Sestdiena, 25. maijs Junora, Anšlavs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Paaudžu saspēle nes neparastus augļus

Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā (LMMDV) senais sastapās ar pavisam jauno. Pieredzējuši amatnieki un topošie dizaineri. Dažādu paaudžu cilvēku saspēle rezultējās pārsteidzošos darbos, dodot iespēju senām prasmēm un materiāliem gūt jaunu vizuālu ietvaru un lietojumu.

Paaudžu saspēle nes neparastus augļus
Klūgu rotas, kuru autore ir Jasmīna Bebrīte. Jauniete spēlējusies ar materiāliem – klūgu un ādu, saglabājot to pirmatnīgumu un dabiskumu. "Novērtēju sadarbību ar amatnieci Antru Kalēju, darbs bija interesants un radošs," viņa saka. (Foto: Egons Zīverts)
Klūgu rotas, kuru autore ir Jasmīna Bebrīte. Jauniete spēlējusies ar materiāliem – klūgu un ādu, saglabājot to pirmatnīgumu un dabiskumu. "Novērtēju sadarbību ar amatnieci Antru Kalēju, darbs bija interesants un radošs," viņa saka. (Foto: Egons Zīverts)
31.01.2024 09:30

Ligita Kupčus-Apēna, "Kurzemes Vārds"

"3K"

Atslēgvārdi

Iedīgļi reālam produktam

No septembra līdz decembrim LMMDV Produktu dizaina un Modes aksesuāru dizaina izglītības programmas 3. kursa audzēkņi un pedagogi strādāja ciešā sadarbībā ar dzintarnieci Solveigu Vārnu, klūgu pinēju Antru Kalēju un maizes cepēju Aivaru Ozolu.

Projektā “Meistars + Māceklis = Amats + Dizains” piedalījās arī dizaina domātāja, Latvijas Mākslas akadēmijas profesore Barbara Ābele.

Rezultāts ir lielisks, vērtē B. Ābele. Decembrī ikviens to varēja skatīt LMMDV izstāžu zālē – ekspozīcijā “DIZAINēšana”.

“Te ir daudz lielisku ideju, ko novērtētu, piemēram, ēdināšanas uzņēmumi.

Jo saistās ar galda klājumiem, ar individuālas telpas norobežošanu pie kopgaldiem, ir atsevišķi garšvielu trauki, maizes vai cepumu izstrādājumiem.”

B. Ābele slavē audzēkņus: “Es redzu ļoti daudz iedīgļu tam, lai šīs idejas pārvērstu reālos produktos, izstrādājumos. Ceļš vēl ir ejams, bet noteikti turpināms. Šīs lietas ir īstas, ilgtspējīgas tieši ar to, ka tās ir reģionālas, tās ir no šejienes materiāliem.”

Martas Kronbergas ģeometriski veidotie kubi. Daļa no kuba ir no betona un otra daļa ir epoksīds ar iesēdinātiem dzintariem. Kuba vidū ir metāla caurulīte, kas palīdz figūrām būt daudzpusīgām, piemēram, kubus var lietot kā kulonus, piekariņus, galdautu turētāju, lai vējainajā Liepājā netiktu aizpūsti klāto galdu galdauti. Foto: Egons Zīverts

“Ļoti pamatīgas iestrādes diplomdarbiem,” savukārt vērtē LMMDV direktore Inga Auziņa.

“Aicinu audzēkņus to ņemt vērā, un daudzi ņem šo par pamatu jau diplomdarba tālākai izstrādei. Saliekot lietišķo mākslu ar dizainu, iznācis kaut kas fantastiski mūsdienīgs. Man ļoti patīk senā elpa kopā ar šodienas dizainisko domāšanu. Ceru, ka mēs varēsim projektu turpināt.”

Ieguvēji ir abas puses

“Mēs ļoti novērtējam amatniecību. Bet vienlaicīgi saprotam, ka laiks ir dinamisks. Pasaulē notiek lielas tehnoloģiskas izmaiņas, un, protams, izmantojam to sniegtos labumus, kas vien no tām nāk. Tomēr ir liela trauksme, jo pasaulē ir kari un tautu staigāšana.

Šajā kontekstā ir ļoti svarīgi apzināties savu patību un izzināt to, ko cilvēki ir mācējuši un darījuši pirms mums.

Amatniecība ir viens no identitāti apliecinošiem veidiem,”

uzskata B. Ābele.

Viņa saprot: “Mēs nedzīvojam kapsulā, bet laikmetā, kurā ir jauni cilvēki ar jauniem elkiem, jaunu dzīvesveidu, jaunu pasaules izjūtu. Lai viņi spētu šo saikni sajust, ir jāspēj kaut kādā veidā transformēt amatniecību. Caur šo transformāciju ir arī ilgā dzīvošana vai pārmantojamība.”

Līdz ar to gandrīz katrs no audzēkņu darbiem, kas pirmajā mirklī šķiet amatniecisks, tomēr ir balstīts ļoti laikmetīgās tehnoloģijās.

Vieni no spilgtākajiem ir divu metālapstrādes nodaļas puišu – Riharda Kovaļska un Tomasa Valdmaņa – darbi. Tapa koka cepumu veidnes, izmantojot CNC tehnoloģiju.

Stilizēta reņģu cepumu forma Riharda Kovaļska izpildījumā. “Tā ir mana interpretācija par maizes vizuālo noformējumu Kurzemes piekrastes reģionam,” jaunietis skaidro. Stilizētā reņģes forma kalpo par sava veida saiknes elementu starp pagātni un tagadni. Foto: Egons Zīverts

Rihards vērtē, ka ieguvēji ir abas puses – gan amatnieki, gan topošie dizaineri. “Jo

savā starpā apmaināmies ar idejām, zināšanām, padomiem un dzīves pieredzi, kas atkal iedrošina mūs, jauniešus, turpināt un arī mantot apgūtās amatniecības prasmes,”

viņš saka.

Veidojot savu produkta prototipu “Reņģspiede” aptvēris, cik svarīgi ir iedziļināties seno amatniecību un tradīciju saknēs un kā tas var palīdzēt realizēt iecerēto produktu.

Gaidīs savā darbnīcā

“Es labprāt ietu skolā vēlreiz,” Tautas lietišķās mākslas studijas “Zītars” meistare Solveiga Vārna ar smaidu saka, atskatoties uz piedzīvoto.

“Es pašlaik mācu dzintara apstrādi arī mazākiem bērniem skolā Pāvilostā. Un man bija ļoti interesanti redzēt, kā ar šo tēmu saskārās lielie bērni. Godīgi sakot, tā bija diezgan liela avantūra, jo es nezināju, kā būs. Bet man ļoti patika.”

S. Vārna stāsta, ka arī pašai patīk arvien meklēt un domāt ko jaunu. “Jo tirdziņos jau nevar visu laiku piedāvāt vienu un to pašu. Visu laiku ir pašai jāmācās.

Jā, ir kniepkens, kas ir domāts tautastērpam, ir tradicionālais dzintara piekariņš. Tie vienmēr būs. Bet ne visiem kas tāds patīk. Tādēļ ir jāmeklē kaut kas tāds, lai sasaistītos ar pašreizējo laiku, ar šo gadsimtu.

Nevar tikai taisīt omīšu brošiņas. Jo rotas taisīt var, bet jāmeklē oriģinālāka pieeja.”

Dzintarnieku ir palicis ļoti maz, vai kāds no jaunajiem ieinteresēsies, pašreiz esot grūti pateikt.

“Teicu jau, ka ļoti labprāt viņus gaidīšu darbnīcā. Mākslas skolai gan ir daudz lielākas tehniskās iespējas. Es strādāju pie ļoti primitīviem darbgaldiem. Bet tas nemaina būtību.”

“Tā bija lieliska pieredze gan amatniekam ar dizaineru, gan arī audzēkņiem savā starpā, jo satiekas dažādu nodaļu jaunieši, šeit ir produkta dizains un modes aksesuāru dizains,” uzskata LMMDV pedagoģe Guna Poga.

Projektu integrēja mācību procesā, līdz ar to tas nebija kā papildu darbs. “Jā, tas prasīja skolai lielas organizēšanas spējas, bet

tā ir brīnišķīga īpašība šai skolai – nepārtraukti censties uz to labāko un veidot šādas sadarbības un projektus.”

Runājot par ieguvumiem, G. Poga norāda, ka iezīmes jūtamas dažādas.

“Citi ir ieguvēji procesā, salaužot savu iepriekšējo pieredzi un varbūt paplašinot redzes loku, pārvarot savu negribēšanu eksperimentēt, ļaujoties un pieredzot kaut ko jaunu.

Savukārt kādam citam tiešām jau rezultāts uz Liepājas suvenīru pusi. Liepājas restorāniem te būtu interese iegūt kādu darbu savā pieredzes dizainā, papildināšanā.”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz