Piektdiena, 14. augusts Zelma, Zemgus, Virma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Koncertzāle “Latvija” lepojas ar perfektu akustiku

Koncertzāle “Latvija” lepojas ar perfektu akustiku
Foto: Ieva Vilmane
03.08.2019 07:09

Ieva Vilmane, "3K"

Atslēgvārdi

Ar Ventspils koncertzāles “Latvija” atklāšanu pabeigts reģionālo koncertzāļu tīkls. Novadu kultūras infrastruktūrā vismaz tuvākajā nākotnē nebūs tik vērienīgu valsts un Eiropas Savienības investīciju. Ventspilnieki lepojas, ka pilsētas prestižākā vieta – Lielais laukums – izraudzīts jaunai koncertzālei ar miljons eiro vērtām ērģelēm, vertikālām klavierēm un perfektu akustiku. Tai līdzās vieta rasta Latvijā pirmajai publiskajai mūzikas bibliotēkai, Ventspils Mūzikas vidusskolai un Bērnu mūzikas skolai. Pirms zāles oficiālas atklāšanas žurnālisti varēja iepazīties ar Kurzemes spilgtāko kultūrvides jaunumu.

Zem viena jumta

Ventspils Mūzikas vidusskolas direktora Andra Grigaļa sabiedrībā iepazinu mūzikas skolas telpas. Pagaidām iestāde izkaisīta sešās mājās, pedagogi un pustūkstotis audzēkņu jaunajā mācību gadā pirmo reizi strādās zem viena jumta. Mūzikas skola aizņem 70% no visa nama, koncertzāle – tikai 30%.

Līdzās Mūzikas vidusskolai iekārtota Latvijā pirmā publiskā mūzikas bibliotēka. Tā izveidota, sapludinot vietējās Mūzikas vidusskolas bibliotēku un Ventspils bibliotēkas mūzikas un mākslas nodaļu.

“Mēs strādāsim ne tikai ar skolēniem, pedagogiem un kolektīvu vadītājiem, bet ar jebkuru ventspilnieku. Pie mums iekārtota klusuma telpa meditācijām, būs instrumentu noma, studija jaunām mūzikas grupām. Varam organizēt arī jauno dīdžeju mācības,”

neierastās bibliotēkas darbības virzienus uzskaitīja tās vadītāja Inga Aulmane. Viņa sola: bibliotēkas pasākumi patiks kultūras piedzīvojumu meklētājiem no visas Kurzemes.

Koncertzāles Lielajā zālē pazaudēju laika izjūtu, līdzko tika stāstīts par Latvijā pirmajām ērģelēm, kuras uzbūvētas ārpus baznīcas, un vertikālām klavierēm. Ekskluzīva bija abu instrumentu demonstrēšana – ērģeles žurnālistiem spēlēja instrumenta idejiskā līdzautore un pasaulē slavena latviešu ērģelniece Iveta Apkalna, savukārt klavieres – to izgudrotājs un būvnieks Dāvids Kļaviņš no Vācijas.

Ar vietējiem nepietiek

Abi instrumenti ir neparasti un apbrīnojami, taču to dēļ visi koncerti netiktu izpārdoti. Pēdējos desmit gados valsts iedzīvotāju skaits samazinājies par 12%, populācijas sarukums prognozēts arī nākotnē, tādēļ visām četrām par valsts, pašvaldību un Eiropas naudu uzceltām reģionālajām koncertzālēm nebūs vienkārši piesaistīt publiku, kuru interesē augstākās raudzes klasiskās mūzikas koncerti. Kurzemē uzceltas divas koncertzāles, rentablām jābūt abām. “Latvijas” mākslinieciskajam vadītājam Mikam Magonem jautāju, kur atradīs klausītājus.

Kopš 2015. gada viņš strādā Ventspils teātra namā “Jūras vārti”, tāpēc zina: akadēmiskās mūzikas baudītāju Ventspilī un tās apkārtnē ir maz un ir vieglprātīgi cerēt uz intereses krasu palielināšanos.

“Ar apmeklētājiem no malas rēķinās visas reģionālās koncertzāles. Lai mēs neatņemtu publiku pārējām un piepildītu savas telpas, veidosim programmu no māksliniekiem un priekšnesumiem, kas neuzstājas nekur citur reģionā.

Šādi varam ieinteresēt arī skandināvus, jo Latvijā biļešu cenas tomēr pievilcīgākas. Ventspilī ir daudz lietuviešu tūristu – arī viņi ir mūsu potenciālie apmeklētāji,” skaidroja M. Magone.

Viņš nepiekrīt viedoklim, ka līdz ar “Latvijas” atklāšanu paveras iespēja vietējiem un ārzemju māksliniekiem plānot Latvijā vismaz četru koncertu sērijas. Rentabla saimniekošana prasa neatkārtojamu, nevis dublētu saturu. M. Magone pārliecināts, ka bez nopietna darba un ilgtermiņa skatījuma nebūs ne klausītāja uzmanības, ne naudas un laika.

M. Magonem jautāju, vai SIA “Kurzemes filharmonija” spēs sabalansēt ekskluzīvu piedāvājumu un iedzīvotājiem pievilcīgu cenu. Viņš atzīst, ka bez valsts naudas ne “Latvija”, ne arī citas koncertzāles nespētu īstenot Latvijas vīziju par augstvērtīgiem kultūras notikumiem reģionos. Ventspils koncertzāles latiņa būs tik augsta, cik pieļaus finansiāls atbalsts no valsts un sponsoriem (fondiem, vēstniecībām u.c.).

Ventspils koncertzāles finansiālos rādītājus ietekmēs koncertu mākslinieki. “Ventspilī esam pārliecinājušies, ka Latvijas profesionālie kolektīvi nespēj ieinteresēt publiku no plašākas apkārtnes, tāpēc pēdējos gados esam lūkojušies tālāk – aicinājuši akadēmiskās mūzikas māksliniekus no citurienes, un klausītāju intereses līkne ir augšupejoša. Ārzemju kolektīvu uzņemšana nav dārgāka. Atklāšu, ka Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra plus viena ārvalstu mākslinieka un pasaulē, iespējams, labākā stīgu kvarteta “Kronos Qartet” izmaksas ir līdzvērtīgas,” turpināja M. Magone.

Viņš ieminējās arī par gadiem ilgu praksi, kad pasākumu biļešu cenas attālinātas no patiesās vērtības tāpēc, ka pašvaldības regulāri dotē koncertus, izrādes un pārējos pasākumus. Doma laba – lai apmeklējumu varētu atļauties arī cilvēki ar mazāku maksātspēju. Šāda prakse būtu turpināma, tomēr pamazām biļešu cenas būtu jātuvina reālajai cenai. Citādi arī nākotnē Ventspilī akadēmiskās mūzikas klausītājs negribēs maksāt vairāk par 10 eiro, lai gan sēdvieta – vislabākā.

Lētāka par dzīvokli

“Latviju” sāka būvēt 2017. gadā – 14 gadu pēc tam, kad ventspilnieki konceptuāli vienojās par koncertzāles nepieciešamību. Projektam iztērēti 25 miljoni eiro no pašvaldības un valsts budžeta, kā arī no diviem Eiropas Savienības resursiem.

Ēkas pasūtītājas un īpašnieces Ventspils Komunālās pārvaldes direktors Andris Kausenieks neslēpj:

būvniecība bija sarežģīta gan pasūtītājam, gan būvniekam, un reizēm labāko risinājumu izdomāja kopīgi. Viņš gandarīts, ka izdevies uzbūvēt modernām tehnoloģijām aprīkotu un taupīgu namu. Salīdzināšanai viņš izvēlējās daudzdzīvokļu māju – tajā viena kvadrātmetra uzturēšana ir piecas reizes dārgāka nekā koncertzālē.

Savukārt Ventspils pilsētas domes izpilddirektors Aldis Ābele atsauca atmiņā krīzes labvēlīgo ietekmi uz būvniecību. Atelpa projektā ļāva pārskatīt pašvaldības vajadzības un iespējas. Rezultātā vienojās, ka Lielajā laukumā atradīsies arī Ventspils Mūzikas vidusskola, taču ēka jābūvē kompaktāka.

KOMENTĀRI

SIA “Lielais dzintars” valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons: “Man bieži jautā par “Lielā dzintara” un “Latvijas” konkurenci. Esmu atklāts – nezinu, kā būs. Ar pārējo reģionālo koncertzāļu vadītājiem sazinos bieži, jo neuzskatām sevi par sāncenšiem, drīzāk starp mums pastāv beznosacījuma mīlestība. Mēs palīdzam cits citam risināt darba jautājumus. Piemēram, visās koncertzālēs saskaras ar kultūras menedžmenta un mārketinga speciālistu trūkumu. Katra citādāk uztver nodokļu politiku, jo Valsts ieņēmumu dienests nespēj katru reizi vienādi izskaidrot autoratlīdzību nerezidentiem. Katrā koncertzālē uz to skatās atšķirīgi, taču mums būtu jāvienojas par kopīgu nostāju.”

Kultūras ministrijas ES fondu departamenta direktore Zane Saulīte: “Latvijas reģionālo koncertzāļu tīkls izveidots divos Eiropas Savienības plānošanas periodos. No 2007. līdz 2013. gadam uzcēla koncertzāli “Gors” Latgalē, “Lielo dzintaru” Liepājā. Koncertzāli “Cēsis” izveidoja, rekonstruējot Cēsu Viesīgās biedrības namu. Šajā plānošanas periodā uzcēla “Latviju”. Mūsuprāt, reģionālais koncertzāļu tīkla pārklājums ir pietiekams. Vai valstij būs interese finansēt lokāli nozīmīgus kultūras infrastruktūras projektus? Nākamajā plānošanas periodā (2021–2027) Eiropas Komisija noteikusi piecas prioritātes. Mūsuprāt, vienā varētu iegūt investīcijas pašvaldību attīstībai, tātad arī kultūras infrastruktūrai.”

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz