Piektdiena, 3. februāra Vida, Ida, Aīda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dāvis, Olafs, elfiņi… Decembris Leļļu teātrī svētku zīmē

“Ziemassvētku nav!” paņēmis rokās ģitāru, to roķīgi strinkšķinot, skumji dzied Dāvis, jaunākās Liepājas Leļļu teātra izrādes galvenais varonis. Tā kā viņa draugs nesen ir pārvācies un arī suns Tobis pazudis, svētku laiks zēnam ir bēdīgs un vientulīgs. “Beigās viņš tomēr prieku atradīs,” pačukst izrādes “Puika, kurš neticēja Ziemassvētkiem” režisore Lelde Kaupuža. Luga būs skatāma arī šajā nedēļas nogalē.

Dāvis, Olafs, elfiņi… Decembris Leļļu teātrī svētku zīmē
Izrādes parterlelli Dāvi vada aktieris Andris Zeļonka, savukārt sunītim Tobim liek kustēties aktrise Ilze Jura. Katram no aktieriem izrādē "Puika, kurš neticēja Ziemassvētkiem" ir pat vairākas lomas. (Foto: Egons Zīverts)
Izrādes parterlelli Dāvi vada aktieris Andris Zeļonka, savukārt sunītim Tobim liek kustēties aktrise Ilze Jura. Katram no aktieriem izrādē "Puika, kurš neticēja Ziemassvētkiem" ir pat vairākas lomas. (Foto: Egons Zīverts)
01.12.2022 06:05

Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Brīnuma sajūtu meklējot

L. Kaupuža Liepājas Leļļu teātrī jau iepriekš iestudējusi dažnedažādus stāstus. “Jā, tā ir, ka manā pieredzē bijuši daudzi Ziemassvētku iestudējumi, egles atvēršanas, un parasti tas bijis pacilājošā “visi gaida Ziemassvētkus” stilā, bet tā ir realitāte, ka ir arī cilvēki, kuriem Ziemassvētki ir skumji,” viņa novērojusi, un šoreiz gribējies paskatīties uz svētkiem tieši no šīs puses.

Jaunās izrādes stāsts ir Leldes pašas izdomāts, iedvesmas avoti – gan personiskajā dzīvē piedzīvotais, gan novērojumi.

“Stāsts ir par bērnu, kuram nav pats priecīgākais Ziemassvētku laiks, jo viņa draugs nesen ir pārvācies. Viņš ir pazaudējis Ziemassvētku brīnuma sajūtu. Taču, nokļūstot krīzes situācijā, jo arī sunītis viņam pazūd, atrodas Ziemassvētku prieks.

Emocionāli grūtā laikā bērnam rodas daudz jautājumu, kuri ir tie īstie svētku brīnumi un kuri ne. Beigās jau Ziemassvētki notiek svētku sajūtās, nevis tādās skumjās,” ieskicē L. Kaupuža.

Izrādes “Puika, kurš neticēja Ziemassvētkiem” mūzikas autors ir Miks Frišfelds, lelles gatavojusi meistare Alīda Pērkone, scenogrāfiju veidojusi māksliniece Agnese Kaupere. “Mikam ir ļoti laba izjūta uz bērnu izrāžu mūzikas veidošanu,” uzskata L. Kaupuža, “viņa paša bērniem ir pieci un septiņi gadi, un izrāde ir tieši šai auditorijai. Mikam ir spēja just varoņu raksturus un caur savām dziesmām, dziesmu tekstiem piedot tiem nokrāsu.”

Labus vārdus režisore velta arī A. Kauperei, kurai tā bijusi pirmā pieredze leļļu teātrī. “Ļoti viegli, labi bija sastrādāties,” vērtē L. Kaupuža. “Viņa ir cilvēks, kurš ieklausās gan aktieros, gan manī. Un izrādi jau netaisa viens cilvēks, to darām mēs visi kopā. Mijiedarbībā vienam ar otru.”

“Atrast pareizo ideju ir pats grūtākais šajā darbā,” saka A. Kaupere.

“Šoreiz izstāstām stāstu līdzīgi kā krāsojamā grāmatā, iesākumā ar melnbaltu fonu, bet pamazām atdzīvinot un ienesot krāsas ar lellēm, gaismām un pārējām detaļām.”

Scenogrāfijā dominējošā baltā krāsa arī rada sniega sajūtu. Darbs pie izrādes pašai bijusi vērtīga skola, uzskata scenogrāfe, jo nācies domāt par lietām, ar ko iepriekš nebija saskārusies.

“Ir daudz kas kopīgs, bet daudz kas arī atšķirīgs no klasiskās teātra skatuves. Piemēram, tas, ka visu laiku jāpatur prātā – aiz lelles atrodas aktieris un viņam ir jāatrod telpa manā scenogrāfijā, ne tikai lellei. Vienu brīdi aktieris ir jāredz, tad – nav jāredz. Uzzināju, cik ļoti daudz enerģijas un spēka ir jādod aktierim, lai vadītu lelli. Katra jauna darba vieta prasa pielāgošanos, bet man šķiet, ka man izdevās,” priecājas A. Kaupere.

Izrādes radīšanas procesā iesaistījusies arī leļļu uzvedības konsultante Santa Didžus. “Jā, mēs sadarbojāmies, viņa mums no savas pieredzes palīdzēja atrast kaut kādus knifiņus, kā ar lellēm vēl var strādāt.

Mums jau katram ir savi paņēmieni, kā lelli kustināt. Taču ar katru jaunu izrādi ir arī jaunas lelles, piemēram, šīs ir mīmiskās parterlelles, un mums ir viens aktieris, kuram tā ir pirmā leļļu izrāde. Santa iedeva variācijas, ko vēl ar lelli var izdarīt,” pastāsta L. Kaupuža, piebilstot, ka tā bijusi iedvesmojoša pieredzes apmaiņa.

Jaunajā izrādē ar mīmiskajām lellēm darbojas trīs aktieri: Ilze Jura, Denisa Braša un Andris Zeļonka.

Atjaunotais Olafs – izpārdots!

Liepājas Leļļu teātra mākslinieciskā vadītāja Liene Gāliņa L. Kaupužu šogad nodēvējusi par “oficiālo svētku režisori”, jo repertuārā decembrī tikai viņas radošais veikums, tai skaitā izrādes “Elfiņa pirmie Ziemassvētki” un “Olafa Ziemassvētki”. “Tā ir pirmo gadu,” par sakritību pasmaida L. Kaupuža.

Sniegavīram Olafam jauna elpa – tapusi atjaunota versija.

“Olafu taisījām sen atpakaļ, tiešām ar ierobežotu budžetu. Vien Olafa kostīms bija taisīts no jauna, pārējais vairāk vai mazāk piemeklēts. Daudz kas bija nolietojies, bet skatītāji joprojām šo izrādi grib redzēt, tāpēc atjaunojām. Ja ir labs materiāls, laba izrāde, pēc kuras ir pieprasījums, kāpēc to neparādīt.

Olafs ir ļoti sirsnīgs, silts tēls, arī tāds skatītāju magnēts.”

Par to, ka interese ir liela, patlaban uzskatāmi liecina Leļļu teātra afiša – visas izrādes decembrī ir izpārdotas, biļetes vien palikušas janvāra izrādei.

Iestudējuma atjaunošanā līdzdarbojusies liela daļa no sākotnējās radošas komandas. Pēc mākslinieces Ingas Ādmines-Stūres skicēm pilnveidota izrādes scenogrāfija un Olafam, tāpat kā citiem pasaku tēliem, tapuši jauni kostīmi.

Līdzās līdzšinējam izrādes aktieru sastāvam – Vijai Mežalei, Ingai Dzintarei un Ingaram Gudermanim – Olafa lomā iejutīsies Madara Enkuzena.

Decembrī Liepājas Leļļu teātris pavisam plānojis nospēlēt vairāk nekā 30 Ziemassvētku izrāžu, pastāsta teātra sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Hmieļevska.

Pieturpunkti ir tuvākas un tālākas vietas Latvijā: Bauska, Piņķi, Ventspils, Ikšķile, Nīca, Vērgale, Talsi, Mārupe, Aizkraukle u.c. vietas.

Atsevišķās dienās ir pat trīs izrādes. “Līdz ar Pirmo adventi uzsākām Ziemassvētku izrāžu maratonu,” viņa teic, sakot, ka Ziemassvētki, Lieldienas un vasara ir tie periodi, kad ir ļoti daudz izbraukumu. “Pamatā dodamies uz lielajiem Rīgas un Pierīgas kultūras centriem, reģionu tautas namiem, kultūras namiem.”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz