Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Ceturtdiena, 23. maijs

+10°C
Vējš: ZR 3.8 m/s
Laika ziņas Liepājā

Vārdadiena: Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija

Amata meistari dalās savās zināšanās un prasmēs  (5)

Atslēgvārdi satiec savu meistaru

No piektdienas, 1.aprīļa, līdz 3.aprīlim visā Latvijā jau astoto reizi notiek pasākums "Satiec savu meistaru!", kurā interesentus pie sevis aicina tautas lietišķās mākslas meistari, stāstnieki, teicēji un muzikanti. Arī Liepājā un apkārtnes novados ikviens var mācīties dažādas tradicionālās prasmes.

Piektdien Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolā, Toma ielā 23/25, pasniedzējas Dzintras Budovskas vadībā darbojās 15 tautas tēlotājmākslas studijas "Kuldīgas palete" dalībnieces. "Tikāmies vasarā, plenēra laikā, un bija ierosinājums sadarbību turpināt," atminas Dz.Budovska. Nolemts, ka gatavos, ko praktisku – maciņu otām un zīmuļiem, kas dalībniecēm būs palīgs gleznojot. "Jā, noderēs," atzīst "Kuldīgas paletes" dalībniece Rasa Rasmane par darbiņu, kas tobrīd vēl tikai tapa. "To darām ar lielu aizrautību," neslēpj R.Rasmane, piebilstot, ka nekas sarežģīts neesot, tikai jāstrādājot.

"Ļoti interesants darbs. Brīvajā laikā vairāk gleznoju, bet te atkal citādāks mākslas veids – darbošanās ar ādu."

Pirmo reizi pasākumā "Satiec savu meistaru!" piedalījās arī PIKC "Liepājas Valsts tehnikums". Piektdien ikviens interesents bija aicināts uz meistardarbnīcu "Kurzemes garša". PIKC "Liepājas Valsts tehnikums" skolotājas, Latvijas Amatniecības kameras pavāra amata meistares, pavārgrāmatas "Kurzemes kulinārais mantojums" autores Velta Cīpa un Agrita Šulce kopā ar tehnikuma audzēkņiem rādīja un ļāva pašiem iemēģināt dažādas kulinārās prasmes. Piemēram, kā izvārīt olu bez čaumalas, kā pagatavot vitamīnu dzērienu, zilo sīpolu marmelādi un tādu tradicionālo Lejaskurzemes ēdienu kā kniblaki. Meistares atzina, ka, veicot savu ikdienas darbu – mācot amata noslēpumus jaunajiem pavāriem, darbojoties dažādos profesionālās izglītības projektos, ir sakrātas interesantas ēdienu receptes ar kurām vēloties dalīties.

Uz meistardarbnīcu savus audzēkņus bija atvedusi Raiņa Liepājas 6.vidusskolas mājturības skolotāja Selita Novicka. "Mums ļoti paveicās, ka taisni šajā laikā skolā bija jānotiek mājturības stundai. Izlēmu viņus atvest šurp," pastāsta S.Novicka, priecājoties, ka lēmums bijis pareizs, lai gan sākotnēji šaubījusies.

"Nezināju, kā būs, vai tas viņus interesēs, bet tagad redzu, ka viņus nedabūšu mājās." Skolēni bija aizrāvušies ar olu vārīšanu bez čaumalas, ko var paveikt, ietinot olu pārtikas plēvē un galu aizsienot ciet ar diegu.

S.Novicka vēlējusies arī skolēniem parādīt, kādi mūsdienīgi apstākļi iespējami virtuvē. Skolā šāda vide, protams, neesot, kur vadīt mājturības stundas. "Un te tik labi mūsu mantojums, latviešu tradicionālais ēdiens, iederas un veiksmīgi pagatavojams ar modernu virtuves tehniku.

Savukārt lietišķās mākslas centrā "Dārza iela" apmeklētājus gaida dažāda veida atvērtās meistardarbnīcas, piemēram, aušanā, tapošanā, arī aukliņu pīšana adīto un izšūto pērļu darbu meistardarbnīcas, krāsošana ar augu krāsvielām, stāsti par Kurzemes etnogrāfiskajām jostām, dzintara kreļļu pulēšana, slīpēšana, veidošana u. c. To visu rāda un ierāda meistari no TLMS "Kursa", TLMS "Liepava" un TLMS "Zītars".

Tautas lietišķās mākslas studijas "Zītars" vadītāja Austra Ziemele pastāsta, ka apmeklētāju ir daudz. Nākot skolu audzēkņi, pedagogi, ģimenes ar bērniem, kā arī visi citi, kam ir interese. "Rādām, stāstām, ļaujam pamēģināt arī pašiem, lai redz, kāds ir dzintara apstrādes process." Piemēram, bērni izgatavojuši kuloniņu, ko pēc tam likt ap kaklu. Tiem, kam materiāls neesot, studija iedodot, lai gan var nākt arī ar savu. A.Ziemele cer, ka pedagogi pēc tam, kad būs redzējuši studijas dalībnieku darbošanos klātienē, centīsies ieinteresēt dzintara apstrādē arī savus skolēnus. Studijas "Zītars" vadītāja aicina ciemos arī visas citas dienas, ne tikai tad, kad ir atvērto durvju dienas, kā šī – "Satiec savu meistaru!". "Jebkurā dienā var nākt, galvenais, lai cilvēkam ir interese."

"Satiec savu meistaru!" pasākuma būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par cilvēku, par viņa zināšanām un prasmēm, kas saglabātas un pārmantotas no paaudzes paaudzē.

PASĀKUMA "SATIEC SAVU MEISTARU!" NORISES VIETAS

LIEPĀJĀ

1. aprīlī no pulksten 10 līdz 17 tautas mākslas biedrībā "SAIVA" notiks dažādu amata prasmju demonstrējumi.

1. aprīlī no pulksten 12 līdz 17 un 2. aprīlī no pulksten 13 līdz 16 lietišķās mākslas centrā "Dārza iela" gaidīs dažāda veida atvērtās meistardarbnīcas, piemēram, tunēzisko tamborēšanu tamborētas īru mežģīnes; aušana, tapošana, aukliņu pīšana adīto un izšūto pērļu darbu meistardarbnīcas, krāsošana ar augu krāsvielām, stāsti par Kurzemes etnogrāfiskajām jostām, dzintara kreļļu pulēšana, slīpēšana, veidošana u. c. To visu rādīs un ierādīs TLMS "Kursa" meistares Milda Dīriņa, Ilma Rubene, Aiva Dzenīte, Sandra Ceļmala, Velga Reķēna, Līvija Arāja, Ilze Vainovska, Sarmīte Ķībure, TLMS "Liepava" meistares Aija Cvibele, Larisa Tiļļa, Vineta Solovjova, Sanita Šķila, Gaida Gertnere, Anda Šmiukše, Ilze Škuberte, Irita Timbra, Elza Kofmane, Ingula Dzirīte, Antra Kukuka, Inga Kalna; TLMS "Zītars" meistari Solveiga Vārna, Zenta Vinogradova, Ludmila, Dzintra Grietēna, Vineta Leismane, Gunārs Reinholds, Pauls Olekss, Austra Ziemele, Imants Rollis.

1. aprīlī no pulksten 13 līdz 18 folkloras centrā "Namīns" folkloras kopa "Atštaukas" un leļļu meistare Dace Lanka aicina uz pasākumu "Lejaskurzeme krāsās, teikās un valodā" – leļļu teātra uzvedums, dziesmas, dejas, stāstījumi u. c.

1. aprīlī no pulksten 19 līdz 20 kafejnīcā "Kursas putni" folkloras kopas "Saknes" vadībā norisināsies lokālās dziedāšanas tradīciju paraugstunda "Zinu, zinu Tēva sētu", kurā skanēs Vērgales, Cīravas, Jūrkalnes un citas Liepājas apkaimes dziesmas.

2. aprīlī no pulksten 10 līdz 16 lietišķās mākslas centrā "Dārza iela" un Liepāja folkloras centrā "Namīns" gaidāms profesionālās pilnveides seminārs "Etnogrāfisko elementu izmantošana ikdienā". Tas paredzēts Liepājas pilsētas un tuvējo novadu vispārizglītojošo izglītības iestāžu mājturības un tehnoloģiju, vizuālās mākslas un kulturoloģijas pedagogiem.

2. aprīlī no pulksten 16 līdz 19 folkloras centrā "Namīns" – meistaru vakarēšana, sadziedāšanās un citas tradicionālas norises vadīs Liepājas aktrišu folkloras apvienība "Atštaukas" un folkloras kopa "Vēlava"

NĪCAS NOVADĀ

3. aprīlī no pulksten 13 līdz 15 Pērkonē, biedrībā "Cerību krāsa", varēs mācīties latviešu tautasdziesmas un dejas, izgatavot baltkrievu tradīciju lelles un pagatavot latviešu un baltkrievu tradicionālos ēdienus. Visā palīdzēs meistares Sandra Blumbaha, Agrita Šulca, Velta Cīpa, Katrīne Zāle, Māra Ceriņa, Ināra Paspārne, Velta Maļika, baltkrievu kopiena "Mara", folkloras apvienība "Nīca" un folkloras kopa "Saknes".

PRIEKULES NOVADĀ

1. aprīlī no pulksten 17 līdz 20 biedrībā "Saspraude", Priekules Mūzikas un mākslas skolā, meistaru Kristīnes Cukuras, Zentas Svaras un Ilgas gūžas vadībā varēs iepazīties ar keramiku, aušanu un māksliniecisko ādas apstrādi.

RUCAVAS NOVADĀ

2. aprīlī no pulksten 10 līdz 16 Rucavā stāstnieks Miķelis Balčus vadīs lauku pētījumu "Ceļojums pa Sventājas zemi kopā ar stāstnieku Miķeli Balču". Izbraukšana no Rucavas centra plkst. 9.30.

2. aprīlī no pulksten 18 tradīciju namā "Zvanītāji" notiks Rucavas un Sventājas stāstnieku vakars, kurā piedalīsies Dace Tapiņa; Dzintra Skrube un citi.

3. aprīlī no pulksten 12 Rucavas Kultūras namā sāksies dižo stāstnieku saiets un danči, sarīkojumā viesosies stāstniece Liesma Lagzdiņa no Kuldīgas.

Avots: www.satiecsavumeistaru.lv.

  • Komentāri (5)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Kultūra

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!