Trešdiena, 5. oktobris Amālija, Amēlija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Matīss Eisaks – viens no diviem latviešiem pasaules topa orķestrī

Kontrabasists Matīss Eisaks Liepāju apciemoja, lai piedalītos savas mīļās Melngaiļskolas jubilejas salidojumā. To piedzīvot bijis emocionālāk, nekā viņš iepriekš domājis, un šīs sajūtas paturēšot sev uz visiem laikiem. “Manā dzīvē ļoti liela nozīme ir Liepājai. Mūzikas vidusskola un tās cilvēki ir veidojuši manu lielāko esības izjūtu,” saka viens no diviem latviešu mūziķiem pasaulslavenajā Leipcigas “Gewandhaus” orķestrī.

Matīss Eisaks – viens no diviem latviešiem pasaules topa orķestrī
Foto: Ruslans Šuļga
Foto: Ruslans Šuļga
08.08.2022 00:00

liepajniekiem.lv

Tātad tas Matīss, kas atbrauca no Skrundas mācīties, un tas, kurš pabeidza mūzikas vidusskolu, bija divi dažādi cilvēki?

– Ļoti labi pateikts, tā noteikti ir. Skrundā es spēlēju ģitāru, šeit sāku kontrabasu. Liepājā ieguvu ļoti daudz kontaktu, kas man par prieku ir saglabājušies, arī daudzus gadus dzīvojot ārzemēs.

Klasiskās mūzikas un orķestra vide man bija diezgan sveša, pirmie divi gadi pagāja iepazīšanas sajūtā, bet 3. un 4. kurss bija intensīva strādāšana uz mērķi. Notika atklāsme – ja gribu to sasniegt, jābāž deguns zemē un kārtīgi jārok. Ir svarīgi saprast, ka būs daudz jāiegulda.

Otrais mācību posms asociējās ar darīšanu. Apkārt bija cilvēki, kas mani atbalstīja, skolotāji, ar kuriem tagad esam labi draugi. Raitis Eleris ir mans pirmais skolotājs. Mēs bijām divi kontrabasisti, viņa pirmie audzēkņi. Izjutu, kā viņš par mums vienmēr rūpējās.

Tavā ģimenē, dzimtā nav profesionālu mūziķu. Kas bērnībā ieinteresēja par mūziku?

– Tiesa, vismaz man pārskatāmā vēsturē nav neviena mūziķa. Atceros mūzikas raidījumus, likās forši, ka kāds uz skatuves spēlē un cilvēkiem tas patīk.

Mani aizrāva skatuves un klausītāju mijiedarbība, tas bija kā gaismas zibsnis.

Pirmā ģitāra man, mazam bērnam, bija no koka uztaisīta, lēkāju un attēloju savus televīzijas varoņus.

Kāpēc ģitāras spēli nemācījies Liepājā?

– Gribēju, ļoti gribēju mācīties. Atnācu, nospēlēju iestājeksāmenā, bet tika aizvērta ģitāras klase. Tāda bija izglītības politika – visu uzmanību veltīt orķestra instrumentiem.

Man pateica, ka vienīgais, ko varu mācīties bez iepriekšējas bāzes bērnu mūzikas skolā, ir kontrabass. Man bija riktīgi jāatgūst tas laiks posms, bet bija aizraujoši un izaicinoši.

Kā juties, pirmo reizi paņemot rokā lielo instrumentu? Uzreiz saprati, ko ar to darīt?

– Sākums nemaz neaizrāva. Mācījos kontrabasu, bet savā galvā biju ģitārists. Lielākā transformācija notika 4. kursā.

Tad tu jau spēlēji Liepājas Simfoniskajā orķestrī.

– Jā, man bija 19 gadi, kad mēs, abi Raita skolnieki, sākām tur spēlēt. Tas bija viens no lielākajiem grūdieniem sākt domāt, ka es varu spēlēt klasisko mūziku. Sajūta, ka esi daļa no kopuma, daļa no milzīgas skaņas, un atkārtojās mijiedarbība – cilvēkiem patīk, viņi nāk uz koncertiem. Paldies orķestrim par uzticēšanos, jo mēs tikai dažus gadus bijām mācījušies instrumentu!

Dažreiz tiešām nostrādā tas, ka dod cilvēkiem iespēju ar uzticības kredītu. Tas nelikās kā pienākums, nāca nepiespiesti. Viss bija jauns, un katram jaunam sākumam ir šarms. Forši atcerēties, ka tas mani nebaidīja.

Šī sajūta, ka nav bail no jauna sākuma, noderēja arī vēlāk?

– Tas ir ļoti interesants aspekts. Ar kursa biedriem tieši pārrunājām, ka pie katra jauna izaicinājuma šķiet, ka nevarēsi, bet izrādās – vari. Šī tēma manā karjerā vienmēr nākusi līdzi.

Man bija 22 vai 23 gadi, kad piezvanīja no “Sinfonietta Rīga” un teica:

“Mēs gribam tevi kā solistu sezonas noslēguma koncertā!” Pirmā doma bija, nē, es nevarēšu. Bet tādos brīžos vajag teikt “jā”, jo pēc tam pa solītim atradīsi veidu, kā sevi tajā redzēt.

Drosme nav tajā, ka nebaidies. Drosme ir tā, ka tu baidies, bet dari.

Kas ir tava veiksmes atslēga? Daudzi pabeidz mūzikas studijas un visu mūžu paliek neredzami.

– Varbūt skan klišejiski, bet milzīga ticība sev. Atceros mūzikas literatūras stundas, kad skolotāji stāstīja par lieliem pasaules orķestriem. Tie šķita absolūti neaizsniedzami – es to nevarēšu, tas ir tikai tiem, kas to var. Tagad viegli teikt, bet es jau vidusskolas laikā sevi tur redzēju.

Jau Liepājā zināju, ka ir divi orķestri, kuros gribētu kaut nedēļu uzspēlēt, – Berlīnes filharmoniķi un Leipcigas “Gewandhaus”. Uzliec pilnīgi neaizsniedzamu sajūtu un skrien! Šobrīd esmu to izdarījis. Tā ir superīga sajūta – saprast, ka ir izdarāms.

Ticību apdraud daudzi faktori. Kaut vai zaudējumi konkursos, kad neveicas un nesanāk. Bet pēc katras reizes ir divas iespējas: man nesanāk, jo es nevaru, vai – labi, ejam tālāk! Svarīga ir prasme katru reizi pēc neveiksmēm atjaunoties.

Kā to izdarīt?

– Tas ir muskulis, kas jātrenē. Redzamie panākumi ir tikai virsotne. Pirms katra uzvarēta konkursa ir bijuši seši septiņi, kuros nav gājis labi.

Man ir bijuši lūzuma punkti, kad šķiet, nevaru, nav tādas prasmes, talanta, meistarības. Katru reizi cel sevi atkal augšā. Sportā to sauc par čempionu domāšanu. Katru rītu sākas jauna diena.

To ir viegli pateikt, bet grūti izdarīt. Tu pats zini, ka ir bijis slikts koncerts, un nākamreiz uz skatuves tā sajūta ir līdzi. Visgrūtāk ir to lauzt, bet tas atalgo.

Kā tu saprati, ka tiešām vari īstenot it kā neizsniedzamo?

– Mūzikas akadēmijā mans skolotājs bija Sergejs Brīnums. Viņa vienkāršais skatījums uz lietām mani ļoti uzrunāja. Tu vari būt tāds, kāds esi, spēlēt tā, kā spēlē. Atkal ticība. Vajadzīgi cilvēki, kas ir tavi varoņi. Tāds ir mans šībrīža skolotājs Gunārs Upatnieks.

Nevar sapņot, ka lēciens būs pa taisno, vajag iet maziem solīšiem, jābūvē kā mājiņa. To es sapratu Rīgas laikā.

Tuvošanās sev un tam, ko pats gribu pateikt, ir mans lielais filozofiskais mērķis. Foto: no personīgā arhīva

Kā piesakās darbā “Gewandhaus” orķestrī?

– Ir interneta vietne, kur izsludina starptautiskus konkursus uz lielākajiem orķestriem. Pirmajā kārtā kandidātus atlasa pēc mūziķu CV. No tiem izsijā tos, kurus uzaicina uz konkursu četrās kārtās. Divas dienas notiek cīņas, līdz orķestris, saskaitot balsis, izvēlas vienu cilvēku, kuru grib redzēt savā kolektīvā.

Protams, mūzika nav tāllēkšana. Var būt tā, ka uzvar nevis tehniski spēcīgākais, bet stilistiski atbilstošākais. Tas ir visinteresantākais, cik subjektīva ir mūzika. Tas, kas vienam liksies vislabākais, otram šķitīs nepavisam ne labs.

Stilistiski atbilstošu mūziķu izvēle tad arī garantē nemainīgu orķestra skaņu simt un vairāk gadus.

– Tieši tā, jo atlasa mūziķi, kuram instruments skan vispiemērotāk, tā, kā šī orķestra cilvēki grib dzirdēt. Pēc uzvaras konkursā seko gada vai divu pārbaudes laiks, kurā skatās, kā cilvēks iekļaujies kolektīvā. Tad vēlreiz notiek balsošana. Man nav pārbaudes laika, bet ir terminēts līgums uz pagaidām nenoteiktu laiku.

Kāda ir ikdiena šāda līmeņa orķestrī?

– Ļoti intensīva. Mēs apkalpojam gan simfonisko programmu, gan Leipcigas operu, gan Toma baznīcu. Tas ir iespējams, jo “Gewandhaus” ir skaitliski lielākais orķestris Eiropā, ap 180 cilvēku. Intensitātei bija jāpielāgojas. Operā ir ļoti maz mēģinājumu, gandrīz tikai jāspēlē izrādes. Šobrīd jau jūtos komfortabli ar to. Ja liekas, ka ir par daudz, jāiemācās sevi menedžēt, sadalot enerģiju, kur tā vairāk nepieciešama.

Pati mūzikas tradīcija Leipcigā ir milzīga, to jūt uzreiz. Pirmais uzraksts, ko iebraucot redzi dzelzceļa stacijā, ir “Gewandhausorchester”. Orķestris ir viņu pilsētas lepnums, tas ir ļoti patīkami. Es dzīvoju pie Štrausa parka, blakus ir Baha iela. Viss ir riktīgi saistīts ar mūziku. Klausītāji piepilda zāles, lai gan Leipciga nav superliela pilsēta, apmēram tāda kā Rīga.

Nozīmīga ir Andra Nelsona klātbūtne, es ļoti izbaudu to, ka viņš ir orķestra mākslinieciskais vadītājs. Viņā ir vienkāršība, pat bērnišķība, patiesa interese par mūziku. Mēs visi mākam savu darbu labi darīt, bet tas, ko meklējam, ir iedvesma.

Spēlējot daudzos mēģinājumos un koncertos, rodas rutīna, kā jau jebkurā darbā. Tad, kad kāds iedvesmo un atrod tās vienkāršās sajūtas, kas mums visiem ir kopīgas, un spēj uz tām uzspiest, – tad koncerts patiešām ir maģija. Ja mēs to jūtam, arī klausītājs jūt.

Vai lielā starptautiskā kolektīvā ir kāda nozīme tam, no kurienes katrs nāk? Ja neskaita diriģentu, “Gewandhaus” esat divi latvieši – tu un obojiste Amanda Tauriņa.

– Visi jau ir pieraduši, ka šāda līmeņa orķestros ir ļoti daudz ārzemnieku. Atvērtības ziņā viss atkarīgs no katra cilvēka. Laikam vissvarīgāk tas ir man pašam, ka esmu no citas valsts.

Vienmēr paliek sajūta, ka esmu no Latvijas un mēģinu integrēties. Tomēr nekādu spiedienu nejūtu. Mums ar Amandu ir labas attiecības, turamies kopā. Ar Andri Nelsonu ir profesionālas attiecības.

Nav “Čau, Andri!”?

– “Čau, Andri!” ir. Bet ne personiskas attiecības.

Ko dari Leipcigā ārpus darba?

– Savā dzīvē esmu izvēlējies ļoti kontrastainas lietas, nodarbojos arī ar smago mūziku. Beidzamajā laikā pēc koronas viss ir ļoti aktivizējies, spēlēju divās frontēs. Rokgrupa ir Berlīnē. Uz turieni es tāpat braukāju, jo mācos maģistrantūrā. Savienot abas pasaules – tā es sevi redzu. Ir ļoti interesanti spēlēties ar mijiedarbību.

Klasiskā mūzika ir intīmāka, tajā var atrast tādu dziļumu, kāda nav smagajā mūzikā, kas ir uz āru, uz enerģiju vērsta. Rokmūzikas brīvību un tuvuma sajūtu varu ienest klasiskajā mūzikā.

Tā mēdz būt stīva: aizejam, smuki apģērbušies, uz koncertu, apsēžamies, nedod Dievs, ieklepoties vai aplaudēt nevietā. Man vienmēr šķitis – nē, nē, tas nav tā, kā es to redzu. Tā vienkārši ir mūzika, un domāta, lai uzrunātu cilvēkus. Man nepatīk barjeras, vienmēr mēģinu tās nojaukt.

Smagajā grupā tu spēlē ģitāru. Lasīju feisbukā draugu jociņu, ka kontrabass tev sieva, bet ģitāra – mīļākā. Tā tas ir?

– Orķestris ir sieva, bet rokmūzika – mīļākā, tā tas ir, jā. Joks nāk no Melngaiļskolas izlaiduma, kad es to frāzi pateicu.

Mēs aizklīdām no jautājuma, kā tu jūties un dzīvo tādā vecā, kārtīgā vācu pilsētā?

– Par laimi, orķestrī darba laiks ir no desmitiem līdz diviem, citreiz vēl vakarā. Paliek laiks darīt citas lietas. Leipciga man ļoti patīk. Kad sāku tur dzīvot, pirmā sajūta bija: kaut kas līdzīgs Liepājai! Nodzīvoju trīs gadus Berlīnē, bet īsti nevarēju asociēties ar to. Varbūt tāpēc, ka milzīga pilsēta.

Leipcigā man ir skaidrs, kā šī pilsēta eksistē. Tas ir nomierinoši. Patīkami pārsteidz Leipcigas dažādība, jo šis tas ir gan no jaunā, gan vecā. Cik varu, sportoju. Spēlēju basketbolu, sāku nodarboties ar boksu. Ir ļoti svarīgi kustēties, jo mūziķi daudz laika pavada, sēžot vienā pozā. Arī mentāli svarīgi.

Bokss šai ziņā ir labākais, kas var būt, jo nevienu brīdi nevari sapņot apkārt. Nevar visu laiku domāt tikai par mūziku.

Kāds ir tavs nākamais sapnis, ko piepildīt?

– Tas nav konkrēts “gribu darīt to”, bet ir filozofisks – ko es gribu paveikt, darot to, ko daru. Cik daudz spēju tuvoties tam, ko gribu pateikt mūzikā.

Notīs rakstīts, kā jābūt, bet es saprotu, ka darīšu savā veidā. Ceļš ir visaizraujošākā daļa. Tuvošanās sev un tam, ko pats gribu pateikt, ir mans lielais filozofiskais mērķis.

Noslēgumā pasaki, kāpēc orķestros gandrīz nekur kontrabasu nespēlē sievietes?

– Tā nav, īpaši pēdējos trīs četros gados, kopš esmu Vācijā, sieviešu īpatsvars pieaug. Kādreiz tiešām ap 90 procentiem kontrabasistu bija vīrieši, bet tagad ir kādi 60 procenti. Latvijā tā nav, bet domāju, ka tas ir laika jautājums.

VIZĪTKARTE

Matīss Eisaks

 • Dzimis 1993. gada 20. jūnijā Skrundā.
 • Leipcigas “Gewandhaus” orķestra kontrabasists kopš 2021. gada 1. oktobra.
 • Divi gadi aizvadīti Berlīnes Radio simfoniskā orķestra akadēmijā.
 • Pabeidzis Latvijas Mūzikas akadēmiju, studējis Čehijā Brno Mūzikas akadēmijā.
 • 2017. gadā ieguvis Lielo mūzikas balvu kā gada jaunais mākslinieks.
 • Klausās pilnīgi visu veidu mūziku, ļaujoties sajūtām.
 • Cer nekad nejusties ļoti slavens.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
 1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku..
 4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

 1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
 2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
 3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par EUR 7.90 (septiņi euro un 90 centi) vienam mēnesim.
 4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
  1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
 2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz