Otrdiena, 11. augusts Liega, Olga, Zita, Zigita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Latvijas sajūta bez karmīnsarkanā

Latvijas sajūta bez karmīnsarkanā
Foto: Edgars Lācis
23.11.2018 12:59

Elīna Lāce, "3K"

Atslēgvārdi

Radošo biedrību “”Ciparnīca” Tals’ keramik'” keramiķi Diana Dzelme un Nauris Galviņš nodibināja 2006. gadā. “Esam piemērs tam, ka var bez parādiem, kredītsaistībām, ziedojumiem vai cita atbalsta izveidot kaut ko līdzīgu uzņēmumam,” atskatoties uz padarīto, viņi saka.

“Man vienmēr liekas baigā mistika, kāpēc pie mums ved bērnus Karjeras dienās. Lai nenostādītu viņus pavisam dumjā situācijā, liekot domāt, ka šī ir karjera, es stāstu par pašnodarbinātā likteni. Tas ir ļoti jauks: dari, ko gribi, guli, cik ilgi gribi, ņem atvaļinājumu, kad tev patīk; neviens tevi nerāj, neviens neprasa nekādas atskaites (izņemot, protams, Valsts ieņēmumu dienestu). Priekšnieks esi tu pats, apkopējs esi pats, grāmatvedis, menedžeris un strādnieks arī… Bērnus tas mulsina,” Diana neslēpj. Tomēr mazajiem viesiem keramiķu darbnīcā patīkot. Vismaģiskākā viņiem šķietot māla virpošana. “Tas bija iemesls, kāpēc arī es kļuvu par keramiķi. Man tā likās pilnīga burvestība,” atceras Diana. Nauris vīrišķīgi piebilst, ka viņa gadījumā gan tas nav bijis tik romantizēti. “Vienkārši patika, un viss. Un patīk joprojām,” viņš ir lakonisks.

Kaut kas netverams notiek arī cilvēku mijiedarbībā ar keramiķu radītajiem traukiem. “Reizēm darbnīcā ilgi un dikti stāv kaut kas tāds, kas tev pašam liekas labs un kruts, un tu brīnies, kāpēc neviens to nepērk,” atklāj Nauris. Diana smejoties piekrīt: “Toties izvelk no pagaldes kaut kādu kroplīti un priecājas: “O, šis ir tieši tas, ko gribēju! Tieši tādā krāsā, lielumā un formā!” Bet mēs arī nerīkojamies, kā pošoties uz “Eirovīziju”, mēģinot atrast ideālo hitu. Protams, domājam, kas cilvēkus varētu uzrunāt, tomēr mūsu trauki nav tādi, kas patiktu vairumam. Kā es smejos – mūsu trauki patīk cilvēkiem ar īpašām vajadzībām!”

Keramiķi apzinās, ka amatniecība ir un paliek ekskluzīva lieta. Lai arī māla trauku cenas pārlieku gausi aug līdzi inflācijai, tie katram nav pa kabatai, bet no dārgām izejvielām izgatavot lētas lietas neesot iespējams. Paradokss gan ir apstāklī, ka turīgiem ļaudīm savukārt māla trauki neinteresē. “Turīgam latvietim māla trauki asociējas ar zemniekiem. Kas ir māls? Tā ir zeme. Kam viņam uz galda zemi likt?” secina Diana. Viņa atzīst – apzinoties, ka ar savu darbu keramiķi nevienam aizvainojoši bagāti nekļūs, gribētos vien, lai valsts tādus kā viņi neuztver kā potenciālus noziedzniekus, kuriem prātā tikai krāpšanās ar nodokļiem.

Darbnīca kā kultūras centrs

“Ir tā, ka manus traukus pērk visu vecumu sievietes, bet Naura traukus vairāk jaunieši un vīrieši,” pamanījusi Diana. “Arī sievietes!” Nauris iebilst. “Jā, bet bieži ir tā, ka cilvēks ienāk un redz tikai Naura traukus vai tikai manus traukus. Un ir arī tādi, kuri sataisa komplektu no abiem,” stāsta Diana.

Naura trauki vislabāk atklājoties tad, kad tajos ieliek ēdienu. Viņš ir lielisks pavārs, un gadās, ka cilvēki, trāpījušies darbnīcā uz ēdienreizes laiku un nobaudījuši ēdienu no Naura veidotajiem traukiem, pēc tam iegādājas tādus pašus. “Būtu skaisti, ja Talsos būtu tāda vieta, kur darbnīca, viesu māja, kafejnīca – viss vienuviet, ekskluzīvi un skaisti. Ar savu dārziņu un savām dillēm,” Diana iztēlojas. Bet, kamēr tas ir tikai sapnis, labākais veids, kā darboties, esot šis – kad vienuviet ir darbnīca, ienāktuve un galerija.

Diana un Nauris ir atšķirīgi, tāpēc labi viens otru papildina. “Primāri es taisu to, kas man patīk. Tad es ceru, ka vēl kādam patiks, un lielākoties jau patīk,” vērtē Nauris. “Mani interesē cilvēks, kuram es trauku taisu. Iedomājos, kā viņš dzers kafiju vai tēju,” turpretim saka Diana. Ja Nauris reizēm atļauj sev pasūtījuma izpildi atlikt uz pēdējo brīdi, kad termiņa beigu tuvuma stresā mēdz tapt kas sevišķi labs, tad Dianai ir tieši pretēji – viņai vajagot pilnīgu mieru, tāpēc nekas netiekot atlikts uz pēdējo brīdi.

Būdami dažādi, viņi ap sevi pulcē arī ļoti dažādus cilvēkus. “Mēs esam draudzīgi ļaudis, tāpēc te izveidojies tāds kultūras centriņš, kur cilvēki atnāk un ietusē. Mums ir ārkārtīgi daudzveidīgs draugu loks: kristieši, ateisti, folkloristi, vegāni, veģetārieši, feministi, dārznieki, mehāniķi, dzejnieki, aktieri, paaudžu amplitūda ir no diviem līdz 60 gadiem. Visi te ļoti labi satiek, un man ir interesanti riņķot ap viņiem un uzzināt viņu jaunākās cīņas un idejas. Aizrautīgi ļaudis, kuri ciena cits citu. Vismaz šeit!” smejas Diana.

Ekskluzīvi, jo sirdsšķīsti

Mūsu ciemošanās laikā abu keramiķu rokas ne mirkli nepārstāj darboties – te visu laiku kaut kas top, pat vērotājam no malas ļaujot sajust radīšanas procesa meditatīvo gaisotni. “Tev ir jābūt līdzsvarotam. Tu neko nevari uztaisīt, būdams dusmīgs, baigi bēdīgs vai sareibis. Tev jābūt absolūti tādam… sirdsšķīstam, un tas darbos parādās. Tāpēc tas ir ekskluzīvi. Ar katru darbu dāvā kādu daļu pats no sevis,” apliecina Diana.

Par to, ka “Ciparnīcā” netiek ražoti hiti keramikas “Eirovīzijai”, liecina arī fakts, ka ne uz viena trauka nav uzraksta “Latvijai 100”. “Mums abiem ir vienota alerģija pret suvenīriem, uzrakstiem un ļoti specifiskām zīmēm. Bet 100 gadi – tas ir forši! Iespējams, varētu izveidot karmīnsarkanus, sarkanbaltsarkanus traukus, bet nevaru iedomāties, kā būtu ēst no trauka karoga krāsā. Tas būtu nenormāli. Latvijas karogs ir ļoti skaists, krāsu salikums karogam ir ideāls, bet ne jau traukam piemērots,” Diana spriež. Toties esam vienisprātis, ka māls kā tāds raisa latviskuma izjūtu. “Ja tu esi latvietis, tu jau nevari uztaisīt nelatvisku lietu. Domāju, ka mums ir izcili latviski trauki – krāsu gamma ar latviešu maigajiem, pastelīgajiem, pelēcīgajiem toņiem,” Diana norāda.

Talsu keramiķiem esot nojausma, ka tuvojas kārtējā krīze, bet viņi ir apņēmības pilni to pārlaist. “Maza podniecība tik juceklīgos apstākļos ir daudz spējīgāka izdzīvot. Tāds kukainis, kas paslēpjas kādā šķirbā krīzes laikā un pēc tam atkal izlien ārā,” salīdzina Diana. Nākotni abi ar Nauri sevišķi neplānojot. Viņa saka: “Ko diena nesīs, to pieņemsim! Mūsu pamatmoto: “Nu, tad jau redzēs!” Kad būs problēma, tad risināsim; kamēr nav, nevajag par to domāt.”

Foto galerija

0 komentāri

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz