Piektdiena, 30. oktobris Ulla, Nadīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzeja atstāj nospiedumus; grāmatu atvēršanas svētki

Dzeja atstāj nospiedumus; grāmatu atvēršanas svētki
Foto: Egons Zīverts
22.09.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Liepājā izskanējušas gadskārtējās Dzejas dienas. Šis rudens liepājniekiem bijis bagāts ar jaunām grāmatām, kas aizvadītajā nedēļā piedzīvoja atvēršanas svētkus.

Lauras Andersones pirmās dzejas grāmatas “Meitiņa skatās augšup” izdošanas projekta vadītāja Linda Zulmane vilka paralēles ar jauniešu dzejas sporta pasākumu, kurā vienas komandas devīze bijusi “Par Pliekšānu piedzimst. Par Raini kļūst.” “Es teiktu, par Lauru Priedi piedzimst, par Lauru Andersoni kļūst,” atzina Latvijas Rakstnieku savienības Liepājas nodaļas vadītāja. Viņa pastāstīja kuriozu, ka Lauras laulības un uzvārda maiņas dēļ lasītāji pauduši nožēlu, ka talantīgā jaunā dzejniece laikam vairs nerakstot, jo nekur neredz Priedes publikācijas.

“Lauras dzeja man likās silti valdzinoša, viņa ļoti labi notur līdzsvaru starp debesīm un zemi,” dzejnieces daiļradi raksturoja grāmatas redaktore Jana Egle. “Šī dzeja meklē ne tikai atbildes, bet arī jautājumus – gan garīgajā līmenī, gan savā vidē, cilvēkos un notikumos. Es tur redzu visu, ko varētu gribēt no jaunas dzejnieces tekstiem.”

“Sajūta, ka grāmata ir iznākusi, bija un aizplīvuro… Domāju par to, kāpēc šis atskaites punkts paliek tāds izplūdis. Secināju, ka grāmata ir devusi man iespēju drosmīgi paskatīties acīs sev pašai,” teica L. Andersone. “Grāmata ir atspēriena punkts, bet reizē es jūtos uz pauzes. Es ticu, ka šis ir pakāpiens kaut kam tālāk.”

Grāmatas dizaina autors ir Mārtiņš Andersons, kurš radījis koncepciju par dzejoļu nospiedumiem uz vāka un ilustrāciju vietā. “Dzeja ir grūti vizualizējams objekts. Man liekas, tā atstāj nospiedumus mūsos,” viņš teica.

“Lauras Andersones dzejas grāmata ieguvusi spilgtu un intriģējošu izskatu. Un meitiņa skatās tikai uz augšu,” teica Linda Zulmane (no kreisās). (Foto: Egons Zīverts)

Sandra Ratniece ir literatūras zinātniece un dzejniece, kuru ar Liepāju saista ne tikai darbs ar jaunajiem literātiem “Piejūras literārajā akadēmijā”, bet arī radnieciskas saites – viņa apprecējusies ar liepājnieku, un vedekla ir no Liepājas. Kāpēc gan pirmā dzejas grāmata “Šķietami klusi” ar Lilijas Berzinskas ilustrācijām tik ilgi gaidījusi klajā nākšanu?  Autore, būdama dzejas kritiķe, uzskatījusi, ka pašai dzejoļi nav jāpublicē, taču esot tikusi tam pāri. “Uz saviem tekstiem pēc laika distances var paskatīties ar citām acīm.”

S. Ratniecei patīkot rakstīt garus tekstus. Krājuma pirmajā daļā ir poēma “Vasjuganas plostnieces dziesmas”. Pērn dzejniece uzklausījusi Sibīrijas stāstus: “Mammai bija seši gadi, krustmātei bija 22, kad viņas 1949. gadā izsūtīja.” Mamma bijusi ļoti rūpīga vērtētāja, neļāvusi vaļu poētiskai fantāzijai, pateikusi, ka meitenes ar basām kājām pa baļķiem nelēkāja, tikai kirzas zābakos. Otrā daļa atklāj autores dabas un pasaules izjūtu, bet trešā, cikls “Kaimiņi”, veltīta savu sakņu sajūtai dzimtas mājās.

Ē. Vilsons kopā ar sava pirmā romāna “Me&Mo” redaktori Gundegu Blumbergu sarīkoja jautru šovu. G. Blumberga atminējās, cik ļoti cītīgs Ēriks bijis rakstniecības studiju laikā, un pavilka viņu uz zoba: “Sirmgalvis izvēlējās profesiju, kas varētu derēt, kad kājas vairs neturēs.” Solījums autoram par velti izlasīt viņa garadarbu drīzāk bijis mēģinājums atrunāt no šīs nodarbes, taču tagad redaktore uzskata, ka Ē. Vilsons tiešām ir rakstnieks. Viņa otra redaktore Dace Sparāne-Freimane atzīmēja, ka jaunais romāns esot viens no nopietniem notikumiem literārajā dzīvē: “Autors spēj izveidot tēlu sistēmu, radīt struktūru, strādāt ar valodu. Tā ir laba literatūra.”

Ē. Vilsona romāna darbība norisinās teātrī pilsētā pie jūras, vēsta par to, cik vientuļš kļūst aktieris, kad sarauj saites ar teātri. Tomēr rakstnieks uzsvēra: “Grāmata ir par teātri un par dzīvi. Esmu tur sagrābstījis pats sevi un kolēģus, taču reāla persona tajā ir tikai suns.”

Sandra Ratniece un Ēriks Vilsons atvēra savas grāmatas viens pēc otra. Ēriks arī nolasīja fragmentu no Sandras poēmas “Vasjuganas plostnieces dziesmas”. (Foto: Egons Zīverts)

Biedrība “Helikons” pandēmijas laikā bija iekrājusi divus žurnāla “Helikons” laidienus. Šogad klajā nācis, bet neatvērts bija palicis Edvīna Tauriņa dzejas krājums “Čukstu ķekars”, un Ērikam Kūlim tapusi ironiskās prozas grāmatas “Ja ietu vēl labāk, vairs nevarētu ciest”. Biedrības vadītājai Ērikai Birzkopai E. Tauriņš dzīves pēdējos mēnešos uzticēja pierakstīt un sagatavot publicēšanai savus pēdējos dzejoļus.  “Viņš diktēja no lapiņām un piekodināja neko nelabot,” stāstīja Ē. Birzkopa. Redaktors Ē. Kūlis respektējis viņa lūgumu.

Aktrise Ilga Martinsone nolasīja Zojas Zandbergas veltījumu mūžībā aizsauktajam dzejniekam. Tajā ir rinda “tavs sāpju dziļums bijis nezināms”. Dzīvespriecīgais dzejnieks, kurš, kā atminas Ē. Kūlis, varējis izkāpt no autobusa ar kaltētu voblu vienā rokā un aizsāktu alus pudeli otrā, vienlaikus bija bikls un pārsvarā vientuļnieks. “Dzejnieks, no kura apbērtā kapa cauri smiltīm izvirmo tāda smeldze, kas laupa vēlēšanos skaisti un puķaini runāt,” teica viņa pēdējās grāmatas redaktors.

Ērika Birzkopa 2019. gada februārī regulāri devusies uz slimnīcu pierakstīt Edvīna Tauriņa dzejoļus. Jānis Dreiblats lasīja dzejnieka rindas no jaunākā žurnāla “Helikons”. (Foto: Egons Zīverts)
Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz