Ceturtdiena, 13. augusts Velga, Elvīra, Rēzija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Liepājas teātra ”Klaipēdas kursiņam” aprit 10 gadi

Liepājas teātra ”Klaipēdas kursiņam” aprit 10 gadi
Visi Klaipēdas kursā studējušie uz grāmatas atklāšanas svētkiem gan ierasties nevarēja, tomēr klātesošie sumināja grāmatas autoru un ar prieku vienojās kopīgā dziesmā. Attēlā no kreisās: Everita Pjata-Gertnere, Ilze Jura, Laura Jeruma ar dēliņu, Pēteris Lapiņš, Anete Berķe, Rolands Beķeris, Agnese Jēkabsone, Signe Dancīte (Ruicēna) un Edgars Ozoliņš. (Foto: Ruslans Šuļga)
28.07.2020 06:00

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

“Pirmā konsultācija Liepājas teātra šampanieša zālē – balkona foajē notika 2006. gada 8. aprīlī. Uz to ieradās apmēram 60 jauniešu, galvenokārt no Liepājas un tuvākajām pilsētām,” – tā sākas Andreja Miglas grāmata “Mūsu Klaipēdas kursiņš”. Tā ir dāvana Liepājas teātra aktieriem, kuri šogad svin desmit gadus uz skatuves.

Vietiņa kursā – tūkstoš latu gadā

Jaunieši, kas ieradās uz atlasi, bijuši vēl pavisam zaļi, interesējušies par mācību maksu, budžeta vietām. Viņiem paziņoja, ka maksa par vienu mācību gadu būšot ap tūkstoti latu. Daži iebilduši, ka tas esot dārgāk nekā Kultūras akadēmijā, bet jauniņos mierināja Liepājas pilsētas domes solījums viņus atbalstīt. Atlase jaunā kursa vadītājus apmierinājusi, vienīgi puišus gribējies sapulcināt vairāk, tāpēc rīkotas atkārtotas konsultācijas. Pēc trešās kārtas izveidojies jaunais kurss – 19 interesanti un talantīgi jaunieši. Trīs no viņiem slodzi Klaipēdas Universitātē neizturēja un studijas pameta, bet astoņi puiši un astoņas meitenes kursu veiksmīgi pabeidza. Anete Berķe, Signe Dancīte (Ruicēna), Agnese Jēkabsone, Laura Jeruma, Ilze Jura, Madara Melne-Tomsone, Everita Pjata-Gertnere, Ilze Trukšāne, Rolands Beķeris, Viktors Ellers, Mārtiņš Kalita, Kaspars Kārkliņš, Pēteris Lapiņš, Gatis Maliks, Edgars Ozoliņš un Sandis Pēcis pievienojās Liepājas teātra kolektīvam.

“Es redzēju, kā viņi ienāca uzņemšanā. Daži vairāk nobijušies, daži vairāk drosmīgi… Biju klāt un redzēju, kā, gadiem ejot, viņi izaug. Tagad jūs esat aktieri. Tādi aktieri!!! Brīnišķīgi! Es jūs visus vienkārši mīlu,” saka teātra skatītāja Ilze Hibnere-Poriņa.

To, ka aktieru ceļš nav gluži rozēm kaisīts, kursiņam nācās saprast jau 2006. gada augustā, kad, sirdij satraukti pukstot, viņi ieradās Klaipēdā, kur viņus sagaidīja nepatīkams pārsteigums – universitātes kopmītnēs vēl nebija paredzēta vieta jaunajam kursam. Pirmo nakti jaunieši pavadīja, guļot uz grīdas nelielā zālē. Tā sākās kursiņa mērķtiecīgais, pat nežēlīgais sevis iepazīšanas laiks. Studijas bija piesātinātas visu četru gadu garumā. Izlaidumā topošās zvaigznes bija tērpušās sengrieķu stila baltās kleitās, galvu rotāja zili rudzupuķu vainagi, bet puišiem bija tumši uzvalki. Viņi ir ļoti pateicīgi saviem pedagogiem Veltai un Vītautam Anužiem, kuri viņus izauklēja. Tā paša gada rudenī Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins ar jaunajiem censoņiem noslēdza līgumu uz diviem gadiem. Šogad aktieri Liepājas teātrī svin savu desmitgadi. Grāmatas redaktore un namamāte, Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļas priekšsēdētāja, Liepājas Universitātes docente Linda Zulmane atklāj, ka desmitgades grāmatas sakārtošana aizņēmusi septiņus mēnešus.

Lai vecumdienās var pašķirstīt

“Galvenā grāmatas vērtība sākas te,” bilžu sadaļu smaidot atver tās autors A. Migla, “te viņi visi ir saglabāti jauni un skaisti. Pat ja šobrīd tā atšķirība liekas pavisam maza, vecumdienās, kad šīs bildes rādīs saviem mazbērniem, paši neticēs, kādi reiz bija. Ar katriem desmit gadiem šīs grāmatiņas vērtība pieaugs. Turklāt jāsaka atkal un atkal – tas, kas pierakstīts, kļūst mūžīgs. Neviens no jums vairs nevarēs pateikt: “Es tajā kursiņā nebiju!” Viss ir dokumentēts.” Aktieru fotoattēli papildināti ar kadriem no bērnības un tautā mīlētā dzejnieka Aleksandra Čaka rindām, ko A. Migla ar lielu rūpību piemeklējis. “Tu manai sirdij laimi viedi, ar skatu vien, kas visu drīkst. Man ziemas vidū smaržo ziedi, un saule silta rokās slīkst,” – tāds citāds, pēc A. Miglas domām, vislabāk raksturo Lauru Jerumu.

“Aktieri nāca pie manis, stāstīja savas atmiņas, tad es rakstīju, viņi papildināja. Mans galvenais nosacījums bija, lai jaunieši pastāsta to labāko no saviem bērnības laikiem un mazliet pieskaras Klaipēdas gadiem. Negribējās dzirdēt neko tādu, kas piederētos dzeltenajai presei – šķiršanās, attiecību līkloči un citas lietas. Gribējās saglabāt to skaisto, būtisko, cildināt skolotājus. Stāstīt jau viņi varēja blāķiem, to gan jāatstāj viņu personīgajiem dzīves stāstiem. Šī tomēr ir jubilejas grāmata,” piebilst A. Migla.

Klases vakara noskaņas

“Ideja par grāmatu man radās, jo es vienmēr šo kursiņu apbrīnoju, sākot no pašām pirmajām izrādēm. Kā režisors brīnos par viņiem – kā aktieri var noturēties tik labā formā, ja mēnesī ir tikai divas izrādes? Apbrīnojami ir arī tas, ka visi kursa biedri ir iesakņojušies Liepājā. Cik man zināms, vienīgi Madara Melne-Tomsone ieprecējās citur, bet kontakti nav zuduši. Esmu saskaitījis, ka pa šo laiku aktrisēm un aktieru sievām kopā piedzimis 21 bērniņš. Bagāts kurss,” saka autors.

Grāmatas atklāšanas pasākums nedaudz atgādināja klases vakaru, tikai skolotāji un skolēni bija pārtapuši par draugiem, jo cits citu pavilka uz zoba, smējās un atļāvās riskēt, nodziedot kādu aizliegto dziesmu, ar kādu skaļāku repliku it kā neviļus iespraucoties runātāja teiktajā. Visi ievēroja scenāriju, bet vienlaikus ļāvās improvizācijai. “Mēs viņus zinām kā kursiņu, mūsu kursiņu, Liepājas kursiņu. Viņi bija pirmie, kas mācījās ārzemēs. Tie ir mūsu Liepājas teātra aktieri,” nopētot kolēģus, teica Jānis Dreiblats.

“Kad mēs uzzinājām, ka par mums rakstīs grāmatu, bijām patiešām samulsuši. Kā tad tā, mēs esam tikai desmit gadus teātrī, bet par mums jau raksta grāmatu? Vai parasti tas nenotiek pēc 40, 50 gadiem? Tik veci mēs gan nejūtamies,” smejas L. Jeruma. Aktieri ir pateicīgi A. Miglam par šādu žestu. “Ir jauki, ka tas viss ir pierakstīts grāmatā, ne tikai mūsu sirdīs un prātos. Tas tomēr ir laiks, kad mēs visi veidojāmies par personībām. Paldies, Andrej!” pateicīgs ir kursiņš.

Agnese Jēkabsone

“Rit mēģinājums, visi kaut ko mēģina, un es tik vēroju. Skatos uz savu mīļo kursiņu, skatos uz Inesi, Leonu un domāju… Domāju, vai es tik tiešām pirms četrpadsmit gadiem iztēlojos sev šādu ikdienu? Vai nojautu, ka šī ēka būs vieta, kur pavadīšu vairāk laika nekā jebkur citur, un ka šie būs tie cilvēki, kas būs man blakus vairāk nekā jebkurš cits? Un… vai es esmu šeit laimīga?”

(Foto – Egons Zīverts)

Kaspars Kārkliņš

“Uzzināju, ka Liepājā izsludināts aktieru kursa konkurss un 8. aprīlī būs konsultācija. Saņēmos un braucu! Kopā ar savu māsu Litu. Nostājos žūrijas priekšā, sāku runāt savu iepriekš sagatavoto prozas darbu, pēc pāris rindiņām aiz uztraukuma aizmirsu visu, ko iepriekš biju sagatavojis. Likās, ka brauciens būs veltīs (..).”

(Foto – Egons Zīverts)

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz