz vietas,” strikti saka Smaida Rubeze. “Šī mūsu piedāvātā programma, kam vadītāja būs Indra Ķempe, dos jaunietim tehnisko izglītību, ar kuru viņš varēs strādāt jebkurā arhitekta birojā vai citos uzņēmumos, jo tādu ļoti trūkst. Pēc šīs programmas nākošais pakāpiens – koledžas līmenī – jau ir arhitekta palīgs, bet akadēmiskajā – arhitekts.”

Ļoti pieprasīti speciālisti tiks sagatavoti programmā “Vizuālā tēla stilists”, par kuru jau tagad ir ārkārtīga interese. Tās  vadītāja būs Irisa Buliņa. Tā ir imidža veidošana, vadītājiem, rokgrupām, uzņēmējam, politiķim. Būtībā šim speciālistam ir jāpārzina vairākas profesijas, lai varētu veidot šo tēlu. “Mēs sagatavosim skaistuma kopšanas speciālistus, kas veido klienta individuālo vizuālo tēlu,” paskaidro direktore. “Sniedz savus priekšlikumus, veido klienta individuālo krāsu paleti, modelē, iesaka frizūru, grimē, zīmē tērpu skices, veido mulāžu. Sadarbībā ar citu profesiju pārstāvjiem, veido klienta tēlu reklāmas klipiem, modes kolekciju šoviem, strādā kultūras un mākslas uzņēmumos, dekoratīvās kosmētikas salonos. Pārliecība, ka ejam pareizo ceļu, rada arī tas, ka ir jau pieteikušies uzņēmēji, kas gatavi maksāt topošajiem perspektīviem speciālistiem stipendijas,” gandarīta Smaida Rubeze. “Ideju mums ir daudz, bet par tām pastāstīšu, kad atkal būsim ko konkrētu paveikuši.”

Indra Imbovica,

Diplomdarba aizstāvēšana šogad Liepājas Mākslas vidusskolā notika citādak nekā līdz šim.

0 komentāri

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz