Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Ceturtdiena, 24. oktobris

Vārdadiena: Modrīte, Mudrīte, Renāte

Muzeju nakts pāraugusi robežas  (2)

Atslēgvārdi kultūras pulss | muzeju nakts

Liepājā sešus gadus pēc kārtas notiek starptautiskās akcijas Muzeju nakts aktivitātes, kas sen jau ir pāraugušas muzeju robežas un kļuvušas populāras dažādu paaudžu cilvēku un grupu vidū.

Cilvēki, vienojoties Muzeju naktī, pilsētā plūst no viena pasākuma uz citu, apmeklējot muzejus, izstāžu zāles, saturā un formā atšķirīgas norišu vietas, grāmatnīcas, galerijas un izglītības iestādes.

Latvijā – trīs gadu cikls

Muzeju nakts akcija ir starptautiska, un tā notiek gandrīz visos Eiropas muzejos.

Muzeju nakts ir kļuvusi par lielāko, pozitīvāko un ilgtermiņā darbojošos muzeju zīmolu. Muzeju nakts ir spējusi lauzt aizspriedumus, stereotipus, vienot un saliedēt, vienkārši būt par lielisku, mūsdienīgu kultūras pasākumu. Cilvēki uzkavējas vairākas stundas muzejā un interesanti pavada laiku. Muzeju nakts apmeklējums ir bezmaksas. Muzeju nakts ir sabiedrībā populārs un atpazīstams kultūras piedāvājums, ko cilvēki labprāt vēlas piedzīvot un tajā piedalīties.

Šogad Latvijā akcija veltīta zilajai krāsai un jūrai, turpinot tēmu nākamā gadā ar zaļo meža krāsu, kas vainagosies trīs gadu ciklā  2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, ar galveno vienotu tēmu – sarkano dzintaru. Bez jūras un meža nebūtu dzintara. Ar ilgu un cerību zilo krāsu 2012. gadā uzsākam Muzeju nakts trīs gadu ciklu, kas noslēgsies 2014. gadā, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta un kā Latvijas kultūras simbols tiks godināts dzintars. Muzeju nakts ciklu veidos trīs krāsas un trīs Latvijas dārgumi – zilā jūra, zaļais mežs un sarkanais dzintars. Trīsgadu cikls tematiski iezīmēs dzintara tapšanas ceļu, vienojot jūru ar mežu un brīnumaino saules akmeni – dzintaru. Lai spētu saredzēt dzintara mirdzumu, ir jāpazīst priežu meža versmainā vasaras smarža, jūras viļņu draudīgās vērpetes un mūžīgās tālumu ilgas.

Šogad Muzeju naktī, ļaujot iemirdzēties zilajai krāsai un jūras tēmai, tiks meklētas atbildes uz izšķirošiem jautājumiem: kā šodien un nākotnē saglabāt jūru tīru un bioloģiski bagātu? Kā nosargāt piejūras iedzīvotāju tradicionālo dzīvesveidu? Kā vislabāk ļaut jūrai stiprināt mūsu valsts tautsaimniecību un ekonomisko neatkarību? Jūra ir vērtība, kas iedvesmo un baro. Latvijā jūras krasts stiepjas 490 kilometru garumā. Jūra gadsimtiem ilgi tautu barojusi, smagā darbā rūdījusi un pašcieņā audzinājusi. Krišjāņa Valdemāra dibinātajā jūrskolās mācījās ne tikai pirmie jūras, bet arī savas zemes saimnieki. Jūra ir daudz devusi, bet daudz arī ņēmusi. Lai arī Latvijā nav īpaši jūrai veltīta muzeja un Liepāja šo ieceri tikai lolo, neskaitāmas vēstures liecības un mākslas darbus par jūru glabā daudzi Latvijas muzeji.

Koncerti par jūru

Liepājā šogad iecerēta plaša Muzeju nakts programma. Muzeju nakts akcija Liepājā realizēsies kā vairāku uzstāšanos, koncertu un  kultūras izziņas produktu kopums dažādu paaudžu liepājniekiem un pilsētas viesiem. Dažādi pasākumi iecerēti "Tējas istabā", Liepājas ebreju draudzes muzejā, "Zvaigznes ABC" grāmatu nama telpās, A. Puškina Liepājas 2. vidusskolā un Liepājas Mākslas vidusskolā. Muzeju nakts akcijai piebiedrosies arī tvīda braucēji, Liepājas virtuālais kino muzejs, kultūrvēsturisko vietu kopēji "Optimistu pulks", Sabiedrības attīstības centrs, radošā apvienība "Nomadi", Liepājas reģionālais Tūrisma informācijas birojs, restorāns "Hercogs", biedrība "Radi vidi pats" un grāmatnīca "Globuss". Liepājas muzeja aktivitātes rīko ekspozīcijas nodaļas "Liepāja okupāciju režīmos" telpās K. Ukstiņa ielā 7/9, Liepājas Mākslas vidusskolas jaunajā izstāžu zālē, kur Liepājas muzejs sadarbībā ar Alsungas, Gudenieku un Jūrkalnes katoļu draudzēm iekārtojis Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītu izstādi "Suitu lūgsna". Tā raksturo suitu novada unikalitāti un identitāti, uzsverot tradicionālās kultūras un kristīgās baznīcas mijiedarbību. Trešā muzeja aktivitāšu vietā ir Vecā ostmalā 55, kur nākotnē netālu no Loču torņa iecerēts izveidot mūsdienīgu, interaktīvu Liepājas jūrniecības muzeju. Vietas izvēle lieliski atbilst Muzeju nakts tematikai, un ar to mēs vēlējāmies sabiedrībā atgādināt par Jūrniecības muzeja ieceri un tā nepieciešamība Liepājā, kur gadsimtiem ilgi attīstījusies jūrniecība un izaugusi osta, kas ir viena no lielākajām Latvijā. Liepājas vēsture un attīstība ir cieši saistīta ar ostu, zvejniecību, jūrniecību un piekrastes ļaudīm, ko rūdījis skarbais jūras vējš.

Tradicionālie ebreju ēdieni un popkorns

Puškina Liepājas 2. vidusskola pirmo reizi piedalīsies akcijā Muzeju nakts. Jūras tēmai un zilai krāsai pieskaņotas dažādas jautras un interesantas aktivitātes skolas telpās Liedaga ielā 5 sāksies plkst 19. Apmeklētāji aicināti arī radoši piedalīties mākslinieciskās aktivitātēs un dažādās tehnikās gleznot jūru. Plkst. 22 skolas telpās sāksies filmu seanss ar popkornu un tēju par kosmosa tēmu. Nostiprināt zināšanas par teleskopa un astronomijas vēsturi varēs astronomijas stundā. Nodarbībā par Morzes ābeci stāstīs par jūrniecībā izmantotām senām un jaunām zīmēm.

Savukārt Kungu ielā 21 Liepājas ebreju draudzes muzejs aicina apmeklētājus uz saistošu vakara programmu. Jau plkst. 18 apmeklētājiem ebreju draudzes svētdienas skolas audzēkņi uzstāsies un mācīs ebreju dziesmas. Plkst. 19 ebreju draudzes muzeja telpās būs ekskursijas un slaidušovs ar komentāriem par pirmskara Liepāju. Plkst. 20 par ebreju tautas smagākajam vēstures lappusēm 20. gs. – holokaustu un ebreju glābējiem stāstīs kinomateriāli un intervija ar izglābto Faniju Pavlovu. Turpinājumā plkst. 21 būs filma par ebreju svētkiem "Purim" un plkst. 22 ikvienam apmeklētājiem būs iespēja nobaudīt tradicionālos ebreju ēdienus. No plkst. 23 apmeklētājus aicina uz ekskursijām muzejā un mūsdienu ebreju draudzes prezentāciju.

Promenādes pieturzīmes

Liepājas reģionālais Tūrisma informācijas birojs piedāvās divas bezmaksas ekskursijas "Promenādes pieturzīmes" vēstures pētnieku Gunāra Silakaktiņa un Jura Raķa vadībā. Ekskursiju sākums būs pulksten 22 un 22. 30 K. Ūliha ielā 5 pie Liepājas Jūrniecības koledžas. Ikvienam liepājniekam un Liepājas viesim būs iespēja iepazīt promenādes vēsturiskās pieturzīmes – Jūrniecības koledža, kuģu doki, muitas māja un muitas dārzs, loča tornis, piemiņas zīme kuģim "Saratov", kas savulaik kļuva par likumīgās Latvijas valdības un tās vadītāja K. Ulmaņa patvēruma vietu, promenādes spīķeri un jaunāku laiku noliktavas. Tās ir Liepājas politiskās, ekonomiskās un militārās dzīves, kā arī jūrniecības vēstures liecinieces vairāku gadsimtu garumā. Divu stundu garā ekskursija vainagosies ar unikālu un nebijušu iespēju ne tikai pilsētas ciemiņiem, bet arī pašiem liepājniekiem pirmoreiz apmeklēt kuģu dokus – padomju laikā slepenu militāru objektu, kuros tika remontēti padomju militārie robežapsardzes kuteri.

Muzeju naktī radošajā telpā "Tējas istaba" F. Brīvzemnieka ielā 28 plkst. 19 mākslinieks Van Els (Elmārs Gaigalnieks) atklās smilšu gleznu izstādi "Smilšu simfonija". Pēc izstādes atklāšanas un plkst. 21.00, 22. 30 un 23.30 mākslinieks demonstrēs 15 minūšu garu smilšu gaismas šovu "Kā radās zeme un jūra". Mākslinieks skatītājiem piedāvā izbaudīt, kā smiltis plūst un aizplūst, radot jaunas vīzijas un mākslas zibšņus, ko var apstādināt, izjust, baudīt un palaist vaļā, dziļi individuāli un mainīgi gluži kā Baltijas jūra, veidojot jaunus un jaunus mākslas darbus.

Videoinstalācija "Jūras zilais"

Vecās ostmalas 55 telpās radošā apvienība "Nomadi" piedāvās videoinstalāciju ar performantīviem akcentiem "Jūras zilais". Tās laikā Muzeju nakts klejotāji mājīgos apstākļos uz mirkli varēs atpūtināt kājas un mākslas nogurdinātos prātus, vērojot to, kas bijis ne tikai pirms kultūras, bet arī pirms cilvēka un dzīvības. Darba autori Krista Burāne un Mārtiņš Eihe aicinās skatītājus padomāt par kultūras un dabas attiecībām, par cilvēkiem, kuri civilizācijas piedāvāto ērtību dēļ aizmirst dabisko, par vienkāršām lietām, kurām cilvēki vairs neatlicina laiku, neievēro, un ikdienas pieredzē tās kļūst par retumu. "Jūras zilais" ir ironisks skats uz mūsdienu pasīvo sabiedrību, kas gatava mietpilsoniski mājās sēdēt pie televizora un sajūsmināties par dabas skatiem, nevis aktīvi iesaistīties dabas aizsardzības jautājumu risināšanā, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā un iestāties par Baltijas jūras floras un faunas aizsardzību. Tās virsuzdevums ir veicināt pašiem uz sevi paskatīties no malas, ieraudzīt līdzcilvēkus, apkārtējo vidi un būt aktīviem. Darbu vienlaicīgi varēs aplūkot un sarunā ar "Jūras zilā" noslēpumaino saimnieku piedalīties tikai divi cilvēki.

Balle un piekrastes radošais gars

Vecā ostmalā 55 atklās Liepājas muzeja krājuma interaktīvu kuģu navigācijas priekšmetu izstādi "Jūŗas kŗupim gŗāvī gŗūti". Īpaši būs padomāts par izstādes mazākajiem apmeklētājiem, kuriem sagatavotas dažādas rotaļas speciāli izveidotā rotaļu zvejniekciemā, iemēģināt roku makšķerēšanā, pārbaudīt spēku un izturību kāpelēšanā pa virvi, iemācīties siet dažādus jūrnieku mezglus. Apmeklētājiem būs unikāla iespēja nofotografēties pie diviem vērtīgiem Liepājas muzeja priekšmetiem – lielriteņa un brāļu Antenišķu velosipēda darbnīcā būvēta divriteņa, kā arī apskatīt un iemēģināt ērmriteņus, kas tapuši starptautiskās ērmriteņu nometnes laikā, ko no 7. līdz 12. maijam Liepājā rīkoja biedrība "Radi vidi pats". Ērmriteņu nometni vadīja viens no pieredzes bagātākajiem ērmriteņu meistariem Eiropā – Gatis Kreicbergs. Promenādē pie spīķera Vecā ostmalā 55 darbosies restorāna "Hercogs" brīvdabas kafejnīca, bet plkst. 20 visi laipni aicināti uz kuģa "Namejs", kambīzē pie Gundara nobaudīt "Jūras vilku" virtuvi. Noslēgumā pie spīķera Vecā ostmalā 55 būs balle "Pie Oskara", kur spēlēs turbofolka apvienība "Oranžās brīvdienas".

Savukārt muzeja telpās K. Ukstiņa ielā 7/9 būs biedrības "Optimistu pulks" piedāvātās jaunrades darbnīcas "Piekrastes ļaužu radošais gars", varēs noskatīties Liepājas virtuālā kino muzeja piedāvātās dokumentālās filmas par Liepājas izaugsmi 20. gadsimtā. Būs iespēja iepirkties grāmatnīcas "Globuss" grāmatu galdā un līksmot diskotēkā "Jūras ritmi", kur dīdžeju lomā iejutīsies Verners Bokums un Visvaldis Radelis.

Dace Kārkla,
Liepājas muzeja direktore

Foto no Liepājas muzeja arhīva

  • Komentāri (2)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

3K

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!