Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Pirmdiena, 23. septembris

Vārdadiena: Vanda, Veneranda, Venija

Pārsteidzošo metamorfožu laiks  (6)

Atslēgvārdi simfoniskais orķestris | mūzika

Liepājas Simfoniskajam orķestrim šī sezona ir savādāka nekā iepriekšējās. Pirmā pēc pamanāmas mūziķu skaita samazināšanas, pirmā ar jaunu galveno viesdiriģentu, pirmā, kad skatītāji varēs izvēlēties orķestra "Gada mūziķi" un visticamāk pēdējā kā Liepājas pašvaldības uzņēmumam pirms Valsts statusa piešķiršanas.

Orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Imants Resnis sola darīt visu, lai klausītāji nejustu ne krīzi, ne organizatoriskās pārmaiņas, bet vien turpmāko orķestra māksliniecisko attīstību.

Viņš nekomentē iespējamos ieguvumus vai zaudējumus no orķestra nodošanas valstij, jo skaidro, ka visu rādīs laiks. "Es domāju, ka objektīvi viens finansējuma avots noteikti ir labāk, nekā situācija, kāda mums bija līdz šim, kad gaidījām valsts budžeta apstiprinājumu, tad pašvaldības piešķīrumu un dzīvojām neziņā," saka diriģents. Orķestris gan nezina kāds būs tā potenciālais budžets nākamajā gadā, tāpēc uz daudziem jautājumiem joprojām nav atbilžu un I.Resnis izvēlas nogaidīt ar komentāriem, vienīgi piebilst, ka sagaida no Kultūras ministrijas valstisku domāšanu un līdzvērtīgu attieksmi pret abiem Latvijas simfoniskajiem orķestriem kā pret nacionālajām kultūras vērtībām. Tomēr orķestris nedrīkst gaidīt kas notiks, tāpēc koncertplāni iesniedzoties pat 2011.gadā, jo vienošanās ar pieaicinātajiem solistiem un viesdiriģentiem notiek vismaz gadu uz priekšu.

Tas gan skaidrs, ka pašvaldības lēmumam par kolektīva nodošanu valstij jāseko straujai rīcībai, lai līdz 1.janvārim, kad orķestris pārtaps par Valsts Liepājas Simfonisko orķestri visam jābūt sakārtotam. Tāpēc šis laiks gan kolektīva vadībai gan pašvaldībai ir aizņemts un paralēli turpmākās darbības modeļa izstrādei I.Resnis ir apņēmības pilns turpināt sarunas ar Kultūras ministriju par orķestra mūziķa skaita saglabāšanu. Kultūras ministrs Ints Dālderis gan uzskata, ka orķestris var kvalitatīvi strādāt arī ar 65 mūziķiem, tomēr I.Resnis tam nevēlas piekrist. "Tas vairs nav nekādas vidējs orķestris," viņš saka un sola, ka cīnīsies par saviem 74 mūziķiem līdz galam. Orķestra direktore Vija Feldmane atgādina, ka nupat tikai orķestris šķīrās no 9 mūziķiem un kolektīvu algas samazinājuma dēļ atstāja praktiski visi ārzemju mūziķi, kā arī tie, kas devās izdienas pensijā. I.Resnis atgādina, ka kritiķi jau ievērojuši, ka orķestra skanējumu ietekmējis krīzes sastāvs, tāpēc uz turpmākajiem taupības kompromisiem viņš nav gatavs un sola sezonu pabeigt kā iecerēts.

2.oktobrī Liepājas publikai pirmo reizi būs iespēja vaigā skatīt jauno orķestra galveno viesdiriģentu – slaveno Lioru Šambadālu. Tas ir jauns pavērsies orķestra vēsturē un komentējot šīs izmaiņas I.Resnis sacīja, ka tā tam bija jābūt jau sen, bet pirms tam vajadzēja tikt vaļā "no lieka balasta". Ar L.Šambadālu noslēgts līgums uz divām sezonām un galvenajam viesdiriģentam ir paredzēti četri koncerti sezonā.

Jaunajā sezonā tiks turpināti arī izglītojošie koncerti skolēniem ar noslēdzošo ģimenes koncertu sestdienā, kuru apmeklēt bērniem kopā ar vecākiem. Sergeja Prokofjeva muzikālo pasaku "Pēterītis un vilks" kopā ar orķestrantiem Imanta Rešņa vadībā stāstīs UFO jeb Kaspars Upacieris un šādu komiķa un mūziķu kopdarbu liepājnieki aizņēmušies no kolēģiem citās valstīs, kur S.Prokofjeva skaņdarbs ir tikpat populārs kā bijušās Padomju savienības valstīs. Bet otru koncertu bērniem ar nepacietību gaidīs jaunie autori – Liepājas bērni, kas pēc orķestra uzaicinājuma šopavasar rakstīja savas pasakas, un Latvijas Mūzikas akadēmijas studenti – jaunie komponisti, kas sacerējuši mūziku šīm pasakām. Koncerta diriģente Laura Staša pastāsta, ka šoreiz pasaku stāstīšana tiks uzticēta orķestra mūziķim un dziedātājam Andrim Ērglim.

Sadarbība ar dziedātāju Lindu Leen savukārt sola liepājniekiem fantastisku gada nogales koncertu 30.decembrī. Orķestris gatavo Ziemassvētku mūzikas kompaktdisku un programmu, kas vispirms tiks atskaņota Rīgā. "Aranžējumus veido ASV, Losandželosā, dzīvojošā Holivudas filmu mūzikas komponiste un aranžētāja EMI balvas laureāte Lolita Ritmane," piebilst I.Resnis.

Liepājas Simfoniskais orķestris ir pazīstams arī ar saviem mūzikas ierakstiem. Šodien ar "Latvijas Krājbankas" atbalstu klajā nāk kompaktdisks un vinila plate ar Imanta Kalniņa 4.simfonijas ierakstu Liepājas Simfoniskā orķestra izpildījumā un šis ir viens no jaunākajiem ierakstiem. Mūziķi kopā ar klarnetistu Intu Dālderi ierakstījuši vēl vienu programmu, tomēr finansu trūkuma dēļ tā vēl nav izdota un notiek sarunas par iespējama ģenerālatbalstītāja piesaistīšanu. Ideju par jauniem ierakstiem, protams I.Resnim netrūkst, tomēr to realizācija saistīta ar finanšu iespējām. Par spīti visam, arī ikgadējam Pianisma zvaigžņu festivālam liepājnieki gatavojas. "Atļaujos izteikt prognozi un cerību, ka Liepājas pilsēta būs viens no galvenajiem festivāla atbalstītājiem," sacīja I.Resnis.

Anda Pūce,

Orķestra direktore Vija Feldmane, mākslinieciskā vadītāja asistente Laura Staša un Reklāmas un sabiedrisko attiecību vadītājs Gundars Venens iepazīstinot ar jaunās sezonas aktualitātēm.

Orķestris ieviesis arī jaunu tradīciju – turpmāk ik gadu tiks noteikts gada mūziķis, tāpēc koncertprogrammiņās nu var izlasīt arī visu orķestrantu vārdus.

Uzziņai

Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais viesdiriģents Liors Šambadāls (Vācija) dzimis 1950. gadā Telavivā, kur apguvis alta un trombona spēli, kā arī kompozīciju un orķestra diriģēšanu. Studējis Zalcburgas Mozarteum pie ungāru izcelsmes diriģenta Karla Melles, vēlāk papildinājies Vīnē pie Hansa Svarovka, Karlo Marijas Džulīni, Igora Markeviča un Franko Ferraras. Kompozīcijā Vīnē papildinājis zināšanas elektroniskā mūzikas jomā, bet Francijā - pie ievērojamā poļu avangardista Vitolda Ļutoslavska. 1980. gadā viņš kļuva par Izraēlas pilsētas Haifas simfoniskā orķestra galveno diriģentu, no 1986. līdz 1993. gadam vadīja Kibuču kamerorķestri Telavivā, Izraēlā ar ko vairākkārt bieži koncertēja Eiropā. Šambadāls regulāri viesojas pie Eiropas un Izraēlas orķestriem, viņa dibināti darbojas ansambļi Acustic 7/11 un Musica Nova – ar tiem kopā, īpaši ar Musica Nova L.Šambadāls atskaņo 20. gadsimta kompozīcijas, kā arī iestudē paša rakstītas kamermūzikas, vokālās kamermūzikas un simfoniskās mūzikas partitūras. 1993. gadā, līdz ar teātra atvēršanu, L.Šambadāls tika uzaicināts kļūt par Vācijas Kaizerslauternas Pfazltheater orķestra muzikālo vadītāju, kur viņš aizvadīja septiņu gadus. No 2000. līdz 2003. gadam viņš bija Slovēnijas Radio un TV simfoniskā orķestra Ļubļanā galvenais diriģents, bet no 1997. gada L.Šambadāls ir Berlīnes simfoniķu galvenais diriģents. 

Liepājas Simfoniskā orķestra koncerti 2009.gadā
26.septembris plkst. 17 Žemaitijas mākslas muzeja zāle
M.Oginska 4. Starptautiskā mūzikas festivāla noslēguma koncerts
Soliste - Justīne AUŠKELĪTE (vijole, Lietuva) Diriģents–Imants RESNIS Programmā: Oginska polonēze, V.A. Mocarta 41.simfonija Do mažorā ("Jupitera"), J. Sibeliuss Vijoļkoncerts re minorā, A. Jurjāna Trimpuss maršs.

2.oktobris plkst. 19 Liepājas teātris
"Brāmsa un Šūberta romantika"
Solisti – Mario HOSSENS (vijole, Austrija), Ēriks Kiršfelds (čells) Viesdiriģents – Liors ŠAMBADĀLS (Vācija) Programmā: J. Brāmss Dubultkoncerts vijolei, čellam un orķestrim (a-moll, op. 102); F. Šūberts Lielā simfonija (C-dur)

10.oktobris plkst. 13 Liepājas Simfoniskā orķestra koncertzāle
Koncerts visai ģimenei "PĒTERĪTIS un VILKS"
Pasaku stāsta - UFO (Radio SWH dīdžejs), Diriģents – Imants RESNIS Programmā – S.Prokofjevs "Pēterītis un Vilks" 

16.oktobris plkst. 19 Liepājas Simfoniskā orķestra koncertzāle
"Pārsteidzošās metamorfozes"
Solists – Mārcis KŪLIS (klarnete) Diriģents – Imants RESNIS Programmā P. Hindemits – Vēbera metamorfozes, B. Blahers – Paganini variācijas, P. Plakidis – Vēl viena Vēbera opera  

23.oktobris plkst. 19 Liepājas Latviešu biedrības nams
"Dāņu diriģentu parāde"
Programmā: L. van Bēthovena, F. Mendelszona-Bartoldi, A. Dvoržāka, J. Brāmsa u.c. mūzika 

5.novembris plkst. 18 Valmieras Kultūras centrs
"Simfoniskā mūzika Latvijas novados"
Solists – Andrejs OSOKINS Viesdiriģents – Māris KUPČS Programmā – S. Rahmaņinova 2. klavierkoncerts, L. van Bēthovena 6. simfonija, K. Debisī "Fauna diendusa"

6.novembris plkst. 18 Liepājas Simfoniskā orķestra koncertzāle
"Simfoniskā mūzika Latvijas novados"
Solists – Andrejs OSOKINS Viesdiriģents – Māris KUPČS Programmā – S. Rahmaņinova 2. klavierkoncerts, L. van Bēthovena 6. simfonija, K. Debisī "Fauna diendusa"

28.novembris plkst. 13 Liepājas Simfoniskā orķestra koncertzāle
Koncerts visai ģimenei "LIEPĀJAS PASAKA"
Programmā – Liepājas skolēnu sacerētas pasakas uzvedums ar Mūzikas akadēmijas kompozīcijas studentu mūziku. Pasaku stāsta – Andris ĒRGLIS Diriģente – Laura STAŠA

4.decembris plkst. 19 Liepājas teātris
"SATIKŠANĀS MŪZIKĀ. Pone un Bartoks"
Soliste – Ilze ZARIŅA (vijole) Viesdiriģents – Liors ŠAMBADĀLS (Vācija) Programmā – G. Pone Vijoļkoncerts, B. Bartoks Koncerts orķestrim

11.decembris plkst. 19 Liepājas Simfoniskā orķestra koncertzāle
"Adventes laika mūzika"
LSO. orķestra solisti.

13.decembris Kongresu nams
Lindas LEEN un LIEPĀJAS SIMFONISKĀ ORĶESTRA koncerts
Soliste- Lina LEEN, Liepājas Simfoniskais orķestris, diriģents Imants RESNIS

30.decembris plkst. 19 Liepājas Olimpiskais centrs
GADA IZSKAŅAS KONCERTS
Soliste- Linda LEEN, Diriģents – Imants RESNIS

  • Komentāri (6)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

3K

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!