Svētdiena, 25. oktobris Beāte, Beatrise
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Katram savas Skroderdienas

Katram savas Skroderdienas
24.06.2007 13:04

0

Gadu no gada lieli un mazi Jāņu bērni satupuši zālītē vai uz soliņiem skatās Rūdolfa Blaumaņa komēdiju “Skroderdienas Silmačos”. Mainās aktieri, mainās tērpi, mainās izrādes norises vietas, bet nemainās problēmas, ar kādām jāsaskaras Silmaču ļaudīm, nemainās prieka brīži, kādus viņi piedzīvo. Ar ko tad šī izrāde tik īpaša, ka spējusi izdzīvot tik ilgi un ieguvusi tik lielu un neviltotu latviešu mīlestību? Ar to, ka kādā no tēliem mēs varam saskatīt arī paši sevi – savus trūkumus, savas labās rakstura īpašības. “Kultūras Pulss” aicināja četrus “Gada liepājniekus” iejusties kādā no šīs izrādes tēliem, kurš vislabāk atbilst viņu raksturam.

Pilsētā populāro cilvēku pārvērtības lūdzām pakomentēt Liepājas teātra aktieriem, kas izrādē atveido atbilstošas lomas.  

Bebene? Un nesmēķē?

Liepājas 15.vidusskolas direktore Maija Neimane saka, ka viņai pēc rakstura vislīdzīgākā ir Silmaču saimniece Antonija, kura ir mērķtiecīga un saimnieciska. Taču viens no viņas mīļākajiem tēliem ir Bebene, kura ir ļoti kolorīta un interesanta sieviete. Atšķirībā no šīs personas, direktori pat paslepus neieraudzīsim ar pīpi rokā – jo Neimanes kundze nesmēķē.

Šajos Jāņos “Gada liepājniece” nav iecerējusi skatīties izrādi “Skroderdienas Silmačos”, jo viņa svētkus svinēs turpat pie mājas draugu pulciņā.

Vērtē Bebenes lomas atveidotāja Zanda Štrausa:

– Nu es zinu, kam lūgt palīdzību, ja kādudien būšu tik stipri aizņemta, ka pati nevarēšu piedalīties izrādē. Izskatās ļoti feini, un arī Bebenes uguntiņas Maijas Neimanes acīs deg. Es domāju, ka abas šīs kundzes ir gandrīz kā gara radinieces, jo viņas nekad dzīvē nepazudīs, dabūs gatavu pilnīgi visu un vienmēr pratīs iekārtoties. Lai gan dvēselē Bebene nemaz nav tik ellīga un varbūt pat mazliet bailīga.

Dāmīte no matu galiņiem līdz papēžiem

Kad mākslas galerijas “Klints” vadītājai Ingai Kleinai “Kultūras Pulss” piezvanīja un lika padomāt, kurai izrādes “Skroderdienas Silmačos” varonei viņa ir vislīdzīgākā, māksliniecei uzreiz bija skaidrs, ka viņa būs Zāra. Jo viņas abas ir šarmantas dāmītes, kurām patīk pucēties un šūt sev tērpus. Un arī Inga sevi ar vīru Aivaru raksturo kā mīļpārīti.

Ingai tāpat kā daudziem latviešiem Rūdolfa Blaumaņa spraigais darbs, kurā jautri brīži mijas ar bēdīgiem, bet beigas ir laimīgas, ir ļoti mīļš. Vai šogad viņa skatīsies “Skroderdienas Silmačos”, Inga vēl nevarēja pateikt, jo vēl nezināja Jāņu nakts svinēšanas plānus. Inga atklāj, ka viņai ir savi izsapņoti Jāņi, taču to īstenot dzīvē līdz šim vēl nav sanācis. Bet kas zina, varbūt tieši šogad sapņi piepildīsies. 

Uz muti nav kritis

Mākslinieks Aivars Kleins sacīja, ka “Skroderdienas Silmačos” viņam ir ļoti tuva izrāde. Ne tikai tāpēc, ka tā saistās ar bērnības atmiņām, kad katru gadu skatījās brīvdabas izrādes, bet arī tāpēc, ka pats nāk no laukiem un uz skatuves attēlotais viņam ir labi pazīstams. Viņš atceras gan lauku darbus, gan to, ka toreiz Jāņos nebija nekādu našķu kā tagad, bet tikai pašu mājās gatavotie gardumi – plātsmaizes, siers un alus. Dzīvodams Liepājā, arī tagad mākslinieks mēģina nepazaudēt saikni ar dabu – Aivaram ir piemājas dārziņš, par kuru viņš ļoti rūpējas, un katru gadu Jāņos viņš sagaida saulītes uzlēkšanu.

Aivars smej, ka viņš nav simtprocentīgs latvietis, jo viņa dzīslās rit dažādu tautību asinis. Tādēļ viņam bija viegli iejusties Joskes tēlā, kurš tāpat kā viņš ir makten runīgs un šiverīgs.   

Vērtē Joskes lomas atveidotājs Marģers Eglinskis:

– Joske sirdī ir mākslinieks, ar biznesu patiesībā viņš ir uz jūs, jo lielākoties visi no viņa “izvelk” preci par velti, piešmauc.  Aivara Kleina Joske ir ļoti labs, vienīgi man izrādē nebija cepures, bet kupla parūka. Aivara Joskes sejas izteiksme ir atbilstoša – tāda panaiva, lādzīga.  

Zāra izrādē ir mana mūža mīlestība. Viņa ir vislabākā, visskaistākā, visjaukākā, visasprātīgākā, vis, vis, vis… Tāpēc jau es Zārai dzenos pakaļ pa visu Latviju, lai viņu apprecētu. Arī Ingas Kleinas atveidoto Zāru būtu gatavs apprecēt, jo viņa tāpat izskatās ļoti eleganti. Paskatieties, kā viņa to kleitiņu uzrāvusi! Arī smaids ir īstais – valdzinošs.


Ar blēņām uz tu

Ūdens motosportists Ēriks Ķiepe-Kipge pēdējo reizi “Skroderdienas Silmačos” redzēja agrā bērnībā un daudz kas no izrādē notiekošā jau pagaisis no atmiņas. Ērikam lielākoties Jāņi saistās ar dažādām aktivitātēm uz ūdens, piemēram, braukšanu ar ūdensslēpēm. Lai Jāņi būtu interesantāki, kopā ar draugiem tie katru gadi tiek svinēti citā vietā un tiem ir atšķirīgs scenārijs.

Ēriks atzīst, ka viņš tāpat kā Kārlēns nav nekāds rāmais puisītis. Arī viņa kontā ir viena otra nerātnība, blēdība.  

Vērtē Kārlēna lomas atveidotājs Armands Kaušelis:

– Rūdolfa Blaumaņa Kārlēns ir riktīgs lauku puika, atvērts, gaišs, stiprs, muzikāli talantīgs un uz blēņām knašs. Ēriks kā Kārlēns izskatās tīri labi, vienīgi vajadzēja gredzenu noņemt, jo Kārlēnam ir tikai piecpadsmit gadu un viņš pie sievas vēl nav ticis.  Kārlēns kā jau pusaudzis ir tāds mazliet panaivs, bet Ērika atveidotais tēls izskatās tāds bandītisks un viņa fotogrāfijā iemūžinātais smaids pauž viltību. 

Inita Gūtmane,

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz