Piektdiena, 23. oktobris Daina, Dainida, Dainis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Fragments no Brindas Ceriņas lugas “Roze bez ērkšķiem”

Fragments no Brindas Ceriņas lugas “Roze bez ērkšķiem”
09.09.2009 11:04

(Dzejnieces klejojumi laiktelpā). Monodrāma veltīta Mirdzai Ķempei.

Darbības laiks: 1974.gada 12.aprīlis.
Darbības vieta: LPSR, Rīga, M.Gorkija iela 145 – 13.

MIRDZA ĶEMPE – Tautas Dzejniece, tumsnēja, melni mati, lieli sejas vaibsti, gredzenotas rokas, dziļas acis, spilgtas jūtīgas lūpas. Mazliet smagnēja gaita, uzkrītoša āriene, uzvedība, straujas, nekontrolētas kustības, aktieriskas dotības, izkopta literārā valoda, skaļa balss, spontānas garastāvokļa maiņas, spēcīgs raksturs, jūtīga dvēsele, izraisa uzticību, neordināra, vienkārša, labvēlīga, piemīt duālisms.

Istaba. Priekšplānā antīks krēsls, galds, grāmatu kaudze, papīra loksnes, fotogrāfijas, piezīmju burtnīcas. Uz galda vāze ar rozi, zila šalle ar zeltu, somiņa, krūzīte, lūpu krāsa, šķīvis ar ābolu, ūdens glāze.

(Ienāk Dzejniece, lēni kā pēdējiem spēkiem aizvelkas līdz krēslam un sagumst. Smagi elpo.)

Linard! … Linard? … Kur tas Naikovskis atkal aizdauzījies?

(Sameklē somiņā zāles un ieliek mutē.)

Jāiet, jāceļas, bet viņa uzliek roku un saka – nekā, nekā tevim nava. Tikko paveru lūpas, atkal – nesteidzies, nav kurp iet. Jāsabrūk krēslā, taisnība, nav nekur kurp iet. Es jūtu viņu blakus un viņa saka, – nekā tevim nava, bet es esmu pie tevis, es……

Man nevajag ne slavu, troksni, lai mani tagad sargā dzeja, klusums, vientulība. Ja uz ielas pajautātu studentam vai tantiņai visi atbildēs – jā, Mirdza Ķempe ir dzejniece. (Ironiski.) Ļoti dzejiska, kā dzejas dizaineris modīgs. Un pieprasīta, uz dzejas dienām it sevišķi. Ja atsakos, sūta delegātus ar uzaicinājumiem un zvanās.

Dzejiskums mans izpaužas dažādi. Tas ir tā, ka šodien tas uzrodas un rīt izdziest, kā teleekrāns. Esmu Tautas, nē, galma dzejniece Mirdza Īve. Jāatzīst, skan neīsti. Tagad man noņem gan spožo galmu, gan galminiekus. Aizsūtījuši pensijā, personālajā, protams! (Pauze.) Nedrīkstu runāt! Hipertonija atkal žņaudz kā gredzenā. Tikai strauji nekustēties... Ak, Linard, tagad tā būtu vajadzīga tava palīdzība, bet tevis atkal nav…

Jā, jā! Sabiedriskā kārtā jau piedāvā palikt. Man! Kas vairāk kā 25 gadus mērojusi ceļu uz stalto māju, kas iemieso visus manus sapņus, tāpat kā daudzu jauno dzejnieku cerības. Ārprāts! Kā viņi centās mani pierunāt! Kas atliek? Tikai neuztraukties!

Balts plankums liels, mani vārdā sauc…

Tikai nekustēties. Atkal sāpes, vai tās pāries?

Rakstnieku savienībā pat vēl īsti nezina ko ielikt manā vietā, neviens negrib uzņemties, Elksne un Brīdaka atteicās, laikam konsultants būs Jānītis Peters…

Sirds niķojas kā kleperis. Pārsitieni. Sāpes. Tāpēc braucu turp un atpakaļ uz darbu glauni – ar taksometru. Uz darbu, atpakaļ, uz darbu, atpakaļ… Un kas tagad?

Iespējams, darbs RS dzejas sekcijā un ar jaunajiem autoriem mani nokausējis…

Bet šie līdzjūtīgie skatieni, es taču jūtu pat ar muguru… It kā es būtu tik liela, ka visiem traucētu! Redzēs, redzēs, kā viņi tiks bez manis galā ar visiem pasaules trakajiem, nenovērtētajiem, neatzītajiem, apdalītajiem, kas visi būs jākonsultē un jāsijā.

Baidos tikai, ka zaudējusi darbu, zaudēšu arī iedvesmu… Neaptverami! Vienīgie labie mirkļi ir tad, kad mūza mūs apciemo…

Man pārmet, ka vienmēr kurzemniekus aizstāvu. Esmu gājusi priekšgalā šim Kurzemes bataljonam, kā iesaukuši Liepājas dzejniekus. Bataljonam, kuru noslēdz Nora Kalna, Jana More, Velta Kaltiņa un kam jātriecas ”latgaļu garnizona” ieņemtajās redakcijās. Citiem esmu ragana…

Un tagad mani gaida bezgalīgs tukšums… Paņem rokās rozi. Kā meža roze esmu un jūtos neaizsargāta, gandrīz vai kaila… Saduras uz ērkšķiem. Man apkārt vajag dzelkšņus, lai dvēselei klāt netiek ne meļi, divkoši, ne viltnieki. Sev pārāk ilgi esmu miglu acīs pūtusi. Sirds kā durvis uz abām pusēm virināmas. Es teicu – nāciet, nāciet… jo nespēju nevienam aizslēgties un to aizliegt… Mīlestība, iedvesma… sapņu dūmi. Vai sirdi nocietināt? Cilvēki atnes savu bēdu, nelaimi un aiziet prom ar manu maizes kumosu un ūdens lāsi. Man pašai jāizcīna viss un jāpasargā un jābūt te un visur.

Kas ir mana dzīves sūtība? Kā katram – ar jēgu nodzīvot šo dzīvi…

Ak, jaunatne! Tai trūkst pietātes… Es esot vecmodīga! Šodien jaunie autori ar maksimālismu nes nežēlības lādiņu, bet tas nav apzināts ļaunums, tā ir neiejūtība un jaunie bezbēdīgi ir līdz vecumam.

Man teica – kam jums dzejas konsultantes darbs? Kam? Tas jums par grūtu un kaitē veselībai.

Bet tagad jūtos nevienam nevajadzīga… Māc izmisums… Ko darīt man? (Tver gaisu, ķeras pie sirds.) Jārokas pa māju, virtuvi un istabām?

Radošais darbs ir vienīgais, kas mani vēl pie dzīves saista. Kā kaķis turos uz ledus. Lēkmes laikā dakteri liedza runāt. Vairāk guļus. Miers, miers,.. jā, nekustēties…. (Iekrīt kā drudzī.).

Es klausos, acis pieverot,

Cik sirdī man ir klusi.

Vai tiešām pašai nezinot

Es būtu nomirusi?

(Zvana tālrunis, Dzejniece paceļ klausuli.)

Linard… Beidzot… Piedodiet, kompartijas sekretār! Jā, jā, Ļeņina dzimšanas diena… Nē, nekas vēl nav uzrakstīts. Uz 22.aprīli? Kāpēc jūs vienmēr man zvanāt? Sudrabkalns neatbild uz zvaniem? Vai tad telefons nestrādātu? Ko jūs, nobijies? Nevar būt? Jā, viņš teicās izrakstījies, tā kā ļausim viņam atpūsties! Jā, jā… Es neesmu partijā… Lai tādu dzejoli raksta komunisti! Man pietiek darba desmit komisijās un valdē, sekretariātā. (Nosviež klausuli.)

Šis dogmātiķis, šķiriskās skaidrības meklētājs! Ko viņš iedomājas? (Plēš aprakstītas lapas, met gaisā.) Nav miera ne dienu, ne nakti.

Kāpēc vispār sāku rakstīt? Ja ne šī kļūda, es būtu neuzkrītošs, kluss cilvēciņš, par kuru neviens nerunātu un nespriestu vispār. Vajadzēja stāties kolhozā un kopt vistas.

Bet rakstot tas labākais ir mirklis, kad sajūti, nu ir patiesi! Nu ir labi! Visa slava un pasaules labumi ir nieks pret to. Tā ir maģija, atklāšanās, savas pasaules radīšana. Tad esmu pats savs Kungs!

Funkcionāri, dogmatiķi! Ko viņi iedomājas, ka es viņiem kāda pasūtījumu dzejniece? Varētu piezvanīt Ārijai… Bet ko viņa man te līdzēs?

Un, ja es tagad rakstītu… Mēs labi zinām, ar ko tas beidzas. Kur mani novedusi šī rakstīšanas skuba? Ar to disidentu Solžeņicinu… jā… Solžeņicins ir pilsoniskās drosmes paraugs, es arī savā laikā un vietā. Lai viņš sēd kā šovinists aiz sava augstā žoga, es te aiz sava! Ar šo esmu pāršāvusi pār strīpu, tāpēc esmu galma dzejniece. Tagad man uzradušies nelabvēļi. Heislers iet garām skriešus. Lai! Lai…

Bet cenzūra – tā manus darbus izkropļo. Šie viltus pravieši, šie vilki jēru maskās. Veltu dzejoli Latvijai, iespiestu redzu – Padomju Latvijai! Rakstu – dzimtene, viņi pieliek – padomju!

Pietiek! Beidz sevi plosīt! Beidz plosīt!

(Rokas sakrustojusi virs krūtīm, nervozi sāk staigāt šurpu, turpu)

Kā lai neuztraucas, ja aiziet līdz absurdam. Ko domā cilvēki…

Mans gļēvums viltīgais, kad sienām ausis, durvīm acis, nav daudz ko izteikt ļāvis.

Es daudzus, dēļ viņu pārgalvībām, glābusi no nebūtības. Bet laipotāja neesmu, kaut bieži nākas lēkāt kā upei pāri, lai sausa tiktu krastā.

_______________________

Ikviens, kuram ir vēlme dalīties savās emocijās, aicināts rakstīt un sūtīt savus darbus uz e-pastu matisone_agnese@inbox.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz