Pirmdiena, 19. oktobris Drosma, Drosmis, Elīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Tā aizaug atmiņu taka

Tā aizaug atmiņu taka
23.07.2007 19:12

0

Atslēgvārdi

Šogad rit dzejnieces, tulkotājas Mirdzas Ķempes simtgade. Mirdza Ķempe dzimusi 1907.gada 9.februārī Liepājā. Te arī viņa dzīvoja, gāja skolā. Pēc 1.vidusskolas beigšanas pārcēlās uz Rīgu, kur sāka studēt Latvijas Universitātē, bet studijas pārtrauca līdzekļu trūkuma dēļ. Vēlāk strādāja radiofonā par diktori. Savus pirmos dzejoļus M.Ķempe publicēja pilsētas laikrakstā “Kurzemes Vārds”, tālākā viņas radošā dzīve saistīta ar galvaspilsētu. M.Ķempe mirusi 1974.gada 12.aprīlī. Apbedīta Rīgā, Raiņa kapos. Bet dzimto Liepāju dzejniece neaizmirsa, un mūsu dzejnieku cienījamākā vecuma paaudzes pārstāvji aizvien atceras un piemin viņu kā savu iedvesmotāju, skolotāju un konsultanti.

Mirdza Ķempe turpina dzīvot savos darbos un cilvēku atmiņās. Skvērā K.Ūliha un Peldu ielas krustojumā ir tēlnieces Ligitas Ulmanes veidotais Mirdzas Ķempes piemineklis, kuru atklāja 1989.gada 9.septembrī.

Skvēriņā ap pieminekli dienā lielākoties uzturas dīki ļaudis, garām skrien bērni, kuri mēģina pakāpties uz pamatnes veidojumiem, bet tomēr nav pavisam aizmirsts, kāpēc un kam piemineklis celts. Ik pa laikam ap pieminekli tiek sarindotas krēslu rindas, un tad tur skan dzeja. Arī Dzejas dienas ievadot, M.Ķempes pieminekļa pakājē gulst ziedi, dzejnieki un dzejas mīļotāji kavējas atmiņās. Dzejnieces vārdā nosaukta iela Ezerkrasta mikrorajonā. Piemiņas plāksne ir arī pie mājas Tosmarē.

Bet pirms gadiem trīsdesmit bija vēl viena jauka tradīcija. Bernātu ielā pie 41.nama pulcējās pilsētas literāti un dzejas cienītāji, un notika Dzejas dienu lasījumi. Jo tieši šī iela glabā dzejnieces Mirdzas Ķempes bērnības dienu soļus. 

Nākamās  dzejnieces ģimene bija nabadzīga, un tai nācās vairākkārt mainīt dzīvesvietu. Tētis saslima ar tuberkulozi un nomira, kad Mirdzai bija septiņi gadi, ģimenē auga vēl brālis Emīls, vēlākais Spānijas pilsoņu kara dalībnieks, kas tur gāja bojā. Mamma pelnīja iztiku, strādājot pat vēlās nakts stundās, un visspilgtāk tas laiks tēlots dzejolī “Šķēres”, kas ir sava veida piemineklis dzejnieces bērnībai un mātei. Sākumā Ķempju ģimene dzīvojusi Jaunliepājā, vēlāk pārcēlusies uz Vecliepāju, vairākos Bernātu ielas necilos namiņos ir pagājusi dzejnieces bērnība.

1975.gada 15.februārī pie 41.mājas Bernātu ielā atklāja piemiņas plāksni. Šo notikumu laikrakstā “Komunists” 18.februārī aprakstījis dzejnieks Olafs Gūtmanis. Rakstā, kura virsraksts ir “…Tu esi atkal pie mums”, pastāstīts, ka “Bernātu ielas 28., 36., 41. mājās no 1911. līdz 1914. gadam dzīvojusi Tautas dzejniece Mirdza Ķempe. Sestdien šeit pie 41.mājas atklāja piemiņas plāksni, pilsētas Vēstures un mākslas muzeja direktore Dz.Zeļenko pastāstīja par Dzejnieces bērnību, viņas dzejoļus runāja 6. un 1. vidusskolas audzēkņi, aktieris H.Ulmanis, piemiņas veltījumus lasīja dzejnieki.” O.Gūtmanis informējis, ka ziedi tai dienā gūlās uz dzejnieces vecāsmātes un tēva kapiem Līvas kapsētā, ka atceres pēcpusdiena turpinājusies muzejā, uz to bija ieradušies arī viesi no Rīgas un Ventspils, kā arī dzejnieces skolasbiedri.

Un šodien, kad ziema vēl solās
Mūs rakstītās seģenēs tīt,
Tu esi atkal pie mums Bernātu ielā,
Mēs nākuši esam Tevi šeit sagaidīt.” Tā rakstīja O.Gūtmanis.

Šodien necilais namiņš Bernātu ielā 41 stāv vientuļš un kluss. Plāksne pie tās sienas ir pazudusi. Kaimiņi vēl atceras to dienu, kad te pulcējās literāti, lai godinātu dzejnieces piemiņu. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas šo māju esot atguvusi īpašniece, taču viņa nav spējusi to uzturēt kārtībā. Arī kaimiņi apliecināja, ka namiņš ir sliktā stāvoklī, seno dakstiņu jumts tek, koka sienas izkurtējušas. Pēc tam, kad vecā saimniece māju pārdevusi, tai mainījušies vairāki īpašnieki. Bet, kā novērojuši klusās Bernātu ielas iedzīvotāji, jau kādu gadu te neviens neesot rādījies.

“Atslēgas vārds ir privātīpašums. Ja māja ir privātīpašums, tad risināt jautājumu par tās fasādes izskatu, arī par piemiņas plāksnes uzlikšanu vai noņemšanu var, tikai savstarpēji vienojoties ar mājas īpašnieku,” paskaidroja Kultūras pārvaldes vadītāja vietnieks Juris Jirgens.

“Jā, mēs varam apelēt tikai pie cilvēciskiem un ētiskiem apsvērumiem,” teica valsts pieminekļu aizsardzības inspektors Gunārs Silakaktiņš. Viņš pastāstīja, ka māja Bernātu ielā 41 celta pirms vairāk nekā 50 gadiem, tāpēc, lai to nojauktu vai būtiski pārbūvētu, ir nepieciešama Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija piekrišana. Tādu inspekcija nav līdz šim devusi. Taču nams nav ne kultūras, ne vēstures piemineklis, un tādā ziņā tam nav valsts aizstāvības. Ar īpašniekiem var runāt, apelējot pie tādām mūsu valsts vērtībām kā kultūra, literatūra, tās pārstāvji un viņu piemiņa. Šajā gadījumā tā ir atmiņa par dzejnieci Mirdzu Ķempi, kura ne tikai pati ir devusi savu ieguldījumu latviešu literatūrā, bet arī pratusi saskatīt jauno dzejnieku potenciālu, iedrošinājusi viņus strādāt un radīt savus darbus.

Liepājas literātos ir dzimusi doma atjaunot kādreiz tik pazīstamos dzejas lasījumus Bernātu ielā.

Daina Meistere,
“Kurzemes Vārds”

Namiņš, pie kura 1975.gada februārī pielika piemiņas plāksni dzejniecei Mirdzai Ķempei.

Pāris māju tālāk, pagalma pusē, necilā dzīvoklīti savulaik dzīvojusi Ķempju ģimene ar diviem maziem bērniem – nākamo dzejnieci un nākamo Spānijas brīvības cīnītāju.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz