Pirmdiena, 28. septembris Sergejs, Svetlana, Lana
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Rihards Zaļupe: “Šajos laikos svarīgs ir izskats un komunikācija”

Rihards Zaļupe: “Šajos laikos svarīgs ir izskats un komunikācija”
03.09.2009 10:44

Atslēgvārdi

Tie, kuriem šķiet, ka līdz ar vasaras aiziešanu, dienas kļūs arvien garlaicīgākas, klusākas un mazāk aktīvākas, dikti kļūdās. Vismaz mūzikas gardēžiem nav, par ko skumt. Jo rudens Liepājā būs koncertiem bagāts.

Otrdien, 8.septembrī, Graudu ielas koncertzālē viesosies Rihards Zaļupe – spilgtākais marimbas un sitaminstrumentu virtuozs Latvijā. Portāls uzrunāja mākslinieku, lai uzzinātu ko vairāk par gaidāmo koncertu un viņu pašu.

– Rihard, otrdien jūs Liepājā viesosieties ar programmu “Marimba Dance”. Kas šajā sitamajā mūzikas instrumentā ir tik īpašs, ka par godu tai uztaisījāt koncertprogrammu?
– Instrumentam piemīt ļoti īpaša un nedzirdēta skaņa. To raksturot ir grūti. Latvijā pazīstams ir ksilofons, marimba ir līdzīga izskata, tikai daudz lielāks sitaminstruments ar citādāku skanējumu. To spēlē gan ar divām, gan vienlaicīgi ar četrām un sešām vālītēm. Sitaminstrumentālistiem jāprot spēlēt uz ļoti daudziem un dažādiem instrumentiem, pat uz moskviča atsperēm. Marimba ir mans vismīļākais instruments.

– Koncertā skanēs dažāda stila un mūzikas žanru darbi. Kā tos izvēlējāties?
– Pirmajā daļā skanēs albums “Marimba Dance”, kurā ir iekļautas manis paša sacerētas kompozīcijas marimbai un klavierēm, kā arī divas japāņu tautasdziesmu aranžijas. Otrā daļa ir izveidota no skotu tautasdziesmām, mūzikla “Kerija” fantāzijām marimbai un citām melodijām. Mani vienmēr ir fascinējušas skotu tautasdziesmas. Domāju, ka mums ir izdevies ļoti veiksmīgs aranžējums. Ļoti gribējās programmā iekļaut arī latviešu mūziku. Netīšām runājot ar Maestro Raimondu Paulu, nonācām pie secinājuma, ka aranžēsim dažas dziesmas no mūzikla “Kerija”.

– Kādai publikai jūsu piedāvātais koncerts visvairāk varētu iet pie sirds?
– Esmu ievērojis, ka mūsu mūzika spēj pievilināt un aizraut gan vismazākos klausītājus, gan arī vecāka gājumu ļaudis. Domāju, ka šai mūzikai nav vecuma ierobežojuma. Mūsu mērķis ir mazliet iziet no akadēmiskās mūzikas žanriem.

– Kad notika jūsu pirmā sastapšanās ar marimbu?
– Savu personīgo marimbu nopirku pirms trim gadiem. Tad arī sākās manas muzikālās karejas straujākais kāpums. Pirmo reizi ar marimbu iepazinos Mediņa mūzikas vidusskolā, tikai tā bija stipri mazāka nekā manējā. Tad tā parādījās Liepājas Simfoniskajā orķestrī. Tur tā bija – lielā piecoktāvu koncertmarimba.

– Kādas ir izjūtas, spēlējot šo instrumentu?
– Pasakainas. Lieliskas. Neatkārtojamas. Ko vēl piebilst?! Vislabāk to ir vērot no malas. Lai cilvēki nāk un skatās!

– Cik ilgi ir jāmācās spēlēt šo marimbu, lai to varētu darīt tik labi, kā jūs to protat?
– To tā grūti atbildēt. Ja man būtu bijusi iespēja jau tīņu gados spēlēt uz šādu instrumentu, noteikti rezultāts būtu daudz augstāks nekā ir tagad. Katram mūziķim ir jāmācās un jāpilnveidojas visu mūžu. Citiem tas padodas labāk un atrāk, citiem sliktāk un lēnāk. Man savos gados sanāk pilnveidot to, ko parasti pianisti jau dara gados piecpadsmit.

– Pēc jūsu novērojumiem – latviešiem patīk marimbas skaņas?
– Ļoti. Tas tomēr ir profesionāls, eksotisks mūzikas instruments.

– Pērn jums iznāca albums “Marimba Dance”, kas ir Latvijā pirmais albums, kas veltīts marimbai. Kāds bija tā ceļš līdz klausītājiem – garš un grūts vai arī ātri tas tika uzrakstīts un ātri atrada izdevēju.
– Skaņdarbi, kuri ir klausāmi albumā “Marimba Dance”, ir sarakstīti, sākot no 2002.gada. Doma par kompaktdisku radās pēkšņi, darbs tika pabeigts dažos mēnešos. Studijā pavadījām kādas trīspadsmit stundas. Diezgan maz, manuprāt.

– Veidojot šo albumu, sadarbojāties ar Raimondu Petrauski, kori “Latvija”, soprānu Kristīni Gailīti un diriģentu Māri Sirmo. Vai ir vēl kāds mākslinieks vai kolektīvs, ar kuru vēlētos ko kopīgu radīt vai kāpt kopā uz skatuves un priecēt publiku?
– Ticu sapņiem un tie parasti piepildās. Pašreiz esmu spēlējis kopā ar visiem kolektīviem un izpildītājiem, par kuriem sapņoju jaunībā. Ir radušies jau sapņi, bet tos taču neizpauž.

– Pagājušo gadu saņēmām Latvijas Mūzikas Ierakstu gadu balvu nominācijā “Gada debija”. Vai un ko šī balva ir mainījusi jūsu dzīvē?
– Galvenokārt tas bija apliecinājums manai mūzikai. Vienmēr ir liels prieks iegūt balvas savā radošajā darbībā un gūt lielāku popularitāti.

– Kāds vispār ir jūsu kā mūziķa un kā cilvēka nospraustais mērķis?
– Iepriecināt klausītājus un radīt viņos neaizmirstamas emocijas gan kā izpildītājam, gan kā komponistam. Vēlos spēlēt ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. Spēlēt lielākajās pasaules koncertzālēs. Latvieši bieži ir ļoti kautrīgi, bet mūziķim kautrīgums, manuprāt, nav labākā īpašība. Mums jābūt lepniem ka esam latvieši un ka varam konkurēt visā pasaules tirgū. Tikai daudz jāstrādā un ļoti tas jāgrib.

– Jūs esat arī komponists. Kā tas aizsākās, kad un kur visbiežāk rodas jauni skaņdarbi?
– Tas aizsākās jau agrā bērnībā, kad improvizēju uz ksilofona līdzi skanošajam radio. Aizrāvos ar to diezgan daudz, tā arī radās pirmās domas par kompozīciju. Savu nopietnāko skaņdarbu “Austrumu fantāzija” esmu sarakstījis 2002.gadā. Ir brīži, kad ir liela iedvesma, taču ticu, ka labiem komponistiem nav vienmēr jāmeklē iedvesma. Komponēšana ir talants. Vai nu tas ir, vai nav.

– Lai arī gados esat jauns mūziķis, jau daudz esat sasniedzis – esat Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sitaminstrumentu grupas mūziķis, esat atskaņojis solo ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” un Profesionālo Pūtēju orķestri “Rīga”. Jūsu komponētais “Koncertino marimbai un orķestrim” 2007.gadā Latvijas mūzikas skolu izpildītāju konkursā bija obligātais skaņdarbs sitaminstrumentiem. Pateicoties kam jums ir izdevies gūt tik labus panākumus? Tas bijis smags darbs ar sevi vai arī esat bijis īstajā laikā īstajā vietā?
– Gan tas, gan tas. Panākumu formula ir ļoti vienkārša. Pirmkārt, smags, ļoti smags darbs. Otrkārt, veiksme. Nenoliedzami, šajos laikos svarīgs ir izskats un komunikācija.

– Jūs spēlējat dažādu mūziku – klasisko, džezu, latino, popu un rokmūziku. Kurš mūzikas stils visvairāk atbilst jūsu būtībai, raksturam?
– Neesmu par to tik daudz domājis. Man patīk ļoti daudzi un atšķirīgi mūzikas žanri. Pa dienu spēlēju simfoniskajā orķestrī, pēc tam kameransamblī, bet vakarā kāpju uz skatuves ar džeza, popa, roka un citiem mūzikas žanriem. Dažādība man ļoti patīk. Uzskatu, ka no jebkura žanra var mācīties un iegūt dažādas vērtīgas zināšanas.

– Esat koncertējis daudzās ārvalstīs. Kura no svešajām zemēm jūs ir visvairāk iespaidojusi, kas ir radis atsauksmi arī spēlētajā un komponētajā mūzikā?
– Man ļoti patīk Francijas dienvidi, kur pabeidzu rakstīt skaņdarbu “Dance”, kas noveda pie kompaktdiska. Lielu iespaidu manā dzīvē ir atstājusi Ķelne, kur nomācījos veselu gadu. Lieliska pilsēta ar pamatīgām kultūras tradīcijām un koncerta dzīvi vispār. Vēl man patīk Londona un Venēcija. Saliekat to visu kopā, ir skaidrs, kas mani saista. Man patīk klausīties jebkuras valsts tradicionālo mūziku.

– Vai tuvākajā laikā arī esat ieplānojis doties uz ārvalstīm – muzicēt vai arī papildus izglītoties?
– Jā! Savas zināšanas papildinu joprojām dažādās meistarklasēs. Septembra otrajā pusē, pēc “Marimba Dance” tūres pirmā posma, došos uz meistarklasēm Vācijā. Novembrī apmeklēšu vispasaules sitaminstrumentālistu saietu ASV.

– Kas vēl jūsu dzīvē notiks svarīgs pēc tam, kad 1.oktobrī noslēgsies koncertturneja?
– Šogad sāku mācīties kopozīciju Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijā. Domāju, ka tam veltīšu diezgan daudz laika. Kā arī decembrī iznāks “Mixed project” (Raimonds Petrauskis, Oskars Petrauskis, Rihards Zaļupe) pirmais CD “Mixed Christmas” un būs daudzi un dažādi koncerti, kuriem vienmēr var sekot līdzi manā mājaslapā www.rzalupe.lv.

– Kas vēl bez muzicēšanas jūsu dzīvē ieņem nozīmīgu vietu?
– Man ļoti aizrauj daba, kino, zinātne, slēpošana, grāmatas un mūzika. Tikai reti sanāk piepildīt šīs aizraušanās.

– Ja jums tagad palūgtu nospēlēt uz marimbas kādu skaņdarbu, kas vislabāk raksturo jūsu garastāvokli, iekšējo būtību, kas tas būtu par darbu? 
 “Kerijas” fantāzijas.

Inita Gūtmane,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz