Piektdiena, 10. jūlijs Lija, Olīvija, Olivers
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vēstures grāmatai vienmēr jābūt uz galda. Atklāta izstāde “Dzīvesstāsti sarkanā terora ēnā”

Vēstures grāmatai vienmēr jābūt uz galda. Atklāta izstāde “Dzīvesstāsti sarkanā terora ēnā”
Skaudrais deportāciju simbols dzelzceļa vagons ir jaunās izstādes centrā. Liepājas muzeja rīcībā tagad ir apjomīgs videoliecību krājums, kurā skan arī liepājnieku pieredzes stāsti par sarkanā terora laiku. (Foto: Egons Zīverts)
25.06.2020 06:00

Linda Kilevica

"Kurzemes Vārds"

Liepājas muzeja filiālē “Liepāja okupāciju režīmos” atklāta jauna izstāde, kas veidota sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju, – “Dzīvesstāsti sarkanā terora ēnā”. “Mums vienmēr jābūt vēstures grāmatai uz galda, lai saprastu, cik vienkārši sveša vara izdarīja šo noziegumu,” par padomju okupācijas laiku un represijām teica Latvijas Okupācijas muzeja direktore Solvita Vība.

Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla pastāstīja, ka, veidojot izstādi, svarīgi bijis saglabāt muzeja filiāles galveno koncepciju un runāt par tiem nesenās vēstures notikumiem, kas iezīmējušies ar diezgan traģisku noti: “Mūsu mērķis ir parādīt šos notikumus ne tikai to skaudrajā piedzīvojumā, kas salauza cilvēku likteņus un pārveidoja dzīves, bet ielūkoties tajā, ko pats cilvēks juta, pārdzīvoja, kļūdams par padomju varas represiju upuri. Iepriekšējā izstādē šeit vairāk bija runāts par nacistiskās Vācijas okupācijas laiku, šoreiz tās ir padomju represijas, sākot jau no 1939. gada, kad Karostā ienāca padomju armija. Ekspozīcija ataino 1941. gada izsūtīšanas un vēlākos gadus, pieskaroties arī jauniešu pretošanās kustībai “Kursa”, bēgšanas mēģinājumiem no Liepājas jūras piekrastes un iezīmē arī atmodas laiku, kad, neraugoties uz garajiem okupācijas gadiem, cilvēki joprojām loloja neatkarības ideju un grupa “Helsinki 86″ mēģināja atgūt Latvijas neatkarību.”

Izstāde “Dzīvesstāsti sarkanā terora ēnā” tapusi ar Liepājas Kultūras pārvaldes finansiālu atbalstu. Tās vadītājs Juris Jirgens atklāja, ka pavisam nesen pēc vecāku nāves atradis ģimenes arhīvā vēstules, kas uzdod ļoti daudz jautājumu, uz kuriem arī vecākie radinieki nezinot atbildes. “To es uzskatu par savu neizdarīto darbu. Cilvēka mūžs nav bezgalīgs, un pēc tam ir jādomā – kāpēc es to nepajautāju? Varbūt tāpēc, ka pirms divdesmit gadiem man tas nebija tik svarīgi, bet vērtības mainās. Muzeji un piemiņas vietas strādā, lai mazāk būtu šādu situāciju. Šeit nav jautājums par finansējumu, bet par nācijas pašcieņu,” viņš uzsvēra, paužot cerību, ka domes deputāti un valdība līdzekļus vienmēr atradīs. “Muzeja filiāles ēku sakārtos, un tā turpinās veikt savu funkciju.”

Liepājas represēto kluba priekšsēdētājs Andris Zīders atgādināja, ka 17. jūnijā apritēja 80 gadi kopš Latvijas okupācijas: “Sekoja izvešanas, cilvēku ciešanas Sibīrijas plašumos un ziemeļu ledājos. Neaizmirsīsim to!”

Pēc izstādes atklāšanas muzeja sētā visi klātesošie varēja noskatīties Ērika Vilsona monoizrādi “Mana Magadana” un apskatīt jauno izstādi. Muzeja filiāles telpās atsevišķas zāles veltītas zīmīgo un Latvijai liktenīgo gadu notikumiem. Ekspozīcija ir interaktīva – izmantots video, skaņu efekti, kā arī tajā apskatāmi priekšmeti – laika liecības un represijās cietušo vēstules, zīmējumi, atmiņas.

Centrālais objekts izstādē ir dzelzceļa vagons. Latvijas Okupācijas muzeja krājuma videoliecības skatāmas gan vagonā, ar kādiem nevainīgus cilvēkus aizveda no dzimtenes, gan vairākās zālēs. “Vagons ir viens no drūmajiem simboliem izvešanām,” norādīja S. Vība. “Domājot par jaunām izstādēm, šis simbols vienmēr bija prātā. Projekta galvenais finansētājs ir Latviešu fonds Amerikā, kuram uzrakstījām par savu ideju. Esam atraduši risinājumu – šis vagons sāk dzīvot Liepājā un palīdzēt stāstīt vēstures stāstu. Mūsu videoliecību krājums ir viens no lielākajiem Eiropā.”

Trīsdesmit neatkarības gados vēstures izpētē paveikts daudz, bet cik daudz mums visiem kopā vel nepadarītā darba? “Es domāju, ka mums vēl ir ļoti daudz parādu pašiem sev, mūsu senčiem, tautai un valstij,” atzīmē Latvijas Okupācijas muzeja direktore. “Ja dzīvojam godīgi, esam labi cilvēki, sirsnīgi un draudzīgi savās ģimenēs, – tādu Latviju acīmredzot gribēja cilvēki, kuri cieta. Svarīgi ir neteikt, ka tā jau ir pagātne. Dzīvojot gudri un atbildīgi, varam nepieļaut šādas vēstures atkārtošanos.”

Foto galerija

6 komentāri

2020-06-25 14:26

liepajnieks444: šis portāls paliek arvien lielāka ateja , kas tās par bilžu galerijām , ja normāli nevar apskatīt , jāņem lupa palīgā , tas laikam beigu sākums !!

2020-06-25 20:45

kļūda: kļūda
LAIKAM ieviesusies kāda kļūda. Kad gadus trīs atpakaļ biju okupācijas muzejā,tad tur bija ļoti spilgti parādītas padomju režīma represijas-2 telpās,bet vācu okupācijas laika represijām tikai atvēlētas dažas vitrīnas.Šī izstāde ir iespaidīga,emocionāla

2020-06-26 12:13

xsd: Nu ja, šiem tikai krievi okupanti, bet par vācu vardarbību klusē. Fašisti neaizskarami, par viņu zvērībām klusē, Merkele apvainosies.

2020-06-26 13:05

Lepnajai: Kara laikā te katrs trešais zvērēja uzticību Hitleram un centīgi izpildīja tā pavēles.. tagad grozās kā zuši uz pannas, vajag taču no meliem mītus taisīt

2020-06-30 01:31

Tautas komisārs: Un atkal stāsts par to cik slikta bija Padomju Savienība, bet vāciešu kara noziegumus piemin tikai tā virspusēji, garāmejot. Slikti ir tas, ka publika, kas apmeklē šo balagānu neiedziļinoties visu ņem par pilnu.

2020-07-01 12:12

ES: Pietiek jau ar visu pasauli, kas piemin tikai vācu nacistu noziegumus, bet par padomju un Staļina zvērībām neko nesaka! Ja godīgi un vērtējam faktus, vācu karavīri un vācu okupācijas laiks latviešiem nav izdarījis pat ne uz pusi tik slikta kā krievi un padomju okupācija. Vācu karavīri arī nebija paipusīši, bet tie vismaz darīja savu darbu un pildīja pavēles, kamēr krievi ne tikai aplaupīja mājas un cilvēkus, bet arī izvaroja sievietes, par tūkstošiem nevainīgo nāvi un izsūtītajiem (no kuriem daļa, ieskaitot zīdaiņus, mira jau turpceļā) pat nerunājot.

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz