Ceturtdiena, 6. oktobris Monika, Zilga, Zilgma
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Laiks, kad ceļot prata eleganti. Liepājas muzeja izstādē saved kopā dzelzceļu un modi

“No Rīgas iet vilciens uz Valku,/ Uz platformas stāvu es viens,/ Te redzu es meiteni smalku…” – šis vecais šlāgeris klusiņām skan Liepājas muzejā iekārtotajā izstādē “Dzelzceļš ienāk Liepājā (1871–1940)”. Šeit var aizsapņoties par to, kā ļaudis pirms simt un vairāk gadiem iepazinās skaistās Liepājas stacijas restorānā vai uz perona, un iztēloties, kas pirmajā tikšanās reizē bija mugurā smalkajai jaunkundzei vai kā bija ģērbies nopietnais kungs, jo izstāde nav tikai par dzelzceļu, bet arī par modi.

Laiks, kad ceļot prata eleganti. Liepājas muzeja izstādē saved kopā dzelzceļu un modi
"Vairāku gadu garumā domājām, kā savest kopā dzelzceļu un modi," stāsta Aleksandrs Vasiļjevs. Viņš cer, ka iznākums apmeklētājiem būs patīkams pārsteigums. (Foto: Ruslans Šuļga)
"Vairāku gadu garumā domājām, kā savest kopā dzelzceļu un modi," stāsta Aleksandrs Vasiļjevs. Viņš cer, ka iznākums apmeklētājiem būs patīkams pārsteigums. (Foto: Ruslans Šuļga)
06.08.2022 06:00

Linda Kilevica, "Kurzemes Vārds"

"3K"

Dzelzceļš pārvērš pilsētu

Apjomīgā ekspozīcija, kurā aplūkojami ap 60 tērpu un 300 aksesuāru, veidota sadarbībā ar modes vēsturnieku Aleksandru Vasiļjevu. Tā stāsta par Liepājas–Romnu dzelzceļa vēsturi un ietekmi uz Liepājas izaugsmi 19. gs. otrajā pusē un 20. gs. sākumā.

Materiāli no Liepājas muzeja un Latvijas Dzelzceļa vēstures muzeja krājuma, Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva un Latvijas Fotogrāfijas muzeja iepazīstina ar Krievijas impērijai nozīmīgās dzelzceļa līnijas būvi un nozares turpmāko uzplaukumu.

Laikmeta sajūtu atklāj vēsturiskie tērpi un aksesuāri no A. Vasiļjeva fonda kolekcijas, kas glabājas Lietuvā. “A. Vasiļjevs savu kolekciju veido vairāk nekā 45 gadus,” stāsta fonda vadītāja Alma Podžjukaitiene,

“tāpēc tā ir viena no trim bagātīgākajām un plašākajām visā pasaulē. Pašlaik kolekcijā ir vairāk nekā viens miljons priekšmetu, notikušas 250 izstādes daudzviet pasaulē.”

“Izstāde ļauj izbaudīt laiku, kad piedzīvojām dzelzceļa uzplaukumu,” uzsver Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla. “Šim laika posmam varam pateikties par Liepājas attīstību, par kravu apgrozījuma pieaugumu ostā, par pilsētas infrastruktūras un saimniecības attīstību. Liepāja no mazpilsētas kļuva par modernu un ļoti skaistu pilsētu.”

“Tas laiks ir bez pēdām zudis, par to mazliet žēl,” saka izstādes scenogrāfe Anna Heinrihsone. Šodienas cilvēki vairs neprotot ceļot ar stilu. Foto: Ruslans Šuļga

Liepājas–Romnu dzelzceļam pagājušajā gadā apritēja 150 gadu, kopš to sāka būvēt. Dzelzceļu cēla četrus gadus, no 1871. līdz 1874. gadam, tā ka izstāde iekļaujas šajā jubilejas periodā un būs skatāma līdz 6. novembrim.

Dzelzceļa līnija bija vairāk nekā tūkstoš kilometru gara. “No iekšzemes dažādām vietām uz Liepāju plūda cilvēki, kas gatavojās emigrēt uz Ameriku laimīgākas dzīves meklējumos. Viņi bija spiesti Liepājā pavadīt apmēram mēnesi, kamēr veica veselības pārbaudes un nokārtoja visus dokumentus. Viņu uzturēšanās nāca Liepājai par labu, jo attīstījās viesnīcas, restorāni, sadzīves pakalpojumi,” atzīmē muzeja vadītāja.

Maksa Paula Berči projektētajai dzelzceļa stacijai pamatakmeni ielika 1870. gadā. Liepājnieki tolaik to dēvēja par pili tuksnesī, jo tā atradās stipri ārā no pilsētas centra.

Nost ar krinolīniem!

Tērpi, apavi, somiņas, briļļu maki un rotaslietas iegūst pavisam citu vērtību, ja zināms, ka tie pieskaņoti tieši ceļošanai. Kāds sīks nieciņš – ceļojuma glāzīte ar futrāli. Dizainers diez vai aizdomātos stikla trauku izveidot nedaudz plakanu, ja tas nebūtu paredzēts glabāšanai bagāžā.

Dzelzceļš dizaineriem ir devis lielu iedvesmu. A. Vasiļjevs stāsta: “Runa nav tikai par ātrumu vai komfortu, bet arī par vilciena vagonu interjeru, kas pateica priekšā, kādam jābūt ceļojumu tērpam. Lai uzburtu ainu, gribu pieminēt kuplos krinolīnus – svārkus, kas ienāca modē 19. gadsimta vidū.

Vilciena vagonu šaurībā vairākām dāmām šādos tērpos bija gandrīz neiespējami apsēsties blakus. Tāpēc tika radīts jauns tērpu veids ar slaidinātu siluetu.”

Apģērbu krāsas izvēli ietekmēja arī tas, ka bija jādomā par to tīrīšanu un mazgāšanu. Tērpus sāka šūt no tumšākiem audumiem. Pirmā pasaules kara laikā krasi izmainījās arī sieviešu tērpu garums.

Šos interesantos faktus A. Vasiļjevs uzzinājis no savas ģimenes. “Abi mani vectēvi strādāja uz Krievijas impērijas dzelzceļa. Vectēvs no mātes puses strādāja Lietuvā, Viļņā, bet vectēvs no tēva puses – Ukrainā, netālu no Kijivas. Tas bija gadsimta sākums, ap 1900. gadu,” atklāj modes vēsturnieks.

Izstādes scenogrāfijas veidotāja māksliniece Anna Heinrihsone, ekspozīciju iekārtojot, piedzīvojusi brīnumu un apliecinājumu tam, ka šāda izstāde ir cilvēkiem vajadzīga. “Mums ir eksponāts – lukturis, kas bija priekšā lokomotīvei, tas ir Liepājas muzeja īpašums. Domāju, ka būtu jauki, ja kādā fotogrāfijā varētu redzēt, kurā vietā tieši lukturis atradās. Pēc pusstundas muzeja darbiniece teica, ka atnācis kungs, kurš atnesis fotogrāfijas. Viņa radinieki strādājuši tieši uz šādas lokomotīves. Fotogrāfijā redzams tieši lukturis,” viņa pastāsta.

Ceļasoma cilindram

A. Heinrihsone pauž, ka mūsdienās ļaudīm varētu būt grūti saprast, kāpēc braucienam ar vilcienu piešķirta tik liela nozīme. “Laikā, par kuru stāstām izstādē, runa ir nevis par pārvietošanos, bet par ceļošanu, kas bija piedzīvojums, jo pats ceļš jau bija vērtība. Tobrīd tā bija kā došanās kosmosā. Ko mūsdienu cilvēks izvēlētos uzvilkt, ja nebūtu jālieto skafandrs? Ko viņš ņemtu līdzi, ja absolūti jaunā veidā gatavotos nokļūt no vienas vietas uz otru?” pārdomas atklāj māksliniece.

Pagātnē progress ļoti iespaidojis modi. Mūsdienās tā nenotiek, jo viss ir pieejams, nav nekādu ierobežojumu.

“Izstādes, ko piedāvā Liepājas muzejs, kombinācijas – riteņbraucējs un mode, kara laiks un mode –, stāsta ļoti daudz par to, kā cilvēks pielāgojās un kāpēc viņš pielāgojās. Tā var mācīties vēsturi,” uzskata A. Heinrihsone.

Izdoma, savienojot praktisko un skaisto, bijusi ļoti svarīga. Protams, zīda audums, ilgi sēžot, burzās. Bet virsū ir kokvilnas mētelītis, kas to visu noslēpj. Koferi un somas speciāli paredzēti dažādiem aksesuāriem, un ne tikai dāmām, bet arī kungiem.

Sava vieta ekspozīcijā ir Liepājas stacijas restorāna telpas imitācijai. Restorāns bija svarīgs, ceļotāji tur pavadīja laiku pirms īpašā notikuma – brauciena ar vilcienu. Foto: Ruslans Šuļga

“Mūsu imitētajā restorāna telpā uz letes ir ļoti interesanta lieta – cilindra pārvadāšanas soma, kuras iekšpuse ir tāda, lai galvassega saglabātu formu. Arī tas mūsdienās ir neiedomājami – lai pārvestu cepuri, tev ir atsevišķa soma,” saka māksliniece.

Skatoties uz detaļām, arī tam, kas redzamas stacijas restorāna un vilciena vagonu interjerā, viss liecina par vēlmi skaisti dzīvot. “Mūsu laikam ir tā priekšrocība, ka cilvēks var izvēlēties vilkt tādas drēbes, kādas bija 18. vai 19. gadsimtā. Tas, ko mēs nevaram noķert, ir laika plūdums, lēnums vai nesteidzīgums, kas tagad ir nesasniedzams,” saka māksliniece. Viņasprāt, arī šī izstāde ir jāskatās nesteidzīgi.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz