Otrdiena, 7. jūlijs Maruta, Alda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dažādi līmeņi, dažādas gaumes. Apskatāma fotogrāfu grupas “Liepājas pozitīvs” kopīgi veidotā izstāde

Dažādi līmeņi, dažādas gaumes. Apskatāma fotogrāfu grupas “Liepājas pozitīvs” kopīgi veidotā izstāde
Foto: Egons Zīverts
13.11.2019 07:00

"Kurzemes Vārds"

Liepājas Latviešu biedrības namā līdz 5. decembrim apskatāma fotogrāfu grupas “Liepājas pozitīvs” kopīgi veidotā fotoizstāde “Mans”. Par izstādes vadmotīvu izvēlēts piederību apzīmējošais vārds “mans”, jo tas iekļauj ļoti plašu un vienlaikus ļoti personīgu skatījumu uz apkārtējo pasauli: mans sapnis, mans nams, mans tēvs, mans kadrs un vēl, un vēl. Izstādē redzami 32 dalībnieku darbi, tai skaitā arī grupas izveidotāja Jāņa Vecbrāļa fotouzņēmumi.

Kā vērtējat šībrīža aktīvākos Liepājas fotogrāfus?

– Viņu ir tik daudz! Arī līmeņi, kādā fotogrāfi strādā, ir ļoti dažādi, – netrūkst ne labu, ne sliktu. Bet, ja mēs runājam par tiem, kas fotografē paši savam priekam, var redzēt gan tādus, kuriem vēl krietni jāmācās, gan tādus, kas jau gatavi pamācīt pārējos. Vispār man simpatizē, ka ir liela dažādība un kreativitāte. Visvairāk mani kaitina, ka taisa tās selfijtipa bildes. Pietiek jau, ka tādas ir mobilajos telefonos, lai gan – ko es varu pārmest, katram savs ceļš.

Vai jūs pats savā daiļradē pieturaties pie klasiskās fotogrāfijas?

– Laikam jau ir tas vecums, kad tiešām esmu klasiskās fotogrāfijas cienītājs, es šobrīd mēģinu atgriezties pie analogās fotogrāfijas, kā senos laikos. Uz vietas gan nestāvu, man visu laiku sanāk mācīties ko jaunu, pateicoties tiem cilvēkiem, kurus es pats apmācu. Viņi brīžiem man uzdod tādus jautājumus, uz kuriem man pašam atbildes vēl jānoskaidro. Mani tiešām priecē, ka skolēns ir kreatīvāks par skolotāju. Un ja vēl kāds no manējiem gūst panākumus ar savu darbu, tad man ir liels gandarījums. Sajūta ir forša.

Vai taustāma fotogrāfija nesāk izzust?

– Par to es bieži domāju, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc plānoju atgriezties pie analogās fotogrāfijas. Šobrīd man pretī uz galda stāv fotogrāfija no 1867. gada. Kopš uzņemšanas brīža pagājis krietns laiks, bet attēls izskatās lieliski. To var gan baudīt, gan analizēt. Kas notiks ar mūsu fotogrāfijām pēc 200 gadiem, grūti spriest. Kaut kādas metodes, kā saglabāt svarīgākos attēlus, noteikti tiks izgudrotas. Par to, vai tiks saglabātas visas fotogrāfijas, stipri šaubos. Tomēr, ja atskatāmies vēsturē, 20. gadsimtā uzņemtās fotogrāfijas kaut kur pasaulē vēl klīst, un mēs priecājamies, ka mums vismaz tādas ir. Jo tās ir pagājušo laiku liecības.

Jūs vadāt arī fotogrāfu kursus. Vai tie ir apmeklēti?

– Interesentu grupa tiek veidota divas reizes gadā – pavasarī un rudenī. Šobrīd jau esmu limitējis dalībnieku skaitu līdz 15. Eksperimentējot agrāk veidoju arī lielākas grupas, tomēr tad mainās individuālā saskarsme un nav vairs tās atdeves. Šogad rudenī vairāki gribētāji palika aiz borta. Gaidīs pavasari. Varbūt tas tā sūri skan, bet kursu apmeklētāji dalās trīs dažādās kategorijās: vieni noklausās teoriju, pilda mājasdarbus un saprot, ka tas nav viņiem, otri iemācīto izmanto savu personīgo arhīvu veidošanā, uzņem labākas ģimenes bildes un saprot to, ko nevajag darīt. Sociālajos tīklos es to labi redzu. Trešā daļa ir aktīvisti, kas attīstību nepārtraukti turpina. Pēdējie arī ir tie, kas veido “Liepājas pozitīvu”, kur šobrīd ir 53 dalībnieki.

Kāpēc izstādes ir svarīgas?

– Pieredzējušajiem dalībniekiem izstādes dod iespēju atskaitīties par paveikto, savukārt jaunajiem dalībniekiem veidojas izstāžu prakse. Viņi šaubās un baidās, visādi ir. Kādam “jāiesper”, kāds jāpierunā vai jāiedvesmo. Tie darbu autori, kuri piedzīvo šīs pirmizrādes, nāk klāt un saka, ka tā ir neatkārtojama bauda, sava veida kulminācijas brīdis, kurā tirpas skrien un sirdī satraukums. Viņi to pārdzīvo un var iet tālāk, jo uz jautājumu, vai es varu vai nevaru, nu jau ir atbildēts. Tāpat svarīgi, ka uz izstādēm nāk pieredzējuši kolēģi, piemēram, bijušais studijas “Fotast” vadītājs Varis Sants, Gunārs Kopštāls. Viņi atnāk, apskatās un savus novērojumus dalībniekiem pasaka arī zem četrām acīm.

Kādi ir lielākie grupas “Liepājas pozitīvs” sasniegumi?

– Šogad Ventspilī norisinājās Kurzemes fotodienas, kopā tajās piedalījās astoņi fotoklubi, bija 171 fotogrāfija. Mūsējie dabūja piecas balvas. Citi fotoklubi atzinīgi novērtēja Ilgu Lasmani un Ingūnu Zvaigzni. I. Lasmane izpelnījās arī skatītāju favorītbalvu. Milzīgajā bilžu daudzumā 2. vietu saņēma mūsu Normunds Kaprano un 1. vietu Ingūna Zvaigzne. Man tā bija pilnīga sajūtu kulminācija, jo konkurentu vidū bija īsti fotogrāfiju guru, ja salīdzina ar to, ka, piemēram, I. Zvaigzne fotografē aptuveni piecus gadus. Mēs vēl esam piedalījušies izstādē Izraēlā, citās valstīs gan neesam bijuši.

Foto galerija

2 komentāri

2019-11-13 09:20

Lieliski: Lieliski, ja cilvēki atrod ar ko aizpildīt savu brīvo laiku un nav jāpukst, ka mums viss ir slikti.

2019-11-14 10:29

Helēna: Biedrības namā skatāmā izstāde ir vienkārša un saprotama. Interesantas fotogrāfijas, nedaudz atgādina laiku, kad foto izstādes veidoja Novatoru klubā. Man patika.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz