Sestdiena, 27. februāris Līva, Līvija, Andra
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Zibakcijā ieskandē diždzejnieka jubileju

Zibakcijā ieskandē diždzejnieka jubileju
Foto: Egons Zīverts
11.01.2017 07:09

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

No Liepājas Universitātes kāpnēm vakar plūda dziesmas vārdi “Pašā vidū Liepājai”. Tieši vakar, 10. janvārī, dzejniekam Olafam Gūtmanim apritētu 90 gadu. Godinot mūsu dzejas Maestro, studenti aicināja ikvienu pievienoties zibakcijai un izdziedāt dziesmu ar Olafa Gūtmaņa tekstu, kuras mūzikas autors ir Juris Pavītols. Drosmīgākajiem studentiem, kurus nebiedēja aukstais vējš, pievienojās rektore Dace Markus, prorektore Ieva Ozola.

Tas, ka dziesma ar jubilāra Olafa Gūtmaņa vārdiem skan pie Liepājas Universitātes galvenās ēkas, nebūt nav nejaušība. Viņš ir šīs augstākās mācību iestādes himnas “Celt aizvien jaunas gaismas pilis, Iz mūžu dzīlēm” vārdu autors, (mūziku komponējis Andris Kontauts). Olafa Gūtmaņa dzeju mūzikā ietērpuši daudzi komponisti, to vidū Imants Kalniņš, Agris Engelmanis un citi. Īsti liepājnieciski līdz Rožu laukumam izskanēja dziesmas vārdi:

“Kamēr lauva līdzi mums

Mūsu dziesmu līdzi rūks,

Mums tad dziesmu nepietrūks, nepietrūks

Pašā vidū Liepājai.”

Olafa Gūtmaņa jubilejai par godu iecerēti vairāki sarīkojumi. Jau noticis Centrālās zinātniskās bibliotēkas un LiepU Kurzemes Humanitārā institūta rīkotais pasākums “Olafa Gūtmaņa personības un daiļrades tuvplāni”. Tajā ieskatu Olafa Gūtmaņa daiļradē deva Humanitārā institūta pētniece Karīna Krieviņa, kura ar pietāti un mīlestību runāja par jubilāra dzejas galvenajām tēmām. Profesors Edgars Lāms pastāstīja par Olafa Gūtmaņa nepublicētajiem darbiem, jo dzejnieka ģimene profesora rīcībā ir nodevusi Olafa Gūtmaņa  “rokrakstu kalnus”. Edgars Lāms, akcentējot, ka vēl joprojām notiek pētniecības process, ļāva klātesošajiem ielūkoties dzejnieka darbos, kas vēl glabājas rokrakstos. Tanī vakarā ar īsu uzruna uzstājās arī Olafa Gūtmaņa dēls Dāvis Gūtmanis, sakot: “Kad es augu, tēvs strādāja divas reizes dienā pa divām stundām rītā un vakarā. Vakara rakstīšanas reizi varēja izlaist, ja bija hokejs vai basketbols pa televizoru, vai nāca ciemiņi, bet rīta cēliens bija neskarams. Rakstīt ir smags darbs. Viņš ilgi sēdēja pie sava smagā ozolkoka rakstāmgalda. Kā bērnam man tas palicis atmiņā kā darbs. Paldies pētniekiem, kas pēta, un tiem, kas lasa.”

26 komentāri

2017-01-11 09:58

wow: Pašā vidū Liepājai- šīs dziesmas autors ir E.Silacērps

2017-01-11 10:47

$: Neizdevusies zibakcija. Pasniedzējiem jāstrādā nav, ka var ar muļķībām nodarboties?

2017-01-11 10:55

CBA: Tad jau uzreiz sarkanās teroristes ĶEMPES un GŪTMAŅA kopīgu atceri! Abi labi sadarbojas ar čekstiem un VDK, KGB. Gūtmaņa godkārei nebija robežu, neturēja dotos vārdus jaunajiem dzejniekiem, neatbalstīja tos, bet nežēlīgi ar tiem konkurēja. Šīs sekas vel tagad jūtamas. Nav izcilu dzejnieku Liepājā. Vensko ir grafomāne, kas izvelējās karjeristes ceļu kā Gūtmanis..

2017-01-11 11:03

CBA: To pašu ceļu izvēlējās Māris Rungulis. Joprojām Liepājā nav nopietna atbalsta jaunajiem dzejniekiem, nav apstākļu, kas jaunos dzejniekus atbalstītu un dotu tiem “spārnus” rakstīt patiesi un atklāti, atsedzot patieso politisko un sociālo stavokli Latvija, kad latviešu tauta ir pakļauta modernajam genocīdam kultūras kapitālisma apstakļos. Padomju laikā iesāktā politika turpinās ari Kurzemes Vārda redakcijā.

2017-01-11 11:05

Dzeja: Nu ja, bēdīgi.....

2017-01-11 11:08

To CBA: Dzejniekiem spārnus dod trūkums, aukstums un bads. Palasi literatūras vēsturi. Arī mūzikas un mākslas.

2017-01-11 11:30

to to CBA: Ja tā būtu, ka trūkums, bads utt. ,ad Latvija būtu pārpilna ar jaunajiem dzejniekiem. Tomēr tā nav. Jaunajiem nav nepieciešams trūkums un bads, to jau gribētu padomju sistēmas turpinātāji internacionālisma un komunisma garā, kā līdz šim. Jaunajiem nepieciešama laba un draudzīga, nevis iznīcinoša, kritika un atbalsts, lai viņi noticētu savām spējām un attīstītos. Viņiem nepieciešama kultūras atmosfēra, kuru neietekmē vecie padomju laiku “dzejnieki” Vensko, Rungulis, Rokpelnis, Gūtmanis, Gaujietis, Tauriņš u.c. Bez tam nepieciešami labi honorāri, lai tieši nebūtu bada un ciešanu.

2017-01-11 13:55

kgb: Izskatās,ka cba ir Piejūras klients. Katrā ziņā potenciāls ir labs.

2017-01-11 15:14

CBA: Jā, jā, tā jau padomju laikos disidentus dēvēja, kā redzams, nekas nav mainījies.

2017-01-11 15:49

Umm: Jus cilveki tik komentet protat a darit lkm nea. Vini vsmz kautko izdarija atšķiriba no jums visiem. Makat tik kadu noriet un vairaak neko :)))

2017-01-11 16:05

Umm: Izdariet kkautko labu un tad labais atnaks atpakaļ :))

2017-01-11 16:36

Nē nodevējiem!: Tas man patīk, ka netiek noklusēta O. Gūtmaņa sadarbība ar VDK. Tādi cilvēki būtu jāaizmirst. Acīmredzot otra izsūtījuma laikā ''dižais vīrs'' salūzis...Lielākā daļa padomju laiku inteliģences pārdevās okupantu režīmam un nav brīnums kāpēc mums tagad tāda neizdevusies valsts.

2017-01-11 18:14

KGB: Ar subjektīviem apgalvojumiem, ka Gūtmanis sadarbojies čeku vajadzētu uzmanīties - var sanākt atbildēt tiesas priekšā par personas goda un cieņas aizskārumu. Acīmredzot te kāds ir bijis tik dramatiski netalantīgs, ka parasti pret jaunajiem dzejniekiem tolerantais Gūtmanis, Piejūras kandidātam pateicis visu taisnību.

2017-01-11 19:28

to KGB: Vispirms panāc, ka atver čekas maisus, pirms kādu baidi!Ķempei piemineklis vispār būtu jānojauc, būtu jāatver čekas maisi un jāpārsklata kultūras mantojums, tostarp literatūra. Tādi komunistu līdzskrējēja devums kā I.Ziedoņa, kuru slava tiek uzturēta, jo čekas maisi nav atvērti.. Tāpat Gūtmaņa darbība, Gūtmanis un Ziedonis, Čaklais, Vācietis, Peters bija Ķempes skolnieki, izkalpojās naturāli, kādēļ šos sĀka publicēt vispār. Klāvu Elsbergu, izcilu dzejnieku, padomju čekisti nogalināja, lai iebaidītu visus brīvdomātājus jauno dzejnieku vidū..

2017-01-11 19:54

KGB: Ķempe, Gūtmanis un Čaklais uzvelk baltus halātus un pie sarkana rakstāmgalda ar Ļeņina bildi fonā izraksta CBA nozīmējumu uz Piejūru. Nu, tā teikt, drošs paliek drošs. Cik zinu, tur strādā labi dzejas konsultanti, īsti sava aroda meistari.

2017-01-11 20:29

Tam kas KGB: Tāpēc jau neatver tos čekas maisus, ka tur iekšā ir gandrīz visi ''lielie'' dzejnieki un nav ko te mūs baidīt, jo pierādījumi jau ir savākti diezgan daudz arī bez šiem maisiem un arhīviem, kuriem liegta pieeja. Svarīgāk ir tagad vākt visu informāciju par šiem laikiem un šo laiku varoņiem, kas slēpj informāciju par šiem noziedzniekiem.

2017-01-11 23:14

To KGB: Droši vien, ka pats raksti no Piejūrenes vecā VDK stilā tavi teksti, raudi pēc veciem laikiem.

2017-01-12 10:17

Vēsma Lēvalde: Šie komentāri ir vēl viens apliecinājums tam, ka iespējami ātrāk jāpieņem likums, kas aizliedz anonīmi komentēt. Cilvēki, vai jums nemaz nav kauna?!!!

2017-01-12 11:23

kauns ir klausīties: Vai tad ar to nepietiek, ka O. Gūtmanis bija LTF Liepājas valdes priekšsēdētājs? Vairāk pierādījumu nav pat vajadzīgi. Kauns ir klausīties kā joprojām tiek slavināti Ziedonis, Peters, Vācietis, Skujiņš, Ķempe un pārējie VDK aģenti jeb stukači. Jā Vēsma, laiks atgriezties pie proletariāta diktatūras :>)

2017-01-12 12:41

tātad: Latviešiem ir bijis tikai viens dzejnieks? - Klāvs Elsbergs?? Nabaga, nabaga latviešu tauta ;)).

2017-01-12 14:47

kauns ir klausīties: Pagaidām no rakstnieku saimes nekas nav atrasts par sadarbību ar VDK Knutam Skujeniekam, Vizmai Beļševicai un Veronikai Strēlertei. Godāsim viņus! Par pārējiem laiks aizmirst.

2017-01-13 01:21

bonija: Ķempe nav nekāda sarkanā un nav bijusi pat komuniste,atšķirībā no Ziedoņa un Vācieša.,bet iesaku kādam Liepājas komponistam uz nākamo DIŽDZEJNIEKA jubileju uzkomponēt O.Gūtmana dzejoli ''Sarkanā Liepāja'' un apdziedāt vēl vienu diždzejnieku A.Štrausu,kurš uzskatīja,ka ir dižākspar ķempi un tai ir viņam obligāti jāizgādā dzīvoklis un pārējie labumi. Šī dzejdara vārds arī iekalts pamatīgi Liepājas vēsturē.Tāda dīvaina literatūras vērtību izpratne pilsētā,kurā mobilizēti literatūrzinātnieki un kurā godkāre vienmēr ir bijusi 1.vietā

2017-01-13 09:24

bonijai: Iesaku bonijai atrast un palasīt dzejoļus, kurus Ķempe veltījusi Staļina laika slavināšanai un tad izteikties par viņas sarkanumu, bet par pārējo viss pareizi teikts.

2017-01-13 10:42

bonijai: Te pat nejauši pa rokai man patrāpījās 1969. gadā izdotais dzejoļu krājums par Ļeņinu ''Mūžības granītā cirsts'', kurā ir divi pārliecinoši sarkani Ķempes dzejoļi : ''Es dzīvoju Ļeņina ielā'' un ''Cik labi!''.

2017-01-13 12:14

bonija: daudzi agrāk dzīvoja Ļeņina ielās,kas bija galvenās ielas pilsētās.Nu un tad? Viņa nekad nav bijusi nekāda ''stučītāja'' un denunciāciju sacerētāja,atšķirībā no diždarboņu komunistiem un līdzskrējējiem

2017-01-13 13:22

njaaa: cik daudz negativa mums dots lasiit :)) eju Elksni un Elsbergu lasīt

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz