Trešdiena, 15. jūlijs Henriks, Henrihs, Egija, Egmonts, Egons
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dzejoļi kā dzintargraudi spilgtā uzvedumā

Dzejoļi kā dzintargraudi spilgtā uzvedumā
Foto: Ģirts Gertsons
14.02.2017 07:03

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

“Pats galvenais dzīvē? Par to jau, es domāju, neviens nestrīdas, ka galvenais dzīvē ir mīlestība,” veroties no ekrāna sestdien Liepājas Latviešu biedrības namā, savā labsirdīgajā balsī sacīja dzejnieks Olafs Gūtmanis videoierakstā, kas tapis pirms pieciem gadiem 85. jubilejas noskaņās. Ar lielu devu mīlestības bija veidots arī Liepājas Universitātes rosinātais un veidotais sarīkojums “Dzintarotājs”, kas veltīts dzejnieka 90. jubilejas atcerei.

“Šodien aicinu atcerēties Olafu Gūtmani un domāt par viņu tā, it kā viņš būtu kopā ar mums,” ievadot sarīkojumu “Dzintarotājs”, sacīja Liepājas Universitātes Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes dekāne Zanda Gūtmane. Vispirms uz ekrāna pats Olafs Gūtmanis Aizputes televīzijas fragmentā no ieraksta, kas tapis viņa 85. jubilejas noskaņās. Tajā viņš atgādina, kas ir laba dzeja, kā nenokaut dzejnieku jaunā dzejas censonī un kas dzīvē ir galvenais. Dzejnieka atziņas nenoveco, un viņš no ekrāna veras tik ļoti klātbūtnīgs, it kā tik tiešām būtu kopā ar visiem. Un tā jau arī ir – ģimenes un tuvinieku atmiņās, kolēģu pieredzē, pētnieku atziņās, lasītajos dzejoļos un prozas tekstos, dziedātajās dziesmās dzejnieks dzīvo arī šodien.

Visupirms trīs Olafa Gūtmaņa personības šķautnes trīs dažādu cilvēku pārdomās, atmiņās un vērtējumā. Literatūrzinātnieks profesors Edgars Lāms raksturoja dzejnieka literārās kvalitātes un uzsvēra: “Olafam Gūtmanim ir tiesības ieņemt cienījamu vietu latviešu nacionālās literatūras kopainā kā gaismas saucējam un kā saules svētceļniekam, kā dabas visdziļākajam izjutējam, kā latviešu dramatiskā likteņa atklājējam un atmodas jundītājam, kā Kurzemītes Dievzemītes dziesminiekam. Olafs Gūtmanis turpina intriģēt lasītājus, ieinteresētus lasītājus, arī ar savdabīgām variācijām par tautasdziesmu tēmām, ar skarbiem Sibīrijas trimdas motīviem, ar skaistām saulgriežu un jūras dziesmām, arī ar kaislīgām attiecību spēlēm un, protams, ar krāšņu, novadnieciski spilgtu valodu.” Literāte Jana Egle, kura kā dzejniece iesācēja savulaik lūgusi padomu, aizsūtot uz “Kurzemes Vārda” redakciju savus dzejoļus, ar siltumu atcerējās: “Olafs, arī kārtīgi mazgādams, prata neizliet ūdeni ar visu bērnu. Un tā ir liela māka – būt taisnīgam, kritiskam, bet nenopļaut, neizbradāt iesācējā autorā tos gauži neatpazīstamos asnus, no kuriem tikai pats Dievs vien zina kas izaugs.” Bet dzejnieka dēls Dāvis Gūtmanis literārā atmiņu skicē uzbūra vienu dienu kopā ar tēvu savā bērnībā.

Un sarīkojuma otrajā cēlienā skatītāji un klausītāji baudīja pašu O. Gūtmaņa daiļradi uzvedumā “Dzintarotājs”, kurā dziesmas ar dzejnieka vārdiem un viņa dzejoļi kā dzintargraudi aizceļoja pie atvērtām sirdīm zālē. Dzejoļu daudz, tie sakrājušies lappušu kaudzītēs, ko lakoniskā, bet spilgtā scenogrāfijā ietērpis Varis Siliņš. Aktieru Ērika Vilsona, Edgara Ozoliņa, Kaspara Kārkliņa, Pētera Lapiņa un Ilzes Juras lasījumā, solistu Ievas Dreimanes un Normunda Karpiča un vokālā ansambļa “Gaismiņa” dziedājumā skanēja dažādi O. Gūtmaņa dzīvē un daiļradē būtiski motīvi, kā daba, mīlestība, trimda un Sibīrija, nacionālā identitāte un valoda, lokālpatriotisms. Par uzveduma muzikālo pusi gādāja Normunds Kalniņš kopā ar kolēģiem Robertu Dinteru, Raiti Eleri, Edgaru Šmiukši, kā arī Ance Edelmane, Kurzemes krāšņumu tautastērpos demonstrēja deju kolektīvs “Vērgalīte”. Dzejnieka dzīves fotogaleriju videoprojekcijā bija vērtis Pēteris Riekstiņš. Bet vienotā veselumā uzvedumu veidoja scenārija autore, LiepU lektore Sandra Okuņeva.

Pēc uzveduma viņa atzina, ka izvēlēties dzeju uzvedumam bijis viegli, jo O. Gūtmanim ir trāpīgi dzejoļi un par vienu motīvu ir vairākas variācijas. Viņa tos jo niansēti un dziļi iepazinusi piecos Tautas teātra uzvedumos režisores Ināras Kalnarājas vadībā. “Man tiešām ļoti patīk arī pašai runāt Gūtmaņa dzeju, tāpēc ļoti daudz ko jau zināju un man bija viegli,” sacīja scenārija autore. Grūtākais jaunajā uzvedumā bijis no vairākiem dzejoļiem atteikties, jo sākotnējais variants veidojies daudz garāks. Tāpat būtiski bijis neatkārtoties, jo uzvedumu un sarīkojumu ar O. Gūtmaņa dzeju centrā bijis ne mazums. “Esmu priecīga par to, ko šodien redzēju,” atzina S. Okuņeva.

Par to, vai sarīkojums “Dzintarotājs” būtu paticis arī pašam dzejniekam Olafam Gūtmanim, “Kurzemes Vārds” lūdza atbildēt dēlam Dāvim Gūtmanim. “Jā, šis pasākums, es domāju, viņam būtu ļoti paticis. Viņa vietā es, protams, nevaru atbildēt,” sacīja Dāvis. “Dziesmas, kas skanēja, zinu, ka viņam patīk. Un dzejoļi arī bija, manuprāt, atbilstoši izvēlēti. Pārsteidzoši jauks pasākums. Nebiju gaidījis, ka liepājnieki paši bez citu mākslinieku piesaistīšanas no malas var radīt skaistu profesionālu pasākumu. Man par to prieks. Esmu tiešām emocionāli aizkustināts. Un domāju, ka tēvam arī būtu ļoti paticis.”

Savukārt lūgts vērtēt, vai pilsētā O. Gūtmani gana godājam, viņa dēls saka: “To jau grūti izmērīt, cik ir gana. Es domāju, ka ļoti daudz dara Lāma kungs un Kurzemes Humanitārais institūts. Ir atsevišķi cilvēki. Es pieļauju, ka daudziem patīk Olafa dzeja, bet atcerēšanās pilsētas līmenī nenotiek. Pilsētas mīlestību, varas mīlestību nevar just. Varbūt tā ir, bet es to neizjūtu. Protams, ir atbalsts, un man par to prieks, un es pasakos. Neesmu arī publiski pateicies pilsētai par 400 eiro atbalstu kapavietas labiekārtošanai, piemiņas plāksnes uzstādīšanai Olafam un manai mammai Velgai Centrālkapos. 400 eiro ir daudz vai maz, lai katrs mēra.” D. Gūtmanis atklāj, ka ir dilemmas priekšā, ko iesākt ar tēva lietām, mājās ir par maz vietas, lai tās glabātu. “Piemēram, ozolkoka rakstāmgalds, daudz grāmatu, gleznas, viena otra lieta, kurām varbūt vajadzētu kaut kur glabāties piemiņas dēļ. Tā varētu būt kāda memoriālā istaba vai kas tāds,” stāsta dzejnieka dēls. “Bet pilsētas līmenī es neredzu, pie kā man vajadzētu iet un par to runāt. Varbūt īsti nemāku ar šiem cilvēkiem sarunāties. Bet zinu, ka kaut ko tādu vajadzētu, lai tas viss neaizietu zudībā.” Viņš pauž gandarījumu, ka Rakstnieku savienības Liepājas nodaļu sācis vadīt Ēriks Vilsons. Viņš varētu būt cilvēks, pie kura Dāvis dotos uz sarunu.

Foto galerija

2 komentāri

2017-02-14 09:46

atskaņa: Paldies par jauko, sirsnīgo un saturīgo Dzejnieka piemiņas pasākumu!
Bet... dažiem jaunajiem aktieriem ( kaut gan tik jauni viņi vairs nemaz nav) nopietni vajadzētu padomāt par dikciju un iemācīties lasīt dzeju bez aizķeršanās un stostīšanās.

2017-02-15 09:46

tada: Brīnišķīgs pasākums!!Profesionāls!Sen nebija baudīts Biedrības namā nekas tik labs,profesionāls un sirdij un ausij tik klausāms!!Paldies!!!!izcili!!!!

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz