Trešdiena, 2. decembris Sniedze, Meta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

“Brīvība ir!”

“Brīvība ir!”
Foto: Egons Zīverts
11.06.2019 07:09

"Kurzemes Vārds"

“Tēma ir vienkārša. Vienmēr kāds grib apspiest otru, un vienmēr kāds grib izrauties brīvībā. Brīvības cena ir liela. Mums brīvība šķiet pašsaprotama. Bet iziešana no upura lomas, kad pašam jāpieņem lēmums, nav viegla. Ir jābūt spēcīgiem cilvēkiem, lai dzīvotu brīvībā.” Tā saka Karostas festivāla dalībniece, māksliniece Agnese Rudzīte.

Trīspadsmit mākslinieki divu nedēļu laikā no desmit dažādām pasaules valstīm Karostā, redānā, radīja mākslas darbus – gleznojumus, skulptūras, pat dziesmu par brīvības tēmu. Viss veltīts Latvijas brīvības cīņām, jeb Neatkarības kara dienām Liepājā 1919. gada novembrī. Festivāla rīkotāja – Karostas glābšanas biedrība sadarbībā ar Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroju.

Svētdien festivāls noslēdzās ar mākslas darbu demonstrējumiem un ar piemiņas akmens atklāšanu Karostas komandantūras virsleitnantam Robertam Radziņam, kurš šeit krita kaujā pret bermontiešiem, kad no Liepājas tie tika padzīti. Vienlaikus tie bija arī svētki deviņiem jauniem cilvēkiem, kuri tika uzņemti Zemessardzē un deva savu svinīgo solījumu. Svētkus bagātināja gan jaunsargu, gan biedrības “Latviešu karavīrs” dalībnieki vēsturiskās kareivju formās, gan NATO Paplašinātās klātbūtnes kaujas grupas karavīri no Kanādas, Spānijas, Slovākijas, Čehijas, Polijas un Latvijas, un militārā tehnika – spāņu armijas tanks “Leopard 2”, kanādiešu armijas vieglais bruņurtransportieris “LAV 6” un ieroči. To visu varēja aplūkot un aptaustīt katrs interesents, visvairāk tas viss interesēja bērniem. Muzikālo baudījumu sniedza Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas ansamblis “Magone”.

Festivāls daudziem cilvēkiem bija iemesls, kādēļ redānu – tikai vienu no daudzajām cariskās Krievijas laika Liepājas cietokšņa daļām – apmeklēt pirmo reizi. “Ļoti forša vieta, ļoti interesanti organizēts. Viens no mazajiem festivāliem – bet tie pat vairāk vajadzīgi par lielajiem. Liepājai nāk tikai par labu, ka tādas vietas tiek attīstītas,” sprieda Dans Jansons – pa daļai valmierietis, pa daļai liepājnieks. Viņš nav varējis atraut acis no Austrijas mākslinieka Robina Abramovica gleznotās sievietes portreta. Tas gleznots uz mitras sienas, un krāsa tek. Tādēļ tas ir raudošas sievietes portrets, tas nepārtraukti mainās un ar laiku pazudīs pavisam. Viņa raud par savu karavīru, kurš dodas kaujā, – tāda ir mākslinieka iecere. D. Jansona dzīvesbiedre Jana, liepājniece, redānā bija pirmo reizi un uzskata – šī ir laba vieta, kur kaut ko organizēt. “Sākumā festivālu meklējām cietumā,” viņa atzinās.

“Man patīk, ka tāda neliela pilsēta kā Liepāja kļūst mākslinieciskāka. Jaunliepājai arī kaut kas tāds derētu!” saka festivāla dalībniece, fotogrāfu plenēra “Karosta fotoosta” dalībniece Zaiga Ļauduma. Plenērā piedalījās 35 fotogrāfi no dažādām Latvijas vietām. Viņu darbi par brīvības tēmu būs apskatāmi Karostas cietumā 18. jūlijā – tad arī varēs uzskatīt, ka festivāls būs noslēdzies. “Bet šis ir tikai sākums,” svētdien teica Karostas gids, rīkotāju pārstāvis Kristers Krafts, kurš pasākumu vadīja, “tam jāpārtop par tradīciju.”

Plašāk lasiet laikraksta “Kurzemes Vārds” 11.jūnija numurā.

#kvards-20190611-07#

Foto galerija

22 komentāri

2019-06-11 07:21

Kauns!!!!: Salabojiet izbojāto ceļa posmu. Tas ir nekaunīgi, ar saviem tankiem atbrauc, salauž ceļu un aizbrauc it kā nekas nebūtu noticis. Kas jums armijnieki šķiet, ka varat visur kaut ko sabojāt un citiem aiz jums jāvāc? Baigie varoņi.

2019-06-11 07:33

Līdz brošai militāristu eksponēšanās: Tie “grafiti” uz sienām gan ļoti amatieriski izskatās. Kāpēc visādiem diletantiem ļauj zīmēt uz sienām? Nemaz nerunājot par to, ka atkal jau pilns ar armijniekiem, tāda sajūta, ka armijnieki atkal okupējuši Karostu. Kāpēc visur vienmēr jābūt militāristiem, piedevām atkal dod bērniem rokās ieročus. Amorāli. militāristiem ir jābūt neredzamiem, jāstāv malā, nevis nepārtraukti jāeksponējas. Līdz brošai jau visos Karostas pasākumos redzēt ieročus. Kādam ir mazvērtības kompleksi un uzmanības trūkums, ka nepārtraukti vajag eksponēties? Slikta gaume. Rada nevis patīkamu sajūtu, bet uzbāzīgu. Darat savu darbu un beidziet jebkurā Karostas pasākuma līst iekšā ar saviem tankiem un šautenēm.

2019-06-11 08:03

To broša: Ieklausies: Karosta, tas ir no vārda karot. Tur norisinājās Brīvības cīņas par šo valsi, lai arī tādi lumpeņi, kā tu te varētu dzīvot. Karostā ir arī mūsdienās karavīri. Ja tā riebjas, tad nelien uz to rajonu.

2019-06-11 08:31

:D: Suņi atkal rej, bet karavāna mierīgi turpina savu ceļu

2019-06-11 08:39

Krancis to ;D: Jau redzējām, kā karavāna iet uz priekšu, uzarot ar tanku Liepājas ielu. Lieliski. Nevaram vien sagaidīt atkārtojumu. Cieņā, Liepājnieks Krancis. Godīgi sakot, tiešām jau par daudz armijnieki eksponē Karostu. Būtu strādājuši un mazāk domājuši, kā atkal lieku reizi pagozēties mēdijos.

2019-06-11 08:59

-------: šī brīvība ir maksājusi 350 000 aizbraukušo no valsts,,,,,,,

2019-06-11 10:31

Nu re!: Nīdekļiem un sovokiem atkal ir laba iespēja sacensties savā stulbumā!!!

2019-06-11 11:14

nurekam: Pasaki, ar ko tu izcelies?!

2019-06-11 11:58

Ah: Autobraucēji paši izvēlējās aizbraukt, BRĪVA viņu izvēlē. Bez brīvības sēdētu te un nekur netiktu. Tak aizverat vienreiz savas pākstes, cik aizbraukuši ir un nosauciet, cik palikuši. Paši tik sēž un ņaud.

2019-06-11 12:05

Jonas to -----: Nevajag aizmirst to, ka ja krievu laikos būtu bijusi iespēja emigrēt vai pelnīt naudu ārzemēs, iespējams ka tajos laikos izbrauktu 2x vairāk.Ļoti labi, ka mūsu tautieši pelna normālu naudu ārzemēs. Ja viņi visi būtu šeit, tad mūsu vergturi maksātu pat 2x mazāk nekā tās kapeikas ko pašlaik.

2019-06-11 14:46

Hm: kāda karavāna?Tie dzērāji un uzdzīvotājas?

2019-06-11 15:56

To hm: Tu laikam pēc sevīm spried. Pasākums bija bezalkoholisks (bufetē to lietu nevarēja nopirkt). Visa publika bija zolīda, izņemot vienu krieviski runājošu bomzi, kurš visdrīzāk bija pamodināts tur pat grāvjmalā guļam.

2019-06-11 16:02

Aivars Slišāns: Pasākums bija ļoti labs un interesants ! Bija ko darīt, redzēt, piedalīties un vispār - malači organizatori, lūdzu nākamgad sarīkojiet atkal ! Paldies visiem ,kuri organizēja un strādāja pie šis festivāla !

2019-06-11 17:13

....,....: "šī brīvība ir maksājusi 350 000 aizbraukušo no valsts,,,,,,,"
Priecājies,ka cilvēkiem ir izvēle,kur un kad braukt prom,ja kas nepatīk...
Pirms gadiem 40-50 stutētu sētas un priecātos,ka izstāvējis rindu,ticis pie kāda kārotā banāna vai kārotās ārzemju plates....Nerunājot par to,ko kājās vilkt vai mugurā...viss vienāds, jo vecāki parūpējās izstāvēt rindas,lai apģērbtu savus bērnus...
Tagad nauda ir nopelnāma,tikai viens BET - jābūt smadzenēm,kuras var 'iegūt' skolās....Ja mācīties nebija laika - tad nevajag tagad kādu citu vainot...

2019-06-11 17:23

Lupis: Ura !!!!! Mums ir briviba !!!!!

2019-06-11 18:55

Qr: Brīvība izmaksas ir vairāki miljoni nogalināto un represēto, bet jūsu piesauktie izbraukušie ir tikai un vienīgi labākās dzīves tīkotāji.
Nomierinieties jau vienreiz ar savu #vissirslikti. Vecā plate.

2019-06-11 20:08

Lupis: Mēs visbagatakie cilvēki pasaule

2019-06-11 20:26

o jā: esam vareni,ārdām ielas ar tankiem,armijas"festivālā ":)) tas IR NE TIKAI VISS IR SLIKTI ,BET GALĪGAS AUZAS,tie daži ,kas te priecajas laikam neviena festivāla bijuši nav :)))

2019-06-11 20:52

Sanitam: Par asfaltu-nejau armijas tanks bija vainīgs, bet gan asfalta kvalitāte, cilvēki kuri dien armijā nav dzērāji vai uzdzīvotāji, bet gan cilvēki, kuri mīl savu zemi, tie kuri nepatiesi čīkst un neko citu nevar izdarīt ieteiktu vispār paklusēt...

2019-06-11 22:12

Unnis: Brīvība??:):) Tie ir saldi meli ,opijs tautai..Brīvības nav Ir tikai tās ilūzija.Pat latviešiem to derētu saprast .

2019-06-13 02:11

pastalnieks: Esam brīvi sakravāt koferus un doties uz normālu valsti, kur var normāli dzīvot.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz