Otrdiena, 14. jūlijs Ritvars, Oskars, Anvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Māksla bez piespiešanas mehānisma

Māksla bez piespiešanas mehānisma
Foto: Dainis Kārkluvalks
01.04.2019 14:40

Elīna Lāce, "3K"

Atslēgvārdi

2. martā Talsu fotoklubs ar divu izstāžu atklāšanu atzīmēja 20 pastāvēšanas gadu jubileju. Izstāde “Retrospekcija 1999–2018” ļāva atskatīties pagātnē, bet izstāde “Atvērt pēc 100 gadiem” tapusi, domājot par nākotni. Uldis Balga, kurš visus gadus bijis Talsu fotokluba vadītājs, neslēpj, ka pašlaik ir jauna radošā impulsa gaidās.

Mēs satiekamies fotokluba telpā Talsu tautas namā. Tai ir melnas sienas, uz kuru fona izceļas koši oranžie krēsli, bet vēl vairāk – fotokluba dalībnieku ārkārtīgi atšķirīgie liela izmēra pašportreti, ko Uldis jokojot nodēvē par svētbildēm. Sarunājāmies it kā mēs divi, tomēr arī pārējie šķiet nedaudz klātesoši.

Uldis Talsu fotoklubu ir vadījis visus 20 gadus. “Atnācu no Valkas, kur mums jau bija fotoklubs. Tie bija spara, meklējumu, radošuma un jaunības spēka gadi. Atnākot uz svešu vietu, kurā nevienu nepazīsti, protams, meklē, ar ko iepazīties. Bija, kur strādāt, bija, kur dzīvot, bet – ko darīt pārējā laikā?” viņš atceras. Vispirms iepazinies ar Talsu māksliniekiem, pēc tam sācis pulcēt fotogrāfus.

Fotoklubs pastāvīgi vienojis ap 20 biedru. Tas esot optimāls skaits, ko var uzņemt fotogrāfiem atvēlētā telpa un ko bijis iespējams apzināt laikā, kad katru vajadzēja sazvanīt telefoniski, lai informētu par aktuālo. Jā, arī kopīgas izstādes ar šādu dalībnieku skaitu ir iespējams sarīkot. “Demokrātiskais princips “katram vienu bildi” joprojām darbojas, lai gan mākslā tas nav īsti labs, bet katrā klubā jau ir divas daļas: sociālā un mākslinieciskā. Vienmēr abas jātur kaut kādā balansā. Sociālā daļa nav mazsvarīga, bet jāmēģina pieskatīt, lai tā nekļūst par dominējošo. Cilvēki ļoti labprāt runā par politiskām un ģimeniskām lietām, bet jāskatās, lai negadās aiziet pārāk tālu no fotogrāfijas,” Uldis norāda.

Meditē vai čaukstina maisiņu

Talsu fotokluba dalībnieki tiekas katru otrdienas vakaru. Ir gada plāns, kuram sekot, un ik mēnesi – tēma, ar kuru fotogrāfi strādā. “Tas ir kā mācību darbs, mehānisms, kā piedabūt vairāk fotografēt. Ir tēmas, skate, kopizstādes, tādas izstādes, ko mums palūdz izveidot, akcijas, ko izdomājam… Vēl mēs lasām grāmatu! Kā baznīcā ir Bībele, tā mums pašlaik ir “Attēlu vēsture”. Jā, grāmatas var lasīt katrs pats mājās, bet nelasa jau! Te nākas to darīt. Tas ir brīdis, kad atslēdzies no kādām sīkām lietām un kaut ko vari padomāt. Ir cilvēki, kas šausmīgi necieš tos lasījumus. Viņi nāk vēlāk, kaut ko skatās vai čaukstina maisiņu – vienalga ko. Sākotnēji mana ideja bija tikšanās sākt ar 15 minūšu klusuma brīdi, bet tas tomēr likās par smagu… Bet doma jau bija apmēram tāda pati – meditācija,” atzīst Uldis.

Viņam kā vadītājam nākoties saskarties ar dažādiem izaicinājumiem. “Biznesu vadīt ir citādāk: kaut kas neiet, nepatīk darbinieks – sveiki! Mums te nav piespiešanas mehānisma, iespējama tikai motivēšana vai pierunāšana. Nevienu nevar atlaist par to, ja kāds nāk regulāri, bet gada laikā neparāda nevienu bildi. Galu galā tas ir pašdarbības pulciņš. Ideālā gadījumā izdodas kolektīvu iekustināt tā, ka cits citu papildina, nevis meklē iemeslu, kāpēc kaut ko nedarīt. Mākslā jau bieži vien nav iespējams pierādīt pasākuma lietderību. Tā lietderība ir kaut kur gaisā, kādās citās sfērās. Tāpēc atbildēt uz jautājumu, kāpēc tā ir jādara, cilvēkam, ar kuru neesi rezonansē, gandrīz nav iespējams. Un tad ir grūti,” Uldis neslēpj.

Bez lauku fotokluba komplekta

Toties lielākie gandarījuma brīži saistoties ar tām reizēm, kad iecerētais izdodas, un pie tādām pieskaitāms arī projekts “Atvērt pēc 100 gadiem”. Viena lieta ir šajā projektā tapusī daudzveidīgā izstāde ar fotogrāfijām, kas, spītējot digitālajam laikmetam, tapušas uz fotofilmiņām, bet cita – Talsu novada muzeja glabāšanā nodotie negatīvi ar pievienotiem aprakstiem, zinot, ka arī laikā, kad piedzīvojam tik strauju tehnoloģiju maiņu, apskatīt fotofilmas negatīvus būs iespējams vienmēr.

“Negribu, lai līdzīgi, kā ir “džentlmeņa komplekts”, mūsu izstādēs būtu “lauku fotokluba komplekts” ar dažām ainavām, dažiem bērniem, kādu saulrietu un krunkainu cilvēku… Tāds komplekts rodas, kad cilvēki dod bildes, nebūdami motivēti vai rosināti domāt par kaut ko konceptuālu. Ir vajadzīgs rāmis. Tad katrs autors cenšas paveikt vairāk, nekā viņš var. Mūsdienās visu var izdarīt ļoti formāli. Bildi iegūt galīgi nav problēmu, bet tas neder. Katram kadram kaut kādā veidā ir jābūt izgājušam caur autora saprašanu. Kāpēc pēc neatkarības atjaunošanas bija tāds samulsums? Padomju laikā biji ierobežots ar ideoloģiskiem noteikumiem, bija baigais rāmis, vajadzēja lauzīt galvu, kā tam rāmim pārkāpt, kā šmaukties, kā runāt alegorijās… Bet tad pēkšņi drīkstēja visu! Ja tev nav nekādu ierobežojumu, kādā brīdī vairs nesaproti, ko darīt,” salīdzina Uldis.

Katru reizi kā pēdējo

Atliek apskatīt fotokluba dalībnieku pašportretus vai izstādi “Atvērt pēc 100 gadiem”, lai kļūtu skaidrs, ka šis klubs vieno ļoti dažādas personības. Tomēr “dažāds” vai “daudzpusīgs” nav tie vārdi, ko Uldis izvēlas, lai raksturotu savu kolektīvu. “Fotoklubs pašlaik ir… novecojis. Vismaz puse sākusi darboties jau pirms 20 gadiem. Es arī varu tikai to, ko varu, un es jau arī pats esmu novecojis. Visu laiku gaidīju, ka klubā reizē ienāks četri vai pieci jaunie, kas varētu savu frakciju veidot, bet tā nav noticis. Tomēr klubs ir darbīgs, tas ir ar savu struktūru. Mums ir arī biedrība, kas ļauj daudz ko paveikt. Tagad mēs darām to, ko nekad neesam darījuši, – aicinām lektorus. Arī viņu klātbūtne rāda, ka gribas pašiem kaut ko paklausīties, nevis darīt… Tā nu klubs nav jauneklīgs, ir mazliet stagnējošs, bet joprojām spēcīgs,” viņš vērtē.

Tagad, kad pārkāpts 20 gadu slieksnim, nākamais solis neesot pašsaprotami skaidrs. “Ir atslābuma un pārdomu laiks. Īsi pirms izstādes atklāšanas vienmēr ir doma: “Nekad vairs! Pēdējo reizi kaut ko tādu daru!” Tad tu saņem atklāšanā komplimentus, un kādu laiku ir miers… Un tad varbūt kādu nakti pēkšņi prātā ienāk ideja. Vajadzīga ideja! Un parasti jau tā brīnumainā kārtā atnāk – gan ko pašam darīt, gan ko ierosināt darīt visiem kopā,” ne reizi vien piedzīvojis Uldis.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz