Piektdiena, 28. februāris Skaidrīte, Justs, Skaidra

Lielais hadronu paātrinātājs tuvplānā

Lielais hadronu paātrinātājs tuvplānā
Foto: Egons Zīverts
03.04.2018 07:06

"Kurzemes Vārds"

“Viss, kas veido Visumu, radās Lielajā sprādzienā no pavisam sīka punktiņa aptuveni pirms 13,8 miljardiem gadu. Kopš tā laika Visums izplešas un atdziest.” Šāds pieraksts redzams pie vienas no fotogrāfijām Eiropas kodolpētniecības centra CERN zinātniskajā izstādē, kas ikvienam interesentam līdz 12. aprīlim skatāma Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiālē.

Izstādes atklāšanā vietējie skolēni, studenti un mācībspēki piedalījās RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra pārstāves Andželas Džafarovas lekcijā, kurā viņa pastāstīja par CERN nozīmi, pasaules zinātnieku veikumu un sasniegumiem, kā arī par Latvijas vēlmi iegūt asociētās valsts statusu organizācijā.

“Ar šīs izstādes starpniecību aicinām jauno paaudzi studēt fiziku, ķīmiju un matemātiku. Cenšamies paskaidrot, ka eksaktie mācību priekšmeti ir aizraujoši un, Latvijai stājoties CERN, būs nepieciešami jauni kodolpētniecības jomas speciālisti. Tieši tāpēc RTU tuvākajā laikā taps arī mācību programma daļiņu fizikā,” skaidro Andžela Džafarova.

Īpaša uzmanība izstādes atklāšanas pasākumā tika pievērsta arī Lielā hadronu paātrinātāja, kas ir 27 kilometrus garš tunelis, uzbūvēts pazemē zem Šveices un Francijas robežas, iepazīšanai. Pasaules izcilākie zinātnieki tajā veic pētījumus par vēl nezināmām daļiņām un gūst izpratni par Visuma izcelšanos.

Pasākuma noslēgumā norisinājās uzzinātās informācijas pārbaude jeb viktorīna, kurā attapīgākie un vērīgākie izstādes apmeklētāji varēja izcīnīt arī balvas.

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli