Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Otrdiena, 15. oktobris

Vārdadiena: Eda, Hedviga, Helvijs

Katram savu Mārtiņu

Atslēgvārdi kultūras pulss | freimanis mārtiņš | mūzika

"Svinēsim Mārtiņu," atbild viens no gaidāmā notikuma veidotājiem – Kārlis Būmeisters jeb Kaža, kad jautāju, kas 27. janvārī gaidāms hallē "Arēna Rīga". Pulksten 19 vakarā dzisīs gaismas un pirmās taktis skatītājus ienesīs pavisam citā pasaulē – mūziklā "Mans draugs Mārtiņš Freimanis".

Pasaulē, kur sajust Mārtiņu – katram savu un tomēr vienu vienīgu.

Aiz priekškara

27. janvāris vairs nekad nebūs parasts datums kalendārā. Latvijas kultūras atmiņā tā iespiedusies kā diena, kad slimība uz mūžiem Aizsaulē aizsauca talantīgo grupas "Tumsa" solistu Mārtiņu Freimani. Freimja zaudējums kā sāpīgs trieciens bija ne vien viņa draugiem, bet arī daiļrades cienītājiem. Galu galā – nav nekāds noslēpums, ka Freimani kā tuvu cilvēku sajuta ne vien tie, ar kuriem viņš sazvanījās un kopā ēda sāls pudus, bet arī tie, kuri viņu dzīvē nekad nebija satikuši. Mūziķa draugi, kuri turpina Mārtiņa iesāktos darbus, priecājas par to un ir nolēmuši nojaukt barjeru starp sevi un tiem, kuriem Freimis ir tuvs viņa daiļrades dēļ. Tāpēc viņi svinībās, kas norisināsies Mārtiņa aiziešanas dienā, aicina piedalīties arī viņa mūzikas un personības mīļotājus.

Visa uzveduma garumā Mārtiņa draugi sev un skatītājiem mēģinās uzdāvināt to fenomenālo sajūtu, kuru caur dziesmām un filozofiju spēja dot tikai pats mūziķis. Ikvienam skatītājam būs iespēja sajust pašam savu Mārtiņu Freimani. Uzveduma veidotāji ir atkāpušies no ierastajām lugas formām, atmetuši malā uzskatāmo un viegli nolasāmo. Tā vietā caur simboliem, mūziku, asociācijām, krāsām, kontrastiem un filozofiskām pārdomām, mūzikla dalībnieki nodos skatītājiem tādu emociju virpuli, ka ikviens varēs teikt – jā, šis ir stāsts par tādu Mārtiņu. "Katram apmeklētājam, iespējams, būs cits Mārtiņš. Tās būs sajūtas, sajūtas, sajūtas, kas gāzīsies no skatuves," stāsta Maija Kalniņa – Freimaņa tuva draudzene, uzveduma autore un režisore. Viņa aicina skatītājus atvērt sirdis Mārtiņa svinībām. "Mēs būsim pietiekami daudz sameklējuši un salikuši vienā notikumā, lai šīs svinības notiktu pa īstam," pastāsta liepājniece. Ierasties arēnā aicināti it visi Mārtiņa talanta cienītāji un personības šarma apburtie – gan tie, kuri viņa daiļradi atklājuši tikai pēc viņas aiziešanas, gan tie, kuri mūziķa gaitām sekojuši līdzi jau no pirmajām izdzirdētajām taktīm. Tāpat gaidīti tie, kas vienmēr smaidīgo "Tumsas" solistu mīlēja kā aktieri vai dzejnieku. "Mārtiņa būs gana," sola Maija.

 Uzveduma pamatideja – ir meklēt Freimani katrā no mums, turot dzīvas viņa vērtības, dzīves garšu un tikai viņam piemītošo pasaules redzējumu. Mūzikls ļaus apmeklētājam ieskatīties "aiz priekškara" un ieraudzīt tādu Mārtiņu, kāds viņš publiski nav visai zināms. Tomēr ar uzvedumu Mārtiņa svinības nebūt nebeigsies – tām būs vēl otrā daļa, kura pašlaik tiek turēta noslēpumā un sanākušajiem būs kā pārsteigums.

Kā plastilīna mīcītāji

Mūzikla laikā būs iespējams sajust ne tikai kopējo atmosfēru, bet arī to, kā katru konkrēto dziesmu un līdz ar to arī pašu Mārtiņu izprot pieaicinātie mākslinieki. Kārlis stāsta, ka dziesmas mūzikla dalībniekiem ir kā plastilīns – tās ir organizatoru izvēlētā krāsā, taču tas, kas taps beigās, tomēr atkarīgs no katra paša. "Solisti, lasot tekstus, dzeju, mācoties dziesmas, tās izjūt citādāk. Līdz ar to nevar paredzēt, kāda būs uzveduma daļa," spriež mūziķis.

Tomēr tajā pašā laikā dziesmu pārmaiņas noteikti nebūs pārāk radikālas, jo mūziķi saprot, ka ļaudis Mārtiņa dziesmas ir iemīļojušas tādas, kādas tās ir savā būtībā.

Koncerta laikā kopumā būs iespējams dzirdēt ap 50 Freimaņa rakstīto dziesmu. Izskanēs gan pazīstami un iemīļoti hiti, gan pilnīgi jaunas un nedzirdētas dziesmas. Klausītājiem būs iespēja izstaigāt cauri visai Mārtiņa daiļradei – sākot ar pirmo "Tumsas" albumu "Putni" līdz pat 2008. gadā izdotajam dziesmu krājumam "Suns".

Organizatori sola, ka uzvedums būs krāšņs ne vien muzikāli, bet arī vizuāli. Skatītājiem būs iespēja baudīt vienpadsmit dažādas videoprojekcijas, kā arī deju kolektīvu "Dzirnas" un tautas deju ansambļa "Uguntiņa" speciāli izstrādātos priekšnesumus. Uz skatuves kāps grupas "Tumsas" dalībnieki, kuriem palīdzēs MC. Orķestris Džuliana (Jāņa Zvirgzdiņa) vadībā. Līdzīgi kā pagājušo gadu, arī šoreiz koncertu vokāli spilgtinās koris "Mūza". Un, protams, koncerts nav iedomājams bez Mārtiņa draugiem un kolēģiem – tajā piedalīsies Lauris Reiniks, Kaža, Aija Andrejeva, Marija Bērziņa, "Putnu balle", Ivo Fomins, Chilli, "PER", "Musiqq", Zanda Štrausa, Māra Upmane, Andris Ērglis, Maija Kalniņa, Viktorija Streiča un vēl daudzi citi – uz skatuves redzēsim ap 100 mākslinieku.

Kopumā mūzikla izveidē piedalās aptuveni 200 cilvēku – sākot ar mūziķiem, dejotājiem līdz pat tehniskajiem darbiniekiem. Viņus visus kopā sapulcinājusi mūzikas izdevējkompānijas "Mikrofona ieraksti" direktore Elita Mīlgrāve, kurai dzima ideja par  mūziklu. Iepriekšējā gadā notikušais piemiņas koncerts bija emocionāli ļoti spilgts un pēc tā Mārtiņa draugi un kolēģi saprata, ka uz viņa daiļradi jāpaskatās caur citu skatapunktu. "Tas nevarēja būt tas pats, kas pagājušajā gadā, jo tad Mārtiņam būtu garlaicīgi, mums būtu garlaicīgi," formāta izvēli pamato Maija. Turklāt – Freimim mūzikli ļoti patikuši.

Pa gabaliņam vien

Lai arī ideja par mūzikla izveidi radusies jau vasarā, intensīvs darbs pie tā rīkošanas notiek tieši pēdējos divus mēnešus. Gan Rīgā, gan Liepājā norit mēģinājumi, tiek veidota skatuves scenogrāfija, strādāts pie videostāstu izveides. "Katrs zina, kas viņam jādara. Visās malās norit darbs, lai tad, kad puzle liksies kopā, katrs atnestu pašu labāko tās gabaliņu," skaidro Maija.

Gan Kārlis, gan Maija apliecina, ka, tāpat kā visi pārējie mūzikla dalībnieki, ļoti gaida 27. janvāri. "Ar katru dienu arvien vairāk degu nepacietībā redzēt, kā viss izskatīsies. Esmu pārliecināts, ka tas, kas pašlaik mūsu spēkiem notiek, ir kaut kas ļoti foršs," ar smaidu sejā savu pārliecību pauž Kaža.

Mūziklam nav piesaistīti slaveni režisori – visu darbu dara Mārtiņa draugi. "Šobrīd tikai iztēlē varam iedomāties, kā tas galarezultātā kopā izskatīsies," pauž Maija. Liepājniece min, ka viņai pēc mūzikla noteikti pietrūks tās kopā būšanas, kāda Freimaņa tuvo cilvēku starpā ir tagad, jo visi atkal pašķīdīs pa saviem darbiem un darīšanām. Tomēr abi priecājas, ka tik nozīmīgo 27. janvāri varēs pavadīt ar cilvēkiem, ar kuriem sadraudzējās pēc Mārtiņa aiziešanas. "Būtu grūtāk, ja šo janvāra rītu katrs sagaidītu vienatnē. Ir jāieskatās acīs tam 27. janvārim, tikai šoreiz ar gudrākām acīm," spriež liepājniece. "Tas nav viegli, bet dziļi un svētīgi gan. Tas ceļš ir daudz īstāks, nekā vaimanāt, ka Mārtiņa nav."

Ziedēs maijpuķītes

Iegūtos līdzekļus novirzīs "Mārtiņa Freimaņa fonda" ieceru īstenošanai. Plānots labiekārtot viņa piemiņas vietu Aizputē. Tad vēl ir nolemts turpināt sadarbību ar biedrību "Dižvanagi" (sniedz atbalstu bērniem ar īpašām vajadzībām – D.Š.), kuri finansiāli un morāli atbalstīti arī iepriekš. Viņu rehabilitācijas centrā iecerēts izveidot vizuāli un audiāli estētisku "Lietus dārzu", kurā ziedēs maijpuķītes un krāsosies vijolītes.

Tāpat  "Mārtiņa Freimaņa fonds" turpinās atbalstīt jaunos censoņus mūzikā. "Studijā tapa ieraksts grupai "The Aperitif", kas uzvarēja konkursā, kur Mārtiņa Freimaņa fonds kā balvu dāvina dziesmas ierakstīšanu profesionālā studijā," stāsta Kārlis, piebilstot, ka iepriekšējā gadā šāda iespēja bija arī muzikālajai apvienībai "Livido". Mākslinieks sola, ka par jaunajiem mūziķiem uz pilnu slodzi iesprings, kad būs aizvadīts mūzikls.

"Mārtiņa Freimaņa fonds" mierā nav sēdējuši ne mirkli. Gada laikā tā locekļi paveikuši ne mazums ievērības cienīgu darbu. Izdots mūziķa piemiņas koncerta DVD "Dzīve kā košums", neskaitāmās tirāžās iznākusi dzejas grāmata "Mārtiņš Freimanis: cilvēks parastais un viņa dienasgrāmata", Aizputē viņam uzcelts piemineklis. Fonds sniedzis palīdzību tiem, kuriem tā bijusi nepieciešama. "Viss ir darīts ar krāsainiem, bieziem otas triepieniem. Kvalitatīvs, tāds, ka mums pašiem par paveikto ir liels gandarījums," priecājas Maija. Daudzas no iecerēm sākotnēji likušās neiespējamas, tomēr fonda biedri ļāvušies neprātam un rezultātā tomēr tās īstenojuši. "Un tiem, kuriem gribas jautāt, kāpēc tieši Mārtiņam, ne citiem – atrodiet cilvēkus, kam to darīt un dariet," novēl Maija.

Informācijai: Biļetes uz mūziklu "Mans draugs Mārtiņš Freimanis" pieejamas "Biļešu paradīze" kasēs.

Daira Šteinberga,

Mūzikla veidošanā iesaistījušies daudzi Mārtiņa Freimaņa draugi, arī Kārlis Būmeisters.

  • Komentāri (0)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

3K

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!